کره (دوران1 * پادناه) م

.من توی این سالها فهمیدم که تجربه گاهی از علم دامپزشکی بیشتر جواب میده و از کسانی که تجربه هاشون رادر اختیار گذاشتن تشکر میکنم.اگه قسمتی تو سایت باشه که انتقال تجربیات بشه خیلی عالییه.در مورد نگهداری.تغذیه.تربیت اسب و....کتاب هست اما هر نژادی هر اب وهوایی وهر محیطی یک سری مسائل داره که بومی هستند و تجربه بهتر از کتاب ودامپزشک جواب میده.البته این یک نظر کاملا شخصی است

مثلا راه حل خاک خوری در اسب؟نگهداری سم در اسب(من دیدم بعضی نفت میریزن )و....من خودم پس از گذشت 10 سال باز پرورش اسبو شروع کردم.1 سال مطالعه کردم و فهمیدم چقدر روش نگهداری ما قبلا اشتباه بوده اما بعضی تجربیات مخصوصا تجربیات اسبداران علمی وحرفه ای بسیار کابردی هستند.من امسال دوستم دست اسبش اسیب جدی دید دکتر بهش پنسیلین داد نزدیک بود اسب بمیره چون پنسیلین باکتری مفید معده را میکشه ومن اینو از یه ادم با تجربه شنیدم

KAMAND

New member
یه دلیلش میتونه کمبود ویتامینها و مواد معدنی باشه که اسب برای جبرانش خاک.مدفوع و...... میخوره

سامان حسینی

Active member
اکثر کره ها در فحل مادیان در فصل گرما دچار اسهال میشوند و دلیلشم شیر مادر در زمان فحلی است
من در یزد زیاد دیدم در تابستان کره اسهال بگیرد البته با یه کم دقت و رسیدگی و چندتا سرم وصل کردن دو سه روزه خوب میشه
ما که ندیدیم اخه شهرکرد هواش سرده از قدیم مکان پرورش اسب مشخص بوده مثلا اسبها فصول سرد خوزستان بودن وفصل گرما میومدن شهرکرد کلا اب وهوای یزد خیلی خوب نیست برای اسب مگر درصورتی که ویژه رسیدگی کنن

salimi

Member
لطفا درمورد چیزی که اطلاع ندارید نظر ندید.خیلی وقتها همین شیر مادرهم با عث الودگی میشه اگه غذای مسموم بخوره مادیان شیرش هم مسموم میشه البته اینو من نمیگم دامپزشک میگه.حتی اگر هم شیر مادیان سالم باشه بازهم خود شیر برای کره ای که اسهال داره باعث شدیدتر شدن اسهال میشه باید سریعا چند وعده ماست وors جایگزین بشه سرم هم اگرلازم بود استفاده بشه.لازم نیست همه نظربدن منهم که گفتم نظرات دامپزشک بود
جناب آقاي حسيني در اينجا همه تجربياتشونو بيان مي كنند من هم مثل همه دوستان چون 5 تا كره تا حالا داشتم نظرمو گفتم منظورم هم شير سالم از مادري سالم نه اينكه مسموم يا ... شده باشه و با عرض معذرت از دامپزشكان عزيز بايد بگم متأسفانه به علت كم تجربگي بعضي از آنها كه به چشم خودم ديدم تجويز هايي شده كه عواقب سختي رو در پي داشته. بنابر اين حرف يك دامپزشك هم وحي منزل نيست.در ضمن چون جنابعالي فرموديد لازم نيست همه نظر بدن نمي دونم چرا دوستان گوش نكردن و اين همه نظر دادن ولي بنده اطاعت ميكنم ديگه نظر نميدم

سامان حسینی

Active member
جناب آقاي حسيني در اينجا همه تجربياتشونو بيان مي كنند من هم مثل همه دوستان چون 5 تا كره تا حالا داشتم نظرمو گفتم منظورم هم شير سالم از مادري سالم نه اينكه مسموم يا ... شده باشه و با عرض معذرت از دامپزشكان عزيز بايد بگم متأسفانه به علت كم تجربگي بعضي از آنها كه به چشم خودم ديدم تجويز هايي شده كه عواقب سختي رو در پي داشته. بنابر اين حرف يك دامپزشك هم وحي منزل نيست.در ضمن چون جنابعالي فرموديد لازم نيست همه نظر بدن نمي دونم چرا دوستان گوش نكردن و اين همه نظر دادن ولي بنده اطاعت ميكنم ديگه نظر نميدم
فکرکنم بد برداشت کردید منظورم این بود درمورد موضوعی که نمیدونید بهتره قاطعانه نگید.من کیم که برای بقیه تعیین تکلیف کنم.این نظرهایی که دوستان دادن یا درست وامتحان شده بوده یا به صورت پرسش البته این دوستانی که نظر دادن استاد هستند منظورم با شما بود وکسایی که اطلاعات کم دارن مثله خودم که بیشتر یادبگیریم وتا مطمیین نشدیم پست نگذاریم بازم شرمنده قصد جسارت نداشتم

سامان حسینی

Active member
مثلا راه حل خاک خوری در اسب؟نگهداری سم در اسب(من دیدم بعضی نفت میریزن )و....من خودم پس از گذشت 10 سال باز پرورش اسبو شروع کردم.1 سال مطالعه کردم و فهمیدم چقدر روش نگهداری ما قبلا اشتباه بوده اما بعضی تجربیات مخصوصا تجربیات اسبداران علمی وحرفه ای بسیار کابردی هستند.من امسال دوستم دست اسبش اسیب جدی دید دکتر بهش پنسیلین داد نزدیک بود اسب بمیره چون پنسیلین باکتری مفید معده را میکشه ومن اینو از یه ادم با تجربه شنیدم
اقا مهرزاد خاک خوری که امره واضحی است به دلیل کم بود مواد معدنی ویا حتی ویتامین هاست اگرغیر ازاین باشه برمیگرده به عادت اسب شاید دلایل دیگه ای مثله هورمون های بدن ومشکل درغدد هم دخیل باشه البته بیشتر همونفقرمواد معدنیست اگر بهتر بخواهید بدونید باید با دامپزشک مشورت کنید.هیچوقت نمیشه علم رو زیر سوال برد اگر دامپزشکی هم اشتباه کرده مطمیین باشید نظرشخصیش رو گفته ویا نتونسته ازعلمش به جا استفاده کنه دراین مورد موافقم گاهی تجارب قدیمیها هم میتونه کمک کنه

اقا سامان شما درست میفرمائید.البته من هم علت خاک خوری را میدونم اما شاید کسی ندونه واونرا یک عادت طبیعی بدونه من وقتی گلنارو خریدم میلنگید و مشکل حرکتی داشت تلفنی از جناب اصفهانی پرسیدم بهم گفتند ببین رگ پشت سم خیلی مبزنه و سم داغ است ؟دیدم همینطوره گفتند مورد نداره یه عفونت که از تغذیه بد یا جای بد بوجود میاد.اونجا امسال 2 اسب از شن خوری مرده بودن. من میگم تجربه ها منتقل شه شاید کمکی بشه خیلی از این تجربه ها را ما از دامپزشکها یاد میگیریم

بالا