علم و اطلاعات دامپزشک در مورد بیماریهای اسب

احسان

Active member
دوستان عزيز خواهش ميکنم که نظر خود را درباره اين موضوع بديد بگيد از روی چه خصوصيات و چه کارهای ميفهميد که دامپزشک تان وارد هست و نسبت به اسب و بيماريهای اسب اطلاعات کافی دارد و در کل بلد چيکار کنه که اسب رو از بيماريش نجات بده و يا خدمات مامايی را به خوبی انجام بده
خصوصيات يک دامپزشک خوب چی هست?
دوست داريد دامپزشک اسب تان چطور آدمی باشه و چطوری با شما و اسبتان رفتار کند ?
اين سؤالات در مورد دامپزشکای اسب هست آنهای که اختصاصاً با اسب کار ميکنند
اين چيزی هست که من هميشه ميخواستم بگم که اسب با حیوانات ديگه فرق ميکند
چون خارج از علاقه که صاحب اسب به اسبش دارد چندين سال روی يک اسب کار ميشه تا بتواند مهارت ورزشی بدست بياره و کلی هزينه داشته و اين موضوع به خود شما که اسب داريد بستگی داره که به اسبتان احترام بگزاريد و يک دامپزشکی را برای اسبتان انتخاب کنيد که کار اصليش اسب باشه و حيوان ديگه ويزيت نکند اين هميشه برای من مهم بوده که کاری که ميکنم به اسب صدمه ديگيه نزنم اگه بلد نيستم بگم نميدونم برای خود اسب احترام قائل باشم و بهترين خدمات را به اسب بدهم
يه تاپيک هم در رابطه با خدماتی که دامپزشک بايد حتماً به اسب شما بده ميزارم بعداً که شما هم حقوق خودتان را بدانيد

حالا نظر خود را بگيد ديگه از بحث خارج نشيم

Dr_Ghaffari

Active member
بسیار جالب خواهد بود که دوستان نظر خود را اعلام فرمایند ! شخصا چنین عقیده دارم که مالک اسب در ابتدا باید با اعتماد کامل به دامپزشک با وی همکاری صادقانه داشته باشد ! اما ! مواردی نیز پیش می آید که دامپزشک مربوطه در زمینه دیگری فعالیت دارد و تجربه و توان لازم را برای معاینه بالینی و درمان اسب ندارد . اما به هر دلیل برای درمان اسب مراجعه نموده است ! البته مواردی نیز وجود دارد که دامپزشک در زمینه اسب فعالیت دارد اما بیشتر در یکی از دستگاه های حیاتی بدن تبحر و مهارت دارد در چنین مواردی تشخیص توانایی دامپزشک برای درمان و ادامه کار بسیار دشوارتر خواهد بود . برای مثال در خصوص تشخیص مهارت نعلبند در نعل بندی لنگش حقیر عنوان نموده ام نحوه باز نمودن نعل های کهنه فرصت مناسبی است تا مالک اسب توان نعلبند خود را برای ادامه کار بسنجد !!!
در خصوص داستان قوز بالا قوز نیز که قبلا اشاره داشته ام ! شخصا علاقه مندم بدانم وقتی اسبی را معاینه می کنم مالک اسب چه قضاوتی می کند از همسایتی ها سهراب خان و پویان عزیز می توانند نظر بدهند من هم منتظرم ! اما چون خودم هم دامپزشک هستم ترجیح می دهم پس از ارسال نظرات دوستان همراه با دکتر طاهری به بررسی نظرات بپردازم .

امید زمانی

Active member
از اونجایی که اسب خیلی عزیزه و موش آزمایشگاهی نیست الان هم که دیگه ماشاالله هر روز بر تعداد دامپزشکان و به قول خودشون متخصصین اسب افزوده میشه ترجیح میدم از دامپزشکانی که کارشونو دیدم و میشناسم کمک بگیرم هر چند که تعدادشون کمه و معمولا در دسترس نیستند . :'(یا اونهایی که هستند اینقدر با سوادند که ترجیح میدی خبرشون نکنی ! مثلا یکی از دامپزشکای ما که نسبتا معروف هم هست به خاطر اینکه یکی از اسبان فوق العاده اصیل ما دیگه بارور نمیشد و به قول خودش فقط میخورد صرف نظر از ارزش و... این اسب رو به راحتی از بین برئ و کشت ! به نظرم یه دامپزشک در درجه اول باید عاشق اسب باشه و عاشق کارش !معمولا هر کسی تو هر جایی که اسب داره دامپزشکان اون منطقه و کارشونو میشناسه ! از کار بلدا کمک میگیره ;)

کشت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!1 ??? :eek:

چطور؟ مگه اجازه صاحب اسب و داشت؟ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

احسان

Active member
مگه ميشه همينطوری يه اسب که ديگه کارايي ندارد را بکشی مگه الکيه من که نميتنم باور کنم حالا بيايم و باور کنيم از روی چه عقل و منطقی ميشه باور کرد حالا قبول به نظره من حتماً يه بيماری مثل مشمشه داشته که اونم باز سازمان دامپزشکی بايد باشه بعد هم اون صاحب اسب بايد بره بميره که بزاره اسبشو بکشند من اسب ديدم کوليک داشته جراهی بايد ميشده ولی بازم سود ی نداشته توی بهترين دانشگاه دامپزشکی امريکا با اون تجهيزات و پرستاری بعد از عمل از 100 تا اسب که عمل جراحی کوليک داشتند 10 تاش زنده ماندن بعد هم بعد از يه چند ماه اون 10 تا هم مردند حالا توی ايران وقتی نميشه کاری کرد جراهی هم نميشه ميشه اسب را برای نجات از درد به روش انسانی يوتنايز کرد اونم تازه مأمور بيمه بايد باشه نميدونم يه دامپزشک ديگه بايد باشه و .. تازه من اگه يک چنين کيسی يا موردی بهم بخوره و مجبور به کشتن اسب بشم اين کارو انجام نميدم خوده صاحب اسب ميدونه با اسبش يک دفعه هم سر اين کار تو کلينيک دعوا کردم تو دانشگاه يه کره اسب بود که پاش شکسته بود و عفونت کرده بود و نميشد براش کاری کرد اون روز مسئول اين کيس من بودم دادن من بکشمش با دارو من نکردم با دوتا همکلا سيهام بحث مان شد و ...... حالا در کل اين موضوع اميد را من قبول ندارم
دامپزشک الکی پا شده رفته اونجا گفته اين اسب ديگه به درد نميخوره بارور نميشه پس بايد کشتش
عجب
اينجاس که دکتر غفاری بايد يک شعر در اين ضمينه بگه من که ادبياتم خوب نيست
دامپزشک از کجا می دانسته يک چنين اسبی اونجا هست
خوب بگزريم بعد خود اين اسب دارها که مياند اسب بيچاره را با ميل داغ ،داغش ميکند واسه يه تاندنيت ساده يا يک قره قوش ساده چی به نظر من يک دامپزشک که کلی درس خوانده تک تک ماهيچه های اسب را تک تک اندام های اسب را ميشناسه کلی بيماری مطالعه کرده نمی تواند يک چنين کاری انجام بده
مشکل از خود صاحب اسب هست که فکر ميکند همچيز در مورد اسب می داند همه کاری انجام ميده تا به نتيجه نميرسه مياد پيش دامپزشک اون موقع هم ديگه دير شد اين کار ها هم جنبيه علمی دارد مثلاً داغ کردن خودش التهاب را در موضع زياد ميکنه و سلول ها و مواد التهابی و ضده درد های خوده بدن فعال ميشه ولی بايد به نتيجه و سود و نفع اين عمل فکر کرد

به خرد خود مراجعه کنيد

احسان

Active member
بعد هم دامپزشک داريم تا دامپزشک
واسه اينه که ميگم از دامپزشک اختصاصی اين کار استفاده کنيد
چرا چون که يکی که ميگه من همی حيوانات را ويزيت ميکنم خوب باريکلا به هش اما خرد ميگه که

اسب خودش1 اندام حرکتی 2 قلب و عروق 3 دستگاه تنفس 5 دستگاه گوارش 6 دستگاه عصبی 7 دستگاه توليد مثل 8 پوست و غيره خوب تازه هرکدام از اين دستگاه ها خودش کلی اجزاء داره کلی بيماری هرکدام از اين اجزاء ها داره
مثلاً خود قلب و عروق خودش يک دنيايی هست يا مغز يا بينايی چشم خوب اينا همش خيلی اطلاعات ميشه حالا فرض کنيد که هميه اين چيزها توی گاو گوسفند و طيور فرق ميکنه حالا ببينيد اون که همه حيوانی ويزيت ميکنه چقدر ميتواند يا نابغه باشه يا خيلی احمق
حالا به بحث تخصص هم ميرسيم مثلاً متخصص بيماريهای توليد مثل اين دکتر هم بايد تخصصی تر باشه ولی ميبينی باز همه چيزی کار ميکنه و اين تخصيره خوده صاحب اسب هست که اجازه ميده
کل دارو های که در اسب استفاده ميشه اصلاً جداست با دام های ديگه بعد دامپزشک من ديدم مياد بازم از اکسی وت تو اسب استفاده ميکنه فکر کرده گاوه يا گوسفند اصلاً از خانواده تتراسيکلين ها در اسب و دام کوچک استفاده نميشه البته در يه بيماری استفاده ميشه فقط يا اگر هيچ دارويی دم دست نباشه

احسان

Active member
اصلاً تا بحال برای خريد  يک اسب از يه دامپزشک  کمک گرفتيد يا  فقط کل توجه شما  به دست و پای اسب بوده  آيا  به فکره  قلب  يا دستگاه تنفس اسب هستيد  چرا  اسبی که خوب ميدوه آخر مسابقه کم مياورد  آيا اصلاً به رنگ اسبتان توجه ميکنيد  که اين رنگ از نظر  بيماری های پوستی  مقاوم هست  يا در گرما چگونه اين رنگ ممکنه به اسب شما تاثير  بگزارد  يا فقط ميگيد اين رنگ  خوشگله من اين رنگ را دوست دارم  يا ميگيد  اين اسب دست و پا سالم داره  برام کافی و خيلی  خوبه همیه اين چيزاها دليل علمی دارد و اگه بدونيد  که  يک اسب را برای چه کاری ميخواهيد  بخريد  جنبش فرق ميکنه
اين مشکل  اينجاست که اسب را فقط دوست دارند  نگهداری کنند  مثل عروسک  بازی  يا  کلاس داره اسب داشتن  يا  اسب داشتن واسه هزارتا  کاره ديگه  دوست .... جمع کنه يا  طرف ميگه من عشق بازه اسبم  به خاطره همينه ديگه در المپيک  هيچ اسبی ما نداشتيم  چون  علمی ما کاری انجام نميديم حالا  نميگم اين کارا  بد هست ها  it's up to you  ولی  خوب  فکر کنيد
شايد  هم  دامپزشکی  واسه ايرانيها  بدرد نميخوره و من زيادی داريم جدی  فکر ميکنيم

حالا باز نظر بديد لطفاً

Dr_Ghaffari

Active member
سلام دوستان من گاهی کمی فکر می کنم و الان هم فکر می کنم کمی از موضوع مورد نظر خارج شده ایم ! من به عنوان یک دامپزشک قبول دارم که دامپزشکان نیز اشتباه می کنند و تبعات اشتباه دامپزشکان سنگینتر است ! وای به روزی که این اشتباهات آگاهانه باشد . اگر دامپزشکی به صرف اینکه دامپزشک است اقدام به درمان نماید در حالیکه از بیماری شناختی نداشته باشد فی الواقع آگاهانه اشتباه کرده است ! گاهی نیز اشتباهات دامپزشکان می تواند مرگ آفرین باشد ... اما مرگ اسب پس از معاینه دامپزشک دلیلی برای اشتباه دامپزشک نمی باشد !( برای مثال عرض می کنم تمام افرادی که مرده اند و در قبرستانها خاک شده اند ابتدا نزد دکتر رفته اند آیا پزشک عزراییل آنان بوده است ؟!) البته دامپزشک یکی از مهمترین وظایفی که دارد (و انشاءالله در آینده درباره وظایف دامپزشک بیشتر گفتگو خواهیم کرد) اطلاع رسانی به مالک اسب درباره پیش آگهی بیماری اسب می باشد و راه کارهای احتمالی و در نهایت تصمیم گیری به عهده ماک خواهد بود . اگر دامپزشکی بگوید:" اگر خدا بخواهد خوب خواهد شد" نسبت به ادامه کار او و درمان امیدوار باشید ولی اگر بگوید :"من خوبش می کنم !" از ادامه کار وی صرف نظر کنید ! به نکته خوبی دکتر طاهری اشاره کردند برای مثال من هیچ گاه برای درمان بیماریهای تولید مثلی مادیان اقدام نمی کنم و اطلاعاتی که دارم فقط در حد مشاوره با مالک اسب برای آنچه بیشتر می دانم هست نه آنچه نمی دانم ! اما برای اندام حرکتی و بیماریهای پوستی و نیز بیماریها و رفتارهای روانی کار درمانی انجام می دهم و به همان نسبت در خصوص قلب و عروق از اظهار نظر خود داری می کنم !
سعی می کنم یک بخش به نام اشتباه دامپزشکان راه اندازی شود و هم خود و هم شما با حفظ احترام یکدیگر یا بهتر بگویم همدیگر .. نمونه هایی را یاد آور شویم !

Persian Horse گفت:
حالا باز نظر بديد لطفاً

تو که امون نمي دي کسي نظر بده!!!! ;D

يکي هم که نظر ميده بيچارش مي کني!!! ;)
حالا هي به منم pm بده که نظر بده!!!
بابا 100 سال اولش یه کم سخته احسان جون، حرص نخور

چاکرم :-*

sohrab

Active member
بحث خوبیه ، چند تا موضوع تو ذهنم هست که باید سر فرصت ارسال کنم. اما یک مسئله ای که ممکنه ابتدایی جلوه کنه ولی به نظرم خیلی مهمه دید و رفتار دامپزشک در مواجهه با اسب هست. به نظرم حتی این مسئله رو میشه مرحله اول درمان بحساب آورد.

شما کدوم را انتخاب میکنید؟
دامپزشکی که قبل از شروع معاینه مدتی وقت صرف آشنایی و جلب اعتماد اسب میکنه یا آنکه مثل یک تکه گوشت با اسبتون برخورد میکنه؟

مرضیه

Member
مطمئنا هیچ کس حاضر نیست که با اسبش مثل _به قول شما_یک تکه گوشت رفتار بشه و اصلا یک همچین چیزی خلاف عقل سلیم هست.
چرا که حتی برای یک نوازش ساده ی اسب نیاز به ایجاد چنین رابطه ای است،چه رسد به یک پزشک اسب که معاینه و احتمالا تدبیر درمان برای اسب هم در برنامه ی کاریش قرار دارد.
این طرز رفتار یعنی جلب اطمینان اسب توسط پزشک اسب اهمیت داره از این جهت که معاینه و درمان یک اسب تنها با دانشی که در کتاب نگارش میشه میسر نیست،درسته که این رفتار میزان دانش اون پزشک اسب رو نشان نمیده ولی بیانگر این هست که اون شخص از اصول رفتاری با اسب بخوبی آگاهه و اون رو با حیوانی مثل گاو برابر نمیکنه.
این خودش فاکتور مهمی برای شروع به کار یک اسب پزشک *هست.
*دوستان عمدا از اصطلاح دامپزشک استفاده نکردم بخاطر اینکه به شخصه تفاوت قائلم بین یک اسب و یک گاو پروار یا یک گوسفند پشمالو!!! :D

ناشناس

Active member
اگر دنبال دامپزشک خوب میگردی دانشکده دامپزشکی شیراز دکتر طباطبایی دکتر خوبیه هم علمشو داره هم تجربه .

احسان

Active member
يکی از نشان های دامپزشک اينه که:
برای شما بعد از معاينه کامل مکانيسم بيماری را توضيح بدهد و شما با برسی تاريخچه اسبتان متوجه ميشويد که بلي درست است
بله اگه که معاینه و درمان یک اسب تنها با دانشی که در کتاب نگارش میشه میسر نیست پس با چی ميسر است با آجر داغ کردن و بستن به شکم اسب يا سفيده تخم مرغ ته حلق اسب انداختن
در بهترين دانشگاه های آمريکا اگر شما يک مقاله ارائه بديد هم بايد رفرانس علمی داشته باشيد حالا باز ..... البته اين مشکله همی ما ايرانيهاست

ما آخر نفهميديم يک دامپزشک اسب چه خصوصياتی بايد داشته باشه

vatan

Member
دامپزشكي خوب هست كه علاوه بر داشتن علم تجربه كافي داشته باشه نه اين كه دانش آموخته اي كه فقط اسب را از توي كتاب ونهايتا كلينيك دانشگاه ديده باشه؟!!
دامپزشكي كه از اسب نترسه و خودش قبلا با اسب كار كرده باشه.

مرضیه

Member
دوست عزیز،
کسی منکر اهمیت دانش دامپزشکی نشده. احاطه داشتن به علم روز دنیا لازم هست ولی کافی نیست.
چیزی که من به اون اشاره کردم اینه که یک اسب پزشک باید شرط لازم و کافی رو همزمان داشته باشه.اینکه شخص نحوه ی برخورد با اسب رو بدونه و تا حدودی بر رفتار شناسی اسب آگاهی داشته باشه منافاتی با داشتن دانش دامپزشکی که نداره هیچ،اون رو تایید هم میکنه.
به هر حال شما قبل از تشخیص باید معاینه انجام بدید و معاینه بدون ایجاد ارتباط با اسب _اون هم اسبی که بیمار و ناراحت هست_بسیار مشکل و حتی غیر ممکن به نظر میرسه. این چیزی هست که خودتون هم بهش اشاره کردید.
" بعد از معاينه کامل مکانيسم بيماری را توضيح بدهد..."

بالا