بن بست خونی اصیل اسبهای خوزستان

به نظر شما اگه همینطور اینجور پیش بریم توی اختلاط خط خونی های اسبهای خالص ایرونی چند سال دیگر این بن بست همخونی چه بلایی سرش میاد؟
باید چیکار کرد؟

درست خون خارجی و وارداتی خیلی زیاد شده ولی توی هر استانی به خصوص خوزستان معمولا خالص هم در کنار خارجی پرورش میدن

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
بن بست همین الان بوجود آمده
راه فرار استفاده از تولیدات و سیلمیهای دور هست

amin abdian

Member
امیرحسین خان منظورتون از استفاده از سیلمیهای دور یعنی استفاده از سیلمیهای وارداتی؟

امیر جان حتی اگه از سیلمی های جدید هم استفاده بشه بازهم توی سالهای آتی به بن بست میرسیم اونوقت چی؟
فاتحه خالص خونده میشه دیگه!

vahid_m63

Member
ما الانم تقریبا تو بن بست هستیم و این فقط مربوط به اصیل خوزستان نیست ، ما تو خون خارجی هم تقریبا همین وصعیت رو داریم و اکثر خط خونی ها یک جایی به مبارک میرسه،توجه کنید به تعداد کره های مبارک ،اگر هر کره مبارک یک کره داشته باشه (نوه های مبارک) ...
تنها راه فرار از بن بست همینه؟
یعنی راه دیگه ای برای گسترش نیست؟
البته اینکه فقط به سیلمی فکر کنیم راه چاره نخواهد بود و اینکار فقط میتونه به بن بست رسیدن رو به تاخیر بندازه ، در کنار سیلمی باید به فکر مادیان هم باشیم ، یعنی سیلمی هایی که از خط خونیشون کم استفاده شده+مادیانهایی با خط خونی به اصطلاح بکر ، شاید بشه با این کار انشعابات جدیدی درست کرد و ...
امیر جان حتی اگه از سیلمی های جدید هم استفاده بشه بازهم توی سالهای آتی به بن بست میرسیم اونوقت چی؟
فاتحه خالص خونده میشه دیگه!
پویا جان فکر اینجا رو باید چندین نسل قبل میکردیم ، متاسفانه ما کارامون افراط و تفریط هست ، یا چیزی رو قبول نمی کنیم یا ...
مثلا سیلمی مثل مبارک ، ماشاالله تا اخرین لحظات زندگی پربارش به اسب ایران خدمت کرد در حالیکه باید چند سال پیش بازنشسته میشد(البته اینکه مبارک رو مثال میزنم خدای نکرده سوء تعبیر نشه ، منظور زیر سوال بردن و نادیده گرفتن ارزشهای مبارک نیست،منظورم به رفتار خودمون هست)فکز کنم تو خون خالص هم داریم سیلمی هایی رو که میتونن با خیال راحت بازنشسته بشن...

با سلام خدمت دوستان محترم . اوضاع به این وخامتی هم که ذکر شد نیست . اجتماع اسبها هم مثل جمعیت انسانها و همه جانوران دیگر است و اختلاط حتی یک خون غریب و دور میتواند گستره وسیعی از تنوع ژنتیکی را به ما بدهد و همین طور که اقای قاسمی گفتند استفاده از سیلمیهای با خط خونی دور که فعلا اگه قدرشون را بدانیم کم هم نیستند زیر شاخه های جدیدی از لحاظ ژنتیکی به ما میدهند که میتوان از انها وارد خون اسبان کرد . و البته اگر فرهنگ تولید به سمتی برود که این مساله را مد نظر قرار دهیم زمان به بنبست رسیدن ژنتیکی به بینهایت نزدیک میشود . البته این کار لازمه اش تحقیق و انتخاب صحیح مادیان و سیلمی است . من فکر میکنم با اطلاع رسانی و گذاشتن کلاسهایی در این زمینه و پیشنهاد گزینه های فراوان پیش رو میتوان هم تولیدات را هدفمند تر کرد و هم از همخونی ها هرچه بیشتر دور شد . ما ایرانی ها ثابت کردیم که در این زمینه از دنیا جلوتر هستیم . همان طور که میدانیم شیوخ قدیم تعصب زیادی به استفاده از سیلمی خودشان داشتند ولی با این وجود هر چند نسل یکبار خون جدیدی به گله شان اضافه میکردند و علت را این طور ذکر میکردن که مثلا اگر میدیدند کره ها به سمت ترسو شدن پیش میرون سیلمی حمدانی به گله اضافه میکردند یا صاحبان خرسان ها در گله خود عبیان ها را هم نگه داری میکردند و .... که همه اینها را اگر بخواهیم امروزی صحبت کنیم یعنی دوری از همخونی !

البته گذشته از این بحث ها ، بحث سیلمی های قدیمی که مورد بی لطفی قرار گرفتند هم هست. و باز گذشته از اون سیلمی هایی که no dna بودند و کره هاشون تا سال 2002 فکر میکنم؟ همون حرف دال. تایید شد و باقی الان با اینکه جزو اصیل ترین خالص ها هستند خود یا کره هاشون بلاتکلیف موندن! در صورتی که میشه دی ان ای اینها رو با خواهر و برادرهاشون که تایید شده هستند تطبیق داد و این وظیفه فدراسیون هست.
الان اگر سیلمی هایی رو که در راس هرم هستند بشماریم شاید به 10 راس نرسند ! واقعاً اون زمان خوزستان یا اصلاً ایران همین تعداد سیلمی داشته؟ خوب ممکنه اینها در دسترس تر بودند... و یا جزء 10 راس برتر، اما دلیل نمیشه که بقیه حذف بشن. که تقریباً شدن.
پس بنظر من بازنگری فدراسیون و مقداری همت و هزینه که صرف تحقیق بابت dna بشه هم تا حد بسیار موءثری این مشکل همخونی رو میتونه حل بکنه و صد البته که خصیصه های اسب های خالص مون رو بهبود ببخشه.

بالا