ارزیابی شکل ظاهری بدن در اسب

احسان

Active member
مرسی خانم شبديز بابت اطلاعات

ولی چيزی که من قبلاً اشتباه فکر ميکردم اين بود که همه اسب ها بايد اينطوری باشند ولی هر نژاد خصوصيات فردی خود را دارد که اون نژاد را برای خودش و برای يک هدف خاص ايده آل ميکنه و همه اينها برای تمام اسب ها مصداق نداره ولی يک بسته به اون کاری که از اسب ميخواييم ميشه اين خصوصيايت رو براش تعريف کنيم مثلاً طول بازو که کم باشه برای يک کاری خوبه و طول بازو بلند برای يک کار ديگه و حتی گردن و يا کمر يا کپل

با تشکر ادامه بديد

shabdiz

Member
Wild Stallion گفت:
مرسی خانم شبديز بابت اطلاعات

ولی چيزی که من قبلاً اشتباه فکر ميکردم اين بود که همه اسب ها بايد اينطوری باشند ولی هر نژاد خصوصيات فردی خود را دارد که اون نژاد را برای خودش و برای يک هدف خاص ايده آل ميکنه و همه اينها برای تمام اسب ها مصداق نداره ولی يک بسته به اون کاری که از اسب ميخواييم ميشه اين خصوصيايت رو براش تعريف کنيم مثلاً طول بازو که کم باشه برای يک کاری خوبه و طول بازو بلند برای يک کار ديگه و حتی گردن و يا کمر يا کپل

خواهش میکنم.درسته هر نژادی فرق داره ولی بیشتر تناسبات استخوانها و طولشون نسبت به هم مد نظره .مثلا همین بازو باید نسبت به
شانه و ساعد اسب سنجیده بشه.

به نظرم یه ایراد اندامی وحرکتی همیشه ودر هر نژادی یک ایرادو یک نقطه قوت اندامی در هر نژادی یک قوت محسوب می گردد.
چون مشخصات وتعریف حرکت در تمامی گامها مشخصات ثابتی دارد.!مگر تعریف غیرورزشی مثل بار بری یا شخم زدن ویا ... برای اسب تصویرکنیم!
حال هر رشته وفعالیتی بنابه ضروریات حرکتی و..بخشی از این تناسب اندام را به عنوان الزام مورد توجه قرار داده ودر برابر عیوبی چشم پوشی میکند.!
مثلا گردن کوتاه وپهن در اسب کرد یک نقص در مقابل ایده ال است,حال این گردن ممکن است از نظر شما زیبا بیایدیا سینه وجدوگاه باریک در ترکمن ویا کپل صاف یا حتی با زاویه منفی کپل در نزاد عرب.....!

پیوست ها

• image003.jpg
    image003.jpg
    8.4 کیلوبایت · بازدیدها: 104
  • image004.jpg
    image004.jpg
    10.7 کیلوبایت · بازدیدها: 104
  • image003.jpg
    image003.jpg
    8.4 کیلوبایت · بازدیدها: 108
  • image004.jpg
    image004.jpg
    10.7 کیلوبایت · بازدیدها: 108

احسان

Active member
بله بايد سنجيده بشه ولی اول بايد برای کاری که از اسب ميخواهيد اول سنجيده بشه
بازو کوتاه برای يک فعاليت خوبه بازو بلند برای يک چيزه ديگه ;)
توی يک اسب پرش يک مدل خوبه تو اسب کورس يک مدل ديگه برای اسب عرب يک چيزه ديگه فرق ميکنه

همه چيزم که با کامپيوتر نميشه ;D مثل جيره نوشتن که ميگيد با برنامه بنويسيم ::)

احسان

Active member
پاسخ : ارزیابی شکل ظاهری بدن در اسب

باريکلا اليورا

منظور منم همينه برخی از اين ايرادات خصوصيات فنوتيپی يک نژاد هست ولی برخی مثل ايرادات دست شير دست و سگ دست و گاو پا چيزای ديگه ايراد هسند در هر نژادی

گفته شما کاملا" درسته. حتی تفاوت زاویه شانه در فعالیت کورس وپرش ویا میزان زاویه کپل در اسب پرش واستقامت وزیبایی با درجات از هم تفکیک میشود .!
اگه مایلید درباره درجات هم صحبت کنیم؟!
اسب عرب هم اگر بخواد وارد فعالیت ورزشی بشه باید مشخصات حرکتی رو بدست بیاره.! تا موفق باشه.!اسب عرب با شانه عمودی طول گام خوبی نخواهدداشت,اسب عرب با پاهای بیرون تر از خط کپل قادر نخواهد بود که پاها روبه زیر و به خط ثقل برساند وهمیشه روی دست حرکت خواهد کرد.!
یک جدو گاه پایینتر از کپل ضمن آسیب به ستون فقرات وحرکت روی دست هیچ وقت به سبکی در جلو تنه نخواهدرسید.!

پیوست ها

• image006.jpg
    image006.jpg
    9.5 کیلوبایت · بازدیدها: 91
  • image008.jpg
    image008.jpg
    7.1 کیلوبایت · بازدیدها: 91
  • image006.jpg
    image006.jpg
    9.5 کیلوبایت · بازدیدها: 96
  • image008.jpg
    image008.jpg
    7.1 کیلوبایت · بازدیدها: 96

احسان

Active member
چی قابل قبوله ;D

اين ها که اين کتاب هارو مينويسند يا مقالات رو بر اساس اسب ها خودشان مينويسند البته بيشتر اسبهای اسپرت هست

مثلاً جيره رو هم اليويرا درست ميگه در هر منطقه بر اساس پوشش گياهی و موادی که پوشش گياهی دارند جيره بايد تنظيم کرد

تو دامپزشکی هم اصلی هست ميگند خارج شدن از حالت طبيعی بيماری هست ولی خوب حالت های طبيعی شناسايش سخت هست تازه در هر نژاد دوباره متفاوت تر

احسان

Active member
اون بحثش جداست مثلاً اين بن فربد رو ببين کره هاشم ببين همه مقام دار کورسند همه زاويه کپل رو ببين شيب داره

يا مثلاً برفين رو ببين کپل گرد داره اونم باز مقام داره کورسند ولی اين کپل های تخت اصلاً برا هيچی خوب نيستند

يک چيزه ديگه هم که هست اصلاً زاويه سم رو ببين تو اسب های مصری اسب با اين زاويه سم کجاا ميتونه مسابقه بده تو فعاليت ورزش

يا قطر و اندازه بخل رو ببين چقدر بخلق های کوچک و ضعيف دارند کجا ميشه با اين اسب فعاليت ورزشی رفت
ولی خوب خوشگل هستند :-*

shabdiz

Member
شما مثله اینکه کتابه خوبی دارید خوب درباره زاویه ها شما بگید استفاده کنیم.
ما که هنوز به کپل اسب نرسیدیم آقایWild Stallion.

احسان

Active member
مگه کلاس هندسه هست که در مورد زاويه ها بگيم ;D

اولم که ميخوای اسب بخری اگه طرف نخواد سرت کلاه بزاره يا بهت اسب بندازه ميگه خوب اين اسب رو برای چه کاری ميخوای

اون موقع بايد زوايا رو در نظر بگيری

اما هميشه در هر نژادی شير دست يا پا گاوی يا چيزای ديگه مشکل هست و يک امتياز منفی برای تناسب اندام اسب

نه اليور جان برا اين خوبه که ولش کنی توی يه پادوک برات بدوه و سر دوم بگيره و شيهه بکشه من اين طوری حال ميکنم :p
يا بگيريش فشارش بدی تو بغلت بوسش کنی :p اسب رو ميگما :eek: :D ;D

shabdiz

Member
منظورتون از درجات امتیاز دهی به قسمتهای مختلفه اسبه؟ یا نه چیزه دیگه ای من متوجه نشدم.

احسان

Active member
اين درجات رو بايد با خط کش اندازه بگيريم يا با گونيا ::) ;D توی کتاب با واقعيت خيلی فرق هست مهم ارتباط بين اين دوتاس

اسم اين کتاب چيه پ خ بگو :p ;D

الان منظور شما کی بود خانم ;D

نه دکتر جان با X- Rey اندازه گیری ومقایسه میکنند. :p
ولی برای خرید کردن اسب دیدن حرکت کفایت میکنه.!
من درست نفهمیدم سنتی یا علمی.!

shabdiz

Member
پاسخ : ارزیابی شکل ظاهری بدن در اسب

اولا باید بگم آدمای شوخ طبع و با نمکی هستید ،تصورش جالب بود یه نفر با متر وخط کش و گونیا اونم با یه اسب. ::)
البته من عکس دیدم با متر.
15 نمره از 100 نمره به ظاهر کلی،25 نمره به اندام جلویی ،15 نمره به بدن و 30 نمره پاهای عقبی،15
نمره نیز برای راه رفتن یورتمه،چهارنعل و پرش در نظر می گیرن.اینو یه جا دیدم چقدر درسته؟ فقط برای اسب شو هست یا نه اصلا کلی هست؟

mahsima

Member
oliveira گفت:
چند سالشه؟!
چون تا5-6 سالگی فرم ستون فقرات کامل نمیشه؟!
ولی توعکس دوم کمر انحنا زیادی نداره,,ولی کپل بالاتر از جدوگاه به نظرمیادکه ممکنه اقتضائ رشدش باشد,آیا اینطوره؟!
ولی با این زاویه بد عکس میتونم بگم که کار کردن برای گردکردن Round کردن یکپارچه یه کم مشکل تر از حالتی است که ارتفاع وزاویه مناسب تر کمروکپل رو به همراه داشت وطبیعتا" به همراه وزن سوار در درون زین تمایل به قوس مقعرhollow دارد.
دقت وسبکی بیشتری را طلب میکند.!
در این عکس 4:5 سال داشته.
صاحب قبلیش سنگین وزن بوده و بعضیها میگن به خاطر اون باید باشه شاید همینه که شما میگید کپلش بالاست اما به نظر خودم کلا ناحیهء کپل و کمرش یه جوریه نه این که بد باشه .

اگه چهار وپنج باشه,دیگه رشد قدش رواز ناحیه جدو گاه کرده ولی هنوز ستون فقراتش کامل نشده,در کل آموزش سخت تری رو پیش رو داره ,باید تلاش بیشتری بکنی.؟! شاید هم...!اگه می خوای بخریش ,با توجه به علاقه ات به پرش بهت توصیه اش نمی کنم.؟!