انتقال جنين در اسب

احسان

Active member
انتقال جنين در اسب

مهمترين اهدافی را که در انتقال جنين اسب پيگيری ميشود ، ميتوان به صورت زير خلاصه کرد:

1 .گرفتن کره اسب از ماديان های پير با ارزشی که به دلايل مختلف نميتوانند زايمان کنند .

2. گرفتن کره اسب از ماديان های جوان اين ماديان ها از سن دو سالگی بارور ميشوند ولی جثه آنها هنوز کوچک است و تا دو يا سه سال ديگر طول ميکشد تا ماديان برای آبستنی اماده شود و به اين روش ميتوان از اين دسته با انتقال جنين کره گرفت

3. گرفتن جنين از ماديان های که در مسابقات حضور دارند و نميتوانند ابستن شوند

4. و جنين گير از ماديان های که سابقه ابستنی دوقلو دارند ولی جنين ها را در نيمه دوم ابستنی سقط ميکنند

روش کار به طور خلاصه به اين صورت است که از ماديون دهنده يا ماديانی که جنين ميدهد ، جنين ميگيريم و به يک ماديان ديگر که با ماديان دهنده همزمان سازی چرخه توليد مثلی شده است جنين انتقال ميدهيم که به وسيله يک کاتتر فولی ميباشد و نياز به هيچ گونه جراحی ندارد . با اين روش ما در يک چرخه توليد مثلی که از بهار تا آخر تابستان شروع ميشود ميتوانيم از يک ماديان که دارای ارزش زيادی هست چندين جنين بگيريم 4 تا 5 اگر خوش شانس باشيم و به ماديان های گيرنده که ممکن است از نظر نژادی حتی خوب هم نباشند و حتی دچار مشکل هم باشند البته نه مشکل دستگاه توليد مثلی جنين را انتقال دهيم و در آخر ترم ابستنی ما از يک نژاد خوب چندين کره خواهيم داشت البته اين کار در تروبرد ممنوع است ولی در بقيه نژاد ها ازاد ميباشد و کره ها شان ثبت نام ميشوند در نژاد عرب و ترکمن ازاد ميباشد
در آينده شايد به جای کشش ما ديگر جنين را بخريم و انتقال دهيم حتی با اين کار شما ميتوانيد در آينده مثلا جنين بهترين اسب و ماديان دنيا را خريداری کرده و در رحم يک ماديان بی ارزش پرورش دهيد و مالک کره بهترين اسب دنيا شويد

در حال حاضر در ايران جناب آقای دکتر م.ه فاضلی متخصص مامايی و بيماريهای توليد مثل از امريکا که اسب داران بزرگ ديگر ايشان را سالهاست که ميشناسند و استاد گرامی من، کار انتقال جنين در ماديان را به صورت حرفه اي انجام ميدهند

پیوست ها

• is1094015478.jpg
    is1094015478.jpg
    8.6 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • minitube.jpg
    minitube.jpg
    144 کیلوبایت · بازدیدها: 12
  • add2001.jpg
    add2001.jpg
    62.1 کیلوبایت · بازدیدها: 21

sohrab

Active member
خیلی جالبه.
توی ایران کره ای از این روش متولد شده؟
دلیل ممنوعیت برای تاروبرد را می دونید؟

احسان

Active member
در تروبرد به اين دليل انجام نميشه که چون اسم کره بدنيا امده را انجمن اسب تروبرد ثبت نمی کند و در ايران هم اينکار انجام ميشه و انتقال جنين ما انجام ميديم و الان هم يکی از اسب دارن تهرانی قصد داره که اين کار رو تويه چندتا از ماديان هاش انجام بده که دکتر فاضلی براش انجام ميده

احسان

Active member
نه خيلی زياد نيست به نظر من فقط يک مقدار مواد و لوازم اين کار هست که اونم چيزی نميشه يک چندتا ماديان ميخواد که بومی ميشود استفاده کرد ولی اصل اين هست که يک ماديان توپ و پاکار ميخواد که ازش جنين بگيری و يک سيلمی خوب اين دوتا آخر يکم گران در مياد شما اين دوتا آخر رو پيدا کن اونای ديگه مشکلی نيست سهراب جان

sohrab

Active member
دکتر احسان ط گفت:
نه خيلی زياد نيست به نظر من فقط يک مقدار مواد و لوازم اين کار هست که اونم چيزی نميشه يک چندتا ماديان ميخواد که بومی ميشود استفاده کرد ولی اصل اين هست که يک ماديان توپ و پاکار ميخواد که ازش جنين بگيری و يک سيلمی خوب اين دوتا آخر يکم گران در مياد شما اين دوتا آخر رو پيدا کن اونای ديگه مشکلی نيست سهراب جان

لازم نیست مادیان و سیلمی را بخرید. میشه فقط پول کشش سیلمی را داد و جنین مادیان دهنده را خرید و مادیان گیرنده هم ارزان در میاد.(البته قسمت مهم جلب رضایت مالک مادیان دهنده هست)

احسان

Active member
درست است. من ماديان بومی هم دارم 4تا شما يک سيلمی و ماديان پيدا کن کرها رو هم قسمت ميکنيم ديگه 50 50 ;D

sohrab

Active member
خیلی دوست دارم انجام بشه و نتیجه رو ببینم ولی...
بک مسئله ای که هست مالک مادیان دهنده باید مطمئن باشه که این کار خطری برای اسبش نداره

sohrab

Active member
دکتر جان واژه انگلیسی که در مورد "انتقال جنین" به این شیوه به کار میره چیه؟
می خوام ببینم این شیوه تولید مورد تائید سازمان واهو هست یا نه

احسان

Active member
Embryo transfer

پیوست ها

• fig1_lg.jpg
    fig1_lg.jpg
    56.7 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • fig2_lg.jpg
    fig2_lg.jpg
    129.2 کیلوبایت · بازدیدها: 2
  • fig3_lg.jpg
    fig3_lg.jpg
    63.2 کیلوبایت · بازدیدها: 2

احسان

Active member
مراحل کار بدين صورت که خلاصه وار ميگم

ابتدا که بايد سيکل جنثي ماديون دهنده با گيرنده همزمان شود که اين 5 تا 18 روز وقت ميبره و چند تا روش هست که با PG و P4 ميشه انجام داد
بعد همزماني ماديان دهنده را با سيلمي ميکشيم
6 تا 8 روز بعد ماديان ها را مقيد ميکنيم و ناحيه پرينه را شستشو و ضد عفوني ميکنيم
سپس کاتتر فولي را داخل وا‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍ژن و سرويکس ماديان دهنده ميکنيم
و مايع BPS را وارد رحم ميکنم و شستشو ميدهيم و مايع را مکش کرده و سپس با لوپ جنين را پيدا ميکنيم و با پيپت تلقيح وارد ماديان گيرنده ميکنيم

بصورت خلاصه گفتم ولي ريزکاري خيلي داره

پیوست ها

• fig4_lg.jpg
    fig4_lg.jpg
    42.6 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • fig5_lg.jpg
    fig5_lg.jpg
    58.3 کیلوبایت · بازدیدها: 5
  • fig6a_lg.jpg
    fig6a_lg.jpg
    57.3 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • fig6b_lg.jpg
    fig6b_lg.jpg
    54.5 کیلوبایت · بازدیدها: 2
  • fig8_lg.jpg
    fig8_lg.jpg
    81.5 کیلوبایت · بازدیدها: 2
  • fig10_lg.jpg
    fig10_lg.jpg
    100.4 کیلوبایت · بازدیدها: 1

احسان

Active member
;)

قبلا" با روش جراحي جنين را انتقال ميدادند ولي امروزه با روش غير جراحي با پيپت تلقيح جنين را انتقال ميديم

پیوست ها

• fig12_lg.jpg
    fig12_lg.jpg
    14.9 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • fig13_lg.jpg
    fig13_lg.jpg
    67.4 کیلوبایت · بازدیدها: 1
  • fig19_lg.jpg
    fig19_lg.jpg
    104.7 کیلوبایت · بازدیدها: 5
  • fig22_lg.jpg
    fig22_lg.jpg
    50.5 کیلوبایت · بازدیدها: 1

sohrab

Active member
با مالک یکی از بهترین مادیان های عرب ایران صحبت کردم. تمام مدت با دهن باز نگام می کرد : مگه گربه ست که سالی 5 تا بچه بده؟ :eek:

سلام
قبلا" در اسب عرب انتقال جنين و تلقيح مصنوعي ممنوع بود ولي الان گويا چند ساليه آزاد شده و کره ها ثبت مي شند چون آزمايش DNA انجام ميشه.
انتقال جنين روش بسيار خوبي براي حفظ نژادهاي با ارزش و کم ياب است. فاصله نسلي را کمي کاهش مي دهد و در اصلاح نژاد هم مفيد است.
حدود 8 سال پيش که به آن و استفاده از اين روش فکر مي کردم با دکتر فاضلي هم آشنا شدم و برخي کره هايي هم که از اين روش توسط ايشان توليد شده است را در مرکزي در تهران ديده ام.
امروزه اين کار بسيار آسانتر و پر رواج تر از آن زمان شده و کاربردي تر شده است.
اما آنچه که اهميت دارد استفاده از تکنيک هاي جديدتر است که به همراه اين روش کارآيي فوق العاده اي پيدا خواهد کرد.
در آينده نه چندان دور منتظر خبرهايي در اين زمينه در ايران باشيد. به عنوان مثال اسپرم هاي تعيين جنسيت شده که شما را در توليد نريان و ماديان کمک مي کند. جنين هاي تعيين جنسيت شده، اسپرم هاي منجمد و جنين هاي فريز شده که براي ساليان زياد امکان نگهداري آنها وجود دارد و در مراحل پيشرفته تر در صورت امکان تقسيم جنين براي توليد کره هاي مشابه که فرايندي دشوار دارد و هر چند در دنيا همه اين کارها انجام مي شود ولي در ايران هنوز انجام نشده است.
اميدوارم که با توجه به امکاني که فراهم شده است و محققاني که در اين زمينه اعلام آمادگي کرده اند و تجهيزاتي که آماده است، هر چه زودتر بتوانيم اين موارد را جامه عمل بپوشانيم.
منتظر باشيد!

مرضیه

Member
دوستان عزيز،شيوه هايي كه عنوان كرديد همه بسيار جالب و مورد قبول متخصصين هست،ولي خب ،فراموش نكنيم كه راضي كردن اسبداران براي آشنايي و استفاده از اين شيوه ها ،در كشور ما موستوجب صرف وقت و انرژي زياديست.پس بيايم در كنار تلاش براي پيشرفت در اين راه،طرحي هم براي جا انداختن فرهنگ استفاده از اين زوش بريزيم.
براي مثال اسب ايراني عزيز،براي شما كه شروع كرديد فكر كنم يك بخش توجيه اسبداران _كه ميتونه حتي توي اسبواره گنجونده بشه_ شروع بدي نباشه. و حداقل گوش اسبدارانمون رو با اين اصطلاحات و روشها آشنا ميكنه و به مرور با پيشرفت اين شيوه طرز فكر اسبداران بومي و مقيد به شيوه هاي سنتي هم رشد خواهد كرد و راضي كردنشون به مراتب راحت تر خواهد بود.
دكتر احسان عزيز ،از شما هم بخاطر ارسال اين موضوع تشكر ميكنم. من كه خيلي خوشم اومد و استفاده بردم،ممنون.

احسان

Active member
شنيدم که فدراسيون اسب سوار يک سری لوازم اسپرم گيری و منجمد سازی داره و کسی نيست ازش استفاده کنه البته اگه تا الان از بين نرفته باشه چطور ميشه اين وسيله ها را کولر شد

احسان

Active member
الان همه دارند به اين کار رو ميارند حالا اهواز رو نميدونم آخه عرب ها خيلی رو اسب ها خود تعصب دارند ولی کم کم متوجه ميشند با کمک شما جوانها آخه به نفع خودشن هست حالا بماند اينقدر قيمت اسب عرب گران شده
چرا سهراب ؟

بالا