بختیار(سمند*باران)

امید زمانی

Active member
نام:بختیار(نریان)
پدر:سمند
مادر:باران
تولد:1388
تولیدکننده:مسعود لیلاز
مالک:مرکز پرورش اسب اصیل ترکمن سمند صحرا

باران(آرش*پرستو)
پرستو(توسن*طلا)

پیوست ها

• BAKHTIAR1.jpg
    BAKHTIAR1.jpg
    186.3 کیلوبایت · بازدیدها: 71
  • bakhtiar2.jpg
    bakhtiar2.jpg
    187 کیلوبایت · بازدیدها: 54
اتفاقا زیر قوی و محکمی داره فقط این اسب در کره گی دچار شکستگی زانوی دست راست شده وگرنه سالها میتوانست میدانداری کنه و باعث افتخار اسب ترکمن بشه.
تلفیق خونی این اسب برای نسل گیری بینظیره و بدون رقیب.
هیبت این سیلمی جوان را باید از نزدیک ببینید.
به نظر من بهترین نریان آخال تکه زیر ده سال ایرانه و انشاالله مثل پدرش در تولید تاثیرگزار.

به نظر من در تیره آخال تکه استفاده از سیلمیهایی که تولید یا زیر تولید مستقیم آخالهای فدراسیون نیستند اشتباهه.
جالب اینه که میادین کورس و پرش قریب به یقین همین را اثبات میکنه.

البته هرکسی در این عرصه آزمون و خطا ممکنه دچار خطا بشه مثلا استفاده از زمانخان و ارلی اشتوت بعنوان سیلمی توسط ما در ترکمنصحرا اشتباه بود که متاسفانه کره های کمی نیز از آنها گرفته نشد و امروز ما اذعان داریم که این دو اسب با اینکه از اکثر سیلمیهای منطقه بالاترند و ناخالصی مشهودی نیز ندارند ولی قابلیت و پتانسیل اینهمه تولید را نداشته اند.

امید زمانی

Active member
البته ارلی اشتوت زمانی که نزد ما بود صرفا جهت جلوگیری کشش مادیان های که مالکین ضعیف تری از نظر افتصادی داشتند با نریون های دوخون نگهداری میشد و هیچ پول کششی بابت این اسب دریافت نکردیم .

من با نظر امید موافق نیستم چرا که نفس رایگان بودن کشش توجیه کننده افراط و اشتباه ما در کشش با این دو نریان نخواهد بود. ما اگر در آن سالها بجای ارلی و زمانخان از سربسر و بهمن به این منظور استفاده میکردیم چقدر میتوانستیم مثمر ثمر باشیم. یک لحظه فکر کنید اگر زنده یاد لوییز بجای نریان دل دل از سیلمی هایی مثل گل آهو و سدبای و اترک و آهوقرق و یادگار و جرگلان استفاده کرده بود اکنون جایگاه اسب ترکمن کجا قرار داشت

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
نمیشه اینطور گفت
آخال هم جایگاه خودش رو داره.
اگر دلدل نبود کره های کج و کوله اربنت ترکمن رو از سواری دادن هم خارج کرده بودن !

!!!! این هم حکایتی است !!!جالبه بیشتر سیلمیهای بجا مانده از دلدل از مادران کره اربنت بدنیا آمده اند از جمله ارشک،طاغن،یلقوش،ایلیاد،دلدل2،سرخوش و! احتمالا تاثیرات روزه داری و تزکیه است این خبط و خطا!

♘امیرحسین♞

منم همینو دارم میگم
اگر قدرت دلدل نبود که اینارو صاف نمیکرد

دلدل وارداتی دربار بوده برای ایلخی
چه ربط به اربنت که از ترس اینکه قیمتش معلوم نشه اسمش رو عوض کردن !

امید زمانی

Active member
دلدل کی وارداتی شد؟ تا چند روز پیش که کره تریاقوش بود با یه مادیون نا معلوم ! که در راه سرم سازی به همت دوستان خوشبخت شد و اسمش رفت تو سیلمی های ترکمن .
در بین تمام مادیان هایی که با دلدل کشش شد و کره اربنت بودند هیچکدام مشکل دست و پا نداشتند و صاف و صوف بودند البته که به نظر من یه شیطنت هایی هم می شد مثلا دلدل با تالیا 2 تا کره داره که از هیچ نظری شبیه همدیگه نیستند !!و این که خود خانم می گفت طاغان خون تروبردش خیلی بالاتر از بقیه تولیداتمه این یعنی کره دلدل و تالیا نیست؟
و بحثی که در مورد صنم مادر بتو و توران هست که سینا ظهیر به من گفت اصلا کره درقوش نبود یه مادیون دوخون بود که ما همیشه با خانم بحث داشتیم به خاطر این که اون مادیون رو کردن بیس تولیداتشون و یا قزل یلدوزی که مادری دوخون داشت و بعدا شد سیلمی ترکمن! و متاسفانه مملکت صاحب نداره وگر نه همون روزی که جواب تست ها اومدند باید اعلام میشد واقعیت حال چه اتفاقی پشت پرده افتاد مشخص نیست! از سیلمی های تولید شده در گله خانم فیروز فقط تست طلاقوش خالص بود و بقیه رد شده بودند ولی 2روز بعد اوکی شدند که گند خیلی چیزها در نیاد یا اسبی مثل آریا که 2 دفعه دوخون اومد و بعد تایید شد و گفتند کره آرش بوده!! اینها اشتباه میگفتند کره توسنه!!!

اصلا خود خانم توصيه ميكرد كه از كره و نوادكان صنم كشش نكنيد.خود خانم بارها اذعان ميكردند كه با بعضي سيلميها كشش نكنيد. كاش علاقمندجواني مثل شما بجاي ارشك روي نريان بهتري سرمايه گزاري ميكرديد، باور كنيد حتي شما نيز ميتوانستيد براي اسب تركمن مفيد باشيد.دست از غرض بداريم و دست به دست هم دهيم تا اكر خير نرسانيم شر نرسانيم...

♘امیرحسین♞

دلدل کی وارداتی شد؟ تا چند روز پیش که کره تریاقوش بود با یه مادیون نا معلوم ! که در راه سرم سازی به همت دوستان خوشبخت شد و اسمش رفت تو سیلمی های ترکمن .
پدر دلدل منظورمه.
والا اربنتم که سالها اسب تیزینگ بود وضعیت بهتری از سرم سازی نداشت!

دوم شما که ناراحت نسل مادری هستی. داری از سمندی حمایت میکنی که هنوز هیچکس نمیدونه مادرش چیه؟!
ممکنه یه روز گند اونم در بیاد:blinksmiley:

درباره آریام اگر دست شما بود بهترین آخال اول و آخر روزگار میشد. حیف که نیست !

♘امیرحسین♞

اصلا خود خانم توصيه ميكرد كه از كره و نوادكان صنم كشش نكنيد.خود خانم بارها اذعان ميكردند كه با بعضي سيلميها كشش نكنيد. كاش علاقمندجواني مثل شما بجاي ارشك روي نريان بهتري سرمايه گزاري ميكرديد، باور كنيد حتي شما نيز ميتوانستيد براي اسب تركمن مفيد باشيد.دست از غرض بداريم و دست به دست هم دهيم تا اكر خير نرسانيم شر نرسانيم...

بعد از 100 سال
شمام وقتی رفتی ازت نقل قول میشه ...
فلانی میگفت از سمند نکشینننن:dodgy:

♘امیرحسین♞

باور كنيد حتي شما نيز ميتوانستيد براي اسب تركمن مفيد باشيد.دست از غرض بداريم و دست به دست هم دهيم تا اكر خير نرسانيم شر نرسانيم...
مفید بودن من برای همه ثابت شده.

البته همیشه گفتم که شما نقش زیادی تو عمومی شدن ترکمن داری و جابجایی سیلمی ها و خرید و فروشها باعث گرم ماندن ترکمن بیچاره شده. که هیچ موقع صاحبی نداشته. و تا میاد یه جونی بگیره گردن نازکش رو فشار میدن/

من با نظر امید موافق نیستم چرا که نفس رایگان بودن کشش توجیه کننده افراط و اشتباه ما در کشش با این دو نریان نخواهد بود. ما اگر در آن سالها بجای ارلی و زمانخان از سربسر و بهمن به این منظور استفاده میکردیم چقدر میتوانستیم مثمر ثمر باشیم. یک لحظه فکر کنید اگر زنده یاد لوییز بجای نریان دل دل از سیلمی هایی مثل گل آهو و سدبای و اترک و آهوقرق و یادگار و جرگلان استفاده کرده بود اکنون جایگاه اسب ترکمن کجا قرار داشت
شما بالاخره طرفدار کارهای خانم هستید یا مخالف؟؟؟

بالا