روز دامپزشکی

مرضیه

Member
دیروز یعنی 14 مهر ماه روز دامپزشکی بود.
با یک روز تاخیر این روز رو به دوستان دامپزشک همسایتی تبریک میگم.
خصوصا دکتر غفاری عزیز و دکتر طاهری که حضورشون از سایر دامپزشک های احتمالی انجمن محسوس تر هست و ما از ارسال هاشون خیلی استفاده میکنیم. :)
خب!تبریک هام تموم شد،حالا از اونجایی که من با دیدن هر پدیده ای توی ذهنم خودبخود سوالات زیادی مطرح میشه،اگر اجازه بدید در مورد این پدیده! هم سوالاتم رو مطرح کنم! ;D
اولیش اینه که فلسفه ی این نامگذاری چی هست ،یعنی منظورم اینه که برای نامگذاری روزها یک واقعه یا رویداد معمولا در نظر گرفته میشه،که من کنجکاو شدم که اون چی هست؟!!
اگر از دوستان کسی اطلاع داره خوشحال میشم بدونم. :D

حواس پرتی هم بد دردیه مادر :p

موفق باشند تمامی دامپزشکان. به خصوص دامپزشکانی که تعهد و اخلاق رو سرلوحه کار خودشون قرار دادن ::)

مرضیه

Member
نه مادر!
من هنوز آلزایمر نگرفتم،قطعی اینترنت بد دردیه!!!بلایی است بس عظیم!

مادر جون نزن این حرفا رو. تو که هنوز جوونیییی

من خودم و گفتم که دیگه آفتاب لب بوم هستم و یه پام لب گوره یه پام سر پشت بوم ::) اما هنوز خوب می تونم حرف بزنم ها مادر :p

sohrab

Active member
مرضیه گفت:
با یک روز تاخیر این روز رو به دوستان دامپزشک همسایتی تبریک میگم.
خصوصا دکتر غفاری عزیز و دکتر طاهری که حضورشون از سایر دامپزشک های احتمالی انجمن محسوس تر هست و ما از ارسال هاشون خیلی استفاده میکنیم. :)

من هم به همه دامپزشکان و دوستداران حیوانات تبریک میگم :)

sohrab

Active member
مرضیه گفت:
فلسفه ی این نامگذاری چی هست ،یعنی منظورم اینه که برای نامگذاری روزها یک واقعه یا رویداد معمولا در نظر گرفته میشه،که من کنجکاو شدم که اون چی هست؟!!
اگر از دوستان کسی اطلاع داره خوشحال میشم بدونم. :D

علت نامگذاري 14 مهر بنام روز ملي دامپزشكي:

در فرهنگ اوستائي و پهلوي، هر يك از سي روز ماه نام يكي از فرشتگان است. روز چهاردهم ماه را جوش يا گوش و گاهي هم حوس گويند. گوش از گائوس اوستائي به معناي گاو، ريشه مي‌گيرد.
ابوريحان بيروني در آثار الباقيه نيز از گوش روز ياد مي‌كند و در مورد احكام رويت مار در روزهاي ماه ذكر مي‌كند كه اگر در روز چهاردهم ماه كسي مار ببيند رزقش تنها از چهارپايان است. در اين روز گويا دعاي مخصوص درواسپا را مي‌خواندند و سلامت حيوانات را آرزو مي‌كردند.
مسئله گوشت روز در فرهنگ اسلامي نيز آورده شده است. ملامحسن فيض كاشاني (1007 ـ‌ 1091 ه‌.‌ق) رساله‌اي در نقل روايت معلي‌بن‌خنيس از حضرت صادق (ع) راجع به نوروز و سي روز ماه پارسيان تأليف كرده است. در مورد روز چهاردهم ماه حوس يا گوش گفته شده: چهاردهم حوس، نام فرشته‌ايست موكل بر آدميان و چهارپايان. فارسيان مي‌گويند روزي سبك است و ما مي‌گوئيم روز خوبي است براي هرچه خواهند و ديدن شرفا و علما براي حاجت خواستن در اين روز خوبست و هركس در اين روز بيمار شود به زودي شفا يابد ان‌شاءاله
ـ در سال 1369 شمسي به دنبال پيگيري و تلاش دامپزشكان براي اختصاص روزي از روزهاي سال در تقويم رسمي كشور به نام روز دامپزشكي، جناب آقاي دكتر حسن تاج‌بخش استاد ممتاز دانشگاه تهران و چهره‌ ماندگار دامپزشكي و مؤلف كتاب‌هاي تاريخ دامپزشكي و پزشكي ايران ماه مهر را به عنوان ماهي شايسته به خاطر آغاز سال تحصيلي و روز چهاردهم را به ياد گوش روز كه در ايران باستان روز مباركي بود و در منابع اسلامي هم آمده است پيشنهاد و مطرح نبودند و از طريق مجار ذيربط چهاردهم مهرماه به عنوان روز دامپزشكي معين شد.

(اگر این گوگل سرچ نبود چه میکردم؟ :) )

احسان

Active member
مرسی از دوستان عزيز ولی ما که .. چيزی نميدونيم ولی با اين حال خيلی ممنون که به فکره دامپزشکا هستيد
:X:X:X:X

Dr_Ghaffari

Active member
بسیار از لطف دوستان ممنونم . لطف کردید . به مطالب سهراب خان این را هم اضافه کنم که آفریدون یا همان فریدون را می توان اولین دامپزشک تاریخ جهان دانست . که در درمان اسب و گاو مهارت و توانایی داشته است .:
" فریدون فرخ فرشته نبود ..... به عود و به عنبر سرشته نبود !
به داد و دهش یافت این نیکویی تو داد و دهش کن فریدون تویی"
جالب اینکه بهای درمان حیواناتی چون اسب و گاو یک حیوان کوچکتر مانند گوسفند و بز ذکر شده است و بهای درمان حیواناتی چون گوسفند ، پرندگانی چون مرغ و خروس ذکر شده است .
از نظر علمی هم تا جایی که حافظه غلط غلوط من یاری می دهد اولین دانشکده دامپزشکی در فرانسه در قرن نوزدهم راه اندازی می شود ...

احسان

Active member
14 مهر روز دامپزشک

14 مهر روز دامپزشک بر کليه دامپزشکان مبارک باد از جمله دکتر شهبازی و دکتر غفاری

بر خودم هم مبارک باد ;D

روز دامپزشک به تمامی دامپزشک های عزیز سایت از جمله دکتر طاهری,دکتر شهبازی ,دکتر غفاری وبقیه دوستان که هنوزدر بحثها مخفی هستند.

مبارک.

فربود

Active member
سلام به تمام دکتر های انجمن این روز رو بهتون تبریک میگم . دکتر ملایری رو یادتون رفت ;)
دکتر غفاری ، طاهری ، شهبازی ، ملایری

منم تبریک میگم.ایشالا دعای تمام حیوانات به ویژه اسب،پشت و پناه تمام دام پزشکای خوبمون باشه...

احسان

Active member
خير چون من در پيغام خصوصی از ايشان همان اول خواستم که اگر دامپزشک هستند در بحث ها شرکت کنند اصلاً جواب ندادند

احسان

Active member
چهارده مهرماه روز ملی دامپزشکی

در سالهای 1369-1368، انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران طرح اولین کنگره دانشجویی دانشجویی دامپزشکی ایران را پایه ریزی نمود. هیأ ت اجرایی این کنگره جهت معرفی و شناساندن حرفه دامپزشکی و تجلیل از خدمات بسیار مهم و ئشایان توجه دامپزشکان و همکاران سایر رده های حرفه دامپزشکی به فکر نامگذاری روزی به عنوان روز دامپزشکی افتاد . بعد از نظر خواهی های فراوان قرار شد که روز بنیانگذاری او.لین تشکیلات آکادمیک ایران ، بعنوان روز دامپزشکی اعلام شود. لذا تحقیقات گسترده ای در این زمینه صورت گرفت و بر اساس تاریخچه تأسیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مشخص شدکه تاریخ تأسیس و نقل و انتقال دلنشکده دامپزشکی کخ در ابتدا به نام مدرسه عالی بیطاری تأسیس و سپس به نام دانشکده دامپزشکی خوانده می شد ، تماماً به دلیل تقارن با آغاز سال تحصیلی در مهر ماه صورت گرفته است . به همین منظور مهر ماه بعنوان ماهی از سال که می تواند روز دامپزشکی در آن نامگذاری شود انتخاب شد ولی روز خاصی مطرح نشد که بتواند ملاک قرار گیرد.بدین ترتیب دانشجویان از استاد دکتر حسن تاج بخش یاری جستند که ایشان مجموعه ای از مطالب جمع آوری شده خود را در اختیار دانشجویان قرار داد مبنی بر اینکه در چهاردهم هر ماه ایرانی (گؤس = روز گوش ) بر اساس تاریخ ایران و اسلام ، ایرانین برای سلامتی حیوانات آرزو نموده و دعا می خواندند که در قطعنامه اولین کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران دردانشگاه تهران چهارده مهر به عنوان روز دامپزشکی اعلام شد . ولی متأ سفانه به دلایل ناکافی و غیر مستدل مورد موافقت شورای فرهنگ عمومی کشور قرار نگرفت . ولی در نهایت با وجود کش و قوسهای فراوان ، در نهایت پس از پیگیریهای مستمر تمامی دلسوزان و مسؤ ولان مراکز و دستگاههای دامپزشکی و برگزاری همایش گرامیداشت روز دامپزشکی در سال 1378 بالاخره روز دامپزشکی ( 14 مهر ) در شورای فرهنگ عمومی به تصویب رسید .

پیوست ها

• 14-mehr.jpg
    14-mehr.jpg
    78.8 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • veterinary.jpg
    veterinary.jpg
    77.5 کیلوبایت · بازدیدها: 29

علی واحدی

Active member
از تمام دکتران دامپزشک که وظیفه خطیر و مشکل برطرف نمودن بیماری حیوانات بعهده ایشان میباشد تشکر و قدردانی نموده و روز دامپزشک را صمیمانه تبریک میگویم. موفق و پیروز و سربلند باشید و دعای اسبان بدرقه راهتان باد. :-* :-* :-*

روز ملی دامپزشکی بر تمام همکاران عزیز مبارک!
بنده نیز از عنایت و لطف شما دوستان کمال سپاس و تشکر رو دارم!
به امید شکوفایی و پیشرفت در این عرصه پر از عشق و علاقه اسب!

بالا