اختلاف فاحش در فنوتیپ دره شوری

s.parizimanesh

Active member
اسب درشوری اصلاح شده ی اسب ترکی است وقدمتی حدود100سال دارد وهرچیزغیرازاین گفته شود اشتباه وزاییده ی تخیلات است نژاد درشوری راباترکی شیرازی اشتباه نگیرید!!!وتاسندی ندارید نظری ندهید!!!
چگونگی بوجود امدن این نژاد:
صلت الدوله رییس ایل قشقایی عاشق شکاربود واسبای ان منطقه یعنی ترکی نیازهای اورابرای شکاربراورده نمیکرد. پس نیازبه اصلاح کردن این نژاد شدیدا احساس میشد.
بهترین اسب برای اصلاح ترکی اسب عرب بود. وازاسبی که ازتیره ی نسمانی وازشیخ خزعل هدیه گدفته بود اصلاح را اغازکرد.
نتیجه ی این اصلاح اسبی قوی وشجاع وبسیارمناسب برای شکار بود که از اسبهای ترکی درشت تر وزیباترجلوه میداد.
درشوری را بااسب ترکی اشتباه مگیرید!!! درشور نژادی جداست!!!!
ما هم صحبت 100 سال پیش را نکردیم اشاره ای به 40 سال پیش داشتیم
واینکه اسب درهشوری از عرب بوجود امده شکی نیست
اما اومدن از درهشوری و ترکمن یک اسب قوی برای سریع رساندن نامه ها و قاصد ها در قدیم نژاد چناران را بو جود اوردند در این مورد چیزی میدونی.

امید زمانی

Active member
اما اومدن از درهشوری و ترکمن یک اسب قوی برای سریع رساندن نامه ها و قاصد ها در قدیم نژاد چناران را بو جود اوردند در این مورد چیزی میدونی.
زمان نادر شاه افشار این اتفاق افتاد البته ترکیب ترکمن با عرب ذکر شده تو همه منابع اصلا حرفی از دره شوری نیست

سامان حسینی

Active member
زمان نادر شاه افشار این اتفاق افتاد البته ترکیب ترکمن با عرب ذکر شده تو همه منابع اصلا حرفی از دره شوری نیست

کاملا درست میگید عرب وترکمن. نادرشاه باهمونا تونست هند رو فتح کنه. این نژاد بوجود امده بسیار راهوار وبااستقامت بوده .

سامان حسینی

Active member

جناب چند باربگم درشوری اونموقع نبوده!!!!!!!!!!!!!!!! زمان نادرکجا یه قرن پیش کجا!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ramazoon

New member
هلاکو خان قبل از انقلاب بهترین و اصیلترین درهشوری ها را داشته.
من فکر میکردم از زمان هلاکو خان مغول بوده این پدر بزرگ من خدا رحمتش کنه من خیلی داستان ازش در مورد اسب شنیدم ولی حیف که این اواخر که الزایمر گرفت

وارد شدن عرب روش بحثی نیست
برای جا افتادن بحث به قسمت معرفی مراجعه کنید و دره شوریهایی که در کرمان نگهداری میشوند را ببینید
قد کوتاه, گردن کلفت و...
چندتایی از دره شوریهایی که من دیدم اینجا معرفی شدن کرد هم دارن اکثرا مال استان کرمان هم بودند
از فنوتیپ منظورم نیست از پدر یا مادر خون کردی دارند

شخصا دره شوریایه کرمان باسم جالب تر بودن و خصوصا به اسبای ما که کمتر اختلاط داشتن هم نزدیک ترن تو یزد اما تو اونام بود که کپل عرب شده بود بعضی و خصوصا یالا هم که بعضی یا مثت عرب اصلا ابریشم بود تا یال !!

بالا