دارو های موجود در بازار ایران قسمت اول (داروی انگل)

در این بحث می خوام به دارو های موجود در بازار ایران بپردازم:
اول از همه داروی انگل:
Vermectin B12
ماده موثره: ایورمکتین + B12
ایورمکتین: یم فراورده ای است که بر روی تمامی نماتود ها( کرم های گرد) (اسکاریده، گاستروفیلوس، استرنژیلوی و اکسی یوریس ) موثر اند! یعنی غالب انگل هایی که اسب به ان درگیر می شود. در تهران فقط الودگی به سه انگل استرانژل و اسکاریده و اکسی شایع است البته گاسترو هم در مواردی قابل توجه گزارش شده است! پس می توان به اطمینان گفت که شما با انتخاب هر نوع داروی تجاری که در آن ایورمکتین موجود است انتخاب خوبی کرده اید!
نقش B12 در این دارو ابتدا برای تاثیر بروی خون سازی و کمبود آن و در آخر هم تاثیر در جذب دارو ست!

فنبندازول: توجه کنید که فنبندازول به وسیع الطیفی ایورمکتین نیست و بر روی گاستروفیلوس ها و استرونژیلوئیدوس بی تاثیر است اما اثر خوبی بروی اسکاریده دارد!

نکته: در مواردی بسته به نوع کاربری شما دارو انگل باید تجویز شود: حال اینکه برای دوز پیشگیری استفاده می شود و یا درمان! در پیشگیری بهتر است هر 6 الی 8 هفته در طول سال داروی انگل خورانده شود و هر بار یا هر دوبار یکبار نوع ماده موثره تغییر داده شود! اما در درمان که با توجه به علائم و جواب آزمایش قرار است درمان صورت گیرد بهتر است انتخاب داروی انگل بر حسب نوع انگلی که کشت داده شده از اسب شما را به دامپزشک سپرده شود!توجه داشته باشید که برخی دارو انگل ها را نیاز است هر فصل داده شود تا هر 8 هفته! بسته به نوع ماده موثره ، دوز آن و کارحانه سازنده آن دارد!

Promectin:
ماده موثره: ایورمکتین + پرازی کوانتل
پرازی کوانتل در درمان کرم های نواری بسیار موثر است! اما آلودگی با سستود ها یا همان کرم های نواری ما اغلب در حیوانات کوچک مشاهده می کنیم! و بسیار بر روی تنیا ها موثر است!

انتخاب داروی انگل بر اساس آمار های ارائه شده از سازمان مربوطه و بر اساس میزان آلودگی و مشاهده و یافته های انگلی از اسب ها و یا دام های آن ناحیه تجویز و توصیه می گردد!مثل آلودگی اسب های تهران و ناحیه که در بالا ذکر شد! پس آلودگی به سستود ها طبق آمار چندان شایع نیست!اما بد هم نیست!

پیوست ها

• vermectin-b12-equinos.gif
    vermectin-b12-equinos.gif
    20 کیلوبایت · بازدیدها: 76
  • promectin_plus_display_box_sml.jpg
    promectin_plus_display_box_sml.jpg
    3.8 کیلوبایت · بازدیدها: 75

vatan

Member
پس چرا دکتر دارو ضد انگلها خیلی تقلبی شده و تاثیر نداره؟؟/
همه اسبدارها شاکیند از این قضیه که داروی های ضد انگل قدیم خیلی بهتر بودند.

M

mrezap

Guest
vatan گفت:
پس چرا دکتر دارو ضد انگلها خیلی تقلبی شده و تاثیر نداره؟؟/
همه اسبدارها شاکیند از این قضیه که داروی های ضد انگل قدیم خیلی بهتر بودند.
آره الان همه از این موضوع مینالند .

احسان

Active member
چند علت داره
1 مصرف بيرويه دارو ها بدون تشخيص انگل های ناحيه
2 نا اگاهی از چگونگی مصرف اين دارو ها پريود درمانی و برنامه ديورمينگ
3 به علت مصرف سر از خود مالکان اسب ها و مهتر ها و فروش بی برنامه در فروشگاه های لوازم سوارکاری
4 پيداش مقاومت انگل به اين دارو ها
5 نوع شرکت توليد کننده دارو

به نظر من با اين رو اگه پيش بره تا 10 سال آينده البته زودتر 5 سال آينده پنسيلين هم ديگه جواب نميده مثل الان که دوستای دامپزشک من که با گاو کار ميکنند ميگند که اکسي تتراسايکلين ديگه جواب نميده

بعد از اين به خيلی چيزای ديگه بستگی داره که حالش نيست تايپ کرد

يک چيزه ديگه شما از کجا ميگيد دارو خوب نيست شايد نحوه مصرفش را بلد نيستيد همينطوری نيست که اون تيوب خمير را خالی کنی تو دهنه اسب وقت مناسب ميخواد که بايد با دکتر مشورت کنی و اصلاً از کجا ميگی که اين داروها خوب نيست ازمايش گرفتی يا بيماريو ديدی

به نظر من مشکل خوده اسب دار هست نه دارو

پاسخ : دارو های موجود در بازار ایران قسمت او&

cruz گفت:
آیور مکتین هم ضد انگل ؟؟؟
نه! داروی نیرو زا هستش! هیچم بعید نیست که به نام این دارو به شما فروخته باشن! افراد سود جو بسیارن!

در ضمن دوستان! دکتر طاهری درست می فرمایند! اینکه هر 8 هفته در طول سال ایورمکتین بخورونید خوب معلومه که دارو بی تاثیر می شه!
بذارید یه چیز جالب بگم یکی از دوستان اسب دار چندی پیش به من گفتن دو دوره از همین آیورمکتین B12 ها دادن! اما باز اسبشون انگل داره!داروی خوبی نیست و اینا!ولی این دوره یه داروی توپ دادن!
گفتم خوب این دوره دارو چی دادی خیلی عالی اثر کرد ه !! ؟! فرمودند ایورژن( ماده موثره ایورمکتین)!!! خوب من چی بگم؟
مصرف هر داروی اصولی داره!
خواهش می کنم تجویز اش رو به دامپزشک بسپرید!
خیلی از شما مهندس کامپیوترید مهندس برق اید و یا مکانیک خوب خوبه ما هم کامپیوتمون رو درست کنیم و یا بریم خونه این و اون ویندوز و هارد فرمت کنیم؟؟ یا سیم کشی کنیم؟ یا تعمیر گاه بزنیم؟!
هر چیزی خوبه یه شرط آنکه به جا و صحیح مصرف شه!

cruz

Member
برای این که اسب تو پرش شاداب باشه چه دارویی پیشنهاد میکنید؟

cruz گفت:
برای این که اسب تو پرش شاداب باشه چه دارویی پیشنهاد میکنید؟

سلام عزیز من! یه شوخی : بهش جوک بگو! شاد می شه!
ببین من و فکر می کنم دوستانی که اینجا هستن! از اون دسته دامپزشک ها نیستن که الان 16 تا دارو برات لیست کنن! هرکی اینکارو کرد بدون ....
اما بهت پیشنهاد می کنم یه دامپزشک رو بیار اسب ات رو ببینه پرش او بدنش و بر اساس کمبود هایی که داره دارو های کمکی( که اغلب خوراکی و یا مکمل و یا سرم هستند) برات تجویز کنه!
این دکتر طاهری بیچاره و بقیه دوستان دارن سعی می کنن تا خیلی چیز ها رو جا بندازن! یکم تو سایت بگرد و ببین چه خبره!
همین توره که نمی شه برا شاداب شدن دارو تجویز کرد؟!! نمی دونم چی فکر می کنید! مثلاً من بگم کاتازول! خوب چقدر چند دوز چند روز؟ برای کدوم اسب؟ اصلاً نیاز هست یا نه؟ این به نظرت عقلانی ؟

cruz

Member
پاسخ : دارو های موجود در بازار ایران قسمت او&

DVM.Shahbazi گفت:
سلام عزیز من! یه شوخی :  بهش جوک بگو! شاد می شه!
ببین من و فکر می کنم دوستانی که اینجا هستن! از اون دسته دامپزشک ها نیستن که الان 16 تا دارو برات لیست کنن! هرکی اینکارو کرد بدون ....
اما بهت پیشنهاد می کنم یه دامپزشک رو بیار اسب ات رو ببینه پرش او بدنش و بر اساس کمبود هایی که داره دارو های کمکی( که اغلب خوراکی و یا مکمل و یا سرم هستند) برات تجویز کنه!
این دکتر طاهری بیچاره و بقیه دوستان دارن سعی می کنن تا خیلی چیز ها رو جا بندازن! یکم تو سایت بگرد و ببین چه خبره!
همین توره که نمی شه برا شاداب شدن دارو تجویز کرد؟!! نمی دونم چی  فکر می کنید! مثلاً من بگم کاتازول! خوب چقدر چند دوز چند روز؟ برای کدوم اسب؟ اصلاً نیاز هست یا نه؟ این به نظرت عقلانی ؟
[  من 3 تا اسب دارم . هولشتاین و تروبرد و بودیونی . اما اسب هولشناینم خیلی بی انگیزه طرف مانع می ره . به نظر شما چه علتی داره؟؟

cruz

Member
من 3 تا اسب دارم . هولشتاین و تروبرد و بودیونی . اما اسب هولشناینم خیلی بی انگیزه طرف مانع می ره . به نظر شما چه علتی داره؟؟

علی واحدی

Active member
دکتر شهبازی عزیز آیا اسب هم مبتلا به انگلهای فاسیولا هپاتیکا یا فاسیولا ژیگانتیکا میشود؟

علی واحدی

Active member
من 3 تا اسب دارم . هولشتاین و تروبرد و بودیونی . اما اسب هولشناینم خیلی بی انگیزه طرف مانع می ره . به نظر شما چه علتی داره؟؟

به جای دارو زدن و سوراخ سوراخ کردن اون بدبخت مربیشو عوض کن شاید بهتر شه! 8) ;d :d ;)

کروز عزیز با قهرمان جان موافقم. اصولا هولشتاینها بخاطر داشتن خون سرد کلا بیتفاوت و خونسرد هستند و نوع حرکت آنها طوریست که انسان فکر میکند که بی انگیزه هستند در صورتیکه اینجوری نیست. شما با گذاشتن موانع ژیمناستیک مناسب و ساقهای قوی میل به حرکت را در او تقویت کنید. این اسبها احتیاج به ساقهای قوی دارند که پشتشان را بالا نگهدارد و حرکت به جلو در عین داشتن تجمع را در آنها تقویت نماید.

بالا