لیست اسبهای کرد میکروچیپ گذاری شده

sohrab

Active member
♘ امیرحسین ♞ گفت:
کل دنیا برای ثبت یک اسب در استاد بود بین الملللی تمام اسبها باید تست dna انجام بدهند تا معلوم شود آیا فلان کره پدر و مادرش همونی هستند که معرفی شده یا نه؟
بنابراین لازمست که تست dna پدر و مادر را هم داشته باشیم و نتیجه میگیریم که وقتی پدر و مادر تست نداده باشه کره هم تستش بی معنی میشه.
در زمینه معرفی اسب کرد به جهان هم این کار انجام شده که ثابت نمیکنه این نژاد خالص هست یا نه
اصلا خالص بودن نسبی است, شما بر اساس چه الگویی میگوئید فلان اسب طبق استاندارده یا نیست؟
خوب اگر اینطور باشد در دنیا اسب خالصی وجود ندارد چون اسبان به نقاط مختلف دنیا فروخته میشوند و مثلا نزاد اسب عرب مصری 30 سال پیش شبیه اسب این نژاد در حال حاضر نیست.
و بطور نسبی میتوان گفت یک اسب بر اساس شباهتهای ظاهری یا ژنتیکی(که ما توانائیش را نداریم)شبیه تر به معیار تعیین شده هست یا نه.
این حرکت انجام شده مثل همون تستی بود که برای عربها انجام شد و باعث شد تعدادی رد بشوند. با این اختلاف که عرب متاب انساب داره ولی کرد هیچی نداره و فقط پدر و مادر اسب را میدانیم, نه هیچ چیزی بیشتر.
شاید یک دلیل این باشد که عنوان نمیشود تا از بحث روی اختلاط نژادی با نژادهای دیگر جلوگیری شود.
و این غیر ممکن است که کرد با عرب اختلاط نژادی نداشته باشد!!

این را اضافه کنم که به هر حال لازمه کار از یک جایی شروع بشه. تعدادی اسب شناسایی و انتخاب بشن و تولیداتشون ثبت و کنترل بشه. البته به هر حال مسائل نامطلوبی که در مورد اسب عرب بوجود آمد،( مثل از قلم افتادن تعدادی از اسبها و ثبت تعدادی اسب ناخالص) در مورد اسب کرد خواه ناخواه پیش میاد.

OJANG

Member
بابا جان این تست تعیین پدر ومادر یه شاخه از dna ست و الان در دنیا با این تست راحت میشه فهمید که این اسب از چه نژادیه و از چه نژادی نیست
در مورد اسب کرد هم این قضیه تمام کمال به ثبت رسیده و اگر کسی بخواد میتونه با هماهنگی با آزمایشگاه تماس بگیره و از کم و کیف کار مطلع بشه.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
مشکل اینه که تعداد کمه, و فقطم اسبهای کرمانشاهه
در اصفهان و تهران و شهرهای دیگرهم اسب کرد وجود دارد, آیا اسبهای دیگر هم الان میتوانند وارد کتاب بشوند؟
و آیا کره ای که یکی از پدر و مادرش در کتاب باشه وارد کتاب میشه؟

OJANG

Member
امیر حسین جان به زودی مرحله بعدی این کار شروع میشه و تمام ایران هر کس که در خواست کنه این کار براش انجام میشه
در مورد این سوال شما میپرسم و جواب میدم

sohrab

Active member
OJANG گفت:
بابا جان این تست تعیین پدر ومادر یه شاخه از dna ست و الان در دنیا با این تست راحت میشه فهمید که این اسب از چه نژادیه و از چه نژادی نیست
در مورد اسب کرد هم این قضیه تمام کمال به ثبت رسیده و اگر کسی بخواد میتونه با هماهنگی با آزمایشگاه تماس بگیره و از کم و کیف کار مطلع بشه.

به هر حال اون 2 مسئله اتفاق میافته.

نژاد را شاید به طور نسبی بشه تشخیص داد ولی قطعی نیست.

OJANG

Member
نه این دیگه قطعیه نسبی نیست
مثل یه آدم سیاه پوست و سفید پوست در آزمایشگاه نمیگن که این کرم شکلاتیه یا سفید یا سیاه

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
در لیست بالا نام چند نفر تکرار شده
آیا این افراد تولید کننده اسب کرد هستند یا صرفا مالک؟

sohrab

Active member
OJANG گفت:
نه این دیگه قطعیه نسبی نیست
مثل یه آدم سیاه پوست و سفید پوست در آزمایشگاه نمیگن که این کرم شکلاتیه یا سفید یا سیاه

ولی فرزند یک آدم سیاه پوست و یک آدم سفید پوست، دورگه است، نه سیاه، نه سفید.

اگر واقعا آزمایشگاه شرکت توانایی این را داشته باشد که از dna نژاد را تعیین کنه، 2 مسئله پیش میاد
یکی اینکه آیا در مورد اسبی که آمیزه ای از نژاد های مختلفه، میتونه درصد خونی هر کدام را مشخص کنه؟ ( البته جواب مثل قضیه کلهر 75% که حاصل آمیزش مادیان کلهر و نریان جاف بود نباشه )
دومی را در صورتی که جواب سوال بالا + بود عرض میکنم.

OJANG

Member
سهراب جان نه من علم این کار را دارم نه شما و نه هیچ کس دیگه در ایران
برای اینکه از موضوع مطمئن بشین با آزمایشگاه تماس بگیرین
مطمئنا از من و شما ریز بین تر در بین کسانی که پیام تبریک فرستادن بودن و به نتیجه رسیدن و این کار را کردن .
در زمانی که آزمایش اخیر برای اسبان عرب انجام شد این آزمایش در یک آزمایشگاه درجه سه در آلمان انجام شد نه یک آزمایشگاه درجه یک
آزمایشگاه در استرالیا یکی از 9 آزمایشگاه بر تر در تخصص ژنتیک اسبه حالا علم ما در ایران در درجه چندم قرار داره ؟صدم ؟هزارم ؟
سوال هامون مال چه زمانیه؟هیتلر؟یا استالین؟
در هر صورت برادر من این کار انجام شد و مرحله دوم اون هم بزودی انجام میشه

sohrab

Active member
علمش را نداریم ولی دو دو تا چهار تا که بلدیم
از شما تشریح آزمایش را نخواستم . فرمودید " با این تست راحت میشه فهمید که این اسب از چه نژادیه و از چه نژادی نیست " سوال اینه که با توجه به اینکه خالص بودن مطلق نیست، اگر با آزمایش بتوان درصد خلوص را تعیین کرد، این شرکت اسبهای با چه درصد خلوصی را تایید میکنه.

چطور میشه با آزمایشگاه تماس گرفت؟

vatan

Member
از کجا میدانید که کسی علم این کار را در ایران ندارد ؟؟
شما صاحب نظرید یا از روی علم خودتون این مسئله را میگید!!!!
بهترین دانشجویان در این زمینه را ایران در اختیار دارد ولی فقط کسی پول و بودجه انجام چنین کاری را ندارد البته منظورم دانشجویان مربوطه هست که نه پول دارند و نه کسی به کار آنها بهاء میده!!!!
به همین دلیل است که من میگویم تا یک چنین کاری در ایران وتوسط دانشجویان ایرانی انجام نشود توسط هر کشوری ودر هر آزمایشگاهی انجام شود کار ابتر است.
البته باید بگم که ما تمام دستگاههای مربوط به این تکنیک را در کشور داریم فقط بودجه پژوهشی لازم موجود نیست!!!!
در ضمن کجای دنیا کار genotyping بر روی اسب عرب انجام شده است؟؟

OJANG

Member
من تحقیق کردم و در ضمن ما در مورد آدمها هم همچین آزمایشهایی نداریم چه برسه به اسب.
تمام اینکارا به خاطر اینه که ما پول نداریم اگه داشتیم که وضع این مملکت در اسب و اسب داری اینجا نبود افسانه ای فکر نکنیم هر کی پول خرج کنه نتیجه میگیری!
در آخر هم این اسب با این پسوند:irikhc به ثبت رسیده و اگر تمام ایران هم متخصص بشن بار دومی وجود نداره و ما هم باید از اینکار دفاع کنیم نه لج بازی چون این روند مسیر خودشو طی میکنه و علمی تر و قدرتمند تر و پول دار تر از اعتراض من و شماست

vatan

Member
شما تحیقیق کردی؟!!!!!
چند سال یا چند ماه ؟!!
یا از یکی سوال پرسیدی !!! نکنه از اون شرکت استرالیایی سوال کردی وحتما اون هم گفته کسی تو ایران نمیتونه این کار را انجام بده!!!!
من نه با اسب کرد مشکل دارم نه با کرمانشاه و نه با اون شرکت استرالیایی فقط چون با این مسئله آشنا هستم میدونم که تا این کار توی ایران انجام نشه اون هم با فکر جوان ایرانی نمیتونه گره گشای صنعت اسب ایران باشد.
در ضمن وقتی که ما در رابطه با رونق صنعت اسب در ایران صحبت میکنیم باید بدونیم که یکی از شاخه های صنعت اسب که خیلی هم میتونه باعث اشتغال زایی و تولید ثروت بشه همین مباحث پژوهشی هست.
مثل ثبت مارکر های تشخیصی و تفکیکی اسب کرد که بعدا میتونه خیلی درآمد زایی داشته باشه یا ساخت مکمل های ویتامینی و معدنی یا تولید جنین منجمد اسب و هزاران کار دیگه .........
همیشه در هر صنعتی بخش های پژوهشی مثل موتور محرکه یک خودرو هستند که تا وقتی این بخش ها فعال نشوند بقیه اجزاء نمیتونند حرکت کنند واگه کاری هم بخواهند انجام بدهند فقط در حال درجا زدن هستند نه کار دیگری.
افسوس که کسی در ایران و حداقل در این سایت از این بعد به قضیه نگاه نمیکنه و وقتی که صحبت از صنعت اسب میشه فقط به خود اسب نگاه میکنند نه به بقیه اجزاء این صنعت!!! افسوس

بچه ها سلام
من دانشجوی دامپزشکی هستم. تمام مباحث بالا را خوندم یه کمکی اطلاعات ژنتیکی هم دارم. بله به کمک آزمایشات DNA میشه نژاد و درجه خلوص را مشخص کرد به کمک MITHOCHONDRIAL DNA میشه توالی ژنی را بدست آورد و بعد یه متخصص آنالیز ژنتیکی به کمک یه نرم افزار یا دستی (زمان می بره) می تونه بگه که آیا اسب ها از لحاظ ژنتیکی آنقدر فاصله دارند که بشه اسمش را نزاد گذاشت یا نه. در ضمن به وسیله تحلیل آماری تفاوت ژنتیکی میشه خلوص را مشخص کرد. البته برخی روش های دیگر وجود داره مثل microsatellite

s.parizimanesh

Active member
امير حسين جان نميدوني مرحله بعدي اين كا كي شروع ميشه؟همه جاي ايران ميرن؟يه چند تا سراغ دارم كه بايد DNA بشن.

salimi

Member
من كه شنيدم طرف استراليايي منصرف شده و رفته اگر كسي خبر دقيق داره و مرحله بعدي را به انجمن خبر بده

sohrab

Active member
moein212 گفت:
من كه شنيدم طرف استراليايي منصرف شده و رفته اگر كسي خبر دقيق داره و مرحله بعدي را به انجمن خبر بده

به زور منصرفش کردن!
الان کار روی میز معاونت فنی فدراسیون ایران خاک میخوره.

DON DIEGO

New member
به زور منصرفش کردن!
الان کار روی میز معاونت فنی فدراسیون ایران خاک میخوره.

اخرین بار که من دیدیمشون(20 روز پیش )در یکی از روستاهای ماهیدشت با شراکت یکی از تولید کنندگان مشغول ساخت یک مجموعه کوچک بودند
گویا خودشون هم میخوان تولید کنند.

بالا