موی اسب

احسان

Active member
اسب ها دارای چند دسته مو هستند ابتدا موهای سطح خارجی که پديد آورنده رنگ اسب هست سپس موهای کرک مانند که لايه زيرين موهای قبلی هستند، دسته ديگر موهای بلند و زبری است که يال و دم را شامل ميشود و دسته اخر موهای بسيار ظريف و کوتاهی که پيرامون لب دهان و بينی و چشم قرار گرفته اند تار موی اسب يک خاصيت برندگی داره که درصورت برخورد دم اسب به چشم انسان ايجاد برش در قرنيه ميکند البته در صورت کشش دم به صورت سريع هست و خيلی جنس محکمی دارد خاصيتی مثل ابريشمی محکم داره البته اين فقط مربوط به جنس موی يال و دم هست و در قديم هم از موی دم اسب برای سيم تار و آرشه ويالون استفاده ميکردند

احسان

Active member
بله 1000000 درصد اسب ها با اين موها اطراف رو حس ميکنند ولی بيشتر اسب دارا اين موها رو کوتاه ميکنند و يا ميچينند که يک حس مهم اسب که نوع از حس لامسه هست رو از اسب ميگيرند
تو عرب ها که با ژيلت شيو ميکنند جنتلمن بشه اسبه :D :D :eek:

احسان

Active member
يعنی چی پريسا خانم منظورت شما را نفهميدم
جواب کامل ندادم يا اينکه بيشتر توضيح بدم

من هم یک سوال دارم
دلیل اصلی کوتاه کردن یال اسب چیه؟
یک امر سلیقه ایست یا بر حسب عواملی که در سلامتی و ... اسب دخیلند؟

احسان

Active member
خوب سليقه اي هست ديگه ولی تو اسب های عرب يال پوشت سر نقطه اتصال سر و گردن رو يالهاشو رو کوتاه ميکنند که برای داوری زيبای بهتر ديده بشه

البته مو های اسب ها هم در اوايل پاييز اگر جل نشند و در يک محيط سردی باشند شروع به رشد ميکنه که در اويل بهار خودش ميريزه و پوشش جديد ظاهر ميشه که اين نوع پوشش هم برخی کوتاه ميکنند تا اسب زيباتر بشه

فربود

Active member
دکتر من شنیدم اگه یالهای کره اسب رو کوتاه کنیم وقتی که دوباره در بیاد ضخیم تر در میاد یا بهتر بگم قدیمی ها میگن بهتره که یال و دم کره اسب رو کوتاه کنید . آیا این حرف درسته یا نه ؟

mahsima

Member
بچهء آدمیزادم میگن موهاشو کوتاه کنید تنها مختص اسب نیست و فکر میکنم به این علته که موهای اولیه کرک مانند و ظریفه

فربود

Active member
نفس گفت:
جل؟؟؟یعنی چی؟
جل :یک روانداز ضخیم هست که توی هوای سرد روی بدن اسب می اندازند تا اسب از سرمای زیاد در امان باشد . مثل نمد که گرمه و مانع رسیدن هوای سرد به بدن اسب میشه

اسب ها دارای چند دسته مو هستند ابتدا موهای سطح خارجی که پديد آورنده رنگ اسب هست سپس موهای کرک مانند که لايه زيرين موهای قبلی هستند، دسته ديگر موهای بلند و زبری است که يال و دم را شامل ميشود و دسته اخر موهای بسيار ظريف و کوتاهی که پيرامون لب دهان و بينی و چشم قرار گرفته اند تار موی اسب يک خاصيت برندگی داره که درصورت برخورد دم اسب به چشم انسان ايجاد برش در قرنيه ميکند البته در صورت کشش دم به صورت سريع هست و خيلی جنس محکمی دارد خاصيتی مثل ابريشمی محکم داره البته اين فقط مربوط به جنس موی يال و دم هست و در قديم هم از موی دم اسب برای سيم تار و آرشه ويالون استفاده ميکردند
اسب ها دارای چند دسته مو هستند ابتدا موهای سطح خارجی که پديد آورنده رنگ اسب هست(موهای پوششی)
سپس موهای کرک مانند که لايه زيرين موهای قبلی هستند(موهای پشمی).لایهٔ زیرین؟ دکتر این موها یعنی‌ موهای پشمی داخل موهای پوششی رشد پیدا نمیکنن؟و فکر می‌کنم فاقد مدولا هستن.
دسته ديگر موهای بلند و زبری است که يال و دم را شامل ميشود (موهای زینتی!).یال دم کاکل
دسته اخر موهای بسيار ظريف و کوتاهی که پيرامون لب دهان و بينی و چشم قرار گرفته اند
(موهای حسی)