بهترین زمان برای کار کردن با اسب در طول روز

علی واحدی

Active member
به نظر شما اعضای محترم سایت بهترین زمان سوارکاری و کلا کار با اسب در طول روز چه موقع میباشد. لطف فرمایید با ذکر دلیل پاسخهای خود را ارسال بفرمایید. دوستار همگی شما برادرتان.

علی واحدی

Active member
از تمام اعضای محترم سایت خواهش میکنم که به این سوال پاسخ بدهند. خیلی مهم میباشد. نظراتتان را بدهید و تبادل نظر کنید. به نتیجه خوبی دست خواهید یافت که برای [size=10pt][size=10pt]سلامتی اسبتان[/size][/size] خیلی مهم است. عاجزانه خواهش میکنم که دنبال بفرمایید.

ALI SHABAH

Member
سلام

به نظر من بهترین زمان ساعت 7 صبح و 4 بعدظهر است که اسب سر حال و شاداب است
البته با این همه بستگی به اب وهوا جو و خود اسب است

سلام
فکرمیکنم به شرایط فیزیولوژی,تغذیه,آب وهوا ,امکانات ونوع کارومیزان فعالیت ...بستگی دارد
یک تابع چند متغیره که باید بهینه کرد.

mahsima

Member
به نظر من بعد از ظهر مثلا ساعت 6 -7 خیلی خوبه البته در تابستان که روزا بلنده اسب خوراک خورده استراحت کرده و آماده برا فعالیته.
در زمستونم 4-5 ساعت خوبیه.
معمولا ظهرا ساعت 12-1 اسب من حس و حال نداره اسبای دیگه رو نمیدونم.
صبحا هم خوبه مثلا ساعت 8-9

علی واحدی

Active member
برادران و خواهران ارجمند:
این بحث برای حفظ سلامتی اسبانتان خیلی مهم است. بهتره توی گنجینه خاطرات خاک نخوره و به نتیجه برسیم. خواهش میکنم بازم نظر بدید تا بهترین نتیجه رو بدونیم.

علی واحدی

Active member
baradar گفت:
به نظر شما اعضای محترم سایت بهترین زمان سوارکاری و کلا کار با اسب در طول روز چه موقع میباشد. لطف فرمایید با ذکر دلیل پاسخهای خود را ارسال بفرمایید. دوستار همگی شما برادرتان.
اینهم جزو تاپیکهای خاک خور شده که واقعا در حفظ سلامتی اسبا کمک میکنه. هیچکس نظری نداره؟؟؟؟؟؟؟

خوب والا من به عنوان یک مبتدی نظرم اینه که بهترین زمان،بستگی زیادی به آب و هوا و البته خود اسب داره.و صبح زود که هوا خنک هستش و عصرها زمان مناسبی باید باشه.البته در مقایسه،همون صبح زود بیشتر باید جواب بده چون اسب تازه فعالیتش رو شروع میکنه و سرحال تره.

ولی من شخصا سواری رو عصرها بیشتر دوست دارم.

درخنک های هوا بعد از زمان استراحت کافی وبا فاصله 5/1 تا دو ساعت از خوردن خوراک دانه ای.! وبا لحاظ کردن زمان کارفواصل زمانی جیره غذایی را تنظیم کنید.

ترجیحا"درهوایی باگرما وشرجی بالا از سواری کردن اجتناب کرده ودر صورت اضطرار به مدت کم وپس از سواری در صورت تعریق زیاد اسب,بالانس الکترولیتی مایعات بدن اسب را مد نظر داشته باشید .

برادر جان ,لطفا"ادامه دهید. ;) ;D

اتفاقا بر عکس.هوای گرم،تا حدی که اذیت نکنه مناسب تره.مخصوصا واسه اسب های ورزشی...
oliveira گفت:
درخنک های هوا بعد از زمان استراحت کافی وبا فاصله 5/1 تا دو ساعت از خوردن خوراک دانه ای.! وبا لحاظ کردن زمان کارفواصل زمانی جیره غذایی را تنظیم کنید.

ترجیحا"درهوایی باگرما وشرجی بالا از سواری کردن اجتناب کرده ودر صورت اضطرار به مدت کم وپس از سواری در صورت تعریق زیاد اسب,بالانس الکترلیتی مایعات بدن اسب را مد نظر داشته باشید .

برادر جان ,لطفا"ادامه دهید. ;) ;D

parvardeh bar asb گفت:
اتفاقا بر عکس.هوای گرم،تا حدی که اذیت نکنه مناسب تره.مخصوصا واسه اسب های ورزشی...

من حتی توصیه به نگهداری اسب درهوای گرم را جایی نشنیدم چه برسه به کار کردن.!!
فیزیولوژی اسب از نظر اعضای داخلی ,پوست ,تنفس و...در آب وهوای خنک که حتی بدن انسان بدلیل نوع پوشش بامشکل مواجه می شود .

بهترعمل میکند ;)

شماگرما را برای گردش خون بالاو آزادشدن سریع عضلات وکاهش احتمال آسیب دیدگی اشاره میکنی ولی به فیزیولوژی هم توجه کتید. :)

خنک های هوا نه لزوما" سرما.!!
فیزیولوژی اسب رابا انسان مقایسه نکنید,هوایی که برای انسان سرد می باشد برای اسب مطبوع است ???

آره دقیقا.اما درسته که نباید اسب جای گرم نگه داری بشه،و در خنکای هوا سرحال تره،اما در هوای نسبتا گرم)اگر زیر آفتاب باشه که دیگه بهتر(احتمال بروز باکتری ها و قارچ هایی که از خاک به بدن اسب منتقل میشه،پایین میاد.
یه چیز دیگه اینه که در ساعات گرم روز،به خاطر شرایط هوایی،در هر منطقه،باد کم تر میاد و نتیجتا واسه کار بهتره.
بعد معمولا اسب ها تو هوای سرد-چون اغلب طبیعت دوست هستن-حواسشون به رخ داد های طبیعی مثله باد و... پرت میشه و در هوای نسبتا گرم،تمرکز بهتری دارن.
oliveira گفت:
شماگرما را برای گردش خون بالاو آزادشدن سریع عضلات وکاهش احتمال آسیب دیدگی اشاره میکنی ولی به فیزیولوژی هم توجه کتید. :)

علی واحدی

Active member
من حتی توصیه به نگهداری اسب درهوای گرم را جایی نشنیدم چه برسه به کار کردن.!!
فیزیولوژی اسب از نظر اعضای داخلی ,پوست ,تنفس و...در آب وهوای خنک که حتی بدن انسان بدلیل نوع پوشش بامشکل مواجه می شود .

بهترعمل میکند ;)

خنک های هوا نه لزوما" سرما.!!
فیزیولوژی اسب رابا انسان مقایسه نکنید,هوایی که برای انسان سرد می باشد برای اسب مطبوع است ???

اولیویرای عزیز منظور نگهداری نیست که همانا در شرایط گرم بسیار بد است منظور همان است که شما فرمودید، از نظر فیزیولوژی بهترین زمان زمانیست که دمای محیط نزدیک به دمای بدن اسب باشه که اسب از تغییر حرارتهای ناگهانی که همانا سم مهلکی برای مفاصل و مایع ساینوویال و ... است در امان باشه. من خودم در زمستانها گرمترین موقع از روز و در تابستانهای معمولی ساعت 2 ال 3 را ترجیح میدم. البته در شرایط هوایی شیراز که ساعت 2 تا 3 بعد از ظهر درجه هوا 37 تا 38 درجه باشه. ارادتمند شما برادرتان.

برادر عزیزم
اگر ممکنه یک مقدار بیشتر درباره مایع ساینوویال(مکانیزم ترشح و..تاپایین آمدن سطح) ولنف ها ولزوم خنک کردن مفاصل وتاندونها بعد از عادی سازی با اشاره به مرجع بفرمایید؟
ممنونم.

علی واحدی

Active member
برادر عزیزم
اگر ممکنه یک مقدار بیشتر درباره مایع ساینوویال(مکانیزم ترشح و..تاپایین آمدن سطح) ولنف ها ولزوم خنک کردن مفاصل وتاندونها بعد از عادی سازی با اشاره به مرجع بفرمایید؟
ممنونم.
اولیویرای عزیز من با اینکه شاید بیشتر از 30 کتاب درباره سواری و آناتومی و فیزیولوژی خوندم اما مرجعی ندارم و بنظرم هم نمیرسه که توجیهی باشه برای صحت مطالب. من از 33 تا 34 سال تجربه با مدرک فوق دیپلم دامپزشکی مینویسم. مایع ساینویال یا مایع میان غضروفی همان مایعی است که در کیسه ای میان دو مفصل قرار داره که از اصطحکاک دو مفصل جلوگیری میکنه که با بالا رفتن سن ترشح اون کم و یا قطع میشه(ممکنه احتیاج به تزریق پیدا بشه). اگر منظور شما سرور گرامی از عادی سازی همون آب گرفتن باشه من کلا مخالف آب گرفتن برای خنک کردن تاندونها و مفاصل هستم چون آب برای سم مضر است که بجای آن الکل کامفر(کافور) یا الکل سفید معمولی را توصیه میکنم و لزوم آنهم برای پایین آوردن احتمال آسیبهای وارده ضمن کار میباشد. استفاده از کائولین بسیار خوب و مطمئن است. اراتمند شما.

اولیویرای عزیز من با اینکه شاید بیشتر از 30 کتاب درباره سواری و آناتومی و فیزیولوژی خوندم اما مرجعی ندارم و بنظرم هم نمیرسه که توجیهی باشه برای صحت مطالب. من از 33 تا 34 سال تجربه با مدرک فوق دیپلم دامپزشکی مینویسم. مایع ساینویال یا مایع میان غضروفی همان مایعی است که در کیسه ای میان دو مفصل قرار داره که از اصطحکاک دو مفصل جلوگیری میکنه که با بالا رفتن سن ترشح اون کم و یا قطع میشه(ممکنه احتیاج به تزریق پیدا بشه). اگر منظور شما سرور گرامی از عادی سازی همون آب گرفتن باشه من کلا مخالف آب گرفتن برای خنک کردن تاندونها و مفاصل هستم چون آب برای سم مضر است که بجای آن الکل کامفر(کافور) یا الکل سفید معمولی را توصیه میکنم و لزوم آنهم برای پایین آوردن احتمال آسیبهای وارده ضمن کار میباشد. استفاده از کائولین بسیار خوب و مطمئن است. اراتمند شما.
تجربه نیمی از علم است وبه شخصه به تجربه شما ایمان دارم.
اما
مایع ساینویال یا مایع میان غضروفی همان مایعی است که در کیسه ای میان دو مفصل قرار داره که از اصطحکاک دو مفصل جلوگیری میکنه که با بالا رفتن سن ترشح اون کم و یا قطع میشه(ممکنه احتیاج به تزریق پیدا بشه).
دراسبی سالم که غضروفهافشرده نشده(کیسه مفصلی آسیب دیده نیست) ومفصلهابر روی هم حرکت نمی کنند شما با این مشکل مواجه نخواهید بود ومنظور شما از اسب با سن بالا احیانا" از 12-13 سال به بالاست که در اکثریت باتوجه به سوابق کاری بامشکلات آرتریتی مواجه خواهید بود.
اگر منظور شما سرور گرامی از عادی سازی همون آب گرفتن باشه من کلا مخالف آب گرفتن برای خنک کردن تاندونها و مفاصل هستم چون آب برای سم مضر است
چرامضر است؟
آیاضررش از نعل بندی که به اسم محافظت از سم به کارمیبریم بیشتر است؟
که بجای آن الکل کامفر(کافور) یا الکل سفید معمولی را توصیه میکنم و لزوم آنهم برای پایین آوردن احتمال آسیبهای وارده ضمن کار میباشد. استفاده از کائولین بسیار خوب و مطمئن است
ایا برای نگهداری تاندونها ومفاصل اسبهای جوان (5و6)هم از الکل وکائولین استفاده می نمایید؟
به نظرم در نگهداری دو شیوه گرم وسرد (ترکیبی )رایج می باشدکه هر روش مزایا ومعایبی دارد که قابل نقد وبررسی است.خوشحال میشوم که معایب شیوه سرد را از زبان شما بیاموزم؟

علی واحدی

Active member
اما
مایع ساینویال یا مایع میان غضروفی همان مایعی است که در کیسه ای میان دو مفصل قرار داره که از اصطحکاک دو مفصل جلوگیری میکنه که با بالا رفتن سن ترشح اون کم و یا قطع میشه(ممکنه احتیاج به تزریق پیدا بشه).
دراسبی سالم که غضروفهافشرده نشده(کیسه مفصلی آسیب دیده نیست) ومفصلهابر روی هم حرکت نمی کنند شما با این مشکل مواجه نخواهید بود ومنظور شما از اسب با سن بالا احیانا" از 12-13 سال به بالاست که در اکثریت باتوجه به سوابق کاری بامشکلات آرتریتی مواجه خواهید بود.
اگر منظور شما سرور گرامی از عادی سازی همون آب گرفتن باشه من کلا مخالف آب گرفتن برای خنک کردن تاندونها و مفاصل هستم چون آب برای سم مضر است
چرامضر است؟
که بجای آن الکل کامفر(کافور) یا الکل سفید معمولی را توصیه میکنم و لزوم آنهم برای پایین آوردن احتمال آسیبهای وارده ضمن کار میباشد. استفاده از کائولین بسیار خوب و مطمئن است
ایا برای نگهداری تاندونها ومفاصل اسبهای جوان (5و6)هم از الکل وکائولین استفاده می نمایید؟
به نظرم در نگهداری دو شیوه گرم وسرد (ترکیبی )رایج می باشدکه هر روش مزایا ومعایبی دارد که قابل نقد وبررسی است.خوشحال میشوم که معایب شیوه سرد را از زبان شما بیاموزم؟
اولیویرای عزیز منظور من از اسب با سن بالا 20 به بالا بود. اگر اسبی خوب نگهداری شود و صاحبش از نظر کنسانتره و داروهای تقویت این نواحی کسری نگذارد اسب تا 20 سالگی احتیاج به هیچ درمانی ندارد.
در مورد آب برای خنک سازی هم عرض نمودم که آب برای سم مضر است و شاید بله بیشتر از نعلبندی که صحیحش بنظر بنده اگر ضرر باشد بسیار ضروری و مهم میباشد. وبله از نظر من در اسبهای جوان هم الکل و کائولین در درجه اول است مخصوصا بعد از پرش.

علی واحدی

Active member
اما
چرامضر است؟
اولیویرای عزیز همیشه از تبادل نظر با شما بسیار خوشحال میشوم چوب بار علمی زیادی دارید. خواهشن نظرتان را راجع به آخرین ارسالم در این تاپیک را عنوان نمایید. کوچک شما برادرتان.