بیلی (لاچین * صنم)

امید زمانی

Active member
نام : بیلی ( نریان )
پدر : لاچین
مادر : صنم
رنگ : کهر
مالک : دکتر قیادی

یکی از دوستانم می گفت اسبهای دکتر قیادی اصلا در شرایط مناسبی از لحاظ نگهداری و تغذیه قرار ندارند ! حیف نیست این ذخایر اینجوری ازشون نگهداری بشه مگه ما چیزی جز یه امانتداریم ؟

پیوست ها

• Beyly1.jpg
    Beyly1.jpg
    46.8 کیلوبایت · بازدیدها: 66
  • Beyly2.jpg
    Beyly2.jpg
    84.5 کیلوبایت · بازدیدها: 70
  • Beyly3.jpg
    Beyly3.jpg
    45.8 کیلوبایت · بازدیدها: 50
من خیلی قبلتر(حدود 5ماه قبل)شنیدم کره لاچین*صنم تو تست dnaترکمن ردی اومده...
نمیدونم لاچین و صنم بجز این،کره دیگه ای هم دارند یا نه؟؟؟

امید زمانی

Active member
بیلی قبلا در تست های دکتر قیادی خالص اعلام شده بود ولی تستی که معاونت فنی انجام داد دوخون اومده .

نمیشه گفت مرخص . چون بقیه اسبها به جز بتو و بیلی 2 نسل دور شدند از صنم .

درسته ولی یه چیزی،
چرا باید اسبی مثل بتو که پدرش وارداتیه تو تست قبول بشه ولی بیلی که پدرش
تنها سیلمی گتمن خانم فیروز بوده(لاچین خان)رد بشه...

یعنی لاچین هم ناخالصی داشته
یعنی صنم هم ناخالصی داشته
ولی اربنت خالص بوده!!!

امید زمانی

Active member
به نقل از سینا ظهیر: مادر مادیان صنم دوخون بود و خون تروبرد زیاد داشت و ما با خانم فیروز خیلی صحبت کردیم که از این مادیان استفاده نکنه .
در مورد بتو هم به نظرم شانسی که بتو داشت این بود که در تست آخر بود که با سیلمی های زیادی همه تایید شدند . که به نظرم اکثرا رد شده بودند .
خود لاچین خان هم یه مقدار ...

البته تستهای فدراسیون وپاسخهای واصله! که به قول خودشان پس از وصول ،تحلیل!!! و تطبیق!!!داده میشوند نیز جای بسی تاسفه.
وقتی شخصا از یکی از حضرات علت تغییر شبانه جواب تستها را در شبی مه گرفته پرسیدم عنوان نمودند که پروسه ای پیچیده است که اگر توضیح بدهم نیز شما نمیفهمید!
خیانتی رفته بر این اسب ترکمن از متولیان.
البته اگر صنم دوخون واضح بود فکر نمیکنم خانم فیروز اینقدر کره ازش می گرفت،

امید زمانی

Active member
درسته که خانم فیروز خدمات فراوانی به اسب ترکمن کرد ولی همین اتفاق دقیقا واسه لیلی برد هم افتاد مادیانی که 50 درصد خون غیر ترکمن داشت و کره اش حالا شده سیلمی !!

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
مگه دوخونی که شده سیلمی کمه؟
و دوم اینکه خانم فیروز مادیونهارو میفرستاده دی ان ای 20 سال قبل از اینکه فدراسیون این کار رو انجام بده.

دلیل نتیجه تست فدراسیون هم ربط به خالص بودن یا نبودن نداره.
نتیجه ارتباط مستقیم با میزان رفاقت با عوامل داره.

امید زمانی

Active member
البته که خانم فیروز تست دی ان ای انجام میدادند البته بیشتر ،هدفشون جمع آوری بانک ژنتیکی اسب ترکمن ایران بود تا بررسی خلوص اسبها و اصلا خانم جوابی در مورد خالص بودن یا نبودن اسبها دریافت نمی کرد
در مورد تست های فدراسیون هم به نظر من خیلی منطقی نیستند و پر از اشکال ولی چیزی که من در این تست ها دیدم این بود که به جز یک اسب که برای من هنوز جای سوال داره بقیه اسبهایی که دوخون اومدند هم از نظر فنوتیپ هم از نظر خط خونی کسانی که اطلاع دارند می دونند که دوخون هستند . حالا میایم سر اسبهای خالص که به نظرم توی اون ها شیطنت بیشتره وگر نه اسبهایی که دوخون اومدند به جز اون موردی که گفتم بقیه روی کاغذ هم دوخونند .

♘امیرحسین♞

چرا دقیقا دلیل تست خالص بودن یا نبودنه - این تست همین چیزیه که الان مشخص میکنه خالص هست یا نیست. اون زمان مشخص نمیکرده ؟!
یکی از نمونه اصلی تستهای خانم در سال 1996 دست منه و توش حتی مشخصه که آخاله یا یموت یا تروبرد داره.

در ضمن کسی که عمرش را گذاشته روی این موضوع و دلالی هم نمیکرده و اسبهای خودش را میفروخته روی این موارد خیلی حساس بوده.
حتی روی مادیونی مثل گل آرزو یا اترک و خیلیای دیگر هم همیشه مشکل داشته.

امید زمانی

Active member
در مورد گل آرزو که حرف زیاده .اما خانم تاکید داشتند که اترک خالصه و حتی به آرتا بافکر گفته بود حتما بهترین مادیانش رو با اترک کشش کنه .
در مورد آخال و یموت و تروبرد هم این تستی که میگی خیلی جالبه یه اسکن ازش بگذار ببینیم . یعنی تستی 16 سال پیش انجام میشده که آخال و تروبرد و یموت رو تفکیک میکرده!
خانم تولید می کرد که بفروشه و خیلی از اسبهایش رو عم می فروخت

♘امیرحسین♞

بله
تولید کننده نمیوتنه و نباید همه رو نگهداره.

اگر همچین توصیه ای داشتند احتمالا بعد مرگشون بوده !
و گرنه قبلش خودشون ازش استفاده میکردند.

بالا