سوال درمورد 01 03 وkh

سامان حسینی

Active member
دوستان عزیز من تنها چیزی که از داغ میدونم این که عربهای تولید فدراسیون01 وتولیدشخصی03 وعربهای خوزستان هم kh الان که میکروچیپ میشن اسبا بازم 01 03 وkh مشخص میکنن؟ چرا مادیانهای خالص ایرانی 01 و03 قیمتای نجومی پیدا کردن؟

علی اصفهانی

Active member
یک علت دیگه اش هم اینه که از وقتی که مری خانم شروع به ثبت و داغ زدن اسبهای kh کردند هنوز معلوم نبود که واهو آنها را بپذیرد و در آن زمان دیگه اختلاف قیمت بسیار چشمگیر بود.
چون در کتاب انساب ما اسم kh اصلا وجود نداشت .
تا وقتی که بالاخره با سعی وتلاش اون شیرزن 80 ساله کتاب دوم ما گردآوری و به واهو ارائه شد و در جلسه اعضای هیآت رییسه واهو با دفاعیه ای که مری خانم از این اسبها کردند از فکر کنم دوازده رآی یازده رآی مثبت ویک رآی ممتنع به قبول کردن این اسبها داده شد و از آن زمان kh ها بعنوان عرب خالص مورد تایید واهو شناخته شدند و قیمتشان به صفرسه و صفریک نزدیک شد.

علی اصفهانی

Active member
صفر 2 به عرب خالصی زده میشد که بصورت عشایری و ایلخی نگهداری میشد و نمیشد فهمید که پدر هر کره کدام سیلمی است ولی چون در گله ای که همه اسباش عرب بودند بدنیا آمده بود قطعا آن کره عرب بود و داغ صفر2 میزدند .اگر اون اسبها را میبردند توی باکس نگهداری میکردند تولیداتشون میشد صفر1 یا صفر3 .

صفر4 هم به اسبی زده میشد که یکی از والدینش عرب خالص بود و دیگری غیراز عرب خالص مثلا کرد یا دره شوری یا تاروبرد یا ...

البته منظورم از "عرب خالص" اصطلاح "ایرانی خالص" رایج امروز نیست . هراسبی که در کتاب انساب وجود داشته باشه میشه عرب خالص .

علی اصفهانی

Active member
ربه کا شنیدم بعد از اونکه فروختمش به میبد بعد از یکی دوسال مرده .

اول داغ صفر2 خورده بود ولی بعدا صفر 1

سامان حسینی

Active member
جناب مهندس اصفهانی از توضیح کاملتون ممنونم لطف می کنید در مورد 04 و 02 هم توضیح دهید؟
ما قبلا یک مادیان 05 داشتیم میگفتن عرب اردنیه.02 که عرب عشایری است فکرکنم یک 02 هم ازحراج عموم سالها پیش گرفت.میتونم پیداش کنم اگه زنده باشه!

سامان حسینی

Active member
البته صفر2 و صفر4 هم زده میشد.

مثلا ربه کا(سمرقند/جوهر) که مال من بود هم داغ صفر دو داشت هم صفر یک !
اگه پدر ومادرش مشخص بوده چرا02 زدن؟ راستی یه مشکلی هست مثلا یه مادیان که داغ02 داشته باشه ومقداری خون وارداتیهم داشته باشه ممکنه بعدا کره هاش03 یا 01 خالص ایرانی ثبت شده باشن؟ ار کجا معلوم که خالص ایرانی بوده؟

سامان حسینی

Active member
چرا هنوز01 03 قیمت بالاتر دارن با این تفاسیر دیگه نباید گرونتر باشن نکنه خبریه؟ من مشکوکم اخه اقای رستگارهم به منگفتن 03 و01 خالص ایرانی 60 70 خرید فروش میشه ولی kh خوبش20 30 پیدا میشه!!!

علی اصفهانی

Active member
اگه پدر ومادرش مشخص بوده چرا02 زدن؟ راستی یه مشکلی هست مثلا یه مادیان که داغ02 داشته باشه ومقداری خون وارداتیهم داشته باشه ممکنه بعدا کره هاش03 یا 01 خالص ایرانی ثبت شده باشن؟ ار کجا معلوم که خالص ایرانی بوده؟

درزمانیکه داغ صفر2 زده میشد اصلا "ایرانی خالص" یا "خون واداتی" حتی بر زبان هیچکس جاری نشده بود . فقط میگفتن "عرب خالص" یا دورگه مثل "عرب کرد" یا "عرب دره شوری".

ولی اگر بخواهید بدانید تولیدات یک اسب صفر2 که تعدادشونهم خیلی کم بوده از ایرانی خالصها حساب میشه یا نه باید ببینید توی شجره اش اسبهای وارداتی هستند یا نه.

سامان حسینی

Active member
درزمانیکه داغ صفر2 زده میشد اصلا "ایرانی خالص" یا "خون واداتی" حتی بر زبان هیچکس جاری نشده بود . فقط میگفتن "عرب خالص" یا دورگه مثل "عرب کرد" یا "عرب دره شوری".

ولی اگر بخواهید بدانید تولیدات یک اسب صفر2 که تعدادشونهم خیلی کم بوده از ایرانی خالصها حساب میشه یا نه باید ببینید توی شجره اش اسبهای وارداتی هستند یا نه.
میدونم اونوقت خالص ایرانی معنی نداشت صحبت من اینه که تو یه ایلخی اگر یه سیلمیه خون وارداتی ول کرده باشن بعدا کره ها به اسم سیلمی خالص ایرانی ثبت شده باشن وداغ02 خورده باشن.اصلا همچین موردی داریم؟
شما گفتید شجره 02 ها مشخص نیست ولی عربن پس ممکنه توشجره برسه به خالص ایرانی ولی خون وارداتیهم داشته باشه؟

علی اصفهانی

Active member
میدونم اونوقت خالص ایرانی معنی نداشت صحبت من اینه که تو یه ایلخی اگر یه سیلمیه خون وارداتی ول کرده باشن بعدا کره ها به اسم سیلمی خالص ایرانی ثبت شده باشن وداغ02 خورده باشن.اصلا همچین موردی داریم؟
شما گفتید شجره 02 ها مشخص نیست ولی عربن پس ممکنه توشجره برسه به خالص ایرانی ولی خون وارداتیهم داشته باشه؟

خون وارداتی هیچوقت توی ایلخی ول نبود . در اون وقتی که داغ صفر 2 زده میشد فقط یک سیلمی خون وارداتی وجود داشت که ایجن روز بود و چون خیلی مهم بود توی بهترین اصطبلها نگهداری میشد.

سامان حسینی

Active member
خون وارداتی هیچوقت توی ایلخی ول نبود . در اون وقتی که داغ صفر 2 زده میشد فقط یک سیلمی خون وارداتی وجود داشت که ایجن روز بود و چون خیلی مهم بود توی بهترین اصطبلها نگهداری میشد.
مرسی.البته خوب ایجن روز کره هایی هم داشته ایجن رینوبا وایجن روزان هم کره نریان هایی داشتند!ولی فرمایش شما درسته احتمالش خیلی کمه که اسبای سلطنتی به ایلخی راه پیدا کنن

بالا