پارکور چیست؟

پارکور چیست؟

پارکور یک ورزش و هنر است، هنر جابجایی ، برای مثال یک فرد عادی وقتی به یک ارتفاع می رسد دنبال پله برای آمدن از آن میگردد.
یک آدم عادی وقتی به یک مانع میرسد مسیرش را عوض میکند؛ اما یک پارکورکار آن مانع را با یکی از حرکات پارکور پشت سر می گذارد.
البته منظورمان این نیست که از این به بعد به جای از پله بالا و پایین رفتن ، از در و دیوار بالاوپایین بپرید. شایان ذکر است که این کار در قالب ورزش انجام می شود نه زندگی روزمره!

به گزارش بیتا بیضایی، پارکور مثل همه ورزش های دیگر، دنیایی از تکنیک و فلسفه است.
یک انسان عادی وقتی از ارتفاع 4متری بپرد بدون شک آسیب می بیند، در حالی که یک پارکور کار به سادگی از آن ارتفاع می پرد بدون اینکه کوچکترین آسیبی ببیند.
او با استفاده از فنون پارکور فشار وارد بر پاها را دفع می کند و صحیح و سالم می رود. اگر بخواهیم رسمی تر توضیح بدهیم، پارکور یعنی رفتن از نقطه aبهb در سریعترین زمان با استفاده از توانایی های بدن انسان. پارکور در ایران ورزش جا افتاده ای نیست و خیلی ها تا حالا اسم آن را هم نشنیده اند.
پارکور مثل سایر ورزش ها ذهن شما را آزاد و استرس را به شدت کاهش می دهد. که شما چطور با مشکلات زندگی مبارزه کنید، چون کم کم یاد می گیرید که نباید به علت وجود یک مانع مسیرتان را عوض کنید. باید مانع را از سرتان بردارید.

پارکور در دسته ورزش های بسیار خطرناک (extreme ) قرار نمی گیرد،ولی باید در آن سیاست،صبر،خودباوری،شجاعت و .....داشته باشید که با تمرین همه اینها را به دست می آورید.
برای انجام تمرین های مطلوب پارکور باید کمی آمادگی بدنی(انعطاف و وزن مناسب و ...) داشته باشید ولی با نداشتن اینها هم می توانید تمرین های پارکور را در حدخودتان انجام دهید.

عده ای فکر می کنند پارکور یعنی بی کله بودن ! وقتی پله هست چرا از دیوار بپریم؟
وقتی می توانید با هلی کوپتر یا تله کابین بالای کوه بروید چرا کوه نوردی می کنید؟

پس می بینید که ذات ورزش همین است و ذات پارکور هم مثل سایر ورزش ها گذر از موانع است.
 

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
این چیزی که شما زدید مربوط به ورزش پارکور هست parkour

اون چیزی که تو سواری هست کلمه پق کوق parcours هست. به معنی مسیر
 
این چیزی که شما زدید مربوط به ورزش پارکور هست parkour

اون چیزی که تو سواری هست کلمه پق کوق parcours هست. به معنی مسیر


البته و صد البته که پارکور، خود یک ورزش است و کاملا" مجزا از پارکور مسابقات پرش، شاید بخاطر دادن اطلاعات بیشتر این ورزش و همچنین تشابه اسمی و یا وجه تشابهی در بعضی حرکات (مثل پریدن و عبور از موانع )در این قسمت گذاشتم تا با هم مقایسه بشن.
 
مرسی‌ فروغ جان ‌ جالب بود،
آره خیلیا رو دیدم این ۲ رو با هم قاطی‌ می‌کنن، وقتی‌ میگیم پارکور میگن اون ورزشه که از روی دیوارا می‌پرن منظورته!!