مركز اصلاح نژاد اسبچه خزر در انزلي

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
مركز دو منظوره اصلاح نژاد اسبچه خزر و باشگاه سواركاري تك تاز گيلان در منطقه آزاد انزلي فعاليت خود را آغاز كرد.
رئيس هيات سواركاري گيلان و رئيس اين مركز به ايرنا گفت: هم اكنون راس اسبچه خزر و راس اسب اصيل از نژادهاي مختلف از مركز تحقيقات كشور به اين مركز منتقل شده است و در كنار اين مركز، درصدد ايجاد دانشگاه علمي كاربردي پرورش اسب هستيم.
وي خاطرنشان كرد: به رغم اين كه اسبچه خزر نژاد بومي اين منطقه است، در كل گيلان تنها راس از اين نژاد شناسايي شده است.
مركز دو منظوره اصلاح نژاد اسبچه خزر و آموزش سواركاري و پرش اسب، با 7 هزار متر مربع مساحت، شامل محل نگهداري اسب ها، مانژ سرپوشيده، مانژ مسابقات است و گنجايش اسب را دارد.
قدمت اسبچه خزر به 6 هزار سال قبل از ميلاد در ايران باستان برمي گردد و سواحل درياي خزر مامن اصلي آن محسوب مي شود.
شواهد موثقي موجود است كه همه اسب هاي شرقي از اسبچه خزر منشعب شده است كه داراي قدي بين تا سانتيمتر است.
بازيابي اين نژاد توسط خانم لوئيز فيروز در سال ميلادي انجام گرفت و پيرو آن در سال ميلادي انجمن كاسپين در انگليس تشكيل شد و پس از انتقال نمونه ها به كانادا، اروپا و زلاندنو انجمن كاسپين در آمريكا آغاز به كار كرد و سال ميلادي نيز اولين كنگره بين المللي اسب خزر با حضور پرورش دهندگاني از استراليا، انگليس و ايران در هوستون تگزاس برگزار شد.
با شروع به كار اين مركز در منطقه آزاد انزلي، تعداد مراكز پرورش اسبچه خزر در گيلان به دو مركز افزايش يافت. مركز قبلي در رضوانشهر داير شده است.
گشايش اين مركز، تعداد باشگاه هاي سواركاري استان را نيز به دو مركز افزايش داد.

kahar

Member
یاد خانم فیروز بخیرو روحش شاد . من اسبچه خزر رو با نام خانم فیروز شناختم.

با چه عشق و علاقه ای کار می کرد ودرمورد اسبهاش همیشه با عشق صحبت میکرد.

OJANG

Member
از کجا میشه یکی دو راس اسبچه درست و حسابی شجره دار برای پرورش تهیه کرد؟

atbin

Member
فکر کنم از همین باشگاه تکتاز بتونید تهییه کنید!
خیلی موجوداته جالب و با هوشی هستن!
در ضمن یک باشگاه هم که مانز کورس هست هم توی پیربازاره رشت هست!
باشگاهه تکتاز هم بالا تر از حسن رود توی جاده فرعی شهرک صنعتی انزلی هست!

دوستان عزیز، خواهش میکنم این حیوان رو درست معرفی کنید: اسب کاسپین نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد.
برای تهیه این اسب میتونید به باشگاه تکتاز حسن رود بندر انزلی (آقای هوشنگ افشاری)، باشگاه آسپریس برجیس رضوانشهر گیلان (خانم پروین یگانه پور) مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی پارک ملی خجیر تهران و مناطق روستایی گیلان و مازندران (نظیر ماسال، تالش، هشتپر، سوادکوه، پارک فین چالوس) مراجعه کنید.

بالا