شما به اين بيماری چی ميگيد

احسان

Active member
به اين عکس نگاه کنيد و اسمی که بش ميگيد را بنويسيد

پیوست ها

• gr54.jpg
    gr54.jpg
    28.9 کیلوبایت · بازدیدها: 6

ناشناس

Active member
به این نمیشه گفت بیماری ماهم چند تا از اسبهامین اینطوری شده بود که به خاطر فشار زیاد به دستها وپاهاش بود که بهعث میشه اینطوری بشه یعنی آب میاره که با تزریق خوب میشه .غده چرکی هم میتونه باشه.اگر همچین برامدگیهایی روی دستهای اسب 10سانت بالاتر از ریشه سم باشه بهش(قره قوش )میگن که این هم به خاطر فشار کاری زیاد بوجود میاد

ناشناس

Active member
اغلب افرادی که در زمینه پرورش اسب فعالیت دارند ، با عارضه قره قوش در استخوان قلم اسب آشنایی کامل دارند. قره قوش عبارتست از ایجاد شدن زائده ای غده مانند و متورم به اندازه 2 - 6 سانتیمتر در استخوان قلم اسبهای جوان حد فاصل زانو تا مچ و بیشتر در قسمت میانی و سمت داخل که بسیار دردناک می باشد . طبق گزارشات این عارضه در اندام حرکتی قدامی بیشتر از اندام حرکتی خلفی اتفاق می افتد و در برخی موارد ممکن است این زوائد همانند دانه های تسبیح و پشت سر هم قرار گیرند.

علت
مهمترین علل ایجاد این عارضه که در اسبهای جوان که تازه شروع به کار کرده اند اتفاق می افتد عبارتست از ، کار و تمرین زیاد و ناگهانی ، حرکت سریع در زمینهای ناهموار ، ارث ، نعل بندی نادرست ، ضربه های ناگهانی ناشی از لیز خوردن ، وضعیت نامناسب اندام حرکتی و شکستگی طولی و عرضی استخوان قلم جانبی که می تواند باعث تحریک قسمت زایای استخوان گردد و تولید غده و یا زائده در استخوان کند.

نشانه ها

بیشتر در اسبهای جوان 4-2 سال اتفاق می افتد. التهاب و تورم شدید وسفت در ناحیه ، گرم شدن ناحیه ، عکس العمل شدید در برابر لمس یا فشار ، لنگش شدید هنگام کار ( در هنگام قدم زدن لنگش زیاد مشخص نیست ) از جمله نشانه های این بیماری می باشند.

پیوست ها

• splint-2.jpg
    splint-2.jpg
    15.8 کیلوبایت · بازدیدها: 9
  • Splint1.jpg
    Splint1.jpg
    8.6 کیلوبایت · بازدیدها: 5

Dr_Ghaffari

Active member
دوست ناشناس من سلام ! عارضه ای را که شما توضیح دادید و البته مفید است با آنچه دکتر طاهری تصویر آن را گذاشته است متفاوت است .
مونامور جان کمی با غده چرکی متفاوت است .
دکتر طاهری عزیز شما هم دختر را چادر سرش کرده ای و رویش را گرفته ای که می پسندید یا نه ؟

خوب شما توضیح بدین این چیه :'( ???
Dr_Ghaffari گفت:
دوست ناشناس من سلام ! عارضه ای را که شما توضیح دادید و البته مفید است با آنچه دکتر طاهری تصویر آن را گذاشته است متفاوت است .
مونامور جان کمی با غده چرکی متفاوت است .
دکتر طاهری عزیز شما هم دختر را چادر سرش کرده ای و رویش را گرفته ای که می پسندید یا نه ؟

احسان

Active member
دکتر جان خودت که ميدونی من از چی خوشم مياد با درصد بالاتر از 55% فقط از اينا ميپسندم :p

اما در کل من هم اين بيماری را ميشناسم هم درمانش ميخواستم بدونم که تو اسب دار ها به اين چی ميگند يک اصطلاحی به کار ميبرند
قره قوش يا splints چه ربطی داره به اين ::)

Dr_Ghaffari

Active member
بعید می دانم اسب داران برای این عارضه نام ویژه ای داشته باشند . اگر هم آن را قره قوش بنامند در واقع یک اصطلاح غلط به کار برده اند و ناشی از ناشی بودنشان است . به هر حال قره قوش یا اسپلینت عارضه متفاوتی است .

احسان

Active member
به اين بيماری ميگويند خوروسک اين مفصل هوک يا همون خرگوشی هست يا تارس

Dr_Ghaffari

Active member
فکر می کنم اصطلاح بیماری خیلی درست نباشد ! شاید عارضه یا نشانگان بهتر باشد . اما خیلی برای من مفید بود نام محلی برای آن نشنیده بودم .

sohrab

Active member
بافت چربی هست؟
من هم توی مفصل خرگوشی اسب دیده ام. خود به خود هم از بین رفت.

علی واحدی

Active member
Persian Horse گفت:
به این حالت بیماری نمیتوان گفت ولی اوپونژ نام داد و عامل آن بیشتر بستر نامناسب میباشد. چون اسب موقع بلند شدن از زمین روی تقریبا مفصل خرگوشی تکیه میکند. این حالت ممکن است عفونی شده باشد و از لمس آن میتوان تشخیص داد که با تزریق یک دوره آنتی بیوتیک مناسب(انسانی) ازبین برود و ممکن است حالت چربی بخود گرفته و صفت شده باشد که در این حالت زیاد مهم نیست و درصورت نیاز با یک جراحی کوچک برداشته میشود. اگر چرکی باشد با یک نیدل کلفت عفونت آنرا میتوانید با سرنگ بکشید و همزمان از آنتی بیوتیک استفاده کنید پس از چندی کاملا خوب و صاف میگردد.

علی واحدی

Active member
ناشناس گفت:
اغلب افرادی که در زمینه پرورش اسب فعالیت دارند ، با عارضه قره قوش در استخوان قلم اسب آشنایی کامل دارند. قره قوش عبارتست از ایجاد شدن زائده ای غده مانند و متورم به اندازه 2 - 6 سانتیمتر در استخوان قلم اسبهای جوان حد فاصل زانو تا مچ و بیشتر در قسمت میانی و سمت داخل که بسیار دردناک می باشد . طبق گزارشات این عارضه در اندام حرکتی قدامی بیشتر از اندام حرکتی خلفی اتفاق می افتد و در برخی موارد ممکن است این زوائد همانند دانه های تسبیح و پشت سر هم قرار گیرند.

علت
مهمترین علل ایجاد این عارضه که در اسبهای جوان که تازه شروع به کار کرده اند اتفاق می افتد عبارتست از ، کار و تمرین زیاد و ناگهانی ، حرکت سریع در زمینهای ناهموار ، ارث ، نعل بندی نادرست ، ضربه های ناگهانی ناشی از لیز خوردن ، وضعیت نامناسب اندام حرکتی و شکستگی طولی و عرضی استخوان قلم جانبی که می تواند باعث تحریک قسمت زایای استخوان گردد و تولید غده و یا زائده در استخوان کند.

نشانه ها

بیشتر در اسبهای جوان 4-2 سال اتفاق می افتد. التهاب و تورم شدید وسفت در ناحیه ، گرم شدن ناحیه ، عکس العمل شدید در برابر لمس یا فشار ، لنگش شدید هنگام کار ( در هنگام قدم زدن لنگش زیاد مشخص نیست ) از جمله نشانه های این بیماری می باشند.
درعکس دوم استخوان اسپلینت(هم داخل دست وجود دارد و هم خارج آن و بصورت یک خلال دندان 5الی6 سانتی است که با کوچکترین ضربه ای ممکن است ترک بردارد یا بشکند)ضربه خورده و شکستگی دارد که دور آن کلسیم جمع میگردد. درمان آن تزریق کورتن در همان ناحیه و استراحت مطلق 3 تا 4 ماه میباشد(خیلی کوچکتر میشود و تا حدودی اصلا به چشم نمی آید که این حالت با قره قوش فرق دارد. در عکس دوم احتمالا قره قوش است(و البته ممکن است همان شکستگی اسپلینت باشد)که آنهم با تزریق کورتن در همان ناحیه کوچکتر میشود ولی ممکن است اصلا از بین نرود البته تزریق حتما باید توسط دامپزشک مجرب انجام گردد.

پیوست ها

• splint.jpg
    splint.jpg
    18.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1

احسان

Active member
baradar گفت:
Persian Horse گفت:
به این حالت بیماری نمیتوان گفت ولی اوپونژ نام داد و عامل آن بیشتر بستر نامناسب میباشد. چون اسب موقع بلند شدن از زمین روی تقریبا مفصل خرگوشی تکیه میکند. این حالت ممکن است عفونی شده باشد و از لمس آن میتوان تشخیص داد که با تزریق یک دوره آنتی بیوتیک مناسب(انسانی) ازبین برود و ممکن است حالت چربی بخود گرفته و صفت شده باشد که در این حالت زیاد مهم نیست و درصورت نیاز با یک جراحی کوچک برداشته میشود. اگر چرکی باشد با یک نیدل کلفت عفونت آنرا میتوانید با سرنگ بکشید و همزمان از آنتی بیوتیک استفاده کنید پس از چندی کاملا خوب و صاف میگردد.

خدای من اگر اينگونه دوستان نبودند که ديگر کار ما تعطيل ميشد به کل
چه درمانهای و چه تشخيص هايی
ديگر هيچ نميگويم اما اگه به يک چنين موردی برخورديد لطفاً کارهای اين دوسته خوب مان را انجام ندهيد
خواهش ميکنم به اسب خود صدمه نزنيد

پس تکلیف دوستان چی میشه اگه با این بیماری برخورد کردن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:-؟.
Persian Horse گفت:
baradar گفت:
Persian Horse گفت:

ديگر هيچ نميگويم اما اگه به يک چنين موردی برخورديد لطفاً کارهای اين دوسته خوب مان را انجام ندهيد

علی واحدی

Active member
Persian Horse گفت:
baradar گفت:
Persian Horse گفت:

برادر خوب من اگر اشتباه یا نظر خوبی ندادم مرا به بزرگواری خودتان ببخشید. مدرک من فوق دیپلم دامپزشکی میباشد واین اضهارات را با تجارب شخصی خودم نوشتم البته فراموش کردم که بنویسم این کارها باید زیر نظر دامپزشک مجرب انجام گردد. ولی عارضه ایکه در مفصل خرگوشی در عکس دیدم را دو مرتبه تجربه کرده ام و خودم هم درمان کامل نمودم. باز هم عذرخواهی میکنم که باعث آزرده خاطر کردن شما دوست گرامی شدم و باز هم میگویم که درمان این عارضه که من به آن OUPONJ میگویم باید حتما زیر نظر دامپزشک مجرب انجام گردد. باز هم امیدوارم جسارت و اشتباهات بنده را با بزرگواریتان بخشیده باشید.

علی واحدی

Active member
عکس دوم ارسالی توسط آقای ناشناس همان ضرب دیدگی یا شکستگی اسپلینت است که درمانش را در ارسالهای قبلی نوشتم ولی عکس اول چون روی درشت نی است احتمالا همان قره قوش میباشد پس قره قوش با splint کاملا فرق میکنند چونsplint یک استخوان در دست و پای اسب است ولی قره قوش ضایعه ای است که براثر عوامل بسیاری ایجاد میگردد (البته تمام درمانها باید توسط دامپزشک مجرب انجام گردد) امیدوارم توانسته باشم اشتباهاتم را که برادرم اسب ایرانی به آن اشاره کرده بودند را جبران نمایم) ;)

پیوست ها

• splint.jpg
    splint.jpg
    18.2 کیلوبایت · بازدیدها: 0

saiRan

Member
منم فكر ميكردم ضربه خورده و باعث شكستگي شده باشه پس درست بود.
ايول خودم!!!!!!!!!!!!!!!!

احسان

Active member
قرقوش يا اسپلينتس با اين فرق داره اين که من عکسش را گذاشتم توی پا هست تو انسان به اين قسمت از بدن ميگند پاشنه پا ya TARS چرا بحث را قاطی ميکنيد
حالا اگه با اوفه يا اسپاوين يا با ترپين قاطی ميکرديد يه چيزی ;)

احسان

Active member
baradar گفت:
عکس دوم ارسالی توسط آقای ناشناس همان ضرب دیدگی یا شکستگی اسپلینت است که درمانش را در ارسالهای قبلی نوشتم ولی عکس اول چون روی درشت نی است احتمالا همان قره قوش میباشد پس قره قوش با splint کاملا فرق میکنند چونsplint یک استخوان در دست و پای اسب است ولی قره قوش ضایعه ای است که براثر عوامل بسیاری ایجاد میگردد (البته تمام درمانها باید توسط دامپزشک مجرب انجام گردد) امیدوارم توانسته باشم اشتباهاتم را که برادرم اسب ایرانی به آن اشاره کرده بودند را جبران نمایم) ;)

splint اسم انگشت چهارم و دوم دست و پای اسب است و به انگشت سوم کنون ميگويند که نقش اين دوم و چهارم حفاظت از انگشت سوم است

حالا بيماری آنها را اسپلينتس ميگيند يا قره قوش
splintS
S اس در ترمينولوژی زبان انگليسی هرجا بياد به معنی بيماری ميباشد

که در اثر شکستگی يا ضربه يا هر عامل ديگه بوجود می ايد و شروع به استخوان سازی ميکند که قره قوش را شما ميبينيد

اين به طور ساده و در هر مرحله درمان خاصی دارد چون بايد معاينه شود و به نتيجه رسيد که الان در کدام مرحله است

بالا