شرکت چاپار _اصلاح نژاد يا اختلاط نژاد؟؟

sonia

Member
تاپيک ها و نظرهاي دوستان را که در موضوعات مختلف انجمن خواندم فکر کردم شايد بهتر باشد اين بحث را مطرح کنم

در ابتداي هر چيز از طولاني شدن موضوع عذر خواهي ميکنم

قبل از گفتن نظر خودم اول ميخواهم با هم مروري داشته باشيم به پرورش و اصلاح نژاد در اين شرکت از ابتداي تولد کره ها
تا به افراد تازه وارد نظري تحميل نشود و هر کسي اول خودش تصميم بگيرد بعد نظرات را بخواند

پیوست ها

• IMG_534123.jpg
    IMG_534123.jpg
    373.8 کیلوبایت · بازدیدها: 39

sonia

Member
زايمان ماديانها:متناسب با شرايط اقليمي منطقه زمانبندي برنامه کشش, زايمان ماديانها را خرداد ماه(فصل پر پشت شدن و تازه بودن مراتع) تنظيم ميکند.

مصادف شدن رشد اوليه ي کره ها با تابستان سرد سيري منطقه و شير دهي ماديانها که از چراي آزاد طبيعي بهره مي برند تاثير بسزايي در فراهم آوردن شرايط محيطي مطلوب دارد

پیوست ها

• chapar.semirom...jpg
    chapar.semirom...jpg
    426.8 کیلوبایت · بازدیدها: 36

sonia

Member
فعاليت بدني کره ها: همراه بودن کره ها تا 1 1.5 سالگي با رمه به آنها اين امکان را مي دهد تا هر روز کيلومتر ها گشت آزاد داشته باشند.

داشتن دست و پاي کشيده و عضلات انعطاف پذير اسب هايي که سال اول رشد هر روز گشت داشته باشند دور از انتظار نيست.

پیوست ها

• Chapar2.jpg
    Chapar2.jpg
    49 کیلوبایت · بازدیدها: 23

sonia

Member
روانشناسي و حالت عاطفي اسبها: سرعت يادگيري حيوان و کيفيت فعاليت آن در هر زمان به خصوص سن رشد تا اندازه ي زيادي به حالت عاطفي او وابسته است.

همراهي کره ها با رمه و کره هاي ديگر, منزوي نبودن آنها در اسطبل به آنها امکان فراگيري رفتارها و حالات عاطفي را به صورت اکتسابي ميدهد که عامل مهمي در تسريع يادگيري اسبهاي جوان مي باشد.

پیوست ها

• سمیرم اصفهان..jpg
    سمیرم اصفهان..jpg
    297.4 کیلوبایت · بازدیدها: 23

sonia

Member
تغذيه ي نريان ها بعد از جدايي از رمه: به علاوه ي جيره ي غذايي علوفه ي تر و خشک (بسته به فصل) از مکمل هاي طبيعي متنوعي (از جمله سيب درختي,هويج,جو,چغندر و ...) جهت تامين ويتامين هاي مورد

نياز,فسفر,پتاسيم,آهن و ...استفاده ميشود.

پیوست ها

• chapar.semirom.jpg
    chapar.semirom.jpg
    813.7 کیلوبایت · بازدیدها: 36

sonia

Member
فعاليت بدني اسب هاي اسطبل: به منظور سوزاندن کالري اضافي و جلوگيري از تجمع چربي دور رگ ها با در نظر داشتن شرايط آب و هوايي (سرما و گرماي منطقه و اسطبل), فصل کشش, سواري شدن, کسب

آمادگي براي شرکت در مسابقات و... تمرينات خاص هر اسب موجب ورزيدگي و حفظ ورزيدگي بهتر اسب هاي اسطبل ميشود.

پیوست ها

• Salar%202.jpg
    Salar%202.jpg
    195 کیلوبایت · بازدیدها: 20

sonia

Member
کشش و توليد مثل : نبود محدوديت در انتخاب سيلمي و ماديان اين امکان را ميدهد تا در فصل کشش بهترين گزينه ها با هم ترکيب شوند و اسب هايي که ويژگي هاي مثبت مکمل و يا يکسان دارند کنار هم قرار

گيرند تا کره هايي با ويژگي هاي ترکيبي يا برجسته تر متولد شوند

و شرايط محيطي پرورش به کره ها اين امکان را مي دهد تا استعدادهاي جديد و درونيشان را تقويت کنند و در صورت ايده آل بودن با گزينه هاي مناسب به نسل بعد منتقل کنند

پیوست ها

• سالار2.jpg
    سالار2.jpg
    462.8 کیلوبایت · بازدیدها: 31
  • سمیرم اصفهان.jpg
    سمیرم اصفهان.jpg
    311.4 کیلوبایت · بازدیدها: 31

sonia

Member
از برنامه ي مراقبت هاي پزشکي و مکمل هاي دارويي شرکت اطلاع دقيقي نداشتم لذا ذکر نکردنش را ترجيح دادم.
ا
ين اطلاعات صرفا اطلاعات شخصي من بود که به چشم ديدم و امکان از قلم افتادن مطالب بيشتر و به روز شدن برنامه هاي اجرايي هست.

sonia

Member
به نظر شخصي خودم خالي از لطف هست که با وجود هزينه ها و زحماتي که (در راستاي پرورش مدرن و به روز توام با استفاده از تجربيات اسبداران سنتي) در اين شرکت صرف ميشه خصوصيات مثبت اسبها را

از جمله قد بلند,سينه ي پهن و...را حاصل اختلاط نژاد (با نژاد اروپايي و يا قره باغ!!!) نه اصلاح و پرورش نژاد بدانيم و متوجه اين جنبه نباشيم که حداقل زحمت شرکت چاپار تلاش در راستاي بهبود کيفيت (نه

کميت) و توسعه ي صنعت پرورش اسبداري کشور ( و نه بنگاه اسبداري ,چيزي که متاسفانه به دليل پيدايش بيش از حد دلالان در اين زمينه شاهد آن هستيم) تلاش هاي کم نظيري داشته.

پیوست ها

• chapar.semirom,.jpg
    chapar.semirom,.jpg
    509.1 کیلوبایت · بازدیدها: 29
  • شرکت چاپار.jpg
    شرکت چاپار.jpg
    382.6 کیلوبایت · بازدیدها: 43

sonia

Member
فقط از دوستاني که از نزديک با اسب هاي شرکت و شجره ي دقيق آنها آشنايي دارند ( نه بر اساس شنيده ها و شايعات) خواهشمندم نظر بدهند براي رسيدن به نمونه هاي موفقي مثل شاهين سلطان سالار2 آهو

خانمي طاووس و ... اصلاح نژاد صورت گرفته يا اختلاط نژاد؟؟؟!!!

srafil

Member
به نظر بنده اصلاح نژاد چون فنوتیپ اسبها تقویت و زیبا تر شده ولی تغییر نکرده و یا به سمت و سوی نژاد دیگری نرفته

hashemlo

Member
مطمعنا نميشه گفت چون اسبي درشت تر شده يا صورت زيباتري داره دليل بر خالص نبودن اسب ميباشد چون عواملي مانند تغذيه و كششهاي اصولي نواقصرا كم ميكنه يا از بين مي بره باعث توليد زيبا و درشت ميشه .پس نسل آينده اسبهاي ما اگر با مطالعه وتحقيق بيشتر كشش بشند نواقص از بين ميره

sonia

Member
ممنون از نظراتی که رو بحثم دادید

پیوست ها

• semirom.jpg
    semirom.jpg
    184.1 کیلوبایت · بازدیدها: 23

sonia

Member
قطعا همین طوره

البته اینطور نیست که برای جلوگیری از همخونی از اختلاط هایی که سنخیتی با نژاد پایه ندارند استفاده بشه ( یکی از اصول مهم اصلاح نژاد همینه )

ممنون که اشاره کردید

پیوست ها

• JQ4P5134DareShuriChapar-e-Mehregerd,Iran..jpg
    JQ4P5134DareShuriChapar-e-Mehregerd,Iran..jpg
    99.8 کیلوبایت · بازدیدها: 19

sonia

Member
شما باهاشون ارتباطی دارید؟؟؟ در جریان کارهاشون هستید؟؟؟

اگه خونده باشيد گفتم اطلاعاتم چيزايي بوده که به چشم ديدم

در اين حد که از 5 سالگي با اسبا و محيط اونجا آشنايي دارم سعي کردم اطلاعتم رو در اختيارتون بذارم
(اگه تونسته باشم کامل معرفي کرده باشم!)

دوستان علاقه مند هم براي آشنايي بيشتر خودشون از نزديک ببينن بهتر متوجه حرفاي من ميشن!

sonia

Member
من دنبال یه مادیان درهشوری خالص میگردم برای تولید سراغ داری؟؟؟

مادیان خالص و خوب یا چاپار پیدا میشه یا پیش امان الله خان دره شوری (اگر بخواید دستتون برای انتخاب باز باشه هر کدوم از این 2 مکان که بهتون نزدیک تره و راحت ترید)
این نظر و تجربه ی شخصی من بود که 2 خون به جای خالص بهتون معرفی نشه (مخصوصا 2 خون کرد دره شور که تو اصفهان پر شده)

s.parizimanesh

Active member
اره میدونم خودم هم دنبال همین بودم اسبهای امان الله خان هم شنیدم زیاد جالب نیستند یا اونهایی که خوبند نمیفروشه اما چاپار بهتره اما میگن باید اشنا داشته باشیم درسته ؟؟؟؟حدودآ این چیزی که من میخام چند قیمته؟؟؟؟

بالا