خیار حیوان

دوستان گرامی من شنیده بودم که بصورت عرفی در معامله اسب هیچ اختیار فسخی وجود ندارد و نمی توان به هیچ عنوان معامله را بر هم زد و حتی شنیدم که دلیل اصلی که هیچ کس با چک معامله اسب نمی کند هم همین است که به محض خرید و فروش، طرف مقابل، مالک شده و هر بلایی که حتی در فاصله زمانی کوتاه مدت بر سر اسب بیافتد نیز، معامله قابل برهم زدن نیست.
من به ماده زیر اشاره کردم که بدونید این مورد هم در مقام قضا استناد قانونی دارد و اگر کسی نظری دارد لطفا" بیان کند تا بحث مفصلی در این زمینه با هم داشته باشیم.
جناب قاسمی لطفا" شما هم به سهم خود از تجربیات خود بیان کنید، ممنون.

ماده 398 قانون مدنی:

اگر مبیع حیوان باشد ، مشتری تا سه روز از حین عقد ، اختیار فسخ معامله را دارد.

در موردی که ثمن بیع حیوان است ، نسبت به ایجاد خیار حیوان تردید وجود دارد و منطقی تر وجود آن است.

خیار حیوان در بیع زنده ایجاد می شود نه مرده.

خیار حیوان ویژه موردی است که مبیع معین باشد.

sohrab

Active member
جالب بود. معامله چکی که زیاد میشه اتفاقا. قدیمی ها هم میگفتن تا سه جو ( سه وعده خوراک) میشه معامله را فسخ کرد. الان فکر میکنم توافق طرفین هست دیگه

۳روز درسته،چون اسب یه موجود زنده است!
اما یه مشکلی‌ هست تو اسب که معامله رو تا ۹ روز بعداز عقد فسخ می‌کنه کسی‌ میدونه این مشکل چیه آیا؟

جالب بود. معامله چکی که زیاد میشه اتفاقا. قدیمی ها هم میگفتن تا سه جو ( سه وعده خوراک) میشه معامله را فسخ کرد. الان فکر میکنم توافق طرفین هست دیگه

آخه مشکل ریشه ای هستش و اون هم اینه که در معامله اسب هیچ سند مکتوبی وجود نداره،حالا توافقی که بین دو نفر فقط شفاهی صورت بگیره، چطور میشه بهش استناد کرد؟

۳روز درسته،چون اسب یه موجود زنده است!
اما یه مشکلی‌ هست تو اسب که معامله رو تا ۹ روز بعداز عقد فسخ می‌کنه کسی‌ میدونه این مشکل چیه آیا؟

آقای سلطانی منظور شما اینه که تا 9روز زمان برای فسخ معامله قرار میدن؟
و آیا این 9روز عرفی هستش و عموم افراد از اون پیروی می کنند یا خیر؟

sohrab

Active member
آخه مشکل ریشه ای هستش و اون هم اینه که در معامله اسب هیچ سند مکتوبی وجود نداره،حالا توافقی که بین دو نفر فقط شفاهی صورت بگیره، چطور میشه بهش استناد کرد؟

چرا نه فروغ جان?
من کپی یک قرارداد شراکت مادیان دیدم مربوط به 80 سال پیش. الان هم خیلی ها قرارداد مینویسن. یک نمونه از قراردادی را که خودم استفاده میکنم اسکن کنم؟

چرا نه فروغ جان?
من کپی یک قرارداد شراکت مادیان دیدم مربوط به 80 سال پیش. الان هم خیلی ها قرارداد مینویسن. یک نمونه از قراردادی را که خودم استفاده میکنم اسکن کنم؟

آره ممنون میشم برام ایمیل کنید، منتظرم.

آقای سلطانی منظور شما اینه که تا 9روز زمان برای فسخ معامله قرار میدن؟
و آیا این 9روز عرفی هستش و عموم افراد از اون پیروی می کنند یا خیر؟

بله، تا ۹ روز خریدار حق فسخ معامله رو داره،
عرفی نبوده، جزو قوانین بوده سابقا،البته الان دقیق نمیدونم به چه شکله ،چون فکر میکنم امروزه قابل تشخیص باشه این بیماری
یکی‌ از بیماریهایی که می‌توان از تهی گاه تشخیص داد یل پیک ( آسم ) می‌باشد، در یل پیک تنفس شکمی میشود، این بیماری معامله را در ۹ روز باطل میکند

carbon

Member
چرا نه فروغ جان?

دوست عزیز اگه شدنی هست قراردادو اینجا ببینیم.

امین جان
من معمولا"دنبال اسم نمیگردم ولی این موضوع برام بسیارمهیج بود.

قرارسه جو تادودهه سال قبل در اطراف ماشایع بود که امروزه دیگر منقرض شده ولی هنوزدرشهرهای دورویاخرید وفروش درمحل هایی که اسب نقش پر رنگی دراقتصاد خانواده داردمورد اشاره قرار می گیرد.

ولی حتی تا این لحظه چیزی در باره نه روز ونه ساعت حتی ازآدمهایی که سه برابر سن استادزندگی خود را در
اسب ازدست دادند نشنیده بودم آن هم به دلیل یلپک که چه تکنیکهای شگرفی برای مخفی نگهداشتن وقالب کردن آن به کارمی بستن.
درهرصورت ممنون اگر مدارک مستندتری در اینباره یافتی.

امین جان

قرارسه جو تادودهه سال قبل در اطراف ماشایع بود که امروزه دیگر منقرض شده ولی هنوزدرشهرهای دورویاخرید وفروش درمحل هایی که اسب نقش پر رنگی دراقتصاد خانواده داردمورد اشاره قرار می گیرد.

ولی حتی تا این لحظه چیزی در باره نه روز ونه ساعت حتی ازآدمهایی که سه برابر سن استادزندگی خود را در
اسب ازدست دادند نشنیده بودم آن هم به دلیل یلپک که چه تکنیکهای شگرفی برای مخفی نگهداشتن وقالب کردن آن به کارمی بستن.

جناب oliveira بنابراین نظر شما بر این هستش که اکنون در معاملات اسب نه سه جو و نه قرار فسخ 9روزه قرار نمی دهند؟آیا اعتقاد دارید که اصلا" میشه این معاملات رو هم فسخ کرد یا خیر؟

و اینکه آیا مواردی دیگری رو دیدید که در شرایط فسخ بیان بشه؟

بله، تا ۹ روز خریدار حق فسخ معامله رو داره،
عرفی نبوده، جزو قوانین بوده سابقا،البته الان دقیق نمیدونم به چه شکله ،چون فکر میکنم امروزه قابل تشخیص باشه این بیماری
یکی‌ از بیماریهایی که می‌توان از تهی گاه تشخیص داد یل پیک ( آسم ) می‌باشد، در یل پیک تنفس شکمی میشود، این بیماری معامله را در ۹ روز باطل میکند

جناب سلطانی ،بنابراین فسخ 9 روزه خاصه این بیماری هستش، یعنی یک در واقع خیار شرطی گذاشته شده که با بروز این بیماری خریدار حق فسخ معامله رو داشته باشه درسته؟ و نمی توان این رو به سایر موارد تعمیم داد......

من معتقدم كه با گذر زمان شيوه وشروط روش هاي معامله اسب در حال تغيير است.
امروزه گرفتن شناسنامه وردو بدل كردن پول ركن قطعي معامله محسوب مي گردد.
ولي هنوز هم شروط ضمن عقد در هنگام معامله وجود دارد.
وپر واضح است كه اين شروط مكتوب وبه قول سهراب در قولنامه معامله اسب ذكر مي گردد.

در گذشته هم عرف فسخ سه روزه و.... ضمن ارجاع شرعي به يك جور قانون وعرف مصطلح عمومي تبديل شده بود
مثلا" شما براي خريدن يك كفش علاوه برداشتن شماره پامعمولا" ترجيح مي دهيد كه يك بار آن را درپا امتحان كنيد,چون ممكن است با قالب هاي متفاوتي مواجه شويد. يا......

امین جان

مرسی‌ بهنام جان، با مهندس یوسف نیا درباره این موضوع بیشتر صحبت می‌کنم، و ببینم چه اطلاعات بیشتری دارن در اینباره و اینکه سندیت این حرفشون از کجاست، تحقیق می‌کنم و حتما به عرض خواهم رسوند،

بهنام جان من گفتم ۹ روز، نه ۹ روزو ۹ ساعت، فکر کنم خودتم یه چیزایی شنیدی!:dodgy: یکم فکر کنی‌ شاید یادت بیاد:happysmiley::winksmiley02:

جناب سلطانی ،بنابراین فسخ 9 روزه خاصه این بیماری هستش، یعنی یک در واقع خیار شرطی گذاشته شده که با بروز این بیماری خریدار حق فسخ معامله رو داشته باشه درسته؟ و نمی توان این رو به سایر موارد تعمیم داد......

بله فروغ خانم کاملا درسته، شرط ۹ روز فقط برا این بیماریه