تخمین وزن اسب

sohrab

Active member
حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید به منظور جیره نویسی یا تعیین دوز مناسب دارو وزن اسب خود را بدانید. مطمئنا دقیق ترین روش وزن کشی با استفاده از باسکول است اما اگر باسکول در اختیار نداشته باشید باید از راه های دیگر استفاده کنید و وزن اسب را تخمین بزنید. کافیست یکی از سه فاکتور زیر را اندازه گیری کنید:

اندازه دور سینه
طول بدن
قد

نسبت مشخصی بین وزن اسب و این سه فاکتور وجود دارد که در همه نژاد ها تقریبا ثابت است. در اینجا وزن اسب در تناسب با دور سینه (در ناحیه تن گاه و پشت جدو گاه ) نشان داده شده است.

دور سینه(سانتیمتر) وزن بدن(کیلوگرم)

80 45
90 70
100 90
110 120
120 150
130 185
140 230
150 285
160 345
170 410
180 475
190 545
200 615

توجه: اندازه ها برای مادیان های 11-8 ماهه آبستن د راعداد 02/1 ، 06/1 ، 11/1 و 17/1 باید ضرب شود

Dr_Ghaffari

Active member
سهراب خان ! خوب بود و مرا به یاد دوران دانشجویی انداخت که تخمین اسب در دامهای مختلف چگونه است . ولی اگر وسیله ای برای اندازه گیری دور سینه و غیره نداشتیم هیچ وسیله ای نداشتیم اصلا اسب را ندیده بودیم یا نبود چه باید بکنیم . شما چه تخمینی می زنید؟مساله جدی است و باور کنید شوخی نمی کنم بارها با من تماس می گیرند و من پشت تلفن باید وزن اسب را تخمین بزنم و شما بگویید من چه می کنم!

sohrab

Active member
با نگاه کردن به اسب و از روی تجربه می شه تخمین زد ولی از پشت تلفن!!!!!!!!!!!!!!نمی دونم.

سلام
فرمول های تخمین وزن برای نژادهای مختلف تا حدودی تفاوت داره و معمولا" در منابع بر اساس معيار تاروبرد می نويسند. توی اسب های ایرانی معمولا" فرمول های خارجی دقت ندارد. این روش برای تخمین با دقت کم خوبه ولی اونهایی که به صورت فرمول هست دقت بیشتری داره.
از پشت تلفن هم علاوه بر مشخصاتی که دکتر گفت میشه قد و میزان چاقی و لاغری را هم پرسید به شرطی که گوينده درست جواب بده چون خیلی وقت ها شده دیدم مثلا یکی قد اسبش را می گه 170 و اصرار هم می کنه بعد می ری می بینی اسبه 150 هم نیست!!!

sohrab

Active member
دکتر جان اتفاقا من هم نوشتم "بر اساس سن و نژاد و چاق و لاغر بودن " که ارسال کنم، ولی پشیمون شدم چون فکر کردم چاق و لاغر بودن نسبیه و اسبهای هم سن و سالی رو میبینم که اختلاف وزن و جثه زیادی با هم دارند.مخصوصا در اینجا که نوع تغذیه و مراقبت متفاوته.

Dr_Ghaffari

Active member
اطلاعات درست از صاحب اسب مبناي تمام تصميمات من و شماست اما گاهي پيش آمده صاحب اسب مي گويد اسب سواري است و مشكل التهاب تاندون دارد وقتي مي روي مي بيني كره را زين كرده اند مي گويند اسب سواري ! خيلي جدي نگيريد .

حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید به منظور جیره نویسی یا تعیین دوز مناسب دارو وزن اسب خود را بدانید. مطمئنا دقیق ترین روش وزن کشی با استفاده از باسکول است اما اگر باسکول در اختیار نداشته باشید باید از راه های دیگر استفاده کنید و وزن اسب را تخمین بزنید. کافیست یکی از سه فاکتور زیر را اندازه گیری کنید:

اندازه دور سینه
طول بدن
قد

نسبت مشخصی بین وزن اسب و این سه فاکتور وجود دارد که در همه نژاد ها تقریبا ثابت است. در اینجا وزن اسب در تناسب با دور سینه (در ناحیه تن گاه و پشت جدو گاه ) نشان داده شده است.

دور سینه(سانتیمتر) وزن بدن(کیلوگرم)

80 45
90 70
100 90
110 120
120 150
130 185
140 230
150 285
160 345
170 410
180 475
190 545
200 615

توجه: اندازه ها برای مادیان های 11-8 ماهه آبستن د راعداد 02/1 ، 06/1 ، 11/1 و 17/1 باید ضرب شود
نسبت قد و طول بدن با وزن رو ندارین؟فکر کنم این ۲بهترن چون اندازه گیریه دور سینه خطاش بیشتره تا اندازه گیریه قد یا طول بدن

بالا