رابطه بین سن و مقدار غذا

علی واحدی

Active member
بنظر شما سروران گرامی هر چه سن اسب بالاتر رود احتیاج به مواد غذایی و کنسانتره بیشتری دارد یا کمتری و چرا؟

قاعدتا همه یا اکثر موجودات زنده از میانسالیه عمرشان به بالا احتیاج کمتری به مواد غذایی به دلیل کندتر شدن سوختو ساز بدنشان پیدا می کنند،اسب هم بلااستثنا نیست و قاعدتا همینجوریه و از یه حدی به بالا کم کم احتیاج غذایی با افزایش سن کمتر می‌شه
در ضمن اگه این تاپیک به قسمت نظرات یا حداقل قسمت تغذیه منتقل بشه بهتره به نظرم

علی واحدی

Active member
قاعدتا همه یا اکثر موجودات زنده از میانسالیه عمرشان به بالا احتیاج کمتری به مواد غذایی به دلیل کندتر شدن سوختو ساز بدنشان پیدا می کنند،اسب هم بلااستثنا نیست و قاعدتا همینجوریه و از یه حدی به بالا کم کم احتیاج غذایی با افزایش سن کمتر می‌شه
در ضمن اگه این تاپیک به قسمت نظرات یا حداقل قسمت تغذیه منتقل بشه بهتره به نظرم

امین جان این موضوع دقیقا به پرورش اسب ربط داره. بیشتر فکر کنید و سایر اعضا هم نظر بدن لطفا.

mahsima

Member
من در پرورش اسب تخصصی ندارم اما از چیزایی که دیدم فکر میکنم کمتر بشه.

ناشناس

Active member
دلیل؟؟؟؟ دلیل علمی‌ نه تجربی‌...

در درجه اول مقدار غذای بر حسب قد و وزن اسب تعیین میگردد.

حالا اسبهایی که سن بالایی دارند مقدار غذای بیشتری نیاز دارند ( البته دلایلش رو از داخل کتاب تربیت اسب و نگهداری از اسب پیدا میکنم و مینویسم ) قبلا خونده بودمش اما الان حضور ذهن ندارم

از لحاظ قد

ارتفاع اسب 163 سانت خوراک روزانه 5/13 کیلو گرم

152 // // // 12 //

142 // // // 10 //

132 // // // 8 //

البته نسبت به وزن اسب مقدار غذای مقوی( قلات. جو .کنسانتره و....) و علوفه ای ( یونجه و........) مشخص میگردد . مثلا برای اسب با قد 152 و وزن ........... رو زانه 3کیلو جو و 9 کیلو یونجه . به عبارتی هر وعده 3کیلو یونجه و 1 کیلو جو

منبع کتاب نگهداری از اسب / نویسنده جمشید خانی

در درجه اول مقدار غذای بر حسب قد و وزن اسب تعیین میگردد.

حالا اسبهایی که سن بالایی دارند مقدار غذای بیشتری نیاز دارند ( البته دلایلش رو از داخل کتاب تربیت اسب و نگهداری از اسب پیدا میکنم و مینویسم ) قبلا خونده بودمش اما الان حضور ذهن ندارم

از لحاظ قد

ارتفاع اسب 163 سانت خوراک روزانه 5/13 کیلو گرم

152 // // // 12 //

142 // // // 10 //

132 // // // 8 //

البته نسبت به وزن اسب مقدار غذای مقوی( قلات. جو .کنسانتره و....) و علوفه ای ( یونجه و........) مشخص میگردد . مثلا برای اسب با قد 152 و وزن ........... رو زانه 3کیلو جو و 9 کیلو یونجه . به عبارتی هر وعده 3کیلو یونجه و 1 کیلو جو

منبع کتاب نگهداری از اسب / نویسنده جمشید خانی

ناشناس جان این مطلب تقریبا بی‌ ربطه به موضوع!! اگه بخوای اینجوری حساب کنی‌ که مقدار غذا رو از روی قد،وزن.سن،جنس و نوع فعالیت تعیین میگردد،بحث سر رابطه افزایش سن با کاهش مواد غذاییه اخوی،عنایت بفرمائید...
لطفا دلیل اینکه شما میگید با افزایش سن اسب احتیاج غذاییشم بیشتر می‌شه رو بفرمائید؟

علی واحدی

Active member
اسب در سن بالااحتیاج به مقدار غذای بیشتری دارد .

جناب برادر دقیقا درست فرمودند و علت آنهم این است که هر چه سن اسب بالاتر میرود متابولیسم بدن کمتر شده و سوخت و ساز و جذب کمتر میگردد و اسب احتیاج به مواد خشبی و مقوی بیشتری دارد.

تنظیم جیره غذایی برمبنای میزان مصرف انرژی وموادموردنیازبدن میباشد.
انرژی نگهداری,رشد,کار,یا حتی بارداری وشیردهی.
حالاگربه هردلیلی متابولیسم اسب شماتحت تاثیرقرارگرفته,بالانس جیره ومواد ویتامینی ومعدنی را برای این منظورتوصیه مینمایند.
نه افزایش حجم ووزن خوراک ودورریختن وبه خطرانداختن اسبی که با افزایش سن قابلیت وکارایی
دندانها وجهازهاضمه اش به خوبی جوانی نیست.
به شخصه توصیه ای به کاهش وافزایش خوراک ندارم کمااینکه ممکن است نوع کارشماومصرف انرژی اسب نسبت به جوانی بالاتر رفته باشد:eek:ولی توصیه ای اکید به دقت در بالانس جیره غذایی اسب مسن برای حفظ سلامتیش دارم

علی واحدی

Active member
تنظیم جیره غذایی برمبنای میزان مصرف انرژی وموادموردنیازبدن میباشد.
انرژی نگهداری,رشد,کار,یا حتی بارداری وشیردهی.
حالاگربه هردلیلی متابولیسم اسب شماتحت تاثیرقرارگرفته,بالانس جیره ومواد ویتامینی ومعدنی را برای این منظورتوصیه مینمایند.
نه افزایش حجم ووزن خوراک ودورریختن وبه خطرانداختن اسبی که با افزایش سن قابلیت وکارایی
دندانها وجهازهاضمه اش به خوبی جوانی نیست.
به شخصه توصیه ای به کاهش وافزایش خوراک ندارم کمااینکه ممکن است نوع کارشماومصرف انرژی اسب نسبت به جوانی بالاتر رفته باشد:eek:ولی توصیه ای اکید به دقت در بالانس جیره غذایی اسب مسن برای حفظ سلامتیش دارم

اولیویرای عزیز جیره نویسی هم بر همین منظور تهیه و تنظیم میگردد حال اسبیکه در ایران به او پیر میگویند(18 به بالا) و دندانهایش را هم سوهان میزنند و هر روز سواری میدهد(البته نه سنگین)بخاطر اینکه متابولیسم بدن(روده، معده و کلا همه دستگاههای بدن) قدرت جوانی را ندارند در جیره مقدار و حجم غذای او را بالاتر میبرند البته اینکار را باید جیره نویس انجام دهد که بقول شما سلامتی اسب نیز بخطر نیفتد. و البته همراه با آن اضافه نمودن مواد ویتامینه و معدنی.

جناب برادر دقیقا درست فرمودند و علت آنهم این است که هر چه سن اسب بالاتر میرود متابولیسم بدن کمتر شده و سوخت و ساز و جذب کمتر میگردد و اسب احتیاج به مواد خشبی و مقوی بیشتری دارد.

علی‌ جون،به نظر من شاید یه جور دیگه باشه،نظر من اینه اگه سوختو ساز کم می‌شه با افزایش سن دلیل داره و دلیل اون کمتر احتیاج داشتن بدن به مواد غذاائیه، پس در نتیجه با افزایش سن سوختو ساز و احتیاج به مواد غذاائی کم میشود...بازم همه نظر بدن لطفا....

علی واحدی

Active member
علی‌ جون،به نظر من شاید یه جور دیگه باشه،نظر من اینه اگه سوختو ساز کم می‌شه با افزایش سن دلیل داره و دلیل اون کمتر احتیاج داشتن بدن به مواد غذاائیه، پس در نتیجه با افزایش سن سوختو ساز و احتیاج به مواد غذاائی کم میشود...بازم همه نظر بدن لطفا....

امین جان با سلام: من این مطلبو توی کتاب آقای جمشید خانی بنام پرورش اسب خوندم. دقیقا یادم تیست کدوم قسنتش بود ولی از استاد جمشید خانی سوال میکنم و شما رو در جریان قرار میدم.

ناشناس

Active member
امین جان با سلام: من این مطلبو توی کتاب آقای جمشید خانی بنام پرورش اسب خوندم. دقیقا یادم تیست کدوم قسنتش بود ولی از استاد جمشید خانی سوال میکنم و شما رو در جریان قرار میدم.

دقیقا درسته علی خان . اتفاقا در کلاس تئوری استاد جمشید خانی همچین موضوعی هم گفته شد . که اسب هرچه مسن تر میشود احتیاج به غذای بیشتری دارد.

ناشناس

Active member

خوب این نظر شما هست .

بهتره به کتاب استاد جمشید خانی مراجعه کنید . هرچی باشه ایشان استاد بزرگی در رشته سواری و پرورش اسب هستند .
در کلاس تئوری استاد جمشید خانی به این موضوع هم اشاره شد و دلیل احتیاج اسب مسن به غذای بیشتر هم همان توضیحات علی واحدی درست هست

علی واحدی

Active member
خوب این نظر شما هست .

بهتره به کتاب استاد جمشید خانی مراجعه کنید . هرچی باشه ایشان استاد بزرگی در رشته سواری و پرورش اسب هستند .
در کلاس تئوری استاد جمشید خانی به این موضوع هم اشاره شد و دلیل احتیاج اسب مسن به غذای بیشتر هم همان توضیحات علی واحدی درست هست

ایولا ناشناس جان عزیز. دقیقا سر کلاس تئوری استاد خیلی سریع بهش اشاره کرد و گفت چون متابولیسم بدن کمتر میشه احتیاج به خوراک خشوی و مقوی بیشتری داره. اویولا که یادت مونده و ممنون.