دارو های موجود در بازار ایران قسمت دوم

خوب بعد از اینکه به دارو های انگل روتین در ایران پرداختیم! می خوام یک جور دیگه سر موضوع رو باز کنم! شاید بسیار گسترده شه اما در آخر جمع بندی می کنیم!
اینجوری بهتره شروع کنم!
بهتره همگی تعارف رو کنار بگذاریم و یکم پنهون کاری! رو راست باشیم! طیف وسیعی از دارو ها با نام های تجاری مختلف در بازار هست خیلی از اسب های دوستانی که اینجا هستن به طریقی از تزریق این دارو ها در امان نبوده اند و یکی دو باری کم کم تجربه داشته اند!
راحتتر بگم تمامی اسبانی که از بندر ترکمن و گنبدی ها می خرید تزریقی اند! ;).... و تمامی دوستان اون ناحیه خیلی از این دسته دارو ها رو نامشون و تاثیر شون رو بهتر از ما دامپزشک ها می دونن!
خیلی از اسب های دیگر هم در پرش توسط مربی و یا خود صاحب اسب یه سوزنی خورده اند! شاید کمی سخت باشه و کمی کمک نشه! اما می خوام اینجا جایی بشه تا تمامی دوستان از عوارض و عواقب و تاثیرات دارو و موارد استفاده اون دارو آشنا بشن و بدونن چی هست برای چی هست و چه کاربردی داره! پس کمک کنید!
منظورم چهار تا داروی فنیل و فلونکسین و دگزا اینا نبود! اونا تو بروشور داخل جعبه تمام موارد و موارد عدم مصرف ذکر شده! البته پائین اش هم نوشته شده تحت تجویز پزشک معالج استفاده شود!
می خوایی برای شروع من چند تایی رو نام ببرم! شما هم هر اطلاعاتی دارید در اختیار من و دیگر دوستان بزارید!
ابتدا باید یگم که این برداشت رو نکنید این دارو ها قدغن هستند و قاچاق و ... و مصرف اش پیگرد قانونی داره! :pراحت باشید! دو شرکت در حال حاضر بازار داروی ایران رو تخته کردن! Equimed آمریکایی و Chinfield آرژانتینی البته Natural vet استرالیایی : کارخانه هایی هستند که اغلب دارو های مد نظر ما رو تولید می کنند! البته چند کارخانه با نام تجاری دیگر هم هست!اما عمده دارو های موجود از این نام تجاری بهره می برند:
خوب مثال از من:
1.ATP که خیلی مد!! نه؟ :) شتری یا اسبی؟
2.ATP Dianamogen
3. Duphalit
4. Amino Acid
5.DMG
6.Anabolic
7.Tonicor
8.energy Booster
و...................
هر کی مصرف کرده و می دونه برای چی هست یه توضیحی بده تا در آخر به ترتیب به موارد مصرف و عدم و تاثیرات انها بپردازیم! خوبه؟!!!

سلام دکتر شهبازی عزیز
من یه دارویی رو سه سال پیش روی اسب استفاده میکردم که از همین شرکت استرالیایی بود از مشتقات ال کارنیتین و.. که توی کورس هم خیلی شایع شد(از دبی خرید شده بود).
بروشورش توضیح داده بود که فرایند اسید لاکتیک رو به تاخیر می اندازه و ترشح اندروفین رو در بدن اسب بالا میبره.
اگه نیاز بود می تونم نام تجاری اون روهم ذکر کنم.
نتیجه رو فرم دهی عضلات ومدت زمان کارکرد بدن در صورت ادامه مصرف بد نبود.دوست دارم بیشتر در مورد این موضوع بدانم.
فواید ومضرات استفاده ازال کارنیتین به همراه ترشح اندروفین؟

کارنیتین یا ال-کارنیتین توسط اسیدهای آمینه لیزین و متیونین ساخته شده و موجب آزاد سازی انرژی از یاخته‌های چربی می‌شود. این ماده شیمیایی موجب انتقال اسیدهای چرب به داخل میتوکندری می‌شود.
همچنین پژوهش دیگر نشان داده است که مصرف روزانه ال-کارنیتین در اسبان می‌تواند حتی تا ۲0٪ میزان توانایی و ظرفیت فعالیت بدنی را بالا ببرد.

همچنین پژوهش نشان داده است اسب هایی که از مکمل‌های ال-کارنیتین استفاده می‌‌نمایند بعد از انجام فعالیت‌های بدنی به میزان کمتری دچار خستگی و کوفتگی می‌شوند. این بررسی همچنان نشان داد که مصرف ال-کارنیتین دو ساعت پیش و پس از دویدن به مسافت ۲ کیلومتر موجب بروز خستگی کمتر و بازیابی سریعتر قوای بدنی گردد.
دوست عزیزم ال کارنیتین در انرژی فست و در دوفالیت و همچنین به صورت پودر خوراکی نیز در بازار وجود دارد!
در واقع ال کارنیتین یک هست که رفتن به چرخه لاکتیکی و کاهش راندمان را مانع می شود! چجوری؟ به این شکل که چربی های آزاد را گرفته و به میتوکندری می برد و باعث سوخت ساز و تولید ATp می کند !
به این ترتیب ال کارنیتین یک ماده ی مهم حمایت کننده از سیستم تولید انرژی سلولهای بدن از چربیهاست .حال اگر الکارنیتین کافی در زمان نیاز در دسترس عضلات نباشد از انجایی که این بافت دیگر قادر به سوزاندن چربی نیست برای جبران این نقض پروتئین خود را تجزیه میکند.

دوست خوبم Oliveira
اندروفین تا اینجا که کلاس های دارو های دوپینگ رو نگاه می کنم! جز دارو های درجه یک دوپینگ هست!
پس مصرف ان ، آن هم به مقدار زیاد باعث می شه شما دوپینگ کرده باشد! چرا که کلیه دارو های موثر بر سیستم مغزی نخاعی و تحریک کننده های ترشح این مواد در بدن دوپینگ درجه یک محسوب می شود ! و جریمه سنگینی در انتظار شما خواهد بود! البته در خارج از کشور و اینجا ایران هست!
اندروفین از کلمه درون زا می آید و به معنی تولید شده در بدن هست! از دسته پروتئین هایی است که ایجاد آرامبخشی و ضد دردی می نماید!
اندروفین به نوبه خود انتقال دهنده عصبی است که از نقطه نظر شیمیایی شبیه مورفین هست!
در هنگام دویدن اسب در مسافت های طولانی و به علت فشار و شروع کار و استرس ، اندروفین در مغز افزایش می یابد!

بین دوست خوبم ما در بدن چربی های آزاد داریم و چربی های مهم و موجود سلولی مثلاً در غشا سلول ... در اینجاچربی های حاصل از تجزیه خوراک اسب مد نظر ماهست! خوراکی که شما روزانه به اسب می دهید باید بررسی کنید و تجزیه شیمیایی که چه میزان چربی در غذا یی که در یک وعده به اسبتان می دهید وجود دارد! ال کارنیتین روی این چربی های آزاد شده از تجزیه شیمیایی مواد خوراکی در روده تاثیر می گذارد! اگر بیش از حد به اسب برسد اسب دچار یبوسیت می شود! این نکته ای است که دوستان با مصرف دارو هایی که در آن ال کارنتین هست مواجه می شوند بهتر است در جیره اسب مقداری روغن معدنی اضافه شود!

DVM.Shahbazi گفت:
دوست خوبم Oliveira
اندروفین تا اینجا که کلاس های دارو های دوپینگ رو نگاه می کنم! جز دارو های درجه یک دوپینگ هست!
پس مصرف ان ، آن هم به مقدار زیاد باعث می شه شما دوپینگ کرده باشد! چرا که کلیه دارو های موثر بر سیستم مغزی نخاعی و تحریک کننده های ترشح این مواد در بدن دوپینگ درجه یک محسوب می شود ! و جریمه سنگینی در انتظار شما خواهد بود! البته در خارج از کشور و اینجا ایران هست!
اندروفین از کلمه درون زا می آید و به معنی تولید شده در بدن هست! از دسته پروتئین هایی است که ایجاد آرامبخشی و ضد دردی می نماید!
اندروفین به نوبه خود انتقال دهنده عصبی است که از نقطه نظر شیمیایی شبیه مورفین هست!
در هنگام دویدن اسب در مسافت های طولانی و به علت فشار و شروع کار و استرس ، اندروفین در مغز افزایش می یابد!
ولی اندروفین همانطور که اشاره کردید مکانیسم طبیعی بدن برای ایجاد آرامش است و با مرفین که ماده ای شیمیایی وخارجی است متفاوت است (مکانیسم یکی است ولی درصورت لزوم تسکین, اندروفین کم آسیب تر است؟!)

ساید افکت اون عبارت است از : کم شدن حرکات دستگاه گوارش! خشک شدن مدفوع و سفت شدن آن! کم شدن اشتهاء اسب! از علائم عمده مصرف بیش از حد هست!
اگر دوست دیگه ای موارد مصرف و سوء اثر اون رو می دونه بهتره بگه! ممنون می شیم!

oliveira گفت:
ولی اندروفین همانطور که اشاره کردید مکانیسم طبیعی بدن برای ایجاد آرامش است و با مرفین که ماده ای شیمیایی وخارجی است متفاوت است (مکانیسم یکی است ولی درصورت لزوم تسکین, اندروفین کم آسیب تر است؟!)
بله همانطور که اشاره هم کردم اندروفین توسط خود پایانه های عصبی مغز ساخته می شود! در حالیکه مورفین ماده شیمیایی است و یک ماده بیگانه برای بدن ! که مکانیسمی شبیه به اندروفین دارد! به طور حتم اثرات سوء اندروفین کمتر است! ولی باز هم اگر شما از انروفین استفاده کنید یعنی تحریک در روند طبیعی سیستم مغزی نخاعی و یک شوک در واقع! حال شما مورفین یا افیون های دیگر و یا اندروفین استفاده کنید!

خوب انگار خیلی از دوستان اصلاً هیچ دارویی رو در اسب هاشون استفاده نکردن!
بابا خوب خارج از این دارو ها؟ اصلاً سرنگ؟ 2 لیتر آب میوه هیچی به اسب هاتون نه خوروندید و نه تزریق کردید؟!!

احسان

Active member
DVM.Shahbazi گفت:
خوب انگار خیلی از دوستان اصلاً هیچ دارویی رو در اسب هاشون استفاده نکردن!
بابا خوب خارج از این دارو ها؟ اصلاً سرنگ؟ 2 لیتر آب میوه هیچی به اسب هاتون نه خوروندید و نه تزریق کردید؟!!

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

vatan

Member
خدا را شکر این طرف ها کورس نیست که اسبدارها برند دنبال تزریقات مواد مختلف در ضمن اسب بی هنر و دم شل!! با تزریق سواریش خوب نمیشه!!!!!!
نهایت دو پینگ اینجا دوپینگ غذایی !!! هست.

احسان

Active member
وطن جون اين حرف را نزن
قبل از بردن اسب به تعزيه خدا ميدونه چی ميدهند به اسب که اينطوری ميشه تو باکسش که نگاه ميکنی حال نداره شيهه بکشه
من ديدم روز قبلش حتی دارو ميداند به اسب

خوب تو اين مسابقات پرش بيا ببين در باکس که دارند اسب را آماده می کنند يکی يک تيوب دارو دارند خالی ميکنند تو دهن اسبه

ميگه اين تقويتيه :eek: :D

تغذيه مثلاً جو را زياد ميديد چی مثلاً ميديد ::)

[/quote]
تغذی جو,مثلا" روزی 10کیلو به همراه...., یه هفته تو باکس سینه به آخور,بعد بیا ببین چه پرخونه.!!!
البته میخهای پشت پاشنه کفش یادم رفته بود.!

vatan

Member
www.Horsevet.blogfa.com گفت:
وطن جون اين حرف را نزن
قبل از بردن اسب به تعزيه خدا ميدونه چی ميدهند به اسب که اينطوری ميشه تو باکسش که نگاه ميکنی حال نداره شيهه بکشه
من ديدم روز قبلش حتی دارو ميداند به اسب

خوب تو اين مسابقات پرش بيا ببين در باکس که دارند اسب را آماده می کنند يکی يک تيوب دارو دارند خالی ميکنند تو دهن اسبه

ميگه اين تقويتيه :eek: :D

نه دکتر این حرف را نزن !!!
شاید شما دیده باشی ولی من خودم تو سده غیر از داروی ضد انگل که اینطوری که میگی خالی میکنند توی گلوی اسب دارو و تقویتی به کار نمیره در ضمن کی تا حالا تونسته با داروی تقویتی کاری کنه که اسب دست ورچین شه؟؟؟ یا اسب دم را خوب بگیره یا درست جفت بره یا بتونه قشنگ میدون تعزیه را بغل کنه( این هم یه دوره اصطلاحات خودمانی!!!)
در رابطه با تغذیه هم نه 10 کیلو جو!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
شب قبل از تعزیه مثلا خمیر ترش بقیه هم بماند دکتر!!!!!!!!!!!!!!!
البته جو شاید خیلی بدند به اسب ولی بعد از تعزیه که اسب خوب رفت و مالک اسب خیلی تو تعزیه کیفور شد بعد از تعزیه آخور را خوب میگیرند.
در ضمن اون اسبی که شما دیدی تو باکس یه جور دیگه هست ولی زیر زین فرق میکنه چند علت میتونه داشته باشه یکیش شاید همونی هست که شما میگید ولی تو اسب های کرد یکی دیگش پرخون بودن اسب هست.
الان یه مادیون چند روز پیش دیدم کرنگ سه قلم سفید که توی دهنه اسب از لحاظ ژست و غیره 2 برابر میشد خیلی پرخون و خوش روش.
در حالی که اگه پاآخور اون اسب را اگه 100.2 درصد از بچه های سایت ببینند فکر نمیکنند همون مادیون باشه.

وطن عزیز زاست می گه! تعزیه او از این حرفا!!!!!
وطن 4 تا اسب از زیر دست خوده من رفتن اصفهان خوانسار بود خمین بود یا ... می دونم چه چیز هایی می زدن به اسب ها!
در ثانی وطن جان! کی حرف از دوپینگ زد!
راستی ATP و امثال هم دوپینگ هست؟ دارو های مصرفی که امروزه در بازار هست دوپینگ هست؟ عوارض اش چی هست؟ مصارف و غیره!...