سوارکاری برای درمان کودکان مبتلا به فلج مغزی

ایسکانیوز ـ کارشناسان پزشکی پس از تحقیقات فراوان دریافتند اسب سواری درمانی راهی برای بهبود وضعیت کودکان مبتلا به فلج مغزی است.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از خبرگزاری چین، گرچه اسب سواری راهی برای بهبود کودکان مبتلا به فلج مغزی است اما هزینه های گران باشگاه اسب سواری و همچنین بی میلی مربیان باشگاهها از پذیرفتن کودکان معلول موانعی است که کودکان مبتلا به فلج مغزی به آن دچار هستند. فلج مغزی یک نوع ناتوانی است که بر اثر آسیب رسیدن به مغز قبل و یا بعد از تولد و در سالهای اولیه زندگی فرد به وجود می آید و منجر به از بین رفتن ماهیچه های کنترل کننده اراده فرد می شود.
قابل توجه است هم اکنون در حدود 000/50 نفر از مردم شانگهای به این عارضه مبتلا هستند.
اسب ها حیواناتی نجیب، باهوش و مهربان هستند و می توانند هوش و توانایی کودکان را تقویت کنند البته اسب رانی درمانی به وسایلی از جمله حلقه‌های مخصوص راندن اسب، تجهیزات و مربیان حرفه ای نیاز دارد و این در حالی است که باشگاه های اسب رانی در ژاپن به ازای هر 45 دقیقه اسب رانی از هر نفر در حدود 200 الی 300 یوان می گیرد.
نویسنده: فرهادیان پور

گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی

www.niksalehi.com

الیزابت گوویا به فلج مغزی دچار شده است . او به تنهایی نه میتواند بنشیند و نه روی پاهایش بایستد و نیاز شدیدی به فیزیوتراپی منظم دارد . اما در چند ماه گذشته او به عنوان بخشی از برنامه درمانی خود به اسب سواری روی آورد . این دختر حسابی از اسب سواری لذت می برد . مانوئل پدر او ، اهل تور سودراس پرتغال بیان داشت که این درمان به نام هایپوتراپی برای دختر سه ساله اش بسیار مفید بوده است . او گفت " دخترم به هیچ عنوان از اسبها نمی ترسد و پس از این درمان بسیار آرام تر شده است . پاهای او بسیار نرم تر شده اند و ماکاملاً شاهد تغییرات مثبت رخ داده در وجود او هستیم . این روزها خود او هم برای زمانهایی که باید تمرین کند و سوار اسب شود روزشماری می کند .

6h60h2w.gif
" این درمان که در انگلستان رایج است به همه افراد در هر سنی که باشند کمک می کند تا با مشکلات جسمی و روحی خود کنار بیایند . این درمان شامل گذاشتن فرد بیمار بر پشت اسب در و ضعیت های مختلف است . فرد بیمار کنترل اسب را به عهده می گیرد و حالتهای مختلف قرار گرفتن بر روی اسب را تمرین می کند . کاشیا روچ درمانگر الیزابت در کامپو ریل پرتغال بیان داشت : این در مان باعث افزایش توان حرکت و نرم شدن عضلات می شود . این تمرین ها باعث می شود فرد کنترل رفتارهای خود را به دست گیرد و با راندن اسب به تنهایی اعتماد به نفس پیدا کند .
او گفت :" دمای بدن اسبها 38 درجه سانتیگراد است در نتیجه این گرما باعث می شود که اعضای بدن فرد بیمار راحت تر به حرکت در بیایند ."
او افزود : حرکات سه بعدی لگن خاصره اسبها باعث می شود که لگن خاصره فرد بیمار نیز در عکس العمل به آن به حرکت در بیاید . این حرکات تقریباً شبیه حالت راه رفتن در انسانند که بسیاری از بیماران قادر به انجام آن نیستند . این درمانگر گفت : " ما از ماه ژانویه هایپوتراپی را آغاز کردیم اما من دو سال است که در حال آموزش دیدن در این زمینه هستم . من به چشم خود نتایج این درمان را دیده ام . بیماران پس از اتمام تمرینات بسیار آرام هستند و راحت تر می توانند دست و پایشان را تکان دهند . این نوع از تمرینات در کاهش استرس و فشارهای روحی روانی افراد نیز موثر است . "
او بیان داشت : این درمان برای افراد مبتلا به بیماریهای لگنی ، افراد مبتلا به تصلب شرایین و کسانیکه از ناراحتی های روحی روانی رنج می برند یا به مشکلات عصبی مبتلایند موثر است .
لسی فرنل فیزیوتراپ ریوایو اسکاتلند که به درمانبیماران مبتلا به ام اس اشتغال دارد بیان داشت که هایپوتراپی با درمان به کمک اسب سواری که سی سال است باب شده کاملاً متفاوت است . او گفت هایپوتراپی ابتدا در دهه 1990 به کار برده شد و در انگلستان طرفداران بسیاری پیدا کرد . هم اکنون تعداد زیادی از افراد مبتلا به ام اس خواستار درمان به این شیوه هستند : " این درمان چنان رایج شده که من مجبور شده ام هر دوره را تنها به ده هفته محدود کنم . در غیر این صورت دیگران برای دسترسی به این درمان باید مدت ها در انتظار به سر ببرند . همه افرادی که تحت این درمان قرار گرفتند واکنش مثبتی به آن نشان داده اند . در این تمرینات از حرکات سه بعدی لگن ، باسن و شانه اسب بهره گرفته می شود . این حرکات باعث می شود که اعضای بدن بیمار در جهت های خاصی به حرکت در بیایند . فرد اسب سوار پس از تمرینات می توانند همان حرکات را در زمان راه رفتن تکرار کند . این روش درمانی حقیقتاً بی نظیر است و هیچ یک از شیوه های درمانی دیگر به پای آن نمی رسد ."
سخنگو ی اسکوپ ، موسسه خیریه یی برای کمک به افراد مبتلا به بیماریهای لگنی ، بیان داشت : با وجود مزیت های بسیاری که این روش دارد باید بیان کرد که هایپو تراپی به عنوان یک درمان به حساب نمی آید. اسکوپ معتقد است هر درمانی که برای کمک به بیماران استفاده می شود باید با دقت و یررسی های فراوان صورت گیرد . سخنگوی این موسسه خیریه گفت : " بیماریهای مرپبوط به لگن خاصره درمان ندارند و این درمانها تنها به فرد کمک می کنند تا حرکاتش تسهیل شود و کمی از نیازش به دیگران کاهش پیدا کند . بعضی از افراد از اسب سواری به آرامش می رسند. گرمای بدن و حرکات اسب برایشان مفید است . این تمرینات برای کودکان مبتلا به سی پی نیز سود مند است

refrence:TURKMEN MEDICAL*تــرکــمــن مــدیــکــال >> درمان فلج مغزی به کمک اسب ها

يه روز از همون روزاي خوش تابستوني سال پيش رفتم باشگاه و از پشت سر مربيمو ديدم سوار يه اسبي و يه دختر بچه ي كم سن و سال (حدوداي 5 سال) رو تو بغلشون گرفتن و يورتمه بي ركاب ميرن(البته پاشون رو توي ركاب نگه داشته بودن براي احتياط) بعد كه نزديك رفتم براي عرض سلام دخترك رو نشناختم و تعدادي فرد نا آشنا ديدم كه خانواده ي اون طفل بودن...
بعدها از مربيم فهميدم كه اين دخترك از كمر به پايين فلج هست و تنها درمانش اسب سواريه...
فقط نكته اينجا بود كه خوب اوكي اسب هست كسي هم هست كه قبول كرده هركاري از دستش برمياد انجام بده...ولي آيا لوازمش هم هست؟؟؟
چه جوري ميشه يه دختر كوچولووووو كه از كمر به پايينش كاملا فلجه رو روي اسب تمرين داد؟؟
اگر مربي سوار اسب ميشد هم مربي نميتونست كارش رو درست انجام بده و به دختر درست تمرين بده هم سخت بود هم دخترك اذيت ميشد نه اينكه دخترك ميتونس رو اسب بمونه...
من يك روز ديگه ديدم كه مربيم همه جور فكري كه به ذهنش خورده بود رو اجرا كرد اما جواب نداد...مثل بستن پاهاي دخترك و...
واقعا چيكار بايد كرد؟؟؟!!!

يه روز از همون روزاي خوش تابستوني سال پيش رفتم باشگاه و از پشت سر مربيمو ديدم سوار يه اسبي و يه دختر بچه ي كم سن و سال (حدوداي 5 سال) رو تو بغلشون گرفتن و يورتمه بي ركاب ميرن(البته پاشون رو توي ركاب نگه داشته بودن براي احتياط) بعد كه نزديك رفتم براي عرض سلام دخترك رو نشناختم و تعدادي فرد نا آشنا ديدم كه خانواده ي اون طفل بودن...
بعدها از مربيم فهميدم كه اين دخترك از كمر به پايين فلج هست و تنها درمانش اسب سواريه...
فقط نكته اينجا بود كه خوب اوكي اسب هست كسي هم هست كه قبول كرده هركاري از دستش برمياد انجام بده...ولي آيا لوازمش هم هست؟؟؟
چه جوري ميشه يه دختر كوچولووووو كه از كمر به پايينش كاملا فلجه رو روي اسب تمرين داد؟؟
اگر مربي سوار اسب ميشد هم مربي نميتونست كارش رو درست انجام بده و به دختر درست تمرين بده هم سخت بود هم دخترك اذيت ميشد نه اينكه دخترك ميتونس رو اسب بمونه...
من يك روز ديگه ديدم كه مربيم همه جور فكري كه به ذهنش خورده بود رو اجرا كرد اما جواب نداد...مثل بستن پاهاي دخترك و...

به نظرم همین که دخترک رو جلوی زین بنشونه و خودش هم پشت سرش بشینه،بهتره.البته بسته به نوع اسب شاید یشه تنها سوارش کرد.زین مخصوصی رو احتمالا باید برای اینکار درست کرد.

شاید هم بشه قبل از تجربه سوارکاری با اسب واقعی،مدتی سوار مجسمه ی متحرک اسب(دست مخنرعین رو میبوسه!)بشه تا کمی عادت کنه پاهاش

راه حلهای بیشتر و بهتر رو لطفا بقیه بگن

دستگاههای شبیه ساز حرکت اسب در بازارموجود است حتی دربازارایران.

فربود

Active member
مطلب خوبی رو فرستادی نفس جان
بی خود نیست که پیامبر اسلام اینقدر به این امر سفارش می کرد .
در شیراز نیز من خبر دارم که بنیاد جانبازان هم برای برخی از جانبازان این کار رو داره انجام میده و یک باشگاه رو تاسیس کرده .