ورود روز افزون اسبهای ورزشی به کشور

در چند سال اخیر اسبهای بسیاری به منظور فعالیت های ورزشی از قبیل پرش درساژ ودر آخر کورس به کشور به وسیله بخش خصوصی وارد شدند
این موضوع از جهاتی مفید و از جهات بسیاری مضر به نظر میرسد که در ادامه قصد دارم به کمک شما عزیزان جوانب مفید و مضر را بررسی کنیم

اول به نیمه پر قضیه میخوام نگاه کنم
ورود اسبهای پرشی به کشور باعث شد در این چند ساله اخیر تعداد مسابقات رده c و B افزایش پیدا کنند و میادین پرش دوباره شاهد جمعیت های انبوه تماشاچی هستند

kamyab

Member
اين موضوع هم مثل خيلي از موضوعها داره خاك ميخوره
بلاخره ورود اسباي ورزشي خارجي خوبه يا بد؟
البته يه شاخه ديگه در اين موضوع هست و اون هم ورود غير قانوني اين اسبها است با انواع واقسام مريضي ها.
شمالغرب ايران منطقه مستعدي هست براي ورود غير قانوني اسب از عراق و تركيه كه فكر كنم فدراسيون و هيئتها حتي بيخيال اين مساله شدند كه پانسيون كردن اين اسبهارو در باشگاهها كنترل كنند و انواع و اقسام بيماريها با اين اسبا به كشور مياد و اسبهاي داخلي را هم درگير ميكنه
شما به همچين مساله اي برخورد كردين؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
بسی زیاد.
اون اسبانی که شما میگی یا از ترکیه هستند که بیشتر تفاله های کورس هستند عرب یا تروبرد.
یا از عراق که دیگه بدتر. هیچیشون معلوم نیست. میاد اینجا میگن آندولوسی :eek:hno-smiley02:(کرمانشاه) کرد عراقی:blinksmiley: (اصفهان) تروبرد (دور ور تهران)
خلاصه دلخوشیم.

اینطرف ماجرا !
رحیم ترکه از دور ورا شکسته و داغونارو شامل تروبرد کورسی, عرب کرد , عرب خر , عرب دره شور, ورهم شور و... جمع میکنه میریزه توی خاور میفرسته کردستان اونجا پیش خانواده م...ی نگهداری میشه چک میگیره, چکهام برگشت میخوره و به خلق الله باز فروخته میشه و برمیگرده. اگه سواری نباشه و دیوانه میره اصفهان میشه کرد اگر دست و پاش سالم باشه ولی کودن میاد همدان و تهران برای پرش اگر گردن انقدر کلفت باشه که دست دورشو نگیره میره تبریز.

این هم صنعت اسب در ایران.

امید زمانی

Active member
توصیفت عالی بود . البته کاری که رحیم میکنه اگه درست اجرا بشه خیلی خدمت بزرگی به اسب میشه . آشغالها رو میفرستاد عراق آمریکایی ها بخورند

♘امیرحسین♞

توصیفت عالی بود . البته کاری که رحیم میکنه اگه درست اجرا بشه خیلی خدمت بزرگی به اسب میشه . آشغالها رو میفرستاد عراق آمریکایی ها بخورند
نگو !
حیفه. تازه بازیابی باید بشن و برگردن به پروسه تولید !

اول به نیمه پر قضیه میخوام نگاه کنم
ورود اسبهای پرشی به کشور باعث شد در این چند ساله اخیر تعداد مسابقات رده c و b افزایش پیدا کنند و میادین پرش دوباره شاهد جمعیت های انبوه تماشاچی هستند
امیر
این بنده خدااکانتش بسته شده ها.مثل خیلی های دیگه تو این تغییرمحل ها.
بخاطرهمین ساکت مونده.

♘امیرحسین♞

امیر
این بنده خدااکانتش بسته شده ها.مثل خیلی های دیگه تو این تغییرمحل ها.
بخاطرهمین ساکت مونده.
من نبستم. انهایی که رسما بسته شده روشونو خط کشیده شده.
ممکنه ایشان با ایمیل الکی ثبت نام کرده و سیستم بسته باششو. اگر ایمیلش درسته از قسمت فراموشی رمز عبور درخوسات بزنه تا براش رمز بیاد

اون خیلیای دیگه کی هستند؟ یکی بود از قزوین به اسم دلاور همچین چیزی اون کجاست؟

So
mizban-69 که مجبورشد اکانتش رو تغییر بده ومیلش هم درست بود.
ایشون که میلیش درست هست.

وخودم که توتغییراول باهمین مشکل مواجه بودم وبا همون روش بالااومدم وپسوردروتغییر دادم.
با خودت رومیلت درتماس بودم.
یه کم بیشترفکرکن.

من که نمیگم شمابستید ولی خیلی ها که روزهای اول نیومدن جا افتادن.

پس بقیه داستان را بگو!!!
من چند وقتی نبودم و یه مشکلی در اکانتم بود که خدارو شکر حل شد
واما بقیه داستان
با ورود اسبهای خارجی (منظور اسبهای خوب ورزشی هستن) از اونجایی که کار این نوع اسبها با اسبهایی که قبلا در ایران بودند(دو خون) بسیار تفاوت داشت مربیان ایرانی برای به دست آوردن نتیجه های بهتر با این اسبها اقدام به بروز نمودن اطلاعات خود و بدست آوردن تکنیک های جدید و توجه به مسائل جانبی از قبیل نگهداری, اصطبل,خوراک, دامپزشک...و به نوعی علمی تر کردن این ورزش در داخل ایران کردند(البته باید بگم منظورم مربیهایی هست که به کارشون اهمیت میدهند)

♘امیرحسین♞

مخالفم
ورود این اسبها به میدان فقط باعث بالاتر رفتن هزینه های ورود به این ورزش شد.
چون همین رده ها رو میشد با اسبهای قبلی هم پرید

من چند وقتی نبودم و یه مشکلی در اکانتم بود که خدارو شکر حل شد
واما بقیه داستان
با ورود اسبهای خارجی (منظور اسبهای خوب ورزشی هستن) از اونجایی که کار این نوع اسبها با اسبهایی که قبلا در ایران بودند(دو خون) بسیار تفاوت داشت مربیان ایرانی برای به دست آوردن نتیجه های بهتر با این اسبها اقدام به بروز نمودن اطلاعات خود و بدست آوردن تکنیک های جدید و توجه به مسائل جانبی از قبیل نگهداری, اصطبل,خوراک, دامپزشک...و به نوعی علمی تر کردن این ورزش در داخل ایران کردند(البته باید بگم منظورم مربیهایی هست که به کارشون اهمیت میدهند)

شاید وروداین اسبها ارتباط وآموزش سوارکاران رو باسواری مدرن بیشتر وارتباط اطلاعاتی بهتری روفراهم کرد

مخالفم

کدوم اسبهای قبلی ؟ اون اسبهای قبلی به غیراز استثنائات تو چه رده از مسابقات موفق بودند(ارتفاع ومسیر) تو چه تورنمتی با چه سطحی؟ ,حتی در زمانی که ایران با بزرگترین سوارکاران دنیاواروپا درجشنهای دوهزار ساله رقابت می کرد وهیچ مشکل خروج اسب ازنظر قرنطینه نداشت.

اگر منظورشمااز اسبهای قبلی,اسبهای دوخون تروبردویاترکمن هست.
لازم است به عرض برسانم که از بیش از200 اسب شرکت کننده درمسابقات FEIامسال دررده D (120cm به تعداد انگشتهای یک دست هم ازاسبهای ترکمن ودوخون شرکت نداشت تا حتی درجایزه قرار بگیرند.
دیگه ازمسابقات قهرمانی با سه روزمسابقه دریک هفته ودر ارتفاع (140/150cm)با پتانسیل موجود اسب های قبلی
نظری ندارم.

آخرین ویرایش:
مخالفم
برای ورود به این ورزش لزومی نداره که حتما با اسبهای چند ده میلیونی یا بیشتر شروع کرد
وطبق گفته های olivieraچنتا اسب دو خون یا ترکمن یا کلا ایرانی سراغ داری که بتونه با اسبهای ورزشی وارداتی تو میادین رقابت کنن؟! بیشتر از انگشتهای دست نیستند که اونم نهایت میتونن رده c رو با خطا برن!
در ضمن اول عرض کردم که میخوام به جنبه های مثبت قضییه نگاه کنم . به مضراتشم میپردازیم انشاا...:winksmiley02:
حالا بقیه اعضا هم همفکری کنن که به جاهای خوبی برسیم:biggrin:

♘امیرحسین♞

اگر همون دوپینگ و رپینگهایی که روی اسبای خارجی مصرف میشه روی دوخونا هم مصرف بشه. 120 هیچ 210 میپرن

یعنی شما میفرمایید این چیزها موارد نو ظهوری هستن که با ورود این اسبها به ایران نفوذ کردن که ما قبلا در ایران دوپینگ و رپینگ نداشتیم ! یا اینکه همین تعداد محدود اسبهای ایرانی که تو میادین هستند روشون دوپینگ و رپینگ صورت نمیگیره واین اسبا پاک پاک به میادین پا میزارن؟! :eek:hno-smiley02::blinksmiley:
یه سوال قیمت خرید یه اسب خارجی بیشتره یا هزینه تهیه مواد دوپینگ؟!:hmmsmiley02:

♘امیرحسین♞

با ورود این اسبها داروهای جدید مربوط به اونهام وارد شد. که نتایج و اثراتش با داروهای قبلی قابل مقایسه نیست.
هزینه تهیه داروها به مراتب کمتره از قیمت اسب.

و یک موضوع رو فراموش نکنید. بازار به کدوم سمت میره به نظر شما؟ کیفیت؟ در ایران خیر
به سمتی که پول توش هست. خرید 10 هزاری از اروپا و فروش 70 ملیونی اینطرف. بعید میدونم شما که تو پرش هست در جریان نباشی
وقتی تو اسب ایرانی پولی نیست, خوب روشم کار نمیشه. میدونم نمیره. هزینه دوپینگم براش داده نمیشه.

بعنوان مثال : شما هیچ میدونی چرا اسبهای یک نفر همیشه در کورس عربها 1 هستند؟! خوب ترین شدن؟ خط خونیهای بهتر؟

من دارم میگم توانایی این اسبها بیشتر از توانایی اسبهای ایرانی در پرش است و این بخاطر این نیست که این اسبها داروهای آن چنانی در یافت میکنن بلکه به خاطر اینه که این اسبها ساخته شدن برای پریدن همونطور که تروبرد ساخته شده برای دویدن!:winksmiley02:
وما در این سالها هیچ فعالیت علمی برای بهبود سطح کیفیه ورزشی اسبهامون انجام ندادیم و اونا انجام دادن و دارن حاصل کارشونو به ما میفروشن!:hmmsmiley02:
یا بهتر برات بگم اگر تو مسابقه زیبایی اسبهای خالص ایرانی فعلی با اسبهای زیبایی وارداتی بخوان رقابت کنن نتیجه چی میشه ؟!!!!!!!:sadsmiley::sadsmiley::sadsmiley:

در مورد اسب هایی که صرفا کاربرد ورزشی دارند و نمونه داخلی اونها, هم از نظر خلوص نژادی و هم قابلیت ورزشی در سطح پایین تری قرار داره نتنها واردات هیچ ایرادی نداره بلکه باعث اتفاقات خیلی مثبتی هم میشه مثل زیاد شدن تماشاگران و افزایش فرهنگ آدم هایی که به هر طریقی با این رشته سر و کار دارند و بیشتر شدن کیفیت اسب ها که در آینده میتونن پایه های تولیدی بهتری
نسبت به اسب های ما باشند و همچنین افزایش قابلیت های سخت افزاری این رشته مثل داروها و شرایط نگهداری و ...

نمونه های عینی این قضیه رو هم در تروبرد هایی که در این دو , سه سال گذشته وارد شدند میتونید ببینید یک زمانی همین مالکینی که برای موفقیت الان مجبورند اسب های 60-50 هزار دلاری یا حتی بعضی موارد تا 300 هزار دلار بخرند میرفتند و اسبهای زیر 10 میلیون
تومن رو از سر راه قصابی های اورپا و استرالیا وارد میکردند و به زور شیره و هزار تا چیز دیگه تو چندتا کورس منجمله کورسهای گروه 1ایران اول میشدند .

نکته منفی این قضیه هم بیشتر مربوط به تولیدکننده های ضعیف ایرانی میشه که چون عملا قدرت رقابت با این جور تولیداتی رو ندارند یا محکوم به فنا هستند یا مثل کورس میان برای خودشون یه گروه هایی رو جداگانه تشکیل میدن (اول دوخون بعدش هم تروبرد داخلی ) و همچنان به تولیداتشون که هر چند ضعیف هستند, ادامه میدن.​