جلوگیری از نابودی اسب های اصیل ایرانی

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
دوستان به نظر شما اسب اصیل و خالص ایرانی از چه لحاظی شدیت ترین ضربه راخورد و چرا از کل دنیا عقب مانده است و صادرات نداریم جزییات را تکمیل کنید

kahar

Member
پاسخ : سوال خیلی خیلی مهم در باره( اسب خالص ایران)

به دلیل اینکه در ایران افراد فقط به فکر خودشون هستند به جای اینکه با همفکری برای پرورش اسب اصیل تلاش کنندبا پله کردن دیگران و دوز وکلک فقط می خوان جیب خودشونو پر کنند.

این ضعف فقط در خصوص صنعت اسب و اسب داری و پرورشش نیست بلکه در همه زمینه ها است که مانع از رشد و پیشرفت می شه .

OJANG

Member
پاسخ : سوال خیلی خیلی مهم در باره( اسب خالص ایران)

اسب اصیل از بی برنامگی لطمه خورد- از عدم کفایت مسئولین - از مصداق مرغ همسایه ....
و اما واردات اسب این تهاجم اسبان درجه چندم دنیا و آب افتادن دهن ها برای صورت مقعر و برای هیکل گنده و تمام اینها از بی هدفیه و این مسئله باعث میشه که فجایع بزرگ تری در این مملکت به وجود بیاد.

فربود

Active member
تا اونجایی من شنیدم میگن اسب عرب جایگاهش تو ایران بوده . والان ما اسب های اصیل را در ایران شاید زیاد نداشته باشیم آیا تا به حال به این فکر کردید که با این کار اسب اصیل ایرانی از بین میرود ؟ پس چرا ما اسب های اصیل را تو ایران نگسترانیم یعنی حداقل توی هر استان اگر ما بتوانیم از بچه های انجمن استفاده کنیم و یک جفت از اسب های اصیل را برای آنها خریداری کنیم ( یا با قیمت ارزان در اختیارشان قرار دهیم )تا اونها هم نگهداری کنن به این ترتیب اسب های اصیل را در تمام ایران پخش کرده ایم . مانند اسب عرب ، کرد ، ترکمن و ...
البته یه سوال هم دارم چرا اینقدر قیمت اسب های اصیل رو بالا میبرند ؟ منی که دوست دارم یه اسب خوب داشته باشم ولی قدرت خریدش رو ندارم چیکار کنم ؟ به همین دلیل به اسب های دیگری رو میآورم و همین باعث از بین رفتن اسب اصیل میشود . که این خود معضلی است. امیدوارم مطلب رو فهمونده باشم
نظر دوستان چیه ؟

sohrab

Active member
تا اونجایی من شنیدم میگن اسب عرب جایگاهش تو ایران بوده
بله. قویترین نظریه در این مورد، خاستگاه اسب عرب را منطقه بین النهرین میدونه که جزء ایران بوده.
والان ما اسب های اصیل را در ایران شاید زیاد نداشته باشیم
زیاد داریم. یکیش من!
آیا تا به حال به این فکر کردید که با این کار اسب اصیل ایرانی از بین میرود ؟
با کدوم کار؟
پس چرا ما اسب های اصیل را تو ایران نگسترانیم یعنی حداقل توی هر استان اگر ما بتوانیم از بچه های انجمن استفاده کنیم و یک جفت از اسب های اصیل را برای آنها خریداری کنیم ( یا با قیمت ارزان در اختیارشان قرار دهیم )تا اونها هم نگهداری کنن
ما یعنی کی؟
به این ترتیب اسب های اصیل را در تمام ایران پخش کرده ایم . مانند اسب عرب ، کرد ، ترکمن و ...
اگر هدفتان فقط پخش کردن اسبهای اصیل در ایرانه، همین الان این اتفاق افتاده.
البته یه سوال هم دارم چرا اینقدر قیمت اسب های اصیل رو بالا میبرند ؟
درسته. بعضی ها رقم های نجومی طلب میکنند (مخصوصا برای اسب عرب) ولی اگر دنبال شجره و داغ و مقام و عنوان نباشی میتونی با قیمت های متوسط هم اسب خوب پیدا کنی.

فربود

Active member
1- سهراب جان من منظورم تکثیر اسب های اصیل در تمام ایران هست . شما که میگین الان در تمام ایران اسب اصیل موجود هست پس چرا توی اینجا من ندیدم ؟
2- ما منظورم مسئولین به کمک دوستداران اسب در ایران هست .
3- مگه شما بیشتر از یک جفت اسب داری که بخوای از نابودی اون جلو گیری کنی ؟

sohrab

Active member
به هر حال طبیعیه که تراکمشون جاهای مختلف متفاوت باشه. راست میگی. بوشهر اسب اسم و رسم دار کم داره ولی پخش شدنش لزوما کمکی به جلوگیری از نابودیش نمیکنه. الان پرورش اسب اصیل از حالت بومی و عشایری خارج شده . همین خوزستان هم که خاستگاه اسب اصیله،خیلی وقته از اسب خالی شده و اکثر اسب های شاخص روانه تهران و یزد و ... شدند .
من یک لنگه اسب هم ندارم چه رسد به یک جفت!

فربود

Active member
دلاور گفت:
چرا دولت اونجور که بايد از اين ورزش حمايت کنه نميکنه؟
خوب دیگه دولت هم میره یه جایی سرمایه گذاری کنه که بازده بیشتری رو داشته باشه یا حداقل نفرات بیشتری رو راضی کنه مثل ورزش فوتبال و ...

چرا دولت اونجور که بايد از اين ورزش حمايت کنه نميکنه؟

چون دولت براش مهم نیست که نژاد اصیل از بین بره،براش مهم اینه وقتی‌ سرمایه گذاری می‌کنه زود سود بدست بیاره ،و این کار چون زمان زیادی می خواد تا سود کلانشو پس بده، پس دولت هم بی‌خیال می‌شه، راستی‌؟ما از کی‌ صحبت می‌کنیم؟کدوم دولت؟بابا بی خیال!!!!

kardo

New member
بله. قویترین نظریه در این مورد، خاستگاه اسب عرب را منطقه بین النهرین میدونه که جزء ایران بوده.
اینکه چند صباحی تحت تصرف حکومتهای ایرانی بوده دلیل بر ایرانی بودنش نیست مردم بین النهرین ( به جز کردها) همشون سامی نژاد هستند . خود ایران هم در گذشته چندین قرن تحت تصرف یونایها و عربها و ترکها بوده ولی این به آن معنا نیست که ایرانها یونانی و عرب و ترک باشند. پس به حساب شما یونانی ها باید ادعا کنند که چون ایران بعد از حمله اسکندر ویرانگر چند قرن تحت تصرف یونان بوده پس ایران در اصل یونانه!!!!!!!!!. در نتیجه این فرضیه نمی تواند قانع کننده باشد .
اسبهای پرورش یافته در ایران و بخصوص مناطق کردنشین (کرمانشاه) برای اولین بار توسط آشوریان به بین النهرین و سرزمینهای عربی امروز انتقال یافت و بعد حمله اعراب انتقال اسب به آنجا شدت بیشتری گرفت به همین دلیل است که به اسب عرب به عنوان یه نژاد اصیل که خاستگاه ایران داره نگاه میشه ولی از حق نگذریم اسب عرب توسط خود اعراب در طول سالیان دراز اصلاح نژاد و پرورش یافته به شکل امروزی در آمده .
راه چاره نجات نژادهای اصیل اسب هم در درجه اول حمایت دولت و سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی در این زمینه است ، چون این کار نیاز به سرمایه گذاری کلان داره و باید از هر کدام از این اسبها چندین راس از بهترین و خالصترینها جمع آوری بشه و تکثیر و اصلاح نژاده بشند و در این زمینه کار تحقیقاتی و علمی انجام بشه و از تجربیات کشورهای پیشرفته و موفق در این زمینه استفاده بشه

salimi

Member
دوستان اين که اسب عرب خاستگاهش ايران بوده خيلي خوبه و قابل افتخار، ولي اگر قصد داشته باشيم اسب يا هر چيز ديگه اي رو حفظش کنيم بايد ببينيم چه مزيت هايي داره توي چه کاري مي شه ازش استفاده کرد تا داراي ارزش بشه وقتي ارزش پيدا کرد اونوقت توليدش دليل پيدا
مي کنه و سرمايه گذار براش پيدا مي شه و خلاصه نجات پيدا مي کنه.
من چندين ساله که علاقه دارم و اسب نگه داشتم و کره هايي هم توليد کردم البته نه نژاد اصيل ولي هيچ سودي برام نداشته و بر عکس ضرر هايي هم کردم الآن اسب عرب ارزش پيدا کرده که به نظر من موقتي هستش و نمي تونه دوام داشته باشه چون بدون علته و هر از گاهي يک نژادي توي ايران داغ ميکنه و تبش فراگير مي شه که چون بي دليله بعد فروکش مي کنه.
در حال حاضر مشکل صادرات داريم و معلوم نيست که با اين تحريم ها کي حل بشه و اصلاً کسي دنبالش باشه. ولي حالا بياييم بگيريم که همين فردا حل شد ما چي داريم که بخواهيم صادر کنيم اسبامون چي دارن که بخواهيم به دنيا معرفي کنيم مثلا بگيم اسب هاي ما قوي هستن و
مي تونن تو استقامت حرف براي گفتن داشته باشن! چند تا اسب داريم که 120 کيلو مترو بتونه بره

بالا