تيره در اسب دره شور

آقای امانت مشکل ما اینه که هر کی 2 روز با اسب آشنا میشه میخواد راجع به همه نژاد ها و رشته های اسب نظر بده همه ماشا الله تو شناخت دره شوری استادن اما 10 نفرشونم 1 دره شوری از نزدیک ندیده!!! هر اسب سر و دم گیر یا بومی که به عنوان دره شوری معرفی شده بهشون رو به اسم این نژاد شناختن وقتی هم بهشون بگی نه که همه استادن بهشون بر میخوره یا بحث رو به حاشیه میکشن یا توهین میکنن مهم اینه افرادی مثل شما از بازمانده ی اسبای امان الله خان نگهداری میکنه و تلاش برای حفظشون میکنه حالا هر کی میخواد حرف بی حساب بزنه........[/QUO
؟؟؟؟؟؟؟
ای ولا اعتماد به نفس؟؟؟؟
اگه میشه معرفیشون کنین یه عده خیلی زیادی هستن که میخان این درهشوری هایی که بقول شما هیچکس ندیده رو ببینن.
اینو جدی میگم.
منتظرم.....

من کمترین هستم ولی فقط یه حرف دارم اونم اینه که قبل از هرگونه نظری باید تحقیق کرد مثلاً توی منطقه شما که اگه درست گفته باشم استان کرمانه اسبای خیلی خوش تیپ وخوش استیل و عالی زیاده ولی نمیشه گفت دره شوری هستند .قبلاًتعصب خیلی زیادتراز الان بود اما حالا مخصوصاً بعداز اومدن امان اله خان به مسابقه رفسنجان اوائل امسال خیلی صحبت ها شد که دوستان خوب ومنطقی غالباً قبول داشتند و مدتیه میگن اسبان بومی کرمان که خداییش اسبای خیلی خوبی هم هستند تازه ما که چند تا از بهترین باز مانده های امان اله خان رو با هزار زحمت داریم حفظ میکنیم انقدر تعصب نا بجا نداریم و پشت بعضی از اونها رو با تردید نگاه میکنیم
شکی نیست که یکی از شاخه های اصلی نژاد دره شوری عربه اما تقریبا نژادی نداریم که از اختلاط به وجود نیومده باشه حالا بعضی قدمت بیشتری دارن که حرف وحدیث هم کمتره اما چون این نژاد اختلاط های فراوانی داشته هر جایی یه تیپی پیداکرده حالا شما در نظر بگیر هرکسی یه دیدی نسبت به دره شوری داره (که بعضی از دوستان از سرناآگاهی میگن دره شور)که جمع کردن این نظرات خیلی سخته پس بهترین روش اینه که همه اسبایی که جای جای ایران به اسم دره شوری معرفی میشه رو دید واز بازماندگان این طایفه هم مثل امان اله و منابع خارجی موجود هم کمک شایانی میکنه.
ما شیراز در خدمتیم

سلام
شما سرور ما هستین.
بله من کرمانی هستم.
در مسابقه رفسنجون هم بودم.
دقیقن حرف منم همینه. خدایی بعضی از اسبا رو که میبینیم بعد صاحبش میگه مثلا این اسب درهشوری هست معلوم میشه که این فرد در زمان خرید این اسب هیچ اطلاعی از اسب درهشوری نداره. که ما اصلا کاری به این نوع اسبا نداریم
.ولی بعضی اسبا هستن که تقریبا تا 6-7 پشت انها معلومه و مشخصه که از کجا آورده شدن الان داره به حق این اسبا ظلم میشه
من منظورم از نوشتن اینا فقط این هست که دوستانی که در این رابطه اطلاعاتی دارن و میتونن برای راهنمایی کنن بیان یک بار یه جلسه ای در یک جا تشکیل بدیم هر کسی که حرفی داره بزنه و در نهایت به یبه نتیجه مشترک برسیم.
چون ماها همه عاشق اسب درهشوری هستیم. پس بیایم خدایی دست به دست هم بدیم و این نوع اسبا رو از این ولاتکلیفی در بیاریم
اگه اینکار انجام بشه دیگه بعضی از آدمای سودجو نمیتونن خیلی از اسبای دوخون که به هیچ نژادی ربط ندارن درهشورد بنامن. این کار خودش یه نوع تخریبه برای این نوع اسب.
پس عاشقای واقعی بسم الله.
من خودمم هرکاری در توانم باشه بی دریغ انجام میدم. در حد توانم خرج هم میکنم.
تمام حرفامو بی پرده گفتم.
منتظر دستور دوستان هستم.

sonia

Member
خدارو شکر کارمو بلدم اعتماد به نفسشم دارم . اون خیلی ها اگه دوست دارن این نژاد رو بشناسن اول از همه اینو قبول کنند که هر کی بهشون گفت فلان اسب دره شوری هست بی چون و چرا یا فقط از روی ظاهر قبول نکنند!!! اگه 1 کی مربی سوارکاری یا مدیر باشگاه دلیل نمیشه همه نژاد هارو بشناسه بخواد با قاطعیت بگه کدوم اسب چه نژادیه!!!!!اونهایی که باید دره شوری ها رو ببینند دارند میبینند و ازشون نگهداری میکنند دلیلی نداره همه جا تو بوق و کرنا جار بزنم منظورم کدوم اسب ها هست که اگه تا الان از دست دلال ها در امان موندند.....پس فردا هر کی میخواد اسبشو بفروشه میگه کره ی فلانی هست یا مادرش اون بوده!!! مثل الان که همه سالار رو میشناسن طرف تو انجمن تاپیک زده کره سالار 2 ( واسه بازار گرمیش یا هر چی نمیدونم) اونوقت سن کره اش تقریبا سن خود سالار2 هست!!! درضمن اکثرا میدونند کجا هستن .... با عرض پوزش چون به هیچ عنوان قبول ندارم دره شوری تیره هست (نژاد دره شوری داریم) دیگه تو این تاپیک نظر نمیذارم

s.parizimanesh

Active member
بد نیست بدونید جناب پاریزی منش اسب هایی که الان بهشون میگیم عرب منشا ایرانی داشتند

تو تاریخ هست که متاسفانه کتابش یادم نیست( فکر میکنم کتاب از زبان داریوش بود اگه درست بگم) که پادشاهان ایرانی (زمان ساسانی) وقتی از طرف قبایل عرب واسشون پیشکش می آوردند به آنها اسب های زیبا و ظریف ( که الان همه میگیم عرب ) خلعت میدادند و این اسب ها چون از طرف دربار ایران به سرزمین های عرب میرفتند ارزش خاصی داشتند چنان که تعصب هر قبیله روی اسبش موجب میشد از اون اسب برای دیگر طایفه ها کشش نکنند و خون اون اسب در اسب های خودشون بمونه....و.....در آخر این داستان ها میگه این شد که تیره در اسب های عرب باب شد

همون اسبای ما بودند که الان باید بهشون بگیم عرب!!!
سونیا جان اگه دقت کنی من نوشتم نژاد عرب واقعآ عرب بوده ننوشتم عرب خارجی بوده
کاملآ درسته نژاد عرب مال ایران بوده تو کتا با اومده که منشآ اسب عرب بین النهرین که اون زمان متعلق به ایران بوده
اشتباه نشه اسب عرب ما پایه و اساس اسبهای عرب خارجیست که اونها روش اصلاح نژاد کردن و به این شکل امروزی درامده

pooyan

Member
میشه لطفن بگید اسب دره شور از کجا اومده؟آخه ما هرمطلبی که میخونیم یه چیزی گفته!!! بعضی میگن که از اخطلاط اسبای طایفه درهشوری(که نژاد ترک!! داشتن) با اسب عرب در زمان زیاد خان سترگ درست شدن.بعضی هم میگن همراه قشقایی ها اومدن توی ایران (زمان مغول ها)آقای مسکوب توی مجله دنیای اسب از اینا به اسمه اسبان فارس اسم بردن و گفتن خیلی قبل تر از ایل قشقایی توی ایران بودن(زمان هخامنشیان و قبل تر از اون) و ... اینجاها به همه ی اسبای بومی فارس(که خیلی قوی و سرو دم گیر هم هستند) میگن دره شوری که فنوتیپ هاشون هم خیلی با هم متفاوت هست
کسی جواب ندادا؟

ولا با این صحبتهای دوستان دیگه نمیشه چیزی گفت.
یه جورایی کسی نمیخا این اسبا از بلاتکلیفی در بیان.

بله دوست عزیز اسب دره شوری هم اسکلت بدنیش مثل اسب عرب است
اقا مگه اسب هایی که با در شور کشیدن عرب های ایرانی نبوده و من شنیدم عرب ایرانی تهداد دنده و مهرش با عرب یکسان نیست و این دو نژاد اساسشون با هم متفاوت هست و تو مهره هم یکسان نیستند شما اطمینان دارین از تعداد مهره و دنده ؟؟؟

sonia

Member
1.اسب اصیل بوده (همان عرب ایرانی)
2.اختلاط برای جلوگیری از همخونی زیاد در گله انجام گرفته ( نه برای قاطی کردن 2 نژاد و تولید نژاد جدید)
3.از تیره ی خرسان برای اینکار استفاده کردند که از بین تیره ها سرش و پوست لطیفش و یالش بیشترین شباهت رو به دره شوری داشته

سامان حسینی

Active member
البته تیره نسمان هم بوده سند تاریخی هست مثه اسبی که شیخ خزعل به صولت الدوله هدیه داده بود که از تیره ی نسمان بوده

sonia

Member
آقا سامان 1 نکته هست اگه بخوایم دقیق نگاه کنیم: اسبایی که الان به اسم دره شوری از ایل قشقایی حفظ شدند همه ی اسبای ایل قشقایی نیستند بخش خاصی از اون اسب ها هستند!!
کسی به طور رسمی دره شوری های اصطبل صولت الدوله را پرورش نداد و الان اجداد دره شوری های ما (اگر راجع به خالص ها به دور از حاشیه صحبت کنیم!!) به اسب های زیادخان میرسه!

ايل قشقايي اسب هایي داشته به نام قشقايي از بین اون ها
اسباي طايفه دره شوري از همه با کيفيت تر و زيبا تر وخوش استيل تر بودند، به خاطر اسم طایفه اسب های اونها به دره شوري مشهور میشن وهمه گير!!

طوري که صولت الدوله نفراول ايل قشقايي و پسرانش ،خسرو خان و ناصرخان بهترين اسباي خود را از دره شوري ها ميگرفتند
اين رو امان الله خان و ساير خوانين ايل تاييد ميکنند

حالا تو اصطبل صولت الدوله دره شوری ها رو با نسمان هم قاطی کردند
اما باید توجه داشت اسب هایی که الان به اسم نژاد دره شوری شناخته شدند اجدادشون اسبهای اصطبل زیادخان دره شوری هست که ایشون به طور جدی پرورش دادند و برای ما باقی مانده!

سامان حسینی

Active member
بله کاملا صحیحه فقط یک نکته وجود داره اسب ترکی یا قشقایی اسبچه است وبا نژاد دره شوری که درمنطقه دره شور پرورش یافته فرق میکنه.دره شوری از امیزش همون اسبچه با اسب عرب به وجود اومده.برای اینکه بهتر متوجه بشید کارون امان الاه خان درصدبسیار زیادی ترکی داره ونزدیک به اسبای ترکی قدیمه که مثلا اگر با سالار2کره بده واقعا چیزه محشری میشه ومثله اسبای قدیمی ایل دره شوری

علی اصفهانی

Active member
من از یکی شنیدم که اون زمان برای ثبت اسب عرب خانم قره گوزلو میخواست به عنوان یک تیره از اسب عرب اونها را ثبت کنه که به هر حال نشد.
QUOTE]

ضمن عرض سلام و ادب واحترام حضور دوستان و دوست عزیزم جناب آقای پاریزی منش

این مطلب را اولین بار است که میشنوم.
مری خانم جند بار درباره اسبهای دره شوری و ارتباطشون با اسب عرب با من صحبت کرده بودند ولی هیچوقت چنین چیزی نگفتند .

علی اصفهانی

Active member
مری خانم میگفتند دره شوریها همیشه از اسبهای عرب سیلمی میگرفتند . حتی مادیان هم میگرفتند. وخاطره ای را تعریف میکردند که مرحوم مجید خان مادیان برای زیاد خان فرستاده بودند.

علی اصفهانی

Active member
پرستو(مادیان دره شوری)

بی مناسبت نیست که عکس مادیان قدیمیم را اینجا بگذارم.

مادرش مادیان "خانم" عرب خالص بوده و پدرش شبدیز هلاکو خان کاشی

تولید کننده ظاهرا" دکتر قاسمپور بوده اند .

میخواستم ببینم این مادیان چه داغی میخوره که با این دستخط زنده یاد مری خانم و ارائه به فدراسیون داغ دره شوری خورد.

این مادیان پیش ما فقط با کهیل مرحوم اسحاق خان کره مادیان کرنگی داد که اسمش را سوگلی گذاشتیم ولی مالکین بعدی اسمش را "راز" گذاشتند که در رفسنجان است .

خود پرستو در تهران به آقای انصاری فروخته شد .

پیوست ها

• پرستو 002.jpg
    پرستو 002.jpg
    100.8 کیلوبایت · بازدیدها: 10
  • پرستو 001.jpg
    پرستو 001.jpg
    89.3 کیلوبایت · بازدیدها: 10
شبدیز به روایتی برادر تاج مرحوم عبدالله شکاری میشه. تاج هم که عرب بودنش اظهر من الشمشه

همه نکته ها خوب بود از همه تشکر ولی اخر معلوم نشد تهداد مهره و دنده ها تو دره شوری هم با عرب یکسان هست کمتره یا نه ؟

بالا