اثرات 5 گانه و تاثیرات آنها

alamdar

New member
:cool:

درود بر شما و خوش آمدید به انجمن

دوست عزی ز کتاب زیاد هست و اگر مایل باشید میتونم معرفی کنم , البته به زبان انگلیسی هستند,

لیست کتابهای منتشر شده جدید در ایران در این زمینه را ندارم اما برای اطلاعات بیشتر حتما جناب امیر حسین یا اولیویرا میتونن شما را بیشتر راهنمائی کنند,

یاد گرفتن صحیح این رشته بدون مربی تقریبا امکان پذیر نیست مخصوصا اگر سوارکار چندان تجربه هم نداشته باشد , کتابها و مطالب آموزشی برای بالا بردن اطلاعات شما و درک صحیح از مفاهیم این رشته هستند , برای یاد گرفتن میبایست با مربی مجرب آموزش ببینید,

این آموزش میتونه با 1 بار در هفته و یا حتی 1 بار در ماه شروع بشوند و مدت زمانی که در اختیار دارید رو بر روی حرکات آموزش دیده تمرین نمائد تا درس بعدی,:rolleyessmileyanim:

میتونم بپرسم در چه منطقه ایی تشریف دارید؟
ممنون
من توی کویر اطراف یزد هستم
تجربه ام توی سواری آزاد واسب سواری کردن زیاد است :confused:
ترجیح میدادم از شما میگرفتم از شما خیلی مطلب خوب خوندم
از امیرحسین تعاریف خوبی نشنیدم:dodgy:

علی واحدی

Active member
اصولا در اجرای هر اثر تماس با هر 2 دستجلو حفظ خواهد شد به این معنی که هیچگاه دستجلوها به حالت آزاد یا آویخته در نخواهند آمد, اما , مقدار فشار, برایند و جهت این فشار میتواند متناسب با نتیجیه مورد نظر تغئییر نماید

و اما تائسیر وظیفیه دستجلوی خارج در اثر دستجلو باز:

دستجلو خارج نقش کلیدی را در انجام صحیح این اثر به عهده دارد,

در حالی دست داخل به سمت داخل و مسیر مورد نظر باز میشود, , دستجلو خارج میبایست اثر دست داخل را همراهی کرده و برای دادن آزادی به سر و گردن اسب جهت( چرخش به سمت داخل ) به سمت جلو حرکت نماید,
( به یاد داشته باشیم که تماس از مچ سوار تا دهن اسب همچنان برقرار است)

در صورتیکه دست خارج این حرکت رو به جلو را انجام ندهد , سر اسب قادر نخواهد بود که به سمت مورد نظر بچرخد, همچنین عدم انجام وظیفیه توضیح داده شده از طرف ( دستجلو خارج ) , اثر دست داخل , چندان مفهوم خاصی را برای اسب ایجاد نمی نماید و حتی میتواند باعث ایجاد مقاومت از طرف اسب در ناحیه سر و گردن شود:blinksmiley:

با تشکر از توضیحات جامع دادار و اولیویرای عزیز:
بیشتر از طرف مربیان محترم در اجرای اثرات تاکید میگردد که سوارکار دست خارج را نگهدارد و مستمرا از طرف مربی بگوش میرسد که ((دست خارج را نگهدار)) پس بهتر است مربیان گرامی این بخش را که نکات کلیدی در آن قرار دارد مثل گفته دادار عزیزکه:
<<<دستجلو خارج میبایست اثر دست داخل را همراهی کرده و برای دادن آزادی به سر و گردن اسب جهت( چرخش به سمت داخل ) به سمت جلو حرکت نماید,>>>

DADAR

Member
با تشکر از توضیحات جامع دادار و اولیویرای عزیز:
بیشتر از طرف مربیان محترم در اجرای اثرات تاکید میگردد که سوارکار دست خارج را نگهدارد و مستمرا از طرف مربی بگوش میرسد که ((دست خارج را نگهدار)) پس بهتر است مربیان گرامی این بخش را که نکات کلیدی در آن قرار دارد مثل گفته دادار عزیزکه:
<<<دستجلو خارج میبایست اثر دست داخل را همراهی کرده و برای دادن آزادی به سر و گردن اسب جهت( چرخش به سمت داخل ) به سمت جلو حرکت نماید,>>>

ممنون از توجهتون علی جان :smilingsmiley:

دقیقا همینطور هست که میگید, , خیلی از اصطلاحات در میان مربیان رواج پیدا کرده است که اصلا سوار معنی آن را نمیفهمد و کاملا مبهم است, , , ,

یک مربی خوب میبایست اگر منظور خاصی از یک اصطلاح را دارد , قبلا آن را برای شاگردش باز کرده باشد ,

مثلا همین مثالی که شما فرمودید , دست خارجت رو نگاهدار! ! ! یا توی دستت بمون یا توی پاهات بمون یا گردش کن یا به جلو و, , ,

اینها اصطلاحاتی هستند که ممکن است برای یک مربی یا سوار کار آزمود مفهوم داشته باشند اما در صورت عدم توضیح برای سوارهای مبتدی تر کاملا مبهم و غیر قابل فهم هستند, ,:sadsmiley::sadsmiley:???

DADAR

Member
ممنون
من توی کویر اطراف یزد هستم
تجربه ام توی سواری آزاد واسب سواری کردن زیاد است :confused:
ترجیح میدادم از شما میگرفتم از شما خیلی مطلب خوب خوندم
از امیرحسین تعاریف خوبی نشنیدم:dodgy:

شنیدن کی بود مانند دیدن دوست عزیز , , اگر میبینید من و شما و دیگر دوستان در اینجا با هم ارتباط پیدا کردیم به واسطه زحماتهای شبانه روزی امیر حسین خان هستش, ,

در هر صورت من در خدمت شما و تمام دوست دارن اسب هستم:smilingsmiley:

سعی میکنم چند کتاب در این زمینه هم به شما معرفی کنم

اما تا اونجا که من میدونم در یزد هم هستند دوستانی که شما میتونید دوران مقدماتی را باهاشون کار کنید ! !

عرض ادب به تمامی دوستان
اگر منظور این اثرات است من تصویر 5 اثر را بگذارم .البته بعد از توضیحات کامل آقای dadar و
aliveriya .
یک سوال دیگر اگه ممکنه یک تاپیک برای کل آهنیها (آبخوری وهویزه ) یا هاکامورها ایجاد کنید واثرات کامل انهارا بفرمایید.میدانم وقت زیادی میبرد.ولی فکر کنم مفید باشد.به امیرحسین هم گفتم ایشان استقبال کردند. تشکر

پیوست ها

• اثر.JPG
    اثر.JPG
    125.3 کیلوبایت · بازدیدها: 11
یک سوال دیگر اگه ممکنه یک تاپیک برای کل آهنیها (آبخوری وهویزه ) یا هاکامورها ایجاد کنید واثرات کامل انهارا بفرمایید.میدانم وقت زیادی میبرد.ولی فکر کنم مفید باشد.به امیرحسین هم گفتم ایشان استقبال کردند. تشکر
::: Sustainable Dressage - Tack & Auxillary Equipment - The Bridle & the Bit :::
امیر خان
سایت بالا جامع در انواع تو دهنی ها (آبخوری وهویزه) واثرات آنهابر دهان ,فک وسر می باشد.
امیدوارم که مفیدباشددر صورت وجودسئوال,با بازکردن تاپیک موضوع رادنبال کنیم.
چون بدون داشتن موضوعی مشخص بحث کردن بسیار طولانی خواهد شد.
البته فکر کنم قبلا" خانم منتظم هم موضوعی مختصر در حد معرفی در این باره داردکه بهتر است یکپارچه گردد.

DADAR

Member
اگر دوستان موافق هستند تا بریم به سراغ اثر بعدی

اثر دستجلو غیر مستقیم

بزارید این قسمت رو با یک سوال شروع کنیم,

چرا به این اثر میگیم دستجلو غیر مستقیم یا Indirect Reins ؟

چه سئوال خوبی.:winksmiley02:
یعنی در حالتی که بدن اسب قوس به سمت راست دارد,اسب برروی شانه خارج به سمت بیرون قوس بدن حرکت میکند.
البته خیلی مایلم دوستان دیگرهم دربحث ماشرکت کنند.:smilingsmiley:

خب دادار جان
ظاهرا" دوستان افتخار مشارکت نمی دن ومن هم حیفم میاد این اثر موثر وفواید آن رااز بیان شما نشنوم.:blinksmiley:
من سراپا تا زمان پیگیری شما چشمم.:blinksmiley: