تغذیه اسب

kamyab

Member
میوه هارو نمیگمم سزار جونم
قهرمان گفت مطلب اول راجع به کره هست،اگه الطفات بفرمائید در مورد اسب ده ساله نوشته شده

برای جیره یک کره سه ساله,میزان انرِژی مورد نیاز:
جیره رشد+نگهداری+کار(البته اگر کار میکنه)
برای یک اسب 10 ساله که رشد خودش رو کرده:
جیره نگهداری+کار
برای یک مادیون آبستن
جیره بارداری+نگهداری +کار (اگر کار میکنه)
برای یک مادیون شیرده
..........
البته سطح انرزی مصرفی در هر مورد برای نژادهای خونگرم وخونسرد متفاوت است وبراساس وزن اسب محاسبه می گردد..

kamyab

Member
قابل توجه قهرمان خودم
مطلب اول:

غذا بايد متناسب با كار و سن و وزن اسب بوده و تامين كننده نيازهاي رشد و انرژي او باشد. ( براي اسبي با متوسط 10 سال سن و 160 سانتي متر قد و 400 كيلو وزن كه در روز بين دو تا چهار ساعت كار مي كند 4 كيلو خوراك و 4 كيلو جو كافي است .
مطلب دوم:
اما میزان مصرف غذا: معمولاً به اسب در روز 3 یا دو وعده غذا داده می شود.در طول روز 12 کیلو یونجه و حدود 3 کیلو گرم جو در اختیار اسب قرار می گیرد.یعنی در هر وعده حدود 3 تا 4 کیلو گرم یونجه و 1 کیلو جو به اسب داده می شود.
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

تعداد دفعات غذایی هرچه بیشتر ولی با فواصل ثابت باشد بهتر است.
مقدا خوراک دانه ای هیچ وقت در سنگین ترین نوع کار از٪50 علوفه خشبی بیشتر نباشد.(یه کم راجع به 4 کیلوخشبی و4 کیلو جو احتیاط کنید؟! 4کیلو خشبی به هر عنوان مقدار کمی برای خوراک پایه واصلی است؟!)
هر وعده بیش از 5/2 کلیو گرم خوراک خشبی + دانه ای خوراک ندهیدوسعی کنید خوراک دانه ای را پس از علوفه خشبی وبا فاصله زمانی عرضه نمایید.(احتمال دل درد وتجمع خورک در روده!).
خوراک خود را از نظر میزان انرژی وماد ویتامینی ومواد معدنی با یک کار شناس بالانس کنید.
آب فراوان همیشه در دسترس اسب.

اسب خود را روزانه از فضای باکس خارج کرده واجازه حرکت به او بدهید.!

kamyab

Member
پاسخ : تغذیه اسب

بنا به مطالبی که دوستان فرمودن یونجه و کنجاله سویا دارای پروتئین هستند
دیگه چه چیزائی پروتئین دارن؟
اثرات پروتئین روی اسب چی هست؟
میزان مصرف این مواد چقدر باید باشه؟

vatan

Member
kamyab گفت:
بهترین کار بهره بردن از یک مشاور تغذیه هست.
اینها کارهای تخصصی هستند.

kamyab

Member
vatan گفت:
بهترین کار بهره بردن از یک مشاور تغذیه هست.
اینها کارهای تخصصی هستند.
ما که اینجا دوستان با تجربه و متخصص زیادی داریم
اگه الطفات کنن بهره میبریم

kamyab گفت:
از منابع انرژی می توان ازFat (چربیها),هیدروکربنها وپروتئین ها نام برد.
پروتئین ها بیشتر درتامین انرژی وحجیم کردن وشکل دهی فرم عضلات موثر هستند.
از منابع سرشار از پروتئین طبیعی ودر دسترس ومغذی برای اسب میتوان از جو,ذرت ,سویاوکنجاله پنبه و... استفاده کرد .
که این آخری بدلیل شرایط نگهداری در ایران واحتمال وجود قارچ در مادیان آبستن توصیه نمی گردد.
میزان مصرف بسته به سطح کار ووزن اسب متفاوت است ولی تناسب آن نسبت به علوفه توصیه شده وبیش بودسطح سه فاکتور بالا در صورت بروزشوک احتمال حمله لامیناتیس در کوتاه مدت ومشکلات گوارشی عدیده ای را در بلندمدت محتمل می سازد.
من هم بالانس انرژی را بسته به نژاد ووزن توصیه می کنم واز تغییرناگهانی مقدار تغذیه دانه ای جدا" اجتناب کنید.

هر اسب چاقی خوشگل است ولی لزوما"سالم نیست.

یه سوال از دوستان کاردان ؟آیا تغذیه در رنگ اسب تاثیر داره ؟من در مورد رنگ اسبای خارجی که میبینم جای سوال برام پیش اومده .رنگ اسبای خارجی خیلی با رنگ اسبای ما فرق داره .مثلا شما لرد بی شاه رو قبل از ورود به ایران رنگشو ببینید یا ساروخ الشمس و........؟؟؟

احسان

Active member
شما عکس های ريحانه کمتال رو هم ببين که آقای تهرانچی گرفته
رنگش قيافش همه چيزش با عکس های که امير مسعود يا غير حرفه اي گرفته فرق ميکنه

به تغذيه هيچ ربطی نداره مربوط به آرايش اسب و حرفه اي بودن عکاس هست

و اگر نه من با روغن زيتون و دوتا شيشه سورمه همين اسبه شمارو ميکنم مثل اسب ها اونطرف

احسان گفت:
شما عکس های ريحانه کمتال رو هم ببين که آقای تهرانچی گرفته
رنگش قيافش همه چيزش با عکس های که امير مسعود يا غير حرفه اي گرفته فرق ميکنه

به تغذيه هيچ ربطی نداره مربوط به آرايش اسب و حرفه اي بودن عکاس هست

و اگر نه من با روغن زيتون و دوتا شيشه سورمه همين اسبه شمارو ميکنم مثل اسب ها اونطرف
ممنونم دکترجان

بنیامین گفت:
یه سوال از دوستان کاردان ؟آیا تغذیه در رنگ اسب تاثیر داره ؟من در مورد رنگ اسبای خارجی که میبینم جای سوال برام پیش اومده .رنگ اسبای خارجی خیلی با رنگ اسبای ما فرق داره .مثلا شما لرد بی شاه رو قبل از ورود به ایران رنگشو ببینید یا ساروخ الشمس و........؟؟؟
بله,تغذیه در رنگ ,در خشندگی پوست ومیزان موی بدن تاثیر دارد.

sohrab

Active member
بنیامین گفت:

البته این جلوه ای که توی عکسها میبینید، بیشتر مربوط میشه به هنر آرایشگر و عکاس! ولی این هم درسته که وضعیت سلامت درونی اسب، در پوستش نمود پیدا میکنه.