سپند(اورال*تارا)ن

silkway

Member
ضمن عرض خسته نباشید به تولید کننده و مالک...
نریان بسیار زیبایی است. خدا برای مالکش نگه دارد... بنده به شخصه از هیبت و زیبایی این اسب لذت بردم.
امیدوارم این مسایل تکراری مربوط به شجره اسبان ترکمن که خیلی هم به همه ضربه زده، زود تر سر و سامانی بگیرد... به هر حال، شاید بهتر باشد اگر هم نکته ای در جهت اطلاع رسانی مطرح می شود، بدون گوشه و کنایه و تحلیل و این حرفها باشد، تا مفید واقع شود و موجب دلگیری و دلسردی افراد نشود...
در مورد این نریان هم به نظر من با یکی دو عکس نمی توان قضاوت کرد، ولی تا آنجا که بنده تلمذ کرده ام، قد این نژاد تا 165 سانتی متر برای نریان های قد بلند خیلی دور ازانتظار نیست... و در عکس هم به نظر نمی رسد که بیش از 162 سانت یا این حدود باشد.
اما در باره ی شجره اظهار نظر نمی کنم چون هنوز باید شاگردی کنم.

hooshmand

Member
جناب اقاي راه ابريشم ... ممنون از كامنت شماره 21 جنابعالي.......

انچه كه مهم است اينكه..........
جوانان عزيز عضو اين سايت و دوستداران اسب اصيل تركمن شايسته ظرفيت تحمل و شنيدن نظرات گوناگون را در خود را با لا ببرند ..
ودر مقابل يك اظهار نظر بر نياشوبند !!! با احترام و با رعايت اصول دوستي در يك جمع با همديگر به مناظره و برسي و تحليل نشينند...
كه يقينا برايند چنين گفتمان دوستانه و بي غرض و نقد كارشناسي به نفع همگان است

................................................................................................................................................
اينكه يك نريان يا ماديان قدش بلند باشد تنها به يك عامل اجدادي بستگي ندارد....
بلكه علاوه بر اجداد به تغذيه اصولي مادر در دوران جنيني كره و دوران شيرخوارگي كره
و تغذيه دوران رشد كره و واموزش ورزشي در دوران پيش و بعد از بلوغ كره و شرايط نگهداري نيز بستگي موثر دارد ...
.............................................................................
جهت استحضار دوستان اين نريان يعني سپند در عقبه اجدادي اش از 4 سيلمي اخال تكه وارداتي با تراز قد 160 و به بالا
و مادري بلند قد همچون تارا بهره مي برد ............
لازم بذكر هست سيلمي هاي اخال تكه وارداتي از شوروي سابق ::::::: توسن ..ترياقوش ..قزل يولدوز ..و اربنت .............
ضمنا شبرنگ هم خودش كره مستقيم سليمي توسن و ماديان بچه قوش.مي باشد

همچنين سپند....... از سمت پدره پدر ي در 4 نسل عقب تر به ترياقوش
..............................از سمت پدره مادري در 4 نسل به آ نگار پدر اربنت
..............................از سمت پدره .. مادره ..مادري در 4 نسل به توسن و 5 نسل به قوش ( تاروبرد وارداتي )
...............................از سمت مادره مادره مادري در 4 نسل به قزل يولدوز....ميرسد

پس سپند از بابت بلند بودن قد.... از جنبه اجدادي با وجود سيلمي هاي بلند قد مادري بلند قد در عقبه اجدادي اش بهره كامل را برده
و از نظر تغذ يه دروران جنيني تا بلوغ و اماده سازي بدني و كار ورزشي اوليه هم كه در زير نظر استاد جناب اقاي مهندس ظهير توجه كامل و وافي به اين نريان شده است ...
لذا جميع اين عوامل در درشت شدن اين سيلمي موئثر هستند و البته نقش مادر هم خيلي تعيين كننده است و ماديان تارا مادياني درشت زا هست
وكره امسالش يعني كره ماديان شوكا از سيلمي تاقان قره تپه هم فوق العاده درشت هست كه عكسهاي ان را با اجازه از دوست ارجمندم جناب اقاي كارن فيروز در تاپيك شوكا روي سايت قرار داده ام ...........

در پايان از دوستان جوانم استدعا دارم پيوند دوستي و محبت تان را از دريچه عشق به اسبها اين موجودات با وفا ...عميق تر نماييد
حيف است از باب و منظر ديدگاه ها مان به اسبها .............نسبت يه يگديگر كدورتي داشته باشيم...

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
جناب اقاي چكشي شما از تغذيه أصولي دام چيزي ميدونيد كه اين حرفو ميزنيد در مورد اين اسب هنر پرورش مهندس ظهير حرف اول و ميزنه البته من نميگم پدر مادر بي تأثير هستن
مهندس ظهير پرورش دهنده هستند نه مثل بعضيها نگهدارنده ..............

هنری در کار نیست.
یک کره دیگر هم همزمان با این کره بود که مادرش کره سیدبای هست. هر دو ببینید و باهم مقایسه کنید و بعد از تغذیه اصولی بگید.

ramezany

Member
آقای قاسمی توضیح روشنتر نفرمودید.
لطفا کره ای که اشاره کردید رو معرفی کنید تا مقایسه انجام بشه.

بالا