خبر تائید مجدد اسبهای مردود از آزمایشات DNA

sohrab

Active member
با خبر شدم داغ اسبهایی که بعد از اعلام نتایج مو گیری مردود اعلام شدند مجددا تائید شد.
در مورد صحت، زمان و علت این تصمیم گیری چه می دانید؟

یعنی رد شدنشون قطعی شده یا کلا تایید شدند؟!
حتی هیچ کدوم مورد تایید قرار نگرفتند؟
سه شنبه انشاءالله معاونت فنی هستم می پرسم.

sohrab

Active member
نه! یعنی همگی تائید شدند.مشکلشون حل شد. از منابع موثقی شنیدم. امیدوارم درست باشه. منم چند تایی ازشون دارم!

عجیبه!!! از اونایی که اعتراض کرده بودند و دوباره نمونه گیری کردند یا همه اونهایی که رد شده بودند؟!
می پرسم

sohrab

Active member
اين طور كه شنيدم همه ي اسبهايي كه در آخرين نسخه stud book چاپ شده ثبت شده بودند تائيد شدند.
منتظر خبر شما هستيم

یه همچین بحثی بود که اسب هایی که مری خانم ثبت کرده بوده و در کتاب بودند اصلا نباید نمونه گیری می شدند چون مورد تائید واهو بودند و این اشتباه ایران بوده ولی یک نظر دیگر هم شنیدم که ثبت آنها در کتاب به این شرط بوده که در اولین فرصت تست انساب انجام شود.
در هر حال باید هر چه سریعتر کتاب جدید در ایران چاپ بشه وگرنه ممکنه از واهو اخراج بشیم.

سلام
متاسفانه دیروز اداره نبودند و تلفن شخص مورد نظر هم جواب نمی دهد. به محض برقراری ارتباط سوال می کنم و خبرش را بهت می دم سهراب جان.

سهراب خان سلام
پرسیدم. جریان از این قراره که اسب های No DNA را واهو تاييد کرده که البته این چیز خیلی مهمی نیست و همین انتظار هم وجود داشت. اسب هایی هم که در این گروه بودند قبلا" رد نشده بودند و فقط کمی شک در تاييد نهایی آنها وجود داشت. اینها اسب هایی هستند که مرده اند و قبلا" هم نمونه گیری نشده اند. به عنوان مثال اگر اشتباه نکنم پدر کسمت (که اسمش یادم نیست) جزو این اسب هاست. خیلی از اسب ها جزو این گروه هستند ولی همونطور که گفتم جزو رد شده ها نبودند و کره های آنها هم مورد تایید بود و فقط در استعلام No DNA بودن انساب ذکر می شد.
وضعيت اسب های رده شده همچنان باقي است و فقط اسب هایی که مالکان آنها اعتراض کرده اند و آزمایشات جدید انجام شده و انساب جدید که برای آنها معرفی شده است از لحاظ آزمایشگاه تایید شده اند، جزو اسب های تاییدی قرار گرفته اند.
حالا ممکن است مثلا یک سیلمی که رد شده بوده و کلیه های تولیدات آن نیز رده شده اند، مورد تایید قرار گرفته باشد که با این حساب کره های او نیز تاييد می شوند. امیدوارم اسب های تو هم در این گروه باشند.

sohrab

Active member
عجب! پس این شایعه همه گیر از کجا راه افتاده؟ اخه من از افراد مطلعی شنیدم از جمله یکی از کارشناسان انساب اسب عرب

سلام
احتمالا سوء برداشت از همین قضیه بوده یا منظورشون اسب های کتاب اولیه است که قدیمیه و خیلی اسب هاش نمونه مو نداشته اند.

sohrab

Active member
به هر حال امیدوارم یه جوری حل بشه. حداقل برای اسبهایی که داغ و در کتاب ثبت شدن. وضعیت بدیه اینجوری. خیلی ها از اسبداری دلسرد شدن.اسبهای فوق العاده اصیلی رد شدن. مخصوصا از خون خالص ایرانی .

امروز یه خبرهای جدیدی هم گرفتم که شاید در آينده خیلی هم به سود اسب عرب ایران نباشه.
عده ای دنبال هستند که اسب های متولد 2004 به بعد را بدون در نظر کرفتن تست انساب در کتاب ثبت کنند و معتقدند این نظر واهو است.
نمی دونم ولی من تا اینجا را می دونم که واهو اعلام کرده "نبش قبر کنید" یعنی اینکه اسب هایی که مرده اند را دیگه ریز نشید اگر نمونه ندارند معطل بمونید که همون NO DNA ها هستند و تایید شدند. اما اینکه 2004 به قبل هم بدون تنیاز به تایید آزمايشگاه تایيد بشند شاید در آينده رسوایی های بدتری را به دنبال داشته باشه.
مشکل اساسی این کار در این است که این آزمايشات در انگليس انجام میشه وگرنه در ایران با چندین بار امتحان کردن سیلمی ها مختلف می شد بالاخره پدر واقعی را پیدا کرد. فاجعه اونجایی است که بانک اطلاعاتی ژن ایران فقط دست آن آزماشگاه به خصوص و مورد تاييد واهوست و خود ما از آن بی بهره ایم. یعنی نمی دونیم Blood Type مثلا خون انسياتور که سال ها پیش به آنجا فرستاده شده چيست یا نتايج PCR مثلا یل پهلوان که دیگه مرده چیست، مگر اينکه از اول بشینیم بر اساس همه نمونه های مویی که در آرشيو فدراسيون نگه داری می شه آزمايشات را از اول انجام بدیم و تازه اون اسب هايي هم که ديگه نمونه ای ازشون نداریم نمي تونيم. اگر نتايج آزمايش ها را بهمون می دادند می شد با یک سری آزمايش بسیار ساده و ارزان قیمت پدر اصلي کره را با مقایسه اسب هایی که به آنها مشکوک هستیم مشخص کنیم و بعد به آن آزمايشگاه اعلام کنیم که اين پدر و مادر را مقايسه کند و بعد آن تاييد مي کرد تا مورد تاييد واهو قرار گيرد.
اين يعنی وابستگی همیشگی به آن آزمايشگاه و هر بار 100هزار تومان هزینه آزمايش. يعني اگر به 5 اسب مشکوک باشیم باید 500000 تومان هزینه آزمايش بدیم!!! در صورتي که در ايران شاید هزینه اينکار شاید 50000 تومان مي شد.
مشکل دیگر اين ارسال نمونه ها این است که ما ذخیره ژنتيکي خود را با دست خود و نه تنها بدون دريافت قيمت آن که با پرداخت هزینه(!) به آن سوی مرزها مي فرستیم. کيست که ضمانت کند امروز و فردا با پيشرفت علم از این نمونه موهاي ارسالی محتواي ژني اسب هاي عرب ایران استخراج نگردد و شبیه سازی نشوند یا .....
سازمان محیط زیست یکی از وظايفش جلوگیری از همين کارهاست ولی اصلا" اسب را جزوی از محيط ايران نمي دانند!!!!!
در مورد کرد نيز همين اتفاق افتاد و نمونه موهاي تعداد زیادی از اسب های کرمانشاه به استراليا فرستاده شد و ماجرا کم کم به فراموشی سپرده می شود!!!
???​

sohrab

Active member
اینکه چرا از معاونت فنی جواب درستی نمیشه گرفت نمی دونم. هفته پیش برای
waho
ایمیلی زدم . بلکه جوابش بیاد و سر در بیاریم از ماجرا

امید زمانی

Active member
salam. kasi midooone taklife asbae ke eshtebah dagh khordan hala be raveshhaie mokhtalef chi mishe?
afradi ke az in malekan korre kharidand ba anavine mokhtalef baiad chi kar konand!
asbaee ke too ketabe tabar oomadan chi mishan oona dige azmaiesh nemishan?
ajab eftezahi mishe!

امیدجان تا این لحظه هر اسب عربی اعم از داغدار یا میکروچیپ دارد، در تبارنامه باشه یا نباشه اگر جواب تست DNA آن مورد تایید آزمايشگاه واهو نباشه رد شده محسوب میشه و هیچ ارزشی از دید فدراسيون و واهو از جهت عرب بودن نداره. این موضوع باعث بسیاری از مشکلات برای اسبداران شده و هنوز حرف و حدیث در مورد آن ادامه داره و چاپ کتاب هم به خاطر همین عقب افتاده.
در ضمن این اسب ها اشتباه داغ نخورده بودند و طبق گفته های مالکان نام پدر و مادر آنها ثبت شده ولی بعدا" در آزمايشات نتايج دیگه ای به دست آمده. البته از اسب های خود فدراسيون هم تعدادی رد شدند!!! اشتباه در نمونه ها یا برخی اشتباهات دیگه هم می تونه وجود داشته باشه.

sohrab

Active member
به ایمیل جدید که هنوز جواب نداده اند .ولی سه سال پیش که موگیری کردند ایمیلی به واهو زدم و در مورد نتیجه آزمایشات پرسیدم که جوابش رو در زیر می بینید. امیدوارم اینبار جواب بهتری بدهند.​

Date: Thu, 28 Apr 2005 10:25:06 -0400
From: "WAHO" <WAHO@compuserve.com> Add to Address Book Add Mobile Alert
Subject: from iran
To: "sohrab dinyari" <sohrab_dinyari@yahoo.com>

Dear Sohrab Dinyari

Thank you for your email. The WAHO Office does not hold results of DNA
tests, these are kept by the individual Member countries concerned.

For enquiries in Iran, you need to contact:
The Arabian Horse Stud Book Office
Equestrian Federation of Islamic Republic of Iran
PO Box 17185-1171, Teheran
Tel: +98-21-7470059

As far as I know, the gentleman to contact is Mr. Mohammed Reza
Shapouri.

Alternative telephone numbers for the Equestrian Federation are:
+9821-2013524 or 2043148

Kind regards
Katrina Murray
WAHO Office​

سهراب جان آخرين خبري که اول هفته از تهران گرفتم اين بود که کليه اسب هاي ثبت شده در کتاب مورد تاييد قرار گرفته اند و فقط اسب هايي که در کتاب نيستند و تاييد هم نشدند، رد شده اند. يعني اين همه بازار گرمي بعضي اسب ها و افت قيمت برخي ديگه کشک!!!! يعني اونهايي که به حساب اين آزمايشات اسب هاشون را خيلي ارزان از دست دادند، هيچ!!!
هر دم از اين باغ بري مي رسد. البته طي ماه هاي آينده زمين کلي چرخ خورده و شايد تصميمات جديدي گرفته بشه!!!
فکر کنم يکي از دلايلش اين باشه که يکي از معروف ترين ماديان هاي فقيد فدراسيون رد شده بود و اگر آن را حذف مي کردند خيلي خبرها مي شد!!!!
همانطور که در بحث سزار هم گفتم بحث عرب امروز بيشتر حالت قراردادي داره و فقط به تصميمات واهو بستگي داره نه واقعيت ها. متاسفانه اسب عرب امروز اعتبار خودش را داره مرهون کتاب واهو ميشه نه موفقيت هايي که در زير پاي سواران آشور و عيلام و پارس، صلاح الدين ايوبي ها و ناپلئون بناپارت ها به دست آورده.
منتظر تغييرات بعدي بايد بود!! اين کارها مي تونه در آينده به ما کمک کنه تا شايد بتونيم برخي اسب هاي جديد را هم به ثبت برسانيم.

sohrab

Active member
اسب ايراني گفت:
سهراب جان آخرين خبري که اول هفته از تهران گرفتم اين بود که کليه اسب هاي ثبت شده در کتاب مورد تاييد قرار گرفته اند و فقط اسب هايي که در کتاب نيستند و تاييد هم نشدند، رد شده اند. يعني اين همه بازار گرمي بعضي اسب ها و افت قيمت برخي ديگه کشک!!!! يعني اونهايي که به حساب اين آزمايشات اسب هاشون را خيلي ارزان از دست دادند، هيچ!!!
هر دم از اين باغ بري مي رسد. البته طي ماه هاي آينده زمين کلي چرخ خورده و شايد تصميمات جديدي گرفته بشه!!!
فکر کنم يکي از دلايلش اين باشه که يکي از معروف ترين ماديان هاي فقيد فدراسيون رد شده بود و اگر آن را حذف مي کردند خيلي خبرها مي شد!!!!
همانطور که در بحث سزار هم گفتم بحث عرب امروز بيشتر حالت قراردادي داره و فقط به تصميمات واهو بستگي داره نه واقعيت ها. متاسفانه اسب عرب امروز اعتبار خودش را داره مرهون کتاب واهو ميشه نه موفقيت هايي که در زير پاي سواران آشور و عيلام و پارس، صلاح الدين ايوبي ها و ناپلئون بناپارت ها به دست آورده.
منتظر تغييرات بعدي بايد بود!! اين کارها مي تونه در آينده به ما کمک کنه تا شايد بتونيم برخي اسب هاي جديد را هم به ثبت برسانيم.

عجب! پس شایعه صحت داشت. رسما اعلام شده یا نه؟ طبیعتا باید کره های اسب های مردود کتاب را که به واسطه ی رد شدن پدر و مادر ، رد شده بودند را هم تائید کنند. نه؟
این رد کردن اسبها به خیلی ها ضرر زد . خیلی ها را میشناسم که روی همین حساب اسبشون رو به قیمت اسب بی داغ فروختند و حالا باید افسوس بخورند...
به نظرت واهو چطور زیر بار میره؟
ولی از این جهت که امید برای ثبت اسبهای اصیل بی داغ (همان ها که در مسیر حرکت مری خانم قرار نگرفتند) بوجود میاد ، خیلی خوبه.

نه چيزي که تو اين رشته رسما" هيچ وقت اعلام نميشه و هر وقت عمل ميشه نتيجه مشخص ميشه!! اما همون منبعي که سري قبل گفته بود فقز No DNA ها مورد قبول واقع شدند اين خبر را داد. بعيد هم نيست دوباره تغييري ايجاد بشه. البته هنوز اون شايعه تاييد اسب هاي 2004 به قبل تاييد نشده و اين فقط مربوط به اسب هاي ثبت شده در کتابه. فکر کنم تا حرف "ج" در کتاب باشه و "چ" به بعد در کتاب نيست يعني فکر کنم 1998 به قبل.
آره کره هاي اسب هايي که در کتاب هستند و به خاطر پدر يا مادر رديشون رد شدند تاييد مي شوند البته به شرطي که آزمايش خود آنها تاييد شده باشه و محرز شده باشه که اين کره از آن پدر و مادر است نه اينکه از اين لحاظ هم رد شده باشه!
آره ديگه خيلي اسب تو اين مدت بيخودي فروش رفت و اين براي بازار اين اسب خوب نيست.
خيلي حرفه آقا، خيلي!!! با اينکه مي دونم عرب دار ها ناراحت مي شن ولي اگر چنين چيزي قطعي شود، نمي تونم اين را نگم که : خيلي ديگه به اصيل بودن اسباشون و شجره و داغ دار بودن و تاييد شدن اسب هاشون نمي تونن بنازن و داغ و ثبت واهو چيزي جز يک قرارداد نيست که هر زمان اين سازمان تصميم بگيره قابل تغييره!!!! البته اين چيزي از ارزش واقعي اسب هاي باستاني عرب کم نمي کنه ولي خوب اين ارزشي که به خاطر ثبت در کتاب براي آنها ايجاد شده تقريبا پوچ و مجازيه و از امروز به مناسبت سال نوآوري و شکوفايي (!) تمام تلاش خود را براي ورود اسب هاي جا مانده به کتاب انجام خواهم داد هر چند که نتيجه اي ندهد. واقعا" حيف خيلي از اسب هاي عالي است که فقط چون داغ دار نيستند به ديده تحقير به آنها نگريسته ميشه و اصلا" حق خيلي از اسب ها نيست که به صرف داغ داشتن ارزش پيدا کردن و کيفيت خوبي ندارند!!
سعي مي کنم از طريق يکي از دوستان که با واهو ارتباط داره اين موضوع را پيگيري کنم.
اميدوارم که نتيجه بدهد.

بالا