بعد از زايمان چه مراقبت ها يي از کره مي کنيد؟

emad

Member
سلام دوستان

يکي از بدترين چيزهايي که تجربه کردم از دست دادن کره اسبي است که به دنيا آمده ...
خودم بي تجربه هستم ... و نمي دانم بعد از تولد بايد چه کارهايي کرد ...
چه چيز هاي را بايد مد نظر داشت....

خواهش ميکنم .. از دوستاني که در اين زمينه سر رشته دارند .. هم من و هم ديگران رو راهنمايي کنند...
که براي هيچ کس به خاطر بي تجربه گي اين اتفاقات پيش نياد

يه چندتا سوال و من ميکنم .... بعدشم به دوستان واگذار ميکنم ... چون اونا بيشتر ميدونند

1- جيره غذايي بعد از زايمان تغيير پيدا ميکنه ؟؟
2- اصطبل رو چه طور آماده ميکنيد ؟؟
3- تو فصل گرم ، از چه چيزهاي استفاده ميکنيد؟؟
4- آيا به کره ، گردش ميديد.. و اگه ميديد به چه مدت و کي؟؟
5- چه طور ميفهميد که کره سر حاله و مريضي نداره.. آخه بيشتر وقتا ميخواد که بخوابه.. معلوم نيست که خوبه يا يه خواب معمولي هست و استراحته؟؟؟

طارق

Member
با سلام

تا کره به سن هفت روزگی نرسیده است نباید جشنی بر پا کرد .

من نیز در زمینه تولد کره ومردن آنها تجربه دارم وبه اختصار به سوالهای شما درحد تجربه خودم جواب می دهم .

مدت زمان بارداری به طورمتوسط یازده ماه بوده واز نظر تغذیه به چهار دوره تقسیم می شود :
1- هشت ماه اول بارداری
2- سه ماه آخر بارداری
3- سه ماه اول شیردهی
4- از ماه چهارم تا پایان شیردهی

درمورد 1 : نیاز مادیان با همان جیره نگهداری تامین میشود (علوفه و دانه )
درمورد 2 : 3/2 رشد جنین دراین دوره است ومادیان رانبایستی زیاد چاق نمود ودنده های مادیان نباید دیده شود ولی باتماس دست قابل تشخیص باشد همچنین از نمکهای معدنی وآجرهای لیسیدنی برای جبران کلسیم وفسفر باید استفاده کرد ودر 30 روز آخر به تدریج از میزان خوراک دانه ای کاسته شود تا زایمان حیوان راحت تر انجام شود .
درمورد 3 : بعد از زایمان ( در 24 ساعت اول ) آرد جو مخلوط شده با آب یا سبوس خیسانده شده باآب مناسب است و پس ازان یونجه خوب وکافی بدون محدودیت و مقداری مواد دانه ای مجاز و نمکهای معدنی .
درمورد 4 : غذای مادیان را کم کرده تا کم کم دوران شیردهی پایان یابد ومادیان خشک کند .

طارق

Member
در خصوص سوال دوم وسوم وچهارم شما :
ابعاد اصطبل 5/4*5/4 باشد ( حداقل ) وکف آن پوشال ریخته شود و درون آن اشیاء برنده نباشد سطح آخور بلند باشد یا روی آن پوشانده شود تا کره پس ازتولد درون ان نیفتد . درفصول گرم شستن مادیان وراه بردن ان کافی است .

وقتی کره 10تا14 روزه است باید تربیتش شروع شود وافسار زده شود و آموزشهای مقدماتی به آن داده شود آن راتیمارکنید وکره رابه گونه ای تربیت کنید که تحت فرامین شما راه برود و بایستد و...

emad

Member
سلام ...

تا اونجایی که معلومه بیشتر مرگ و میر در کره ها به خاطر اسهال یا دل درد هست ....!!!....

خوب دوستان شما برای پیشگیری چه کار هایی می کنید؟؟
وقتی با این موضوع بر خورد کردید چه کارهایی رو انجام می دید؟؟

بالا