مقایسه سرعت

sevda

Member
به جز اسبهای تروبرد و دوخون
سرعت بقیه نژادها نسبت به هم چطوریه؟
در بین نژادهایی مانند کرد,عرب, دره شور
اولویت سرعت به ترتیب برا کدوم نژاده؟
و در کل ایا در مسابقه ای که در سطح کشوری برگزار میشه گروهی برای دره شور در نظرگرفته میشه؟

sevda

Member
به نظر بنده سرعت اسب های ترکمن کمی بیشتر از اسب های عرب می باشد.

منظور من یه چیز دیگس اسبهای ترکمن,تروبرد اینا که کاملا کورسی هستن و برا کورس تولید شد
در بین اسبهای کرد ,عرب,دره شور که از نظر هیکل و قد از اسبهای تروبرد و ترکمن کوچیکترن, سرعت کدوم بیشتره؟؟
سرعتاشون حتما با هم فرق میکنه که نمیزارن تو یه گروه مسابقه بدن...

امید زمانی

Active member
منظور من یه چیز دیگس اسبهای ترکمن,تروبرد اینا که کاملا کورسی هستن و برا کورس تولید شد
در بین اسبهای کرد ,عرب,دره شور که از نظر هیکل و قد از اسبهای تروبرد و ترکمن کوچیکترن, سرعت کدوم بیشتره؟؟
سرعتاشون حتما با هم فرق میکنه که نمیزارن تو یه گروه مسابقه بدن...
دلیل این که اجازه نمیدن با هم بدون تفاوت سرعتهاشون نیست .. قبلا تو کورس عرب ها اسب کرد هم بود . ولی الان فقط تبار عرب ها مشخصه به خاطر همین اجازه شرکت تو مسابقه رو ندارند

حدودا" ده سال قبل در مسابقات كورس در نوروز آبادشما مي تونستي رقابت سه نژاد تروبرد ,كرد وعرب رو در زميني مشترك ببيني كه مقايسه ركورد هاي آن در يك زمين ومسافتي مشترك معتبر بود.
براساس اون مسابقات ترتيب ركوردي معمولا" تروبرد ,كرد وعرب بودوبا اضافه شدن تركمن اين نژاد نيز بين تروبرد وكرد قرار مي گرفت.
البته در اون زمان هيچ بحث خالص ودوخون وغيره نبود وهراسبي كه از كنار يه نژادي رد شده بود(ويا حتي رد هم نشده بود) در اون گروه به رقابت مي پرداخت ومهم مسابقه و... بود واگر احيانا" كرد بودن يا عرب بودن يك اسبي مورد شك قرار مي گرفت با تغيير گروه به گروه تروبرد ها ويا ن‍ژادهاي سخت تر منتقل مي شد.

خلاصه كه ......نپرس.

sevda

Member
این یه سوال رو هم بپرسم دیگه نمیپرسم
پس در کورسهایی که الان در سطح کشوری برگزار میشه یه اسبی که نژادش عرب-دره شور باید با کدوم گروه مسابقه بده؟؟
خودش که گروه جداگانه نداره و در گروه عرب هم نمیزارن..

ما در حال حاضر حتي كورس كرد رو هم به طور رسمي در ايران نداريم چه برسه به دره شور.به قول اميد شايد بخاطر اينكه شجره ثبت شده اي ازشون باقي نيست وبه زعم من ما اسب كرد (نه دوخون با عرب يا..)براي برگزاري مسابقه كورس نداريم.

باكمي خوش شانسي و رابطه وتيپيك اسب....اگه بتوني داغ عرب رو بگيري تو گروه عرب.lool :blinksmiley:
خودم ميدونم چقدر غير محتمله ,ولي تو ايران همه چي اتفاق مي افته.

در غير اينصورت تو گروه دوخون ها:eek:hno-smiley02:

mahsima

Member
حدودا" ده سال قبل در مسابقات كورس در نوروز آبادشما مي تونستي رقابت سه نژاد تروبرد ,كرد وعرب رو در زميني مشترك ببيني كه مقايسه ركورد هاي آن در يك زمين ومسافتي مشترك معتبر بود.
براساس اون مسابقات ترتيب ركوردي معمولا" تروبرد ,كرد وعرب بودوبا اضافه شدن تركمن اين نژاد نيز بين تروبرد وكرد قرار مي گرفت.
البته در اون زمان هيچ بحث خالص ودوخون وغيره نبود وهراسبي كه از كنار يه نژادي رد شده بود(ويا حتي رد هم نشده بود) در اون گروه به رقابت مي پرداخت ومهم مسابقه و... بود واگر احيانا" كرد بودن يا عرب بودن يك اسبي مورد شك قرار مي گرفت با تغيير گروه به گروه تروبرد ها ويا ن‍ژادهاي سخت تر منتقل مي شد.

خلاصه كه ......نپرس.

من دربارهء کورس اطلاع زیادی ندارم ولی اینطور که شما میگید به نظر من قدیم خیلی بهتر بوده.
اینکه فقط مسابقه مهم باشه .:blushsmiley:

matin_0172

New member
در حال حاضر در میادین سوارکاری ایران فقط اکثرا کورس های تروبرد و دوخون برگزار میشود و کورس اسبهای ترکمن و عرب نسبت آنها کمتر برگزار میشود.

ودر ایران هم مثل همه جای دنیا اسبها برای قمار (ببخشید شرط بندی؟) قبل از مسابقه و یادرهنگام مسابقه از پا درمیان.:blinksmiley:

آرتا

Member
سلام دوستان .میخواستم بدونم اسب تروب نسبت به عرب سرعت بالاتری داره حالا توی مسافت بالا مثلا" دو کیلومتر هم میتونه با اون سرعت بره یا تروب در مسافت بالا کم میاره؟

فرق چندانی نداره فقط Conformationکمی تغییر می کنه مثل دونده 100 متر نسبت به 400 .
ولی در مسافت های خیلی بالا نژادهای سبک تر موفق تر هستند.

در زمان حاج آقا فرجی(هرکجا هست این بزرگمرد خداوند در پناه خود بداردش) که دوران طلایی میدان پس از انقلاب محسوب میشه ایشون با صداقت و عشق واقعی که به اسب داشتند تلاش کردند تا جای ممکن امکان شرکت همه نژادهای خالص را در کورس مهیا کنند، ما آنزمان کورس عرب،دره شور،کرد،کاسپین و تروبرد(با دوخون مخلوط میدویدند) را جداگانه داشتیم و حتی یکی دوهفته کورس الاغ دوانی!! هم برگزار کردند.به شخصه برگزاری اون کورسها یکی از مهمترین عوامل حفظ ذخائر ژنتیکی ما محسوب میشه.
درسته که اهمال مالکین اسبان کرد و ترکمن و دره شور وکاسپین و مدیزیت فعلی که فقط منافع گروهیشون در کورس اسبان تروبرد و دوخونه باعث فراموشی آن کورسهای زیبا شده ولی هنوز هم میتوان به برپایی آن کورسها امیدوار بود.این مهم یک بسیج گروهی بین بزرگان پرورش دهنده و حمایت خرده مالکین و علاقمندان هر نژاد را میطلبد.
مثلا کافیست کردداران برای بهاره تهران یا حتی گنبد تامین قسمتی از هزینه جوایز را تقبل کنندو تقاضای خود را به برگزارکننده کورس ارائه دهند، جالب است بدانید هیچ مخالفتی هیچ شخصی نمیتواند با این کورس بنماید.
هنوز خاطره تماشای یک کورس دره شوری در دهه هفتاد که تمامی اسبان با سر و دم افراشته و بسیار زیبا میدویدند و حرکتهای نمایشی آنها پس از گذشتن از خط پایان را چون پرده ای جلوی چشم دارم....
لعنت بر کوتوله های کوته فکر موشخواره ای که کاخهای ستون افراشته شان را بر ویرانه های این اسبها و بر باد دادن داشته ها و ثروتهای ملی این مرزوبوم نهاده اند.

در ضمن تا مسافت 4500 متر اسب تروبرد بی رقیبه (البته همانطور که واقفید تروبردها به چند گروه تقسیم میشوند که در ایران به آنها هزاری و بالاهزاری میگویند).
وبالاتر از آن مسافت،اسب ترکمن از دیگر اسبان وحتی تروبردها سریعتر میدود.
اسبان کرد نیز تایم بالاتری از عرب دارند وبه اصطلاح قدرتش بر سرعتش میچربد.