بیرون زدگی روده از مقعد

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
یک نریان بعد از دو سه روز دل درد و عرق که علتش هم نتوانستن دفع مدفوع بود با فشار زیادی که به منطقه انتهای روده وارد کرده دفع را انجام میدهد
ولی ته روده از مقعد بیرون آمده است و 2.3 بار هم روده بداخل هدایت شده ولی باز بیرون آمده البته کمتر

البته مشکل دفع حل شده
ولی هنوز روده بیرون است البته کمتر نسبت به قبل
آیا فقط جراحی معالجه این مشکل است؟

علت اش چی بوده امیر حسین می شه یه هیستوری بدی چی شده اینجوری شده :p :D
ببین همیطور که گفتم در پرولپس رحمی و مقعد تنها راهش سپردن به یه جراحه! حال با قرار دادن رکتوم سر جاش و تنگ کردن مقعد با بخیه و یا روش های دیگه مشکلت رو حل می کنن! البته شاید خیلی از دوستان روش های دیگه ای رو دیده باشن یا انجام داده باشن و جواب گرفته باشن! می تونی ازشون کمک بگیری! تا اونجایی که علم و عقل من قد می ده و دیده ام همین بوده و همین!

vatan

Member
جو نباید به اسب بدند تا بتونند از غذایی استفاده کنند که موقع دفع اسب زور نزند چغندر بد نیست.

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
نریان کاملا سالم بود و سرحال

تا بهم خبر دادن که عرق کرده و نشسته روی زمین و جون راه رفتن نداره
دیدم که نمیتونه ادرار بکنه و بخودش فشار میاره, حدود یک ساعتی لنژش کردم از اون حالت درآمد و آرام شد کمی
تا فرداش صبح که افتاده بود روی زمین, فروزماید تزریق کردم 2 سی سی که ظاهرا کمی آرام شد.
شب اوضاع بدتر شد تا دوباره فروزماید زدم و این بار دیدم که از بس فشار داده روده از مقعد در اومده.
برای اینکه فکر کردم مشکل از مثانه هست یا نه توشه رکتال کردم و روده را جا انداختم. در این حالت کپل لرزش داشت و حالت فلجی رو پای راست.
بعد هیوسین زدم تا کمی آرام بشه و فشار نیاره.
از فردا مشکل حل شد و ادرار و مدفوع انجام میشد, هیوسین را تکرار کردم

مشکل ادرار و مدفوع حل شد
اسب غذا را براحتی میخوره ولی بیرون زدگی روده هنوز هست. البته دوباره جا نینداختم ولی نسبت به اول کمتر بیرون آمده.

احسان

Active member
آخه آقای امير فروزمايد رو توی يک اسب که نمیتونه ادرار بکنه که نمی زنند مثانه رو ميترکنی خوب

هيوسين هم انقباظات رو کم می کنه همون دلپيچه را کم ميکنه بعد اسبی که يبوست داره و داره زور می زنه واسه دفع که نمياند حرکات روده را کم بکنند
اصلاً اين هيوسين واسه اينجا نيست

لنژ کردن اسب هم مثل اين هست که شما خودت دلت درد ميکنه يکی زوری بلندت کنه بگه راه برو البته اين پيرزن ها اين درمان را انجام ميدهند هنوز

بهترين روش خوراندن پارافين هست البته اين رو هم من واسه اين کارهای سر از خود که انجام ميديد ميگم ها وگر نه اين کارام درست نيست

البته غذا هم کلان بايد قطع کنيد تا تشخيص و درمان انجام بشه و در روز های بعد

بايد بهش غذا هم پوست گندم بديد يا همون سبوس نه ارد شدها پوسته خيسانده

در اولين فرصت بايد پرولاپس را جا بزنيد و مرطوب يا چرب نگاه داريد تا دکتر بياد الان هم ممکن هست نکروز بشه پس زودتر يه دکتر ببر ببيندش

راستی فکر نکن از دارو های که استفاده کردی اسبت خوب شده شانس داشتی خيلی شانس با هات بوده

احسان

Active member
با اين چغندر من مشکل دارم همي اسبدار ها هم استفاده ميکنند يک چيز غلط هست که جا افتاده

اين چغندر خودش اگزالات داره و باعث ايجاد مشکلات کليوی و سنگ کليه ميش البته حالا شايد بگيد ما همه استفاده ميکنيم هيچی هم نشده بهتر بدونيد مشکلات کليوی در اسب در سنين بالا رخ ميده و شما اصلاً ممکن هست نفهميد اسبتن مشکل داره چون کليه هم تا 60 تا 80 درصدش از بين نره چهره بالينی نشون نميده

حالا گير نديد که چرا گفتم از بين نره اين خودش داستان داره و يه 2 ترم بقول دکتر شهبازی کلاس رفتن

احسان

Active member
يک کاره ديگه که بايد انجام داد روی چغندر که اين اگزالاتش کم بشه پختن هست و خشک کردن و دباره خيساندن و به اسب دادن

vatan گفت:
جو نباید به اسب بدند تا بتونند از غذایی استفاده کنند که موقع دفع اسب زور نزند چغندر بد نیست.
vatan
عزیز! خوب اگه اینجور باشه که کلاً باید یونجه حالا کمتر ولی کاه رو که خشک تره و دفع اش سختره از جیره حذف کنند نه؟
کلاً هیچی ندیم بخوره ؟ موافقی؟ شوخی کردم به دل نگیر!
می توان از مواد لوبریکنت برای دفع راحت تر اسب استفاده کرد حال به طریق تنقیه یا لوله معدی!
دکتر طاهری عزیز راست می گه! این چغندر بیش از حد یه Side effect هایی هم داره یکی از این موارد همین سنگ کلیه است! در واقع توجه کنید که این اسب های بیچاره بیشتر از آب های چاه و اینا استفاده می کنن که خودش اپر از مواد املاحی و ایناست! شما دیگه بهش اضافه نکید اسب بیچاره صد در صد مستعد سنگ مجاری ادراری شه!
مرسی از امیر حسین که توضیح دادن!

vatan

Member
دامپزشك شهبازي گفت:
vatan
عزیز! خوب اگه اینجور باشه که کلاً باید یونجه حالا کمتر ولی کاه رو که خشک تره و دفع اش سختره از جیره حذف کنند نه؟
کلاً هیچی ندیم بخوره ؟ موافقی؟ شوخی کردم به دل نگیر!
می توان از مواد لوبریکنت برای دفع راحت تر اسب استفاده کرد حال به طریق تنقیه یا لوله معدی!
دکتر طاهری عزیز راست می گه! این چغندر بیش از حد یه Side effect هایی هم داره یکی از این موارد همین سنگ کلیه است! در واقع توجه کنید که این اسب های بیچاره بیشتر از آب های چاه و اینا استفاده می کنن که خودش اپر از مواد املاحی و ایناست! شما دیگه بهش اضافه نکید اسب بیچاره صد در صد مستعد سنگ مجاری ادراری شه!
مرسی از امیر حسین که توضیح دادن!
سلام بر دکتر های عزیز بله درست گفتند که چغندر بله نمک های اگزالات داره که با کلسیم باند میشه و اگزالات کلسیم میده که رسوب میده و نامحلول!! هست از جمله مواد بازدارنده دیگه جغندر پتاسیم هست که زیادتش باعث اسهال میشه و غیره.....
ولی من در یک جمله خواستم بدون شرح و تفضیل راهنمایی کنم و گفتم که اسب باید زور نزند و هر چه مواد خشبی را کم کنند بهتر هست.
میتونید به اسب نماله بدید. حالا نماله چی هست به من چه؟؟!!!!
ما که چیزی سرمون نمیشه!!!!

♘ امیرحسین ♞ گفت:
بریدن قسمت بیرون مانده و بخیه زدن دو لبه به هم
سلام! بله! البته به همین راحتی و به همین سادگی نیست! یه سری تکنیک داره! نوع بخیه و نوع فیکس کردن و مراقبت های بعد از عمل و غیره..................

احسان

Active member
دکتر سلام يک سوال ميگم زير بار انجام اين جراحی ميری يا نه با مشکلات بعدش
??? ???

www.Horsevet.blogfa.com گفت:
دکتر سلام يک سوال ميگم زير بار انجام اين جراحی ميری يا نه با مشکلات بعدش
??? ???
سلام!
خیر! چرا می ندازی گردن من! من میان دستیار شما می شم! می خوای برات جور کنم!
ببنید بطور کلی بیرون زدگی راست روده بر اساس ساختار درگیر به چهار نوع تقسیم بندی می شوند:
نوع اول که شایع تر است که تنها اسفنکتر مقعد خارج می شود
نوع دوم بیرون زدگی کامل یا ناقص آمپولای راست روده است
نوع سوم: مقادیری از طول قولون کوچک به سمت راست روده ،دچار توهم رفتگی می شود و توام با نوع دوم بیرون زدگی است.
نوع چهارم: مقادیر متغییری از طول قولون کوچک به همراه راست روده ناحیه صفاقی دچار توی هم رفتگی شده و از میان اسفنکتر مقعد بیرون می آیند این نوع معمولاً پس از سخت زایی در مادیان مشاهده می شود.
روش غیر جراحی :
در موارد خفیف نوع اول و دوم می توان با تجویز موضعی گلیسیرین ، شکر و سولفات منیزیم، ژل لیدوکائین یا تنقیه لیدوکائین (n مقدار لیدوکائین در n مقدار اب) خیز و مخاطی و تحریک موجود را کاهش داد!
بهتر است برای کاهش زور زدن و تسهیل جا انداختن بیرون زدگی بیحسی سخت شامه ای انجام شود. جهت جلوگیری از بیرون زدگی مجدد ، باید با فاصله 1 الی 2 سانتی متر دور تر از سوراخ مقعد توسط نوار نافی دوبله اقدام به بخیه سر کیسه ای شل نمود.چون عمل دفع مدفوع به طور طبیعی از میان بخیه سر کیسه ای میسر نمی شود، باید هر 2 تا 4 ساعت یک بار گره را باز کرد! تا عمل دفع انجام شده و یا به وسیله وارد کردن محتا طانه چند انگشت به درون راست روده عمل تخلیه انجام شود.
تنقیه مواد روغنی و روغن معدنی یا تجویز آن از طریق لوله معدی و در صورت نیاز سایر مواد مسهل باید توصیه شود.به مدت 12 الی 24 ساعت به حیوان نباید غذا داده شود.پس از این مدت بهتر است یه غذای ملین تا مدت 10 روز در اختیار اسب قرار داد.در صورتی که بخیه سرکیسه ای بخوبی تحمل شود می توان آنرا به مدت 48 ساعت در موضع باقی گذاشت!
کار سختی نه؟! خوب این جواب نده اون عمل بسیار بسیار مشکل تره!
این بهترین راه برای درمان نوع اول و دوم! در دو مورد دیگر جراحی مد نظر هست!خیر بنده نه جراح هستم و نه توصیه می کنم! چرا که جواب گرفتن توش تقریباً 50 – 50 هست! این از این عمل هایی است که همش به post Op مربوط می شه یه کم اشتباه بشه در مراقبت باز کار دستمون می ده!

بالا