آیامالیدن سر نشانه ای ازسلطه جویی است

Head rubbing as a sign of dominance?

From: Katrina
Dear Jessica,
Horsesense has been so useful to a beginning horse handler and rider like me, so thank you for a reliable, clear and non-patronising source of information.
Now to my question. I know that on Rec.eq, Sheila Green was part of a long discussion about horses rubbing their heads on humans. She sees it as a dominance thing and says you should discourage it.
The school horse I ride regularly was very badly handled before he came to the school (you can see lots of old whip scars on his body), and as a consequence, although he's a lovely responsive horse to ride, he is very nervous of people (and other horses). If approach him, or just put your hand out to him he will put his ears back and go to nip you. I always feed him treats when I go for lessons, so he is pleased to see me and whickers, and if he goes to nip me a firm NO! sorts him out and he looks sorry. He's never bitten me, so I think he's mostly just bluff.
Lately when we are waiting to enter the arena, or when we have finished a class he will rub his head on me, and I've been pleased that Bubbles (horrible name!) is seeking some human contact. But is this something I should let him do? My instructor doesn't worry about it, but I'd be interested in your opinion, pending the day when I might be a horse owner myself :).
Katrina

Hi Katrina! The answer to your question is NO, you do NOT want to encourage this behaviour, and in fact you should eliminate it, but in a nice way.
You are right to want Bubbles (yes, it is a horrible name) to trust you and be relaxed around you. He has obviously has hard times with previous riders and owners, and it's good that he feels confident with you. The rubbing shows that he feels confident, and that he has accepted you as a friend and herd member, and may be trying to initiate a mutual grooming session. So for those reasons, for this horse, the IDEA is not a bad thing. BUT please read on, because the idea is less important than the practice, and it's a good idea to discourage the practice, in this horse or any horse.
NO, you ought not to allow rubbing, because rubbing against you is an unwanted invasion of your personal space, and for horses, the right to invade another horse's personal space means that the invading horse is ranked higher in the herd than the horse whose space is being invaded.
Let me repeat that, because it's a very important concept.Personal space is a key concept in herd dynamics -- the dominant individual can enter, or threaten to enter, the personal space of the others. Don't do things that will eventually convince your horse that HE is the dominant one in this "herd". He'll be happier and more secure if you make it clear that he isn't to rub against you -- if YOU initiate a scratching session, that's another matter! You have entered into HIS space to do something that he likes, and when you stop, that's that.
Rubbing may begin with a horse that is trying to relieve an itch -- but if you don't stop the practice, light rubbing can become hard rubbing, and hard rubbing can become pushing and shoving. If you don't say "Stop that, I'm the dominant one here!" what began with an itch can indeed quickly become an expression of dominance.
A horse testing to find out who is dominant is NOT an aggressive animal, it's a normal horse exhibiting normal horse behaviour. Horses don't mind being number two or number ten in the herd -- or number one. Knowing where they are ranked makes them feel secure. What they DO mind is not knowing where they stand in the rankings! That means that there is no real security, and they have to keep testing and checking to see where they rank at that moment, on that day.
There are practical considerations as well -- a horse that rubs hard can knock you off your feet -- like dog that charges you and slams into your knees. It doesn't matter if the rub means pure affection; you can still have a fall or get pushed into a gate or wall or another horse. Horses have no way of knowing that it's okay to rub against your shoulder or back if you are dressed in scruffy stable clothing, but not if you are wearing show clothes. They have no way of knowing that it's okay to rub against SOME handler or riders but not against others (small ones, scared ones, clean ones). You have to be consistent with horses, because they can't have two sets of manners -- one for the barn, and one set of "party manners" for shows and such. They simply don't know WHEN something "doesn't count."
Teach this horse -- any horse -- to wait for YOU to move into HIS space to pet him. In the long run, you'll be doing him a big favour by keeping him out of trouble with other people -- some people are frightened if a horse leans into them or rubs against them, and hit out -- others feel that as a matter of principle, they must slap or punch a horse that leans or rubs against them. You aren't the only person who will ever handle a particular horse -- by teaching him that this behaviour is NOT acceptable, you'll save him from a lot of angry reactions, including smacks and slaps that he won't understand.
You have done good things with this horse. You've gained his confidence, he feels safe with you, and that's good. Let him feel safe and secure because he trusts you -- and also because YOU are in charge. Since you can stop him with a spoken "NO", just do that when he begins to rub against you -- then when he stands quietly, YOU can reach over and give him a scratch or a cuddle, and step back when you have finished. You won't frighten him or upset him, you'll just be making him feel more secure because the rules are clear.
Jessica

من میدونم که در Rec.eq ,د sheila green دربحثی طولانی درباره مالیدن سر برروی بدن سوار توسط اسب صحبت کرده اومعتقد بود این کار نشانه سلطه جویی اسب بوده وباید او را از این کار منع کرد.

اسبی که من باٱن در کلاس آموزش می بینم اسبی عصبی است که از شلاق بسیارمی ترسد وآدمهایی را که قصدنوازش او رادارند با خواباندن گوش ولب انداختن تهدیدمی کند ولی ارتباطش بامن بدلیل تشویق خوراکی قبل از سواری بسیار خوب است وگاهی اوقات که قصدلب انداختن دارد با کلمه نه!صریح من ودور کردن از خودم مواجه شده ومی رنجداوهیچوقت مرا گاز نگرفته به طوریکه گمان می کنم این روش او فقط یه تهدید برای دورکردن چیزهای نامطلوبش است.
زمانی که میخواهم داخل مانژ شویم یا پس از اتمام سواری در هنگام دستکش کردن ,اوتمایل دارد که سر خود را به بدن من بمالد که این ابرازاحساسات مرا خوشحال می کند به طوریکه مانع نمی شوم ولی مربیم همیشه مرا از این کار منع می کند
حال می خواستم درست بودن این حرکت را برای زمانی که مالک یک اسب شدم بدانم ,ممکن است مرا راهنمایی نمایید؟

پاسخ شما نه؟! است,این رفتار را تشویق نکن!!در واقع باید با یک روش صحیح درصدد حذف این رفتار برآیی

فکر شما درباره ایراز احساسات اسب درست است واینکه اسب در کنار شما احساس امنیت کرده وشما را به عنوان یک همراه وعضوی از گله قبول کرده!به گمانم این اسب تجربه بدی با مالکان وسواران قبلی داشته و از این روش به عنوان قدردانی ویا به نوعی تیمارسرو گردن خود استفاده می کند ولی اهمیت ابراز این احساسات از عادات رفتاری پس از آن کمتر است وبه این دلیل منع وحذف این عادت توصیه شده است.

بله شما باید اورا از این کار باز داری چون اینکار به معنی تجاوز به فضای شخصی شماست وتجاوز به فضای شخصی اسبی دیگر برای اسب به معنی برتری نسبت به اوست اجازه دهید باز تاکید کنم که فضای شخصی از اصول ارتباط در گله است وتجاوز ویا تهدید به تجاوز به فضای دیگران متعلق به حیوان برتر است همچنین اجازه دهید تذکر دهم که این اشتباه خود را با خاراندن سرو گردن او جبران نکنید چون این کار به معنی داخل شدن به فضای او وانجام کاری است که اودوست داردودرصورت انجام ندادن کار مورد علاقه او با عکس العملش مواجه خواهیدشد.

البته این ترجمه برداشتی تلخیص شده از معنای مقاله بدوراز حواشی وتوضیحات اضافه می باشد.

GaugeSuccessBradley.jpg

Preview from the upcoming book

Of Life and Horses - Cooperation through Communication

Ann Nyberg Bradley

Amazon.com: Of Life and Horses: The Nature of the Horse (9781419641077): Ann Nyberg Bradley: Books

Of Life and Horses: The Nature of the Horse

Dominance & Submission
Or A Gauge for Success

As humans with egos, we are in love with the concept of superiority and/or dominance over others. It reinforces our sense of self in what we perceive to be an empowering manner. We like to be in control of everyone and everything – including our children, pets, and horses. The issue of dominance and its flip side, submission, is important in dealing with horses because they are large and pose a bigger potential threat than our small animals, but sometimes we address dominance over a horse in a counter-productive manner.

We think of dominance in human terms, humans being predatory in nature.

In that sense, we think of dominance as our ability to restrain or control the flight of a horse, but horses view dominance in the opposite way to us.

What we perceive as our dominance and the horse’s submission, to the horse’s way of thinking is actually the prey giving up in the clutches of the predator.

To avoid the predator/prey conflict, the way we obtain authority and establish our dominance in our interactions with horses is worth thoughtful consideration.i

تسلط & تسلیم
معیاری برای سنجش موفقیت

همچون بقیه انسانها,ما عاشق مفاهیمی از برتری ویاتسلط بر دیگران هستیم این مفهوم باعث تقویت حس اختیار درما میگردد.
مادوست داریم که هر چیز یا هرکسی مثل بچه ها ,حیوانات خانگی ویا اسبهارا کنترل کنیم موضوع تسلط و یا قرینه آن تسلیم درمواجهه با اسبها بدلیل جثه و پتانسیل خطر نسبت به حیوانات کوچک ازاهمیت به سزایی برخوردار است.وبه همین دلیل گاهی اوقات ما تسلط خود را بر روی اسبها به طریقی موثر به کارمی بریم.

ما به تسلط در حوزه های انسانی فکر میکنیم چون انسانهادر طبیعت مهاجم آفریده شده اند.
دراین حالت,فکرمیکنیم که تسلط می توانداز گریز (در مقابل خواسته ها) اسب ها جلوگیری کند,اما از دید اسبها تسلط معنی مخالف نگاه ما رادارد.
آنچه ما از تسلط خودواطاعت اسب هابدست می آوریم از دیدگاه اسب ها عملا" تصاحب فرمانبرداری توسط فردی مهاجم است.:blinksmiley:

_MG_8991.jpg

While horses can be very rough with one another if need be - for example, we’ve all seen a horse turn around and kick another horse with both hind feet to make him move - that doesn’t mean we should use similar tactics.

I differentiate between command and demand. The difference may be one of semantics, but I believe the feeling behind the difference is important. Command, to me, means I fully expect something, though it’s not an absolute in the moment. It’s the sense that I know ultimately I will prevail, but it may or may not occur this moment, or even today.

I think of command as coming from an inner conviction.

Demand means insistence by any means, and it means NOW. I like the saying ‘Speak softly but carry a big stick’. The big stick is one’s underlying intentions and expectations - those need to be rock solid. Then we can use smaller, quieter physical actions in our interaction. In that sense, I think of command as coming from the inside, and demand referring to bigger physical actions, or existing on the outside. We are less likely to trigger resistance or opposition in our horses if we command vs. demand.

Horses are designed to live in a hierarchical society and submission is a necessary ingredient. The question is in how it is obtained. Submission is an internal state of being.

A horse is submissive to a human because he thinks he is.

Does he think that because his dominant behaviors are punished? or because he has been brought to that state of being through a more subtle approach?

For example: Dominance to a horse is about who moves whose feet, and you can move a horse’s feet in a very subtle manner and still get the point across. I see owners grooming their horses, and the horse swings his rear end around and the owner moves out of the way. They do little things like that 15 times before they get to the mounting block and then wonder why their horse is not submissive when they ride him. The reason is because they showed him 15 times from the stall to the mounting block that he was dominant over them. Every time the horse moved into the human’s space, and the human stepped away, the horse’s dominance was reinforced.i

برای اجتناب ازکشمکش طرحی که مابرای تثبیت توانایی وتسلط به کار میبریم راهبرد اندیشه است.
هنگامیکه اسبها درمواجهه با یکدیگر خشن هستندبه طورمثال مااسبی رامیبینیم که میچرخد وبه دیگر اسبها جفتک می زند تا آنهارامجبوربه حرکت کند ,این به این معنا نیست که ما هم رفتاری مشابه درمورد او به کار بریم.

من بین درخواست ودستور تفاوت قائلم واین تفاوت ممکن است معنایی باشد اما من اعتقاد دارم حس پشت این معنا هم مهم است .دستور(Command)ازنظرمن به این معناست که من کاری راکه دراین لحظه قطعی نیست انتظاردارم ,این حالتی است که من میدانم باید آن را بدست بیاورم امااین ممکن است در این لحظه یا امروزرخ بدهد یا خیر.
من فکر میکنم که دستور ازپذیرش داخلی به انجام می رسد.
واماتقاضا(Demand)اصرار بر هرموردی است واین به معنای اکنون است من جمله"صحبت به نرمی اماانجام وپیگیری راسخ".
big stick یک مفهوم ازخواسته ها وانتظارات است که بایدپابرجاواستوارباشددر آن صورت مامیتوانیم ازاقدام های سریعتروساده تر فیزیکی درقبال عکس العمل ها استفاده کنیم بنابراین من فکرمی کنم که قبول دستوراز داخل می آیدوتقاضانیاز به فعالیتهای فیزیکی بزرگ تری دارد ودربیرون تجلی می یابد.
ما کمتر به مقاومت ومخالفت اسبهامواجه خواهیم شد اگر ازدستور به جای تقاضااستفاده کنیم.
اسبها برای زندگی درجامعه ای طبقه بندی شده آفریده شده اندوفرمانبرداری یک عنصر ضروری دراین جامعه است.
سئوال اینجاست که این فرمانبرداری چگونه بدست میآید ؟
فرمانبرداری حالتی درونی است که بایدایجاد گردد یک اسب زمانی درمقابل انسانها تسلیم است که خود این رابطه راتایید کند.
آیااوفکرمیکند که رفتارهای سلطه جویانه اش مورد تنبیه قرارمیگیرد؟
یا اینکه باروشهای ظریفتری بایدبااین رفتارمواجه شد؟
به طورمثال احاطه به یک اسب مانند گرفتن وجابجاکردن دست وپا ها است وشمامیتوانید دست وپای اسب را با روشی ظریف تربلند کنید وآنرادرنقطه ای ثابت نگهدارید.
مالک هایی دیده ام که اسبهای خود را تیمارمیکنندوباتکان دم اسب به اطراف کارخود راقطع می کنند,آنهاکارهایی انجام می دهند (همچون مورد بالا)وبعد وقتی اسب خود را آماده سواری وبیرون بردن از باکس می کنندشگفت زده می شوند که چرا اسبها درهنگام سواری مطیع نیستند؟
البته دلیل این است که آنهابارهابه اسب نشان داده اند که اسب مسلط برآنهاست.

آخرین ویرایش:
پاسخ شما نه؟! است,این رفتار را تشویق نکن!!در واقع باید با یک روش صحیح درصدد حذف این رفتار برآیی

فکر شما درباره ایراز احساسات اسب درست است واینکه اسب در کنار شما احساس امنیت کرده وشما را به عنوان یک همراه وعضوی از گله قبول کرده!به گمانم این اسب تجربه بدی با مالکان وسواران قبلی داشته و از این روش به عنوان قدردانی ویا به نوعی تیمارسرو گردن خود استفاده می کند ولی اهمیت ابراز این احساسات از عادات رفتاری پس از آن کمتر است وبه این دلیل منع وحذف این عادت توصیه شده است.

بله شما باید اورا از این کار باز داری چون اینکار به معنی تجاوز به فضای شخصی شماست وتجاوز به فضای شخصی اسبی دیگر برای اسب به معنی برتری نسبت به اوست اجازه دهید باز تاکید کنم که فضای شخصی از اصول ارتباط در گله است وتجاوز ویا تهدید به تجاوز به فضای دیگران متعلق به حیوان برتر است همچنین اجازه دهید تذکر دهم که این اشتباه خود را با خاراندن سرو گردن او جبران نکنید چون این کار به معنی داخل شدن به فضای او وانجام کاری است که اودوست داردودرصورت انجام ندادن کار مورد علاقه او با عکس العملش مواجه خواهیدشد.

البته این ترجمه برداشتی تلخیص شده از معنای مقاله بدوراز حواشی وتوضیحات اضافه می باشد.

آیا این تجاوز،در سایر اسبها وجود دارد؟و یا اسبهایی هستند که سوءاستفاده نکنند از ابراز محبت انسان توسط خارندن سر و گردن؟

و عکس العمل اسب در صورت انجام ندادن کار مورد علاقه ش تا چه حد ممکن است شدید باشد؟و آیا در رفتار اسب با سایرین هم تاثیری خواهد گذاشت؟

موضوع اصلا" در حدخاراندن سروصورت نیست.
این رفتار ممکن است برای شمالذتبخش ولی برای من ویا یک فرد دیگر غیر قابل تحمل باشد وهرکدام عکس العمل متفاوتی نسبت به رفتاراو نشان دهیم واسبرا درچند گانگی قرار دهیم(شماممکن است او را پس ازانجام نوازش کنید ومن تنبیه...) ولی این پایه رفتاری است که در ادامه گاز گرفتن بالگد زدن و... را هم میتواند به دنبال داشته باشد.

اماعکس العمل....
یه دوستی درهمین جاداریم که بدلیل قند دادن بادست به اسب ,متاسفانه اسب اورا به شکل قند ونبات می بیند:tonguesmiley:
هر زمانی که به اسبی که با آن سواری می کند نزدیک میشود اسب در جیب هاودستهای اودنبال قند یاخوراکی می گردد.
وبه اصرار دنبال او می رود وحتی بادندان نیشگون هم میگیرد تا شاید به خوراکی نائل شود .....این رفتارهایی است که درآینده ممکن است برای هیچ علاقمندی مطلوب نباشد.

ببخشید تند وخسته نوشتم:smilingsmiley:

mahsima

Member
راستش من متوجه نشدم ...
چرا بده که اسب فکر کنه موجود برتره اگر روابط اسب و سوار خوب باشه؟

چون اون وقت اون شمارو به اونجایی که می خواد می بره.:smilingsmiley:

البته این نوع ارتباط هم بد نیست چو ن آدما و...خودشون جایگاه خودشون روانتخا ب می کنن. ولی دراون صورت نباید ازدیگررفتارهای اجتماعی درون گله احساس گلایه کنید چون متاسفانه ممکن
است با اصول اجتماعی انسانهااندکی متفاوت ودرجایگاهی آسیب رسان باشد.

mahsima

Member
من 5 ساله اسبمو دارم این عادتیه که همیشه داشته ولی هیچ گونه رفتار دردسر ساز دیگری ازش ندیدم...

من 5 ساله اسبمو دارم این عادتیه که همیشه داشته ولی هیچ گونه رفتار دردسر ساز دیگری ازش ندیدم...

یه مرورکن اتفاقاتی رو که به دلیل تربیت بداسب برات افتاده اونوقت به دلیل شناخت اسب وروش برخورد با او پی خواهید برد.
دلیل نداره هررفتار نتیجه ای یکسان بر روی هراسب داشته باشه ضمن اینکه شما ازیه مادیون صحبت می کنی که رفتارش برای شما بدون مشکل وتایید شده است.

اگر من با یک لحن زشت ومخلوطی از سرکشی وناسزا با شماصحبت کنم ممکن است برای شماغیر قابل تحمل باشد ولی همین گویش ممکن است در فرهنگ وطبقه ای بسیار مناسب وتحسین شده باشد.

لطفا"ارسال هارو دوباره مرورکنید.

mahsima

Member
منظور شما اینه که در هر اسبی ممکنه تاثیرات نختلف بزاره و ممکنه اون رفتار برای یه انسان خوب جلوه کنه و برای یکی بد؟درست متوجه شدم؟:blushsmiley:

سنا

Active member
خيلي مقاله ي جالبي بود هميشه يكي از اسب ها هست كه اين عادت رو داره به اسم شيدا!
من هميشه خوشحال ميشدم از اين كارش اما حالا كه اين مقاله رو خوندم خيلي جالب بود واسم
اين اسب هم هيچ مشكل رفتاري هنوز نداره اما خيلي خيلي بداخلاق شده
آقا بهنام آيا اين بداخلاقي شديدش زمانيكه كله گي نداره ميشه ناشي از اين عادتش كه از كره گي داشته. باشه؟

خيلي مقاله ي جالبي بود هميشه يكي از اسب ها هست كه اين عادت رو داره به اسم شيدا!
من هميشه خوشحال ميشدم از اين كارش اما حالا كه اين مقاله رو خوندم خيلي جالب بود واسم
اين اسب هم هيچ مشكل رفتاري هنوز نداره اما خيلي خيلي بداخلاق شده
آقا بهنام آيا اين بداخلاقي شديدش زمانيكه كله گي نداره ميشه ناشي از اين عادتش كه از كره گي داشته. باشه؟

سناجان
این مقاله داره به من میگه که حریم شخصی وارتباط بین (اسب برتر)Alpha horse وبقیه موجودات تعریف شده است.
واسب این رابه خوبی می داند.
اگر شمابه عنوان یک تربیت کننده قصد نزدیک شدن به این موجود را دارید باید برتری خود رادر ابتدا به اسب خود بقبولانید واین تسلط اصلا" ربطی به تنبیه و... ندارد.
اگراین برتری را بدست آوردید می توانید وارد حریم او شوید و از وارد شدن به فضای شما بدون اجازه ممانعت کنید وگرنه باپرخاش ومقاومت وترس و.. اوروبرو خواهید شد .
یه مالیدن سر درآینده به هل دادن,کشیدن در هنگام دست گردان,کوبیدن شمابه دیوار باکس وبعد به جفتک زدن و... افزایش خواهد یافت.

سنا

Active member
ممنونم آقا بهنام.:winksmiley02:
چه طوري ميشه برتري خودمون رو به اسب ثابت كنيم؟

ممنونم آقا بهنام.:winksmiley02:
چه طوري ميشه برتري خودمون رو به اسب ثابت كنيم؟
سناجان
اگه یه کم بهم فرصت بدی سعی می کنم مقاله دومم تو همین تاپیک رو که به معنای "تسلط و تسلیم" است را اسکن و ترجمه کنم.:smilingsmiley:
ولی به طورخلاصه این تسلط مخلوطی از برتری روحی (چون جسمی بسیارضعیفتر هستی واصلا" تو فضای زور آزمایی نباید وارد شی مگراینکه به اجباردر شرایطی قراربگیری که نیازباشه ودر اون حالت هم حتما" باید ازتکنیک ,ابزار وهوشت استفاده کنی) عدم ترس (ترس عمدتا" ازعدم شناخت حوادث بعداز اتفاق ناشی میشه) ومهمترازهمه پیشبینی حرکت بعدی (هوش) وبستن راه اشتباه وهدایت به راه درست (که تو این قسمت هدایت میتونی ازچهارمحرک(خوراک ,درد,فشار ونوازش ) هم به فراخورموقعیت استفاده کنی.
به مرور وقتی ازدر کنارشمابودن احساس امنیت کرد واصطلاحا" شماروقبول کرد که آسیب رسان به او نخواهید بود.اینجا مرحله ای است که شما باید با دیسیپلین مشخص حدود گذاری کنید وشروع به تعریف دامنه برای ارتباطتون بااسب بکنید باید معنای رفتارهای اسب رو بشناسید و به فراخور آن عکس العمل نشان دهید نه اونطوری که دوست دارید بلکه اونطوری که میخواید اسبتون باشه.
فراموش نکنید شماهم بازی اسبتون نیستید بلکه شماآموزش دهنده ویا کاربر ازاسب هستید این دو کمی با هم متفاوت است.:blinksmiley:
تو مرحله تسلط اگه یک گام به هردلیلی(ترس یا...) عقب بگذارید اسب یک گام داخل حدودشما به جلو برمی داره.:winksmiley02:

فقط توروخدا نپرس شلاق خوبه یا بد.:tonguesmiley:

سناجان
اگه یه کم بهم فرصت بدی سعی می کنم مقاله دومم تو همین تاپیک رو که به معنای "تسلط و تسلیم" است را اسکن و ترجمه کنم.:smilingsmiley:
فقط توروخدا نپرس شلاق خوبه یا بد.:tonguesmiley:

سلام
آقا این مقاله دومتون آماده نشد؟
ممنون میشم اگه ادامه این مقالتون رو زحمتشو بکشید.

متاسفانه مدتهاست که از فضای این سایت دور هستم و درست به یاد ندارم که چه متنی رو برای اینجا آماده کرده بودم ولی در بالا هم اشاراتی کد گونه درارتباط با حس برتری جویی داشتم .
سرزدن گاهگاه من هم فقط برای دیدن موضوعی جدید ویا باز کردن چشم اندازی جدید برای علاقمندایی مثل خودم هست .
موفق باشی :smilingsmiley: