بریدن دم اسب

میشیگان:در حالی که سارقان هرروز دست به سرقت های عجیب وغریب تری می زنند،2سارق اقدام به سرقت دم اسب کردند.به گفته مردی میانسال که به همراه خانواده اش در یک خانه ویلایی خارج از شهر زندگی می کند،2سارق در تاریکی شب وارد اصطبل این خانه شده اند ودم همه اسبهایی که در این اصطبل نگهداری می شدند را بریده اند.این در حالی است که ارزش دم اسب بسیارزیاد است وبه صدها دلار می رسد.ازسوی دیگر باتوجه به اینکه دم این اسب ها از ته قطع شده است،بیش از 3سال طول می کشد تا دم ها به حالت اولیه شان بازگردند.گفتنی است علاوه بر مالک اسب ها ،سازمان های حامی حیوانات هم از سارقان شاکی هستند و در صورتی که پلیس این سارقان را دستگیر کند آنها باید در چند دادگاه جداگانه با شاکیان متفاوت حضور پیدا کنند.
(همشهری 17/10/88

احسان

Active member
ديروز هم من يه اسب نر ديدم که دمش يک شبه نيست و نابود شده بود اصلاً مثل اينکه دمش ريخته بود اما هيچی از آثار موهای ريخته شد کف اصطبل لابلای پهن ها نبود
حال فکر ميکنم که اين دزدها به اين اسب زده اند:eek:hno-smiley02::laughingsmiley:

میشیگان:در حالی که سارقان هرروز دست به سرقت های عجیب وغریب تری می زنند،2سارق اقدام به سرقت دم اسب کردند.به گفته مردی میانسال که به همراه خانواده اش در یک خانه ویلایی خارج از شهر زندگی می کند،2سارق در تاریکی شب وارد اصطبل این خانه شده اند ودم همه اسبهایی که در این اصطبل نگهداری می شدند را بریده اند.این در حالی است که ارزش دم اسب بسیارزیاد است وبه صدها دلار می رسد.ازسوی دیگر باتوجه به اینکه دم این اسب ها از ته قطع شده است،بیش از 3سال طول می کشد تا دم ها به حالت اولیه شان بازگردند.گفتنی است علاوه بر مالک اسب ها ،سازمان های حامی حیوانات هم از سارقان شاکی هستند و در صورتی که پلیس این سارقان را دستگیر کند آنها باید در چند دادگاه جداگانه با شاکیان متفاوت حضور پیدا کنند.
(همشهری 17/10/88)

عجب موضوع پر سوالی‌!!؟
اولا چرا دم اسب با ارزش اینقدر؟به خاطره موهای دم فقط؟
دکتر احسان؟ دم رو از ته قطع کردن یعنی‌ از کجا متوجه میشی‌ شما؟ یعنی‌ کل نرگسی رو زدن؟ و تمام یا اکثر مهره های دمی رو قطع کردن؟ و اگر اینجوریه بعداز ۳ سال مهره های دمی ترمیم می‌شه؟ اگه آره دکتر بگو چه جوری؟
اگه اینجوری باشه اسب زنده موندنش دوباره خودش سواله؟؟؟؟؟
دکتر کار خودته یه توضیح مفصل بده که علامت سوال شدم رفت....

احسان

Active member
نه دوست عزيز اگر دم اسب را منظور کل مهره ها و ماهيچه ها را قطع کنيم ديگه رشد نخواهد کرد
اينجا منظور قطع موهای دم از ته هست و درست هست يه چند سالی طول ميکشه که موهای دم رشد کنه و به اندازه اولش برگرده
من فکر ميکنم ارزش موی دم اسب برای توليد آرشه ويالون هست و برای همين دزد ها موی دم اسب ها را دزديدن
در مورد کيس خودم هم يک نريان بود که توی يه باکس با چند تا کره اسب نگاه داشته ميشد و کره ها به علت کمبود مينرالها و ويتامين ها دم اسب رو خورده بودند من هم اين موضوع را که ديدم جالب شد برام گفتم يکم بخنديم:dodgy:

نه دوست عزيز اگر دم اسب را منظور کل مهره ها و ماهيچه ها را قطع کنيم ديگه رشد نخواهد کرد
اينجا منظور قطع موهای دم از ته هست و درست هست يه چند سالی طول ميکشه که موهای دم رشد کنه و به اندازه اولش برگرده
من فکر ميکنم ارزش موی دم اسب برای توليد آرشه ويالون هست و برای همين دزد ها موی دم اسب ها را دزديدن
در مورد کيس خودم هم يک نريان بود که توی يه باکس با چند تا کره اسب نگاه داشته ميشد و کره ها به علت کمبود مينرالها و ويتامين ها دم اسب رو خورده بودند من هم اين موضوع را که ديدم جالب شد برام گفتم يکم بخنديم:dodgy:

مرسی‌ دکتر
مو اسب که معلوم بود با ارزشه،فکر کردم برا مسائل دیگه...
من اول موضوع رو که دیدم ذهنم رفت به سمت اینکه دم رو از انتها قطع می‌کنن،چون بعضی‌ جاها مسائل خرافی وجود داره از جمله کشور خودمون که گورهای ایرانی‌ رو بخاطر مغز استخونش شکار میکردن و از نظر سنتی برا مسائل داروی استفاده می‌کردن که هنوز هم رواج داره متأسفانه، برا همین گفتن شاید دم اسب رو هم شاید برا این قطع می کنن از ته...
اگه فقط از ته موهای اسب رو قطع می‌کنن که مشکلی‌ نیست، تازه برا چوگان بازها خیلیم خوبه!!!:dodgy::winksmiley02:

ناشناس

Active member
یه برنامه مستند نشون میداد موی دم اسب رو میچیدن داخل یه ظرف میریختن و بعد بهش آب اضافه میکردن بعد از اینکه اب خوب جوشید موی اسب رو خارج میکردن و اون اب رو به بدن انسانهایی که یک نوع بیماری پوستی داشتن میزدن/اون ادمها پوست بدنشون به شدت خارش داشت. :smile:بعد از زدن جوشونده دم اسب خارش بدنشون بهبود پیدا میکردن:biggrin:

البته نمیدونم که به اب ماده دیگه اضافه کرده بودن یانه:wacsmiley:

mahsa

Member
تو یه کتاب در مورد باورهای مردم در مورد قطع کردن یال و دم اسب نوشته بود :یکی از میراثهای هند و اروپای که در بین پارسهاو یونانیها و سایر اقوام مشرق زمین مشترک است اینکه در هنگام ماتم و عزاداری یال و دم اسب را بر تابوت مردگان میبریدند هنوز هم این سنت در مقدونیه مرسوم است
دلیل اینکارشون هم اعتقاد به این بوده که اسب فرد در گذشته (سوارکارش)را به اسانی به سرای دیگر میرساند

تو یه کتاب در مورد باورهای مردم در مورد قطع کردن یال و دم اسب نوشته بود :یکی از میراثهای هند و اروپای که در بین پارسهاو یونانیها و سایر اقوام مشرق زمین مشترک است اینکه در هنگام ماتم و عزاداری یال و دم اسب را بر تابوت مردگان میبریدند هنوز هم این سنت در مقدونیه مرسوم است
دلیل اینکارشون هم اعتقاد به این بوده که اسب فرد در گذشته (سوارکارش)را به اسانی به سرای دیگر میرساند

جالبه
توی چه کتابی‌ خوندی مهسا خانم؟
کتابش اسبی بود یا در مورد آداب و رسوم و فرهنگها بود؟

احسان

Active member
دوستان در منطقه خمينی شهر اصفهان اين بريدن دم اسب يک روش خراب کردن اسب و انتقام گرفتن از مالک اسب هست
و بحدی مردم اين شهر روی دم اسباشون غيرتی هستند که ميگند جرم بريدن دم اسب اعدام هست :dodgy:
وطن جون خودت بيشتر توضيح بده

اعدام به چه روشی:dodgy::dodgy::dodgy:.
من یه اسب سراغ دارم که دمش توسط مالکش از نرگسه افتاده.:blinksmiley:
احتمالا" مالکش چوگان بازه.

Soheil Sanati

Active member
دوستان يه چيز جالب رو ميدونين كه بيشترين استفاده دم اسب در صنعت نساجي و در دستگاه رطوبت سنج نساجي ميباشد.

(همشهری 17/10/88
راستش بخواین ماهم همین مشکلو تو محرما وتعزیه داریم چون بعضی خانمها قیچی به دست میان میگن یه خورده از موهای دم اسبتون میخام:smile::

(همشهری 17/10/88
راستش بخواین ماهم همین مشکلو تو محرما وتعزیه داریم چون بعضی خانمها قیچی به دست میان میگن یه خورده از موهای دم اسبتون میخام:smile::

parisa

Member
دوستان يه چيز جالب رو ميدونين كه بيشترين استفاده دم اسب در صنعت نساجي و در دستگاه رطوبت سنج نساجي ميباشد.
درباره رطوبت سنج شنیده بودم اما رطوبت سنج نساجی را نه جالب بود
موی اسب برای ویالون هم استفاده میشه
اما خدا رحم کن این خرافات داره ما را به کجا میبره
علتش چیه آقا بهزاد ؟
مگه دم اسب تو ماه محرم مراد میذه؟

علی اصفهانی

Active member
چند سال پیش افرادی ناشناس دم اصیل و اصایل را با هم چیدن.
حدود یک ماه پیش مقداری از دم مادیان شفق ما را هم (درست زیر استخوان دم) چیده و دزدیدن .
میگفتن بعضیا با موی دم اسب تله برای گرفتن کبک میسازند.

1من یک دوست دارم ویلن میزنه قبلا میامد وچند تار ازدم اسب البته بلند برای آرشه سازش میبرد ولی الان کلاسش بالا رفته ماهم که نمیبینمش.
2.من قبلا هر وقت در حین گشت از روستایی رد میشدم(روستاهای بم وکرمان) پیرزها روستاها به التماسهای فراوان تکه از دم اسب رامیخواستند.از شون پرسیدم چرا گفتند میجوشونیم واب جوشنده راتناول میفرماییم وخواص دارویی دارد ولی حالا پیرزنهای روستا هم مثل دوست ویلنیست من کلاسشان .....نمیدونم کجا رفته ....بالا؟ ...پایین؟...شاید هم کلاسشان به چپ وراست رفته