تشخیص آبستنی

sohrab

Active member
چه راه هایی برای تشخیص آبستنی مادیان هست؟
ممکنه مادیان آبستن هم فحل بشه؟
آزمایش ساده ای که انجام می شه فحل نما کردن مادیان هست و دیدن واکنشی که با نزدیک کردنش با نریان نشان می ده . ولی به صرف اینکه بعد از کشش مادیان فحل نشه می توان از حاملگی مطمئن بود؟

Dr_Ghaffari

Active member
روشهاي متعددي براي تشخيص آبستني در اسب وجود دارد :
1-فحل نما كردن يك روش ابتدايي و ساده و البته بدون دقت لازمه است كه به دليل اجرايي بودن آن براي اسبداران هنوز در ايران منسوخ نشده است !
2-ره يافت راست روده اي يا توشه كردن ! (ركتال اگزم ) روش ديگري است كه كاربردي و دقت نسبي را دارد اما حتي در ميان دامپزشكان نيز محك تجربه را به ميان مي كشد ! تشخيص از حدود 17 روزگي قابل تخمين است . سن جنين را تقريبي مي توان عنوان نمود و در هر حال با تاييد آبستني تاريخ كشش بهترين سند سن جنين است !
3-وجود پلاك سرويكال دليل آبستني است .
4-بررسي تغييرات تخمداني نيز در توشه يكي ديگر از راه هاي كمكي تشخيص آبستني است .
5-روشهاي آزمايش اختصاصي مانند اولتراسونوگرافي تخمدانها و رحم از راه راست روده كه علاوه بر تعيين آبستني يا عدم آبستني تعداد جنين سن جنين جنسيت جنين و ... را مشخص مي كند استفاده از اين تكنيك در حال شيوع است ! و بيشتر براي رفع ضعف در معاينه راست روده اي و نيز كلاس گذاشتن است تا تشخيص !
6-توضيح كامل مثنوي هفتاد من كاغذ شود !
ماديان در روش فحل نما كردن ممكن است علايم كاذب فحلي را نشان دهد و آبستن باشد ولي معمولا با كشش مخالفت مي كند و در صورت اصرار نريان لقد است كه رد و بدل مي شود . ببخشيد اگر خيلي علمي صحبت نمي كنم آخر نه نريان و نه ماديان كتاب نخوانده اند " خر ملا نيستند كه كتاب بخوانند" . تشخيص علايم در ماديان در اين روش خيلي اهميت دارد صاحب اسب بايد فرق تغيير رفتار حيوان را درك كند براي مثال ديده ام مادياني آبستن نبوده است ولي با كشش يك نريان پير و عجول مخالفت نموده است آنهم با چه لگدهاي جانانه اي ولي با تعويض نريان ! با آرامش ايستاده است !اين تجربه شخصي است در بررسي رفتاري بايد ماديان را به خوبي بشناسيد... اگر نه اشتباه اجتناب ناپذير است . مواردي هم اتفاق مي افتد كه ماديان ابستني كاذب نشان مي دهد يعني مخالفت مي كند و علايم فحلي را ندارد ولي آبستن هم نمي شود كه عموما با مشكلات رحمي روبرو است ... اگر نياز داشتيد به تفصيل در آينده شرح خواهم داد .
ضمنا معما هم حل شد !

طارق

Member
با سلام
دوستان عزیز هرگونه اطلاعاتی در مورد روشهای سنتی تشخیص آبستنی مادیان دارید، لطفا اظهار نظر فرمایید

طارق

Member
این سه روش را من به تجربه آموختم ولی احتمال خطا دارد:
1) تیزینگ مادیان در ماه اول
2)در ماه پنجم و ششم خوراندن جو ونمک به مادیان و لمس زیرشکم مادیان ودقت در حرکت کردن کره در شکم مادر
3)رگ کردن پستان مادیان در اواخر ماه هشتم

احسان

Active member
:eek:اينم يک روش ديگه

page9-1036-full.jpg

طارق

Member
با سلام

پس از سالها اسب داری به نکته قابل توجهی دست یافتم

من سال گذشته مادیانم را پر کردم و چندین بار مادیان را برای سونو وآیا اینکه حامله است یا خیر ، به دانشکده دامپزشکی شیراز بردم ولی این مادیان اجازه سونورا به پزشکان نمی داد و حتی داروهای آرام بخش نیز تاثیر پذیر نبود و تیمی برای این منظور آماده شد و هرگونه ابزاری را برروی مادیان امتحان کردیم ولی مادیان اجازه رکتال نمی داد وخلاصه با دستگاه نچندان پیشرفته از روی شکم نزدیک پستان شروع به جستجوی کره کردیم ولی چیزی مشاهده نشد چون دستگاه فقط درمحدوده بسیار کمی که تراپ آن با شکم اسب درتماس بود را نشان میداد ودکتر درجواب به من گفت اگر کره مشاهده می شد که دیگر نیاز به رکتال نیست ولی حالا که کره مشاهده نشده نمی توان با قاطعیت گفت که اسب حامله نیست ، خلاصه مادیان نیز ازاین همه آزمایش خسته شد و با عصبانیت و تقلای زیاد باکس دانشکده را از جا دراورد و همه فرار کردند و مادیان به بیرون بیمارستان رفت ودست وپایش زخمی شد ودکتر به من گفت باید از روشهای سنتی برای تشخیص این مادیان استفاده کنی .

لازم به ذکر است که این مادیان تمام علائم فحلی را نشان میداد ، خلاصه پس از یک هفته که زخمهای مادیان خوب شد مادیان را با اسب نری تیزینگ کردم و دیدم مادیان تمام علائم فحلی را نشان میدهد ،روز بعد به نریان اجازه دادم بر روی مادیان برای کشش سوار شود ولی بادو طناب آن را مهار کردم که نزدیکی صورت نگیرد تا مجددا مادیان را برای کشش با سیلمی مورد نظرم انتقال دهم .. ادامه دارد ....

سلام به همه:dodgy:
آقا ما یک دو / سه ماهی میشه یک مادیون ترکمن خریدیم چند وقت پیشا نمیدونم چی شد بیشتر اسب های مسابقه ای و پرشی باشگاه ول شدن از جمله اسب من! یک سیلمی آخال هم توشون بوده حالا نمیدونم تو اون بلبشو اسب من حامله شده ؟ نشده؟:blushsmiley: من اولین باره که مادیون دارم تقریبا هیچی از مادیون ها نمیدونم! نمیدونمم که فحل بوده یا نه! وقتی هم که اون سیلمی اسب منو میبینه خیلی بی قراری میکنه آیا این دلیل میشه که با هم کاری کرده باشن؟:happysmiley: برای تشخیص حاملگی همه دامپزشک ها میتونن این کار رو بکنن؟ یا باید ماما باشن؟:coolsmiley02:

سلام به همه:dodgy:
آقا ما یک دو / سه ماهی میشه یک مادیون ترکمن خریدیم چند وقت پیشا نمیدونم چی شد بیشتر اسب های مسابقه ای و پرشی باشگاه ول شدن از جمله اسب من! یک سیلمی آخال هم توشون بوده حالا نمیدونم تو اون بلبشو اسب من حامله شده ؟ نشده؟:blushsmiley: من اولین باره که مادیون دارم تقریبا هیچی از مادیون ها نمیدونم! نمیدونمم که فحل بوده یا نه! وقتی هم که اون سیلمی اسب منو میبینه خیلی بی قراری میکنه آیا این دلیل میشه که با هم کاری کرده باشن؟:happysmiley: برای تشخیص حاملگی همه دامپزشک ها میتونن این کار رو بکنن؟ یا باید ماما باشن؟:coolsmiley02:
اگه سر موقع فحل نشد حامله شده.

بهترين راه سونو كردنه روي فحل اومدن يا نيومدن نميشه حساب كرد چون خصلت ماديونا تو ماههاي اوله حاملگي با هم فرق ميكنه بعضي ها فحله كاذب مييان بعضيها هم نمييان كه اونم 100%دليل بارداري نيست اگه سونو هم دمه دستت نيست و سه ماه از تاريخ كشش گذشته اكثرا دامپزشكا ميتونن با لمسه رحم بفهمن كه پره يا خالي كه 1روش قديمي و حساسه.

s.parizimanesh

Active member
اره سنو ازهمش بهتر حتی در موردمادیانهایی که ظاهرآفحل نمیان اما فحل هستند تازه خیلی از مادیانها ابستن اب ترس میریزن موقع تیزینگ فکر میکنی فحلن اما ابستنند

khatere

Member
سلام اساتید و دوستان
بنده یک مادیان کرد دارم که با یک اسب عرب جفتگیری دادم که چهار بار اسب نر پرید به مادیان و کاملا با کیفیت عالی کشش انجام شد / فردای ان روز بنده به مادیان رو با یک اسب نر و جوان نزدیک کردم اسب نر جوان میخواست جفتگیری کنه که مادیان با لگد های محکم جواب داد چند روز بعد همین کارو تکرار کردم رفتار مادیان همون بود نمیذاشت اسب نر نزدیکش بشه بداز پانزده روز دکتری بردم که مادیان رو سونوگرافی کنه دکتر گفتا که من چیزی ندیدم ولی تخمدانش فعال شده و جفتگیری شده ایشون گفتا که هنوز زوده باید مئتی زیادی بگذره از اون روز یه ماهی یا بیشتر گذشته واز زمان جفتگیری دوماه و چن روزی گذشته ومن الانم نمیدونم مادیانم حامله هست یا نه لطفا راهنماییم کنید منتظرم

khatere

Member
سلام نه منظورم کله کششش یه روز بود ولی اسب نر چهار بار پرید بهش مادیان خیلی پیشش بود چطور؟

سلام نه منظورم کله کششش یه روز بود ولی اسب نر چهار بار پرید بهش مادیان خیلی پیشش بود چطور؟

تو یه روز یکبار بیشتر کشش کار درستی نیست
احتمالا همون روز آخرین روز فحلیش بوده و دلیل اینکه روز بعدش به نریون لگد زده همینه .
سوال دیگم اینه که مادیون از زمان کشش تا الان دیگه فحل نیومده؟؟

بالا