اسب , منبع درآمد ؟

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
یک سوال که همیشه ذهن من رو مشغول کرده اینه که آیا میشه از اسب و کارهای وابسته بعنوان یک منبع درآمد استفاده کرد؟
بنظر میاد چون اسب تو ایران یک تفریح بحساب میاد برای 95% از اسبدارها, چه تولید و پرورش یا زمینه های دیگر و بعنوان منبع درآمد نیست و آنها هم به پول اسب برای زندگی احتیاجی ندارند به این سمت نرفتند البته شاید اندازه کمتر از انگشتان یک دست هم افرادی هستند که از اسب درامد کسب میکنند و امرار معاش میکنند.

یک سوال که همیشه ذهن من رو مشغول کرده اینه که آیا میشه از اسب و کارهای وابسته بعنوان یک منبع درآمد استفاده کرد؟
بنظر میاد چون اسب تو ایران یک تفریح بحساب میاد برای 95% از اسبدارها, چه تولید و پرورش یا زمینه های دیگر و بعنوان منبع درآمد نیست و آنها هم به پول اسب برای زندگی احتیاجی ندارند به این سمت نرفتند البته شاید اندازه کمتر از انگشتان یک دست هم افرادی هستند که از اسب درامد کسب میکنند و امرار معاش میکنند.

جواب این سوال که کاملا روشن و واضح است،
اسب و کارهای وابسته منبع بسیار عظیمی‌ از درامد است همانطور که تو کشورای صنعتی شاهدیم..
اما در وضعیت کنونی جامعه ما با این برنامه ریزی های غلط البته اگه برنامه‌ریزی باشه مواجهیم و مشکلات زیاده دیگه .از جمله همین که امیر جان گفت هستیم یعنی‌ اکثر اسبدارن ما از قشر مفرحی هستن که به فکر درامد زایی از این صنعت البته اگه تو کشور ما بشه این اسم رو گذشت روش که به هیچ عنوان نمی‌شه گذاشت نیستن پس در نتیجه یکی‌ از دلیل عقب ماندگی ما تو این زمینه همینه، خوب البته این چیزها که مشخص و واضح هستن، چیزی که مهمه اینه که چجوری از این بحران فرار کنیم و بتونیم خودمون رو در مسیر کشورای صنعتی‌ قرار بدیم و در مسیر صنعتی‌ شدن اسب قرار بگیریم؟؟؟

اینایی که گفتی شبیه شعارای نامزدهای هر چیزی برای انتخاب شدنه

راه حل بده

سرمایه گذاری بزرگ و دادن تسهیلات کلان از طرف دولت ، حمایت دولت از اسبدارن و نظارت دقیق به وارد شدن این تسهیلات به همین بخش،
راه حل دیگه ای‌ وجود نداره
اگه اینها عملی‌ بشه اسبدارها هم میدونن چیکار کنن،و زمینه منبع درامد خود بخود به وجود میاد

فربود

Active member
سرمایه گذاری بزرگ و دادن تسهیلات کلان از طرف دولت ، حمایت دولت از اسبدارن و نظارت دقیق به وارد شدن این تسهیلات به همین بخش،
راه حل دیگه ای‌ وجود نداره
اگه اینها عملی‌ بشه اسبدارها هم میدونن چیکار کنن،و زمینه منبع درامد خود بخود به وجود میاد
امین خان این رو هم باید در نظر بگیرید که امروزه نیز در ایران اسبداری داره به سوی یک صنعت میره و این خودش کار بزرگیه که از دست همون کسایی بر میاد که ما داریم بهشون میگیم ثروتمند . چون این کار سرمایه میخواد و البته یک برنامه ریزی دقیق . مثلا پرورش اسب رو از چه نژادی انجام بدیم بهتره ؟ و این کار هم در طول کوتاه مدت نمیتونیم به سرانجامی برسونیم و به همین دلیل است که خیلی ها قید یه همچین کاری رو میزنن :mellowsmiley:و برای تفریح اسب نگهداری میکنن تا اینکه فکر درآمدش باشند .
من خودم میخواستم یک مرکز پرورش اسب رو راه اندازی کنم ولی یک پیمانکاری که میخواست با من کار کنه خیلی صریح و روشن به من گفت که : من یک پیمانکار هستم و میخوام در این کار سرمایه خودم رو بزارم و بازده اون رو هم در کوتاه ترین زمان میخوام :wacsmiley: .به همین دلیل هم من قید این کار رو زدم :winksmiley02:.
خوب واقعا این کار پرورش اسب کار آسونی نیست عزیزان ، ما باید کم کم این صنعت رو در ایران جا بیاندازیم و این هم خودش زمان بر هستش ولی میشود (انشاالله)

به نظر من تنها با دادن وام و حمایت دولتی مشکل حل نمی شود. نقش مهمتر دولت در این زمینه آشنایی دادن مردم و فرهنگ سازی (احیا) و تبلیغ و ... است. فرض کنید بهترین مرکز پرورش اسب را هم در داخل ایجاد کنیم. نهایتا برای اسب های این مرکز باید تقاضای درخور توجه ای وجود داشته باشد یا نه؟ نمیتوان که به امید تعداد محدودی دوستار اسب سرمایه گذاری کرد. ولی اگر اقبال کلی مردم به این سمت هدایت شود, سرمایه گذاری و سود دهی هم خود به خود ایجاد می شود. لازم نیست که ابتدأ تلاش کنیم همه را سوارکار کنیم اگر هر کس که مزرعه یا ویلایی دارد علاقه مند شود که برای تفریح یا ... اسب نگه دارد به تدریج رده های تخصصی تر این رشته هم پررنگ می شود آن موقع هر اسبی وسایل و تجهیزات, لوازم سوارکاری, دارو و دامپزشک و در رده بعد مهتر و مربی و ... می خواهد که موجب رونق این صنعت می شود ولی تا وقتی اسب داری و سوارکاری همه گیر نیست, سرمایه گذاری مطمئنی نیست.
خلاصه چه عیبی داره:
هر ایرانی, یک اسب!

فربود

Active member
به نظر من تنها با دادن وام و حمایت دولتی مشکل حل نمی شود. نقش مهمتر دولت در این زمینه آشنایی دادن مردم و فرهنگ سازی (احیا) و تبلیغ و ... است. !
جناب صادقی برای فرهنگ سازی در بین مردمی که بیش از 50 سال است به صورت محلی و تجربی اسبداری کردند چه پیشنهادی دارید ؟
اگه بقیه اعضاء نیز کمک کنند بد نیست .
من خودم رو میگم واقعا در شهرستانهای استان بوشهر من هر چه از اسب و نگهداری اصولی بهشون میگم اصلا تو گوششون فرو نمیره متاسفانه ، حتی بعضی از افراد تحصیلکرده نمیدونن داغ و میکروچیپ چیه ؟ حالا خودتون ببینید من چی میکشم :wacsmiley:

سامان حسینی

Active member

کی میگه درامد نداره. اگه نداشت که یزدی جماعت اسبداری نمیکرد(اخه یزدیها هوش اقتصادی بالایی دارن). یه مادیان سالی 3تومن میخوره کره20میلیونی میده تازه دلالیهم که جای خود داره:winksmiley02:

امید زمانی

Active member
حتی برای یزدی ها هم در آمد نداره . مگر کسایی که از قبل توی عرب بودند ... و البته که دلالی همیشه درآمد داره ! شغل کاذبه !

♘امیرحسین♞

کی میگه درامد نداره. اگه نداشت که یزدی جماعت اسبداری نمیکرد(اخه یزدیها هوش اقتصادی بالایی دارن). یه مادیان سالی 3تومن میخوره کره20میلیونی میده تازه دلالیهم که جای خود داره:winksmiley02:
آواز دهل از دور شنیدن خوش است.
شاید فقط 5% کسانی که در اسب هستند فقط تولید کننده هستند و بقیه را که یک یا دو مادیان متوسط دارند رو اصلا نمیشه تولید کننده نامید. این افراد فقط در دیگی که با هیزم اون 5% میجوشه می افتند و میسوزند, و در کل اسب هم مثل هر کار دیگری نیاز به گذاشتن زمان کامل و انرژِی است و افراد جدیدی که میبینید با خرید چند اسب و آوردن یک دو نریان به اسم سیلمی شروع میکنند به تولید یک روز خسته میشوند و کنار میگذارند و اسبهاشون رو به 5% اول میسپارند. این موضوع یزد یا جای دیگر ندارد. اسب هم یک موضوع کاملا تخصصی است و مرد عمل میخواد.

چه جوری میگی نداره؟ پس یه اسب که قیمتش 20 میلیون مگه چقدر خرج داشته؟
کدوم اسب 20 معامله شده؟ شما دیدی؟ بیشتر این قیمتها فقط شنیده میشود پای معامله این قیمتها نیست.

کمتر از 3 میخوره اگر جا برای خودت باشه
کره 20 میلیونی هم توهمه,

سامان حسینی

Active member
کدوم اسب 20 معامله شده؟ شما دیدی؟ بیشتر این قیمتها فقط شنیده میشود پای معامله این قیمتها نیست.

میدونم نیست ولی من دست رو هراسبی که گذاشتم صاحبش بالای 20گفته. ازجمله یه مادیون کره سزار که مالکش 22پایین تر نیومد ویه کره6ماهه زرین غزال که گفتند 28 یا سامره که بازمین هم معامله نکردن
شایدم شانس منه. مثلا مادیون خالص جند میرزه پای معامله؟

سامان حسینی

Active member
میدونم کمتر از3 هست ولی پانسیون خیلی زیاد میفته
خداروشکر برای من که مجانیه چون هرچی بخوام به اسب بدم میتونم ازتوانبار پیداکنم. اسبای من عصرها15 دقیقه زنگ تفریح دارن وازادانه چرخ میزنن وهرچی بخوان میخورن ولی کاش یه خالص ایرانیهم باهاشون بود تا تولید روبه همگان نشون میدادم

سامان حسینی

Active member
آواز دهل از دور شنیدن خوش است.
شاید فقط 5% کسانی که در اسب هستند فقط تولید کننده هستند و بقیه را که یک یا دو مادیان متوسط دارند رو اصلا نمیشه تولید کننده نامید. این افراد فقط در دیگی که با هیزم اون 5% میجوشه می افتند و میسوزند, و در کل اسب هم مثل هر کار دیگری نیاز به گذاشتن زمان کامل و انرژِی است و افراد جدیدی که میبینید با خرید چند اسب و آوردن یک دو نریان به اسم سیلمی شروع میکنند به تولید یک روز خسته میشوند و کنار میگذارند و اسبهاشون رو به 5% اول میسپارند. این موضوع یزد یا جای دیگر ندارد. اسب هم یک موضوع کاملا تخصصی است و مرد عمل میخواد.

از این5% دوم کسی روسراغ دارید مایه مادیون بخریم باقیمت مناسب

♘امیرحسین♞

میدونم نیست ولی من دست رو هراسبی که گذاشتم صاحبش بالای 20گفته. ازجمله یه مادیون کره سزار که مالکش 22پایین تر نیومد ویه کره6ماهه زرین غزال که گفتند 28 یا سامره که بازمین هم معامله نکردن
شایدم شانس منه. مثلا مادیون خالص جند میرزه پای معامله؟
با این پولی که شما میخواهی خرج کنی بهتره پول رو نگهداری تا بیشتر بشه و یک کره زپرتی نگیری باهاش
چون فقط با مادیون خوب میشه تولید خوب کرد

جناب صادقی برای فرهنگ سازی در بین مردمی که بیش از 50 سال است به صورت محلی و تجربی اسبداری کردند چه پیشنهادی دارید ؟
اگه بقیه اعضاء نیز کمک کنند بد نیست .
من خودم رو میگم واقعا در شهرستانهای استان بوشهر من هر چه از اسب و نگهداری اصولی بهشون میگم اصلا تو گوششون فرو نمیره متاسفانه ، حتی بعضی از افراد تحصیلکرده نمیدونن داغ و میکروچیپ چیه ؟ حالا خودتون ببینید من چی میکشم :wacsmiley:

به نکته مهمی اشاره نمودید! و درد دل من را تازه کردید. احتمالا این جریان را می دانید که امیر کبیر قصد داشت برای اولین بار واکسیناسیون و از نوع آبله برای مردم ایران انجام دهد. جاهلین در گوش مردم خواندند که با این عمل جنیان وارد بدن شما می شوند. مردم در مقابل واکسیناسیون مقاومت کردند. امیرکبیر برای کسی که واکسن نزند جریمه گذاشت. مردم جریمه میدادند و واکسن نمی زدند! روستایی پیری پسرش بر اثر ابتلا به آبله مرد. پول جریمه نداشت و به امیر کبیر اصرار کرد که پسرش که مرده اگر ممکن است حداقل جریمه ندهد. امیر کبیر گفت نمی شود و خودش پولی به پیرمرد داد و گفت که جریمه را بدهد ولی قانون جریمه دادن را نقض نکند. شاید این قضیه خنده دار باشد ولی الان 4 سال است در مناطق جنوبی کار میکنم، این قضیه و مشابه آن بدتر از آنچه گفتم به کرات و روزانه با آن مواجهیم. اینجا اگر به مردم بگوییم که فلان مشکل را داری و باید این کار را کنی عصبانی می شوند و حاضرند پول بدهند ولی شما بگویید که شما سالم هستی!! به یه بابایی بعد از 10 بار معاینه و آزمایش و ... گفتم سرطان پروستات داری و باید عمل کنی. با قرص هم جواب نمیده گفت بیخود کردی همون تنها پول ویزیتی را که یک بار دفعه اول هم از او گرفتم، پس گرفت و با داد و بیداد رفت تا ... حالا چطور میخواهی به این امت بفهمانی حیوانت فلان مشکل دارد یا بیا برایش مثلا داغ بزن! یه مدتی با خانومم شناسنامه بهداشتی به اسبای منطقه جنوب میدادیم، کلا 8 نفر آمدند! یکیشون میگفت من برای بچه هام شناسنامه نگرفتم واسه اسبم بگیرم! یکی از دوستان در کانادا معاینه پزشکی افراد متقاضی گواهینامه انجام میداد. میگفت اگر آنجا ما در تستها و معاینات غربالگری پی به بیماری که فرد داشته نبریم بعدا خود فرد می آید و شاکی میشه. اتفاقا من هم اینجا همین معاینات را انجام میدم. اینجا بهت میگن ما پول میدیم ولی شما نگو مشکل داریم!! به فرد میگی چشمت ضعیفه، میگه چطور تا حالا نفهمیدم! تو حالیت نیست و میخوای منو اذیت کنی! میگم نمیشه، عینک بگیر، میره پیش فرماندار و نماینده مجلشون و آنها زنگ میزند که اگر میشه فلانی عینک نزنه! میگم نمیشه، میاد میگه پول بهت میدم، میگم نمیشه، میره عینک بابابزرگشو برمیداره میاد، میگه خوب این هم عینک! معاینه نمیخواد بزن با عینک تا بره! میگم نمیشه، میره با بدبختی پیش عینک ساز، بهش میگن دیگه چشمت تنبل شده و به عینک جواب نمیده!! حالا بیا به این آقا بفهمون که چطور باید با اسب رفتار کرد؟!
فقر فرهنگی متاسفانه در مناطق محروم ایران بیداد میکنه. من خودم هم جنوبی هستم ولی باورتون نمیشه اگر بگم وقتی یه بیمار افغانی میاد واقعا لذت میبرم
درمان این درد که فرمودید فقط یک چیز است و آن هم آموزش و پرورش و الان هم نتیجه نخواهد داد شاید چند نسل بعد و به نظر من هیچ راه دیگری هم وجود ندارد. خدا یاد و خاطره محمد بهمن بیگی را زنده نگه دارد. روحش شاد.

فربود

Active member
پس من با این تفاسیر شما فعلا باید بسوزم و بسازم .آره ؟!!! :wacsmiley:
خدا به من رحم کند...:wacsmiley:

بالا