سمندر

atila

Member
سلام دوستان . با سمندر اصیل ترین اسب قره باغ ایران بیشتر آشنا بشید در ضمن این اسب از شیراز به تبریز آورده شده است در مورد شجره و پیشینه این اسب بعد از کسب اطلاعات از آقای بهجتدوست
مالک فعلی سمندر نتیجه را در اختیار دوستان قرار میدم.

پیوست ها

• CIMG6439.jpg
    CIMG6439.jpg
    107.7 کیلوبایت · بازدیدها: 156
  • CIMG6444.jpg
    CIMG6444.jpg
    96.4 کیلوبایت · بازدیدها: 141
  • CIMG6445.jpg
    CIMG6445.jpg
    125.3 کیلوبایت · بازدیدها: 139

atila

Member
وضیعت سرو سینه و دم گیری در اسب قره باغ.

پیوست ها

• CIMG6448.jpg
    CIMG6448.jpg
    92.4 کیلوبایت · بازدیدها: 108
  • CIMG6453.jpg
    CIMG6453.jpg
    83.6 کیلوبایت · بازدیدها: 96
  • CIMG6454.jpg
    CIMG6454.jpg
    108.3 کیلوبایت · بازدیدها: 44
  • CIMG6456.jpg
    CIMG6456.jpg
    111.2 کیلوبایت · بازدیدها: 111

atila

Member
ادامه

پیوست ها

• CIMG6457.jpg
    CIMG6457.jpg
    111.2 کیلوبایت · بازدیدها: 112
  • CIMG6458.jpg
    CIMG6458.jpg
    110 کیلوبایت · بازدیدها: 80
  • CIMG6459.jpg
    CIMG6459.jpg
    114.7 کیلوبایت · بازدیدها: 45

atila

Member
بله مطمئنم ولی باید بین قره باغ و دره شور رابطه نزدیکی باشه که به نظرم باید روش کار بشه.

sohrab

Active member
آتیلا گفت:
بله مطمئنم ولی باید بین قره باغ و دره شور رابطه نزدیکی باشه که به نظرم باید روش کار بشه.

درسته. یک نظریه قوی در مورد ارتباط ایندو وجود داره: پایه اصلی اسب دره شوری، قره باغهایی بوده که توسط اقوام ترک قشقایی وارد منطقه فارس شده و بعدها با نژادهای دیگر از جمله "عرب" اختلاط پیدا کرده.

kamyab

Member
آتیلا جان این اسب در جاده ورزقان توی یه گاوداری نگهداری میشه که صاحبش یه عرب عراقی هم داره؟

atila

Member
بله کامیاب جان خودشه اون عرب عراقی هم به دلیل نامعلومی تلف شد ظاهرا سمندر با لگد زده بوده .
ارتباط قره باغ با دره شور کاملا معناداره چون خود قشقائی ها تا اونجائی که من می دونم در زمان صفویه از شمال غرب به فارس کوچانده شدند پس با اسبانی کوچ کردند که بومی آنجا بودند.

با سلام باید به عرض برسانم که ایل قشقایی در ابتدا در کنار رود ولگا از انجا به سیستان و بلوچستان و سپس به عراق امروزی وبه روایتی به سوریه ونزدیک به 400 سال پیش به منطقه فارس کوچ میکنندو این فرضیه را مبنی بر ریشه نجادی این رنگ به ترکمن نزدیکتر میکند.

vatan

Member
دکتر ملایری گفت:
با سلام باید به عرض برسانم که ایل قشقایی در ابتدا در کنار رود ولگا از انجا به سیستان و بلوچستان و سپس به عراق امروزی وبه روایتی به سوریه ونزدیک به 400 سال پیش به منطقه فارس کوچ میکنندو این فرضیه را مبنی بر ریشه نجادی این رنگ به ترکمن نزدیکتر میکند.
چی شد فکر کنم بین علما اختلاف افتاد!!!!!!!!
با لاخره ریشه در غرب ایران داشتند یا شرق ایران؟؟؟!!

atila

Member
جناب دکتر ملایری به نظر بسیاری از اسبشناسان رنگ سمند در آخال تکه از تیره جیران تکه که از اختلاط آخال تکه با قره باغ به وجود آمده به ارث رسیده اسب قره باغ اسب پایه بسیاری از نژآدهای منطقه قفقاز مثل اسب دن روسی کاباردین و بسیاری از اسبهای بومی است در مورد قشقائی ها هم باید عرض کنم که ایشان مدام در حال کوچ بودن ولی خاستگاه نژادی ایشان از ترکان آذری است حتی امروزه بعد از گذشت چند صد سال مشترکات فرهنگی و تاریخی قشقائی ها با آذریها کاملا مشهود و مبرهن است

vahid_m63

Member
سلام
اسب قره باغ واقعا اسب دوست داشتنی هست و البته خباثت های خاص خودش رو هم داره ، نمیدونم تا حالا اسب قره باغ داشتین یا نه ولی اگه تجربش رو داشته باشین حتما با من هم عقیده هستین که برای سواری آزاد و خصوصا طولانی واقعا مناسب هست روش خاص این اسب تو قدم برداشتن و راه رفتن باعث میشه که تو مسافت طولانی چندان احساس خستگی نکنین ، درضمن وجود سمهای سیاه تو اسب قره باغ باعث افزایش مقاومت سمهای این اسب میشه و از این لحاظ هم برای مناطق کوهستانی مناسب هستند ، من سابقه نگهداری از اسب قره باغ رو دارم و اسبی که من داشتم مقام اول جشنواره اصالت بود ولی متاسفانه بعدها این اسب اخته شد .اسم اسب من هم تاتار بود ، الان نمیدونم دست کی هست ولی اگه تونستم اطلاعاتی بدست بیارم حتما اینجا میزارم. در ضمن از همشهری های عزیز(تبریزی ها) هم ااگه کسی از تاتار اطلاعاتی داشت لطفا اینجا ارایه کنه

atila

Member
سلام
اسب قره باغ واقعا اسب دوست داشتنی هست و البته خباثت های خاص خودش رو هم داره ، نمیدونم تا حالا اسب قره باغ داشتین یا نه ولی اگه تجربش رو داشته باشین حتما با من هم عقیده هستین که برای سواری آزاد و خصوصا طولانی واقعا مناسب هست روش خاص این اسب تو قدم برداشتن و راه رفتن باعث میشه که تو مسافت طولانی چندان احساس خستگی نکنین ، درضمن وجود سمهای سیاه تو اسب قره باغ باعث افزایش مقاومت سمهای این اسب میشه و از این لحاظ هم برای مناطق کوهستانی مناسب هستند ، من سابقه نگهداری از اسب قره باغ رو دارم و اسبی که من داشتم مقام اول جشنواره اصالت بود ولی متاسفانه بعدها این اسب اخته شد .اسم اسب من هم تاتار بود ، الان نمیدونم دست کی هست ولی اگه تونستم اطلاعاتی بدست بیارم حتما اینجا میزارم. در ضمن از همشهری های عزیز(تبریزی ها) هم ااگه کسی از تاتار اطلاعاتی داشت لطفا اینجا ارایه کنه
وحید جان ممنون میشم عکسشو بزاری تا ببینیم

m1411720

Member
[سلام یک راس نریان از نژاد قره باغ به رنگ سمند با یال ودم مشکی چهار قلم مشکی در باشگاه شهرداری شهرستان رفسنجان نگهداری میشود .انچه که در ترکیب ومشخصات خاص نژاد قره باغ دیده میشود در این نریان دیده میشود .لازم به ذکر است تا کنون3الی 4 کره هم از او دارند .این را برای کسانی که مشتاق این نوع نزاد هستند ودنبال خالص ترین هستند عنوان شد .

بالا