مصاحبه با چابکسوار آقای ستار مهرانی

ناشناس

Active member
مصاحبه با چابکسوار آقای ستار مهرانی

به نام خدا
مصاحبه با آقای ستار مهرانی , برترین چابکسوار میادین سوارکاری در حاشیه مسابقات اسبدوانی تابستانه 87 تهران به سراغ بهترین چابکسوار میادین سوارکاری , ستار مهرانی رفتیم و مصاحبه ای را با ایشان ترتیب دادیم که در زیر متن مصاحبه را می خوانید.
آقای مهرانی خودتان را کامل معرفی می کنید؟ بنده ستار مهرانی هستم متولد سال 1358 از شهرستان گنبد کاووس روستای چاروایلقی , متاهل و دارای دو فرزند. چند سال است که سوارکارید؟ نزدیک 19 سال است که سوارکاری می کنم. اولین اسبی که سوار شدید؟ اسب دوتار نژاد دوخون بود که سوار شدم و به مقام اولی هم رسیدم. بهترین و زیباترین مقامی که کسب کرده اید با کدام اسب بود؟ من مقام های زیادی با هر اسبی کسب کردم همه آنها زیبا و قشنگ بود ولی با اسب کبری و بگونیا به مقام های زیباتری رسیدم. در مورد خطرات سوارکاری بگویید. آیا چابکسواران بیمه هستند؟ ما سوارکارها واقعا با جان خود بازی می کنیم و در حال حاضر هم چابکسواران فقط بیمه کورس هستند. یعنی فقط به هنگام انجام کورس بیمه می شویم که ان شاالله در آینده مسئولین بتوانند بیمه کامل سوارکاران را فراهم نمایند تا خرج و مخارج چابکسوارانی که بعد از آسیب دیدگی در کورس نمی توانند سوارکاری کنند امثال آقای خدر زارعی کسلخه که دیگر نمی تواند سوارکاری کنند از طریق بیمه فراهم شود. سطح کیفی مسابقات اسبدوانی در ایران را چطور می بینید؟ در حال حاضر مسابقات اسبدوانی به طور منظم در حال برگزاری می باشد و رضایت کامل را داریم و سال به سال هم به کیفیت مسابقات افزوده می شود. ان شالله که با تلاش مسئولین جناب آقای حاج محمود خراسانی معاونت فدراسیون سوارکاری و آقای مهندس حکیم ایگدری مدیر مجموعه بزرگ سوارکاری گنبد کاووس بتوانیم این مسابقات را در سطح بسیار بالایی که همگان انتظار دارند برگزار نماییم. سوارکاری هم برای خود قانونی دارد که در کشور ما این قانون کم رعایت می شود بهتر نیست برای چابکسواران کلاس های آموزشی سوارکاری حرفه ای برگزار شود تا چابکسواران کشورمان نیز در سطح جهانی بتازند؟ در حال حاضر ما بهترین و شجاع ترین چابکسواران را دارا هستیم ولی متاسفانه طبق گفته شما تاختن با اسب مقرراتی دارد که در مسابقات اسبدوانی ایران کم رعایت می شود.به طور مثال نشستن بر روی اسب هم جز مقررات مسابقات اسبدوانی می باشد که در ایران اصلا رعایت نمی شود و هر چابکسواری به دلخواه خود بر روی اسب می نشیند. به چابکسواری بیشتر علاقمند هستید یا به مربی گری؟ در حال حاضر بیشتر به شغلم که سوارکاری است علاقمندم. دوست ندارید مربی شوید؟ فعلا خیلی زود است که بخواهم کار مربی گری را دنبال کنم. ان شالله بعد از چابکسواری قسمت شود با مربی گری مسابقات سوارکاری را ادامه خواهم داد. با کدام چابکسوار خیلی صمیمی هستید؟ با بیشتر چابکسواران خیلی صمیمی هستم نمی تونم اسم ببرم. بهترین چابکسواران از نظر شما به غیر از خودتان را چه کسانی می دانید؟ به نظر بنده آقای عبدالرحیم آرمیده و آقای عید محمد غراوی اگر بدون خطا بتازند جز برترین چابکسواران حال حاضر هستند. البته خدا را شکر چابکسواران خوب دیگری هم داریم که این دو تا را نام بردم. و به نظر شما بهترین مربی کیست؟ کار 3 مربی را بیشتر دوست دارم , آقایان تویلی قربانی , رحیم بردی مهرانی و احمد ایری. گفته می شود شما می خواهید در کشورهای خارجی سوار اسب شوید و مسابقه دهید. در این مورد بیشتر توضیح می دهید؟ ان شالله با پیگیری هایی که آقای خراسانی انجام می دهند در صورت صدور کارت بین المللی راهی مسابقات خارج کشوری هم خواهم شد. از بین میادین سوارکاری (کیش – گنبد کاووس – بندر ترکمن و تهران ) دوست دارید مسابقات در کدام شهر برگزار شود؟ اگر دقت کنید مسئولین , شرایط آب و هوایی را همیشه در نظر گرفته اند و بر طبق آن مسابقات را در این 4 شهر برگزار می کنند. در فصل زمستان که هوا سرد می شود نمی توان به غیر از کیش مسابقات را در شهرهای دیگر ادامه داد. و همچنین در فصل های بهار و پاییز که هوای معتدلی داریم نیز مسابقات در شهرستان گنبد کاووس برگزار می شود که مشتاقان فراوانی را به خود جلب می کند. و در فصل تابستان نیز به خاطر هوای خوب در شهرستان بندر ترکمن مسابقات را ادامه می دهند و در اواخر فصل تابستان و اوایل فسل پاییز نیز به خاطر معتدل بودن هوا در پایتخت کشور به مسابقات ادامه می دهند. پس نمی توان گفت که مسابقات در یکی از شهرها برگزار شود. درآمد چابکسواران را بیان می کنید؟ چابکسواران %10 جایزه ای که برای اسبهای اول و دوم و سوم در نظر گرفته شده است را دریافت می کنند بعلاوه انعامی که از طرف مربی یا مالک اسب برنده به چابکسوار می رسد. و در آخر اگر سخنی دارید بیان فرمایید؟ ان شالله با همت مسئولین زحمت کش میادین سوارکاری روزی برسد که مسابقات اسبدوانی به جایگاه اصلی خود برسد و از همه مهمتر بیمه چابکسواران نیز برطرف شود.

بالا