تربیت اسب برای تعزیه

امید زمانی

Active member
از دوستان صاحب سبک در تعزیه ( آقای وطنخواه و محمدرضا خان وبقیه دوستان) اگه کسی اطلاعاتی در مورد آموزش اسب برای تعزیه که یکیش شامل آموزش جفت زدن معروفه را بگن اگه با عکس باشه که عالیه ! یکی از دوستان میگفت با چوب آموزش میدند !!؟؟خبره های این کار را هم معرفی کنید !

M

mrezap

Guest
امید زمانی گفت:
از دوستان صاحب سبک در تعزیه ( آقای وطنخواه و محمدرضا خان وبقیه دوستان) اگه کسی اطلاعاتی در مورد آموزش اسب برای تعزیه که یکیش شامل آموزش جفت زدن معروفه را بگن اگه با عکس باشه که عالیه ! یکی از دوستان میگفت با چوب آموزش میدند !!؟؟خبره های این کار را هم معرفی کنید !
این رشته سر دراز دارد
بستگی به نوع تعزیه و محل برگذاری آن داره

ناشناس

Active member
صابر گفت:
من شنیدم با زنجیر آموزش میدن
انقدر به اسب بیچاره میزنن که جفت بزنه
نه بابا زنجیر کجا بوده
اگر تربیت اصولی میخوای به اصفهان سربزن
من خودم داخل اصفهان اسب تعذیه دیدم با شنیدن اسم حسین یه کار انجام میده با شنید عباس یه کار دیگه .تربیت این اسبها فکر کنم یک کار تخصصی باشه

vatan

Member
با سلام
این که گفتند که با زنجیر و چوب و پنجه بوکس به اسب جفت زدن می آموزند که من تایید نمیکنم.
البته این را هم تایید نمی کنم که با اسب همچون دایه ای مهربان برخورد میشود و به دنبال هر اشتباهی از اسب او را نوازش میکنند!!!!
البته باید به این نکته توجه وافر وکافی داشت که هر اسبی و هر نژادی از اسب توانایی جفت زدن و بازی کردن ندارند . بهترین نژاد که در این کار امتحانش را پس داده اسب کرد بوده. البته کسانی را هم داریم که اسب تربرد را هم جفت زن میکنند!! ولی این چنین اسبانی و این چنین اشخاصی محدودند.
خیلی از اسب ها هم احتیاجی به آموزش ندارند و خودشون به قول معروف این قدر قرت هستند که با چند تا سواری و رفتن به میدان سواری این کارها را میکنند مثل انسیاتور مثل کوجول و......

امید زمانی

Active member
وطن خان اگه اشتباه نكنم يه آقايي معروف به حاجي افغاني در خرزوق تخصص زيادي در اين زمينه داشتند ! درسته ؟؟ يكي از دوستان مي گفت خيلي از اسبهاي بزرگ تعزيه را ايشان به اصطلاح در آوردند !

vatan

Member
حاج خان یا حاج افغان یه تبعه افغانی هست که در ابتدا به عنوان سوارکار برای حمید نعمت بخش کار میکرد که پس از مرگ نعمت بخش خودش شروع به خرید و معامله اسب و به طور کلی دلالی اسب کرد و الان هم صاحب یه اصطبل در حبه باد یا حبیب آباد اصفهان هست.
از لحاظ جرات در سواری خوب بود البته در جوانی وهر اسبی که نمیشد سوارش شد و گیر داشت را برای چندی میدادند به حاج افغان تا روش کار کنه.
ولی الان از حاج افغان بهتر در سواری و شجاعت داریم که جوانی حاج افغان هم به او نمیرسیده مثل محمد رضا سوارکار انسیاتور که سهراب و دوستانی که سواری او را دیده اند میتوانند بهتر نظر دهند.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
منم باهاش صحبت کردم قبل از آوردن انسیاتور, زمان آوردن سناتور و بعد ار سواری انسیاتور

امید زمانی

Active member
vatan گفت:
در رابطه با چي صحبت كرديد؟
در مورد انسیاتور و این که خود محمد رضا میگفت انسیاتور خودش این طوریه من کاریش نکردم میگفت همه میگن دیوونه کردن اسبو ولی این خودش پر خونه و براق رو گفت!و ...

امید زمانی

Active member
vatan گفت:
در رابطه با چي صحبت كرديد؟
در مورد انسیاتور و این که خود محمد رضا میگفت انسیاتور خودش این طوریه من کاریش نکردم میگفت همه میگن دیوونه کردن اسبو ولی این خودش پر خونه و براق رو گفت!و ...

vatan

Member
جاي شما خالي ديروز تكيه محمود سيبيل بودم و براق وارد شد و چه كرد اين اسب چه قدر با قدرت كار كرد همه را به تحسين وا داشته بود.

vatan

Member
اما در مورد جفت زدن اسب فقط يه نكته ميگم و اون اين هست كه براي اينكه اسبي را براي جفت زدن آماده كنند هيچ وقت نمي گذارند اسب مسافت طولاني چهار نعل بره حداكثر چهار نعل 20 متر هست.

vatan

Member
از شعبه ها يا مغازه هايي كه كارهاي استريو پگاه را ميفروشند در اصفهان و خميني شهر بگو تعزيه عباس براق را ميخوام كه حسن دليگوني(نرگس خواني) خونده همه ميشناسند.

vatan

Member
آخه يه بدي كه فيلم تعزيه داره اين هست كه در فيلم بيشتر تعزيه خون نمايش داده ميشه تا اسب و تا حالا كسي نبوده كه از اسب ها تو تعزيه فيلم بگيره يا به عبارتي نقش اول اسب باشه كه اگه اين كار بشه به نظر من فروش فيلم تعزيه خيلي بيشتر ميشه!!!!!

بالا