تیره افشاری

atila

Member
تیره های اسب کرد در واقع از نام طایفه های کرد گرفته شده است که به نظر می آید این اسبان به خاطر پرورش در طوایف مختلف کرد از قبیل جاف افشار سنجابی و کلهر , نام این طوایف را به خود گرفته است , اسبان تیره افشار قدی نسبتا بلند نسبت به سایر تیره ها دارد رنگ غالب این تیره کهر و کهر سیر می باشد اغلب دارای قلمهای سفید هستند و وضیعت قرار گیری سر و سینه بسیار ایده ال است

OJANG

Member
دست و پای بلند و و باریک و کاسه سم بودن از خصوصیات این تیره
در حال حاضر دارای جمعیت کمتری نسبت به تیره کلهر و سنجابیه

دست و پای بلند و و باریک و کاسه سم بودن از خصوصیات این تیره
در حال حاضر دارای جمعیت کمتری نسبت به تیره کلهر و سنجابیه

به خدا اسب کورد 3 تیره بیشتر نداره
بی خودی هر منطقه صاحب تیره نکنید
آمار غلط ندید.

اسب كرد داراي سه تيره افشار - جاف - سنجابي مي باشد
منطقه افشار شامل قسمتهاي شرقي وشمال شرقي استان كردستان وقسمتهاي جنوبي استان آذربايجان غربي وقسمتهاي غربي استان زنجان مي باشد
تيره افشار از لحاظ فنوتيپ داراي قدي متوسط در حدود 145تا 153 فراواني رنگ بعبارتي رنگ تپيك اين تيره كهر - قره كهر وسياه مي باشد گردن اين تيره كوتاه وستبر دست وپاي كوتاه وقوي كپل اين اسب كلفت وپهن وگرد يال ودم بلند سينه پهن وفراخ را مي توان از خصوصيات اسب كرد تيره افشار نام برد
اگر لازم شود تمام اين نوشته ها را با ذكر دليل بين كنم

kamyab

Member
منطقه افشار شامل قسمتهاي شرقي وشمال شرقي استان كردستان وقسمتهاي جنوبي استان آذربايجان غربي وقسمتهاي غربي استان زنجان مي باشد
تيره افشار از لحاظ فنوتيپ داراي قدي متوسط در حدود 145تا 153 فراواني رنگ بعبارتي رنگ تپيك اين تيره كهر - قره كهر وسياه مي باشد گردن اين تيره كوتاه وستبر دست وپاي كوتاه وقوي كپل اين اسب كلفت وپهن وگرد يال ودم بلند سينه پهن وفراخ را مي توان از خصوصيات اسب كرد تيره افشار نام برد
آقای حیدر نیا اسبی از این تیره سراغ دارید؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
بله با دلیل و منبع

alper

New member
افشار ها کلا ترک زبان هستند و ربطی به کرد ندارن و جنوب زنجان بیجار قروه و اذربایجان غربی محل زندگی افشارها هستش

alper

New member
عزیز من اونجا رفتم دوست دارم اره هم کرد است و هم ترک دعوا نداریم که...........بیجار و قروه رو گفتم

افشار ها کلا ترک زبان هستند و ربطی به کرد ندارن و جنوب زنجان بیجار قروه و اذربایجان غربی محل زندگی افشارها هستش

ما داريم درباره يكي از تيره هاي نژاد كرد صحبت ميكنيم چه ربطي داره به اين موضوع مگه اصفهاني ها كه اسب كرد در اونجا نگهداري ميشه كرد هستن ، نژاد كرد ،تيره افشار توي منطقه افشار بوده مثل اينكه ايران عرب ايراني داره مگه همه جاي ايران عربند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! اين تيره از قديم الايام بوده ما كاري به كرد يا ترك بودن مردم اون منطقه نداريم

alper

New member
من می گم گذاشتن اسم افشار درست نیست همون کردی خوبه به چیزی نسبت نمی دیم ماشالاه خودمون نزادهای معروفی تو دنیا داریم ثبت شده و صادراتی ... نیازی نیست

جهت اطلاع افشار منطقه ايه كه كرد هم در اونجا زندگي ميكنه.اسب هاي هم كه از قديم الايام تو منطقه بودن كر د تيره افشار بوده پس دليلي نداره چون شما خوشتون نمياد به اين اسم نباشه. اگه اسب نژاد قره باغ اونجا بود اون وقت ميشد بگيد قره باغ تيره افشار مقصر كسي نيست كه اون موقع نژاد كرد نگه ميداشتن. در ضمن در حال حاضر بيجار يكي از مناطق پرورش اين اسب ميباشد كه همه پرورش دهندگان اين تيره مربوط به قوميت كرد بوده و در ضمن بيجاريها كرد هستند.

من می گم گذاشتن اسم افشار درست نیست همون کردی خوبه به چیزی نسبت نمی دیم ماشالاه خودمون نزادهای معروفی تو دنیا داریم ثبت شده و صادراتی ... نیازی نیست

اصلا کورد ها در طول تاریخ سوارکار بوده اند و جزئی از زندگیشون اسب خوب بوده.
اسب نزاد افشار نیز بیشتر در مناطق کرد نشین پرورش می یافته و تو مناطق ترک نشین اثری از اسب دیده نمی شه.
این نزاد تو شهر های بوکان مهاباد تکاب بیجار دیواندره سقز بیشتر پرورش داده می شده:smile:

بالا