قرآن کریم و احادیث در مورد اسب

sohrab

Active member
دوستان محبت بفرمایید و آیات قرآن کریم و احادیث از ائمه اطهار و سخنان بزرگان دین در مورد اسب و اهمیت نگهداری اسب و ورزش های مرتبط با اسب(سوارکاری - تیراندازی با اسب و ... ) را در این قسمت عنوان فرمایید .

استدعا دارم توی این قسمت از بحث کردن بپرهیزید و حتما منبع یا نام کسی که مطلب را فرموده هم ذکر بفرمایید تا مجبور به ویرایش مطلب ارسالی نشویم.

سوره العاديات (آيات ۵-۱) :
بسم الله الرّحمن الرّحيم. (به نام خداي بخشاينده مهربان)
والعاديات ضبحا". (سوگند بدان اسبان دونده که نفس همي زنند به آواز در تاختن)
فالموريات قدحا". (و آتش جهنده از سمهاي ايشان)
فالمغيرات صبحا". (تا بامدادان آنها(دشمن) را به غارت گرفتند)
فاثرن به نقعا". (بر هامون دشمن گرد بر انگيختند)
فوسطن به جمعا". (و سپاه دشمن را همه در ميان گرفتند)

سوره النحل (آيه ۸) :

و الخيل و البغال و الحمير لترکبوها و زينة و يخلق مالاتعلمون

و خداوند اسبان و استران و درازگوشان را (آفریده) تا بر آنها سوار شويد و تا (روزگار خود را بوسیله آنان) آرايش کنيد، آرايش کردني و او چيزها مي آفرنيد که شما نمي دانيد.))

امام صادق علیه السلام به نقل از جدش رسول خدا (ص):

الخیلُ فی نواصیها اُلخیرُ

خیر و برکت در پیشانی و مقدم اسبهاست .
«یعنی اسبها مایه خیر و برکت هستند»

رسول اکرم ص :

ان الله و ملائکتهُ یصلون علی الاصحاب الخیل ، من اتخذها لمارقٍ فی دینه او مشرکُ

خداوند و ملائکه اش درود می فرستند بر سوارکاران و نگه دارندگان اسبها ، به جهت کوبیدن مشرکین یا خروج کنندگان بر دین

امام صادق علیه السلام :

من اشتری دابة کان له ظهرها و علی الله رزقها

هر آنکس که یک اسب ، قاطر یا الاغ برای خود خریداری نماید و از سوار شدن بر آن نفع ببرد، روزی آن حیوان بر عهده خداوند است.

از انس بن مالک سوال شد:

آيا شما در زمان پيامبر خدا (ص) در مسابقات، شرط بندي هم مي کرديد؟ در پاسخ گفت: بلي، رسول خدا (ص) بر اسبي که داشت شرط بندي کرد و در مسابقه پيروزي يافت و اين موجب خوشحالي و شگفتي او گرديد.

شيخ بهاءالدين عاملي به نقل از حديث:

بهترين اسبها، اسب ادهم (سياه) است
اسبهاي ارثم (با لب بالا و دماغ سفيد) و اقرح (پيشاني سفيد) و محجل (با ساقهاي سفيد)، که از متفرعات ادهم هستند، همگي با ارزشند
پس از ادهم اسب کميت که سرخ رنگ و دمي سياه دارد بهترين است.

َپیامبر گرامی اسلام:

خرج اســب چون نفقه ضروري است و نبايد از آن امساک کنند، کسي که براي اســـــب خـــرج کند چنانست که صدقه داده باشد

َپیامبر گرامی اسلام درباره اسب سواری فرمودند :

فرشتگان از بازيهاي شما جز در اسبدواني و کشتي حضور نمي يابند

و در حدیثی دیگر میفرمایند:

بهترين بازيها و ورزشها در نظر خداوند متعال، مسابقه اسب سواري و تيراندازي است

از امام صادق (ع) در مورد شرط بندي که به صورت جدي در اسلام نهي شده روايت شده:

در مسابقات، شرط بندي بر روي پول يا ثروت جايز نيست مگر در این سه مورد :

1) در مسابقه با حيواناتي که داراي پاي پهن هستند مانند فيل و شتر
2) در مسابقه با حيوانات سم دار مانند اسب و استر
3) در مسابقه با تير و شمشير

پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد (ص) :

ما من فرس اِلا و یوذن له عنذ کل فجر
اللهم من خوّلتنی من بنی آدم و جعلتنی له فاجعلنی اَحب ماله و اَهله اِلیه.

(هیچ اسبی نیست مگر آنکه در هنگام طلوع فجر مناجات نموده و می گوید)
(ای خدایی که مرا واگذار و ذر تسخیر بنی آدم قرارداده ای ، بهترین مالها و دوست داشتنی ترین آنها را در نزد صاحبم قرار ده)

fatima

Member
قال الله تعالى : ( زُيّنَ لِلنّاسِ حُبّ الشّهَوَاتِ مِنَ النّسَاءِ وَالْبَنِينَ وَالْقَنَاطِيرِ الْمُقَنْطَرَةِ مِنَ الذّهَبِ وَالْفِضّةِ وَالْخَيْلِ الْمُسَوّمَةِ وَالأنْعَامِ وَالْحَرْثِ ذَلِكَ مَتَاعُ الْحَيَاةِ الدّنْيَا وَاللّهُ عِنْدَهُ حُسْنُ الْمَآبِ * قُلْ أَؤُنَبّئُكُمْ بِخَيْرٍ مّن ذَلِكُمْ لِلّذِينَ اتّقَوْا عِندَ رَبّهِمْ جَنّاتٌ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الأنْهَارُ خَالِدِينَ فِيهَا وَأَزْوَاجٌ مّطَهّرَةٌ وَرِضْوَانٌ مّنَ اللّهِ وَاللّهُ بَصِيرٌ بِالْعِبَادِ

قال الله تعالى : ( وَلاَ يَحْسَبَنّ الّذِينَ كَفَرُواْ سَبَقُوَاْ إِنّهُمْ لاَ يُعْجِزُونَ * وَأَعِدّواْ لَهُمْ مّا اسْتَطَعْتُمْ مّن قُوّةٍ وَمِن رّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِ عَدْوّ اللّهِ وَعَدُوّكُمْ وَآخَرِينَ مِن دُونِهِمْ لاَ تَعْلَمُونَهُمُ اللّهُ يَعْلَمُهُمْ وَمَا تُنفِقُواْ مِن شَيْءٍ فِي سَبِيلِ اللّهِ يُوَفّ إِلَيْكُمْ وَأَنْتُمْ لاَ تُظْلَمُونَ *)

قال الله تعالى : ( قَالَ اذْهَبْ فَمَن تَبِعَكَ مِنْهُمْ فَإِنّ جَهَنّمَ جَزَآؤُكُمْ جَزَاءً مّوْفُوراً * وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِكَ وَأَجْلِبْ عَلَيْهِم بِخَيْلِكَ وَرَجِلِكَ وَشَارِكْهُمْ فِي الأمْوَالِ والأولادِ وَعِدْهُمْ وَمَا يَعِدُهُمُ الشّيْطَانُ إِلاّ غُرُوراً * إِنّ عِبَادِي لَيْسَ لَكَ عَلَيْهِمْ سُلْطَانٌ وَكَفَىَ بِرَبّكَ وَكِيلاً )

قال الله تعالى : ( وَمَآ أَفَآءَ اللّهُ عَلَىَ رَسُولِهِ مِنْهُمْ فَمَآ أَوْجَفْتُمْ عَلَيْهِ مِنْ خَيْلٍ وَلاَ رِكَابٍ وَلَـَكِنّ اللّهَ يُسَلّطُ رُسُلَهُ عَلَىَ مَن يَشَآءُ وَاللّهُ عَلَىَ كُلّ شَيْءٍ قَدِيرٌ * مّآ أَفَآءَ اللّهُ عَلَىَ رَسُولِهِ مِنْ أَهْلِ الْقُرَىَ فَلِلّهِ وَلِلرّسُولِ وَلِذِي الْقُرْبَىَ وَالْيَتَامَىَ وَالْمَسَاكِينِ وَابْنِ السّبِيلِ كَيْ لاَ يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الأغْنِيَآءِ مِنكُمْ وَمَآ آتَاكُمُ الرّسُولُ فَخُذُوهُ وَمَا نَهَاكُمْ عَنْهُ فَانتَهُواْ وَاتّقُواْ اللّهَ إِنّ اللّهَ شَدِيدُ الْعِقَاب )

قال الله تعالى : ( وَوَهَبْنَا لِدَاوُودَ سُلَيْمَانَ نِعْمَ الْعَبْدُ إِنّهُ أَوّابٌ * إِذْ عُرِضَ عَلَيْهِ بِالْعَشِيّ الصّافِنَاتُ الْجِيَادُ * فَقَالَ إِنّيَ أَحْبَبْتُ حُبّ الْخَيْرِ عَن ذِكْرِ رَبّي حَتّىَ تَوَارَتْ بِالْحِجَابِ * رُدّوهَا عَلَيّ فَطَفِقَ مَسْحاً بِالسّوقِ وَالأعْنَاقِ )

mahsima

Member
خیلی جالب بود.
mrezap گفت:

ما من فرس اِلا و یوذن له عنذ کل فجر
اللهم من خوّلتنی من بنی آدم و جعلتنی له فاجعلنی اَحب ماله و اَهله اِلیه.

(هیچ اسبی نیست مگر آنکه در هنگام طلوع فجر مناجات نموده و می گوید)
(ای خدایی که مرا واگذار و ذر تسخیر بنی آدم قرارداده ای ، بهترین مالها و دوست داشتنی ترین آنها را در نزد صاحبم قرار ده)

اینو باید به مامانم نشون بدم تا انقدر نگه اسبو بفروش...

سنا

Active member
واقعا وقتی آدم به مناجات اسب با خدا و اینکه احساسات دارن فکر میکنه مو به تنش سیخ میشه

سنا

Active member
**و هر آنچه میتوانید از اسب های ورزیده فراهم آورید تا بوسیله ی آن دشمنان خدا و دشمنان خودتان را بترسانید**
آیه 60 سوره انفال

fatima

Member
سنا گفت:
واقعا وقتی آدم به مناجات اسب با خدا و اینکه احساسات دارن فکر میکنه مو به تنش سیخ میشه
فکر کنم همه ی حیوانات و موجودات زنده ذکر خدا رو می گن. به صدای گنجشکها نزدیک اذان صبح گوش دادی؟ اینا همش تسبیحه خداونده!

فربود

Active member
دوستان من احادیث بسیار خوبی جمع آوری کردید ولی لطفا در صورت امکان منبع احادیث رو اگه دارید ذکر کنید بد نیست

fatima

Member
رخش خزان گفت:
دوستان من احادیث بسیار خوبی جمع آوری کردید ولی لطفا در صورت امکان منبع احادیث رو اگه دارید ذکر کنید بد نیست
اونایی که من نوشتم آیه های قرآنه

سنا

Active member
fatima گفت:
فکر کنم همه ی حیوانات و موجودات زنده ذکر خدا رو می گن. به صدای گنجشکها نزدیک اذان صبح گوش دادی؟ اینا همش تسبیحه خداونده!
آره واقعا جالب و تاثیر گذاره

هیچ آدابی و ترتیبی مجو
هر چه میخواهد دل تنگت بگو
حکایت همین موجودات است که ما زبانشان را نمیفهمیم ،چه بسا آنها عابد تر از ما باشند

sohrab

Active member

"بازي در 3 چيز است:اسبت را تربيت كني ؛ با كمان خود تير اندازي كني و با همسر خود ملاعبه كني ".

sohrab

Active member
ثواب پرورش اسب برای جهاد

عَنْ أَبِي هُرَيْرَةَ قَالَ: قَالَ النَّبِيُّ : «مَنِ احْتَبَسَ فَرَسًا فِي سَبِيلِ اللَّهِ إِيمَانًا بِاللَّهِ وَتَصْدِيقًا بِوَعْدِهِ فَإِنَّ شِبَعَهُ وَرِيَّهُ وَرَوْثَهُ وَبَوْلَهُ فِي مِيزَانِهِ يَوْمَ الْقِيَامَةِ». (بخاري:2853)

ترجمه: ابوهريره روايت مي كند كه نبي اكرم فرمود: «هركس كه اسبي را در راه خدا (براي جهاد) با ايمان به خدا و تصديق وعده هايش، نگهداري كند، روز قيامت، خوردن و‌ نوشيدن و ادرار و مدفوع آن اسب، در تراوزي اعمالش قرار خواهد گرفت».​

soltan_irn

New member
برکت اسب

پیامبر اکرم (ص):
پیشانی اسب ها تا روز رستاخیز جایگاه خیر و برکت است .

منبع: اصول کافی،ج: 5 ، ص :9

mahsa

Member
سوره ص: و وهبنا لداود سليمن نعم العبدو انّه اوّاب. اذ عرض عليه بالعشي الصّافنات الجياد. فقال انّي احببت حبّ الخير ان ذکر ربّي حتّي توارت بالحجاب. ردّوها علي فطفق مسحا" بالسّوق و الاعناق (آيات ۳۳-۳۰)

((و به داود فرزندش سليمان را عطا کرديم و او بسيار نيکو بنده اي بود زيرا بسيار به درگاه خدا با تضرع و زاري رجوع مي کرد. (اي رسول ما) ياد کن وقتي را که بر او اسبهاي بسيار تندرو و نيکو را هنگام عصر ارائه دادند (و او به بازديد از اسبان پرداخت براي جهاد در راه خدا و از نماز عصر غافل ماند). در آن حال گفت (افسوس) که من از علاقه و حب (اسبهاي) نيکو از ذکر و نماز خدا غافل شدم تا آنکه آفتاب در حجاب رخ بنهفت آنگاه (با فرشتگان موکل آفتاب) خطاب کرد که (به امر خدا) آفتاب را بر من باز گردانيد (چون برگشت اداي نماز کرد) و شروع به دست کشيدن بر ساق و يال و گردن اسبان کرد

* از امام صادق علیه السلام : من سعادة الرجل المسلم المرکب الهُنی
از خوشبختی مرد مسلمان داشتن یک مرکب سواری راحت می باشد ( منظور اسب است)

* از رسول اکرم ص :ان الله و ملائکتهُ یصلون علی الاصحاب الخیل ، من اتخذها لمارقٍ فی دینه او مشرکُ
خداوند و ملائکه اش درود می فرستند بر سوارکاران و نگه دارندگان اسبها ، به جهت کوبیدن مشرکین یا خروج کنندگان بر دین

* از رسول اکرم ص : الخیلُ مَعقود بِنَواصیها الخیر الی یوم القیامة ، و المُنفِق عَلَیها فی سَبیل الله کاالباسط یَده بالصدقه لا یقبضها .
در پیشانی اسبان تا روز قیامت خیر حک شده است و کسی که در راه خدا آنها را نگهداری و تیمار کند همانند کسی است که دست خود را برای صدقه دادن گشوده و هرگز نمی بندد ( یعنی فقیر نمی شود)

از امام موسی کاظم علیه السلام : من ارتبطَ دابة متوَقِّعاً بهِ امرنا و یفیظ بهِ عدُّونا ، و هُو مَنسوب اِلَینا ادّر الله رزقه و شرح صدرهُ ، و بلغّه امله ، و کان عونا علی حوائِجُه.
هر آنکه اسب سواری را برای یاری رساندن در هنگام ظهور فرج ما آماده کند و با آن دشمنان ما را بترساند ، در حالیکه صاحب اسن اسب از منصوبین به شیعیان ماست ، خداوند روزی و رزق را به سوی او سرازیر نموده و شرح صدر ( سینۀ پر تحمل ) ، به او عنایت نموده و آرزوی او را برآورده می کند و آن حیوان یا اسب کمک کار برای حوائج ایشان خواهد بود

* از امام صادق علیه السلام : من اشتری دابة کان له ظهرها و علی الله رزقها
هر آنکس که یک دابة (اسب ، قاطر یا الاغ) برای خود خریداری نماید از سوار شدن بر آن نفع برده و روزی آن حیوان بر عهده خداوند است

* از امیرالمومنین ع : من ارتبط فرساً فی سبیل الله کان عَلفُه . روثه و شرابه فی میزان یَوم القیامَة
هر کس اسبی را برای جهاد در راه خداوند آماه کند ، در روز قیامت پاداش تهیه علوفه و آب این اسب را به حساب این شخص در پرونده عملش ثبت می کنند.

امام صادق (ع) درباره یاوران امام زمان (عج) فرمودند:
"شب ها را با عبادت به صبح میرسانند و روزها را با روزه به پایان میبرند"
یوم الخلاص،ص 224

و در سخنی دیگر فرمودند:
"بر فراز اسب ها خدا را تسبیح می گویند"
بحارالانوار،ج 52،ص 308

فرشتگان از بازیهای شما جز در اسبدوانی و کشتی حضور نمیابند

منبع:نهج الفصاحه(کلمات قصار حضرت رسول اکرم (ص))،صفحه 36

شرط بندی روی اسب ها مباح است

منبع:نهج الفصاحه(کلمات قصار حضرت رسول اکرم (ص)) صفحه 36