یورتمه نشسته

reihaneh

Member
سلام دوستان
من با یورتمه نشسته مشکل دارم و نمیتونم حرکتم رو با حرکت اسب هماهنگ کنم به همین دلیلم خودم ضربه می خورم و تا اونجایی که شنیدم برای اسب هم خیلی بده و اونم اذیت میشه :(
نکاتی که در این مورد خوندم و شنیدم بیشتر به شل کردن عضلات و اجازه به اونا برای همراهی با حرکت اسب برمیگرده و یه جای دیگه هم شنیدم که باید حتما زانو رو به زین بچسبونی و اشکال یورتمه نشسته هم به همون ضعف زانو برمیگرده.
حالا آیا این صحبت ها درسته؟ و اگه آره چطور میشه هم زانو رو چسبوند هم در عین حال اونو شل کرد؟ :-\

M

mrezap

Guest
منظورت از یورتمه نشسته چیه ؟
همین یورتمه معمولی یا چیزی غیر از اینه؟
بگو تا برات توضیح بدم

reihaneh

Member
فکر کنم همون یورتمه معمولی بشه (sitting trot)
فقط منظورم یورتمه آزاد نیست.

مرضیه جان از شما هم خیلی ممنون مطالب بسیار خوب و در عین حال زیادی بود که در حال خوندشون هستم :)

M

mrezap

Guest
من نمیدونم شما در چه حد سواری میکنید دوست عزیز.
اولین مرحله اینه که شما خودتون را هماهنگ با اسب کنید
برای این عمل بایداز یورتمه کوتاه شروع کنید با چسباندن زانو ها و کمک گرفتن از ساق و فشار پنجه توی رکاب عمل نشست و برخاست را انجام بدین (اصطلاحا" میگن یک دو کردن)
زمانی که اسب ضربه را به شما وارد کرد باید این قسمتهای که گفتم (زانو - ساق-پنجه) سریعا" عمل بلند شدن (یک) را انجام دهند و عمل (دو) با آزاد کردن ساق انجام میشود.

نا گفته نماند که این کار نیاز به تمرین در حضور مربی داره.
و اگر مربی نبود خودتان جلوی آینه و یا از روی سایه خودتان به انجام آن بپردازید.
و هر چه بیشتر تمرین کنید و از حرکات کوتاه گام اسب (با آرام کردن اسب) استفاده کنید با یادگیری شما کمک چشم گیری میکنه.
اگر منظورم نامفهوم بود ببخشید آخه این چیزها را عملی بهتر میشه توضیح داد . من هم که توی نوشتن حقیرم
ا

علی واحدی

Active member
reihaneh گفت:
سلام دوستان
من با یورتمه نشسته مشکل دارم و نمیتونم حرکتم رو با حرکت اسب هماهنگ کنم به همین دلیلم خودم ضربه می خورم و تا اونجایی که شنیدم برای اسب هم خیلی بده و اونم اذیت میشه :(
نکاتی که در این مورد خوندم و شنیدم بیشتر به شل کردن عضلات و اجازه به اونا برای همراهی با حرکت اسب برمیگرده و یه جای دیگه هم شنیدم که باید حتما زانو رو به زین بچسبونی و اشکال یورتمه نشسته هم به همون ضعف زانو برمیگرده.
حالا آیا این صحبت ها درسته؟ و اگه آره چطور میشه هم زانو رو چسبوند هم در عین حال اونو شل کرد؟ :-\
خواهر خوبم یورتمه آزاد حرکتی است بجلو نه به بالا. شما باید با استفاده از فشار زانو و ساق و رکاب بلند شده و تقریبا روی قاچ جلوی زین نشسته و زین را از جلو بعقب جارو نموده تا بجای اصلی خود در زین برسید و دوباره این حرکت را تکرار کنید.(در ابتدا برای هماهنگی با اسب در دلتان بشمارید 1 2 . موقع بلند شدن و بجلو رفتن یک و موقع برگشت به جای اصلی دو) تکرار و تاکید میکنم که به بالا فکر نکنید و به جلو فکر کنید چون حرکت بجلو میباشد و در حفظ تعادل هم کمک بزرگی بشما مینماید. بقول دوستمان اگر میتوانید یورتمه بدون رکاب بروید کاملا میتوانید بفهمید که از چه فاکتورهایی برای بلند شدن(بجلو و بسمت قاچ جلو) میتوانید استفاده کنید. در ضمن یادآوری میکنم که لازم نیست زیاد بلند شوید و خیلی کم برای رسیدن به قاج جلو کافیست. امیدوارم توانسته باشم تا حدودی راهنمائیتان کرده باشم.

reihaneh

Member
پاسخ : یورتمه نشسته

baradar گفت:
خواهر خوبم یورتمه آزاد حرکتی است بجلو نه به بالا.....

جناب برادر ممنون ولی منظور من یورتمه آزاد نیست این شمردن 1،2 رو فکر کنم معمولا برای انجام بورتمه آزاد توصیه میکنن. منظورم یورتمه نشسته هست ،همون که بیشتر به حرکات کمر و لگن و هماهنگی با حرکت اسب برمیگرده.

راستی sitting trot رو از لینکی که مرضیه خانم گفته بودن ترجمه کردم ولی یه داوطلب لازمه که متن رو رفع اشکال کنه تا بعد بشه اونو گذاشت .کسی هست؟

علی واحدی

Active member
reihaneh گفت:
جناب برادر ممنون ولی منظور من یورتمه آزاد نیست این شمردن 1،2 رو فکر کنم معمولا برای انجام بورتمه آزاد توصیه میکنن. منظورم یورتمه نشسته هست ،همون که بیشتر به حرکات کمر و لگن و هماهنگی با حرکت اسب برمیگرده.

راستی sitting trot رو از لینکی که مرضیه خانم گفته بودن ترجمه کردم ولی یه داوطلب لازمه که متن رو رفع اشکال کنه تا بعد بشه اونو گذاشت .کسی هست؟
دقیقا همین الان به اشتباهم پی بردم و داشتم اصلاحش میکردم. حالا این موارد رو شما در یورتمه آزاد رعایت کنید که تعادل بهتری داشته باشید 10 دقیقه اول کلاس را هم حتما یورتمه آزاد بروید که عضلات کمر اسب آمادگی یورتمه نشسته را پیدا کند و نرم و انعطاف پذیر شوند..
حالا در مورد یورتمه نشسته شما باید از قسمت لگن به پایین پاهایتان را کاملا آزاد و ریلکس و آویزان نگهدارید. کاملا صاف بشینید و از عضلات کمر و پشت خودتان کار بگیرید. از انقباض عضلات کمر و باسن خود کاملا خوداری نموده و باسن خود را کاملا تحت اختیار حرکت اسب که همان حرکت زین است قرار دهید و اجازه دهید باسنتان هماهنگ با حرکت اسب بالا و پایین شود و حرکت را دنبال نماید(از عضلات کمر استفاده کنید و آنهارا ازاد و نرم گزاشته که باسنتان آزادانه حرکت نماید. به هیچ عنوان عضلات شکمتان را منقبض ننمایید چون از حرکت آزادانه باسنتان میکاهد. حتما صاف و بدون قوض روی اسب بنشینید و متذکر میشوم پاهایتانرا از قسمت لگن کاملا آزاد و آویزان کنید با چند روز تمرین حرکت ریتمیک باسن برایتان روشن میشود البته مطالب فوق در حالت یورتمه نشسته بدون رکاب بود. ولی با رکاب هم هیچ فرقی نمیکند. فقط رکاب را حدود 2 شماره بلندتر بگیرید که باسنتان کاملا در عمق زین قرار گیرد و بازهم از لگن به پایین پاهایتانرا آزاد نموده و از فشار به رکاب کم نمایید.

علی واحدی

Active member
reihaneh گفت:

در رفع اشکال مطلب هم میتوانم اگر بخواهید کمکتان کنم. البته اگر لیاقتش را داشته باشم.

reihaneh

Member
baradar گفت:
در رفع اشکال مطلب هم میتوانم اگر بخواهید کمکتان کنم. البته اگر لیاقتش را داشته باشم.
اختیار دارید،شرمندم نکنید تو رو خدا
سعی میکنم هر چه سریعتر تایپشو تموم کنم و براتون بفرستم
باز هم ممنون

reihaneh

Member
سلام به همه دوستان این متن ترجمه همون قسمتی هست که مرضیه جان معرفی کردن،همین جا به خاطر اشتباهات ترجمه و مقداری انگیسی که قاطی داره عذر خواهی می کنم در ضمن اگر مشکلات رو بگین تا نهایتا متن صحیحی باقی بمونه ممنون میشم

چالش نهایی
مبتدیان به طور معمول یورتمه نشسته را کاری غیر ممکن می دانندو سوارکاران پیشرفته تر که اکنون توانایی نشست در یورتمه را دارند به یاد می آورند که این کار در شروع چه قدر مشکل بود.متاسفانه در سطح متوسط تدریس اغلب آموزگاران جلسات زیادی را به یورتمه نشسته اختصاص می دهند بدون آنکه چگونگی انجام صحیح آن را متذکر شوند و این موضوع نتیجه ای جز اسب هایی با پشت دردناک و سوارکارانی با باسن دردناک نخواهد داشت .
در صورتی که شما دارای نشست کلاسیک و اصولی باشید،نشست متعادل در چهار نعل با تمرین کم به مراتب امکان پذیر تر از نشست در یورتمه خواهدبود
کنار گذاشتن رکاب به تنهایی –کاری که اغلب مربیان انجام می دهند- نمیتواند معجزه کند و شما را به زین بچسباند بلکه این موضوع نیازمند تلاشی آگاهانه است تا امکان تحمل و جذب ضربه و هماهنگی با نوسان بدن اسب در سوار ایجاد شود.

حال انجام آن چگونه امکان پذیر است؟
خبر بد این است که هیچ فرمول مشخصی وجود ندارد که بیدرنگ شما را در زین نگه دارد و خبر خوب آنکه با دنبال کردن تمریناتی مشخص و گذشت زمان هر کسی قادر به اجرای آن خواهد بود.
نشست در یورتمه بر پایه های نشست اصولی و کلاسیک استوار است.اگر تا کنون بحث"the back and pelvis " را نخوانده اید زمان مرور آن فرا رسیده است.این در حقیقت همان چیزی است که ما در زندگی روزمره انجام می دهیم که میتواند به انعطاف عضلات ما کمک کند یا از آن بکاهد . افرادی که کارهای سخت بدنی انجام می دهند بسیار انعطاف پذیر تر از افرادی هستند که فعالیت فیزیکی کمتری دارند.
نرمی و انعطاف بدن شاید برای ادامه زندگی روزمره چندان مهم نباشد ولی اگر قصد دارید یک سوارکاری حقیقی باشید انعطاف امری مطلقا ضروری خواهد بود.
قبل از تلاش برای نشست در یورتمه باید مطمئن باشید که سه نکته زیر را به درستی درک کرده اید.
1- فهم کامل نشست اصولی به خصوص موقعیت پشت و لگن back and pelvis) )
2-اینکه با انجام حرکاتی بر روی زمین به حدی از انعطاف پذیری دست یافته باشید.
3-چگونگی حرکت اسب در یورتمه را فهمیده باشید.

آمادگی
داشتن قدری انعطاف در پشت،کمر و لگن قبل از تلاش برای یورتمه نشسته توصیه می شود زیرا این امر شما را در تجربه یک سوارکاری روان یاری خواهد کرد.البته به طور یقین شما میتوانید این انعطاف را در طی تمرینات یورتمه نشسته ایجاد کنید البته این به معنی مدتی گرفتگی و درد در ناحیه پشت ،کمر و لگن خواهد بود بنابراین برای جلوگیری از یک شروع سخت از قبل تمریناتی را بر روی زمین انجام دهید .در این میان کلاس ها و تمرینات آیروبیک برای ایجاد انعطاف در همه عضلات بسیار ایده آل میباشد.
به یاد داشته باشید که آمادگی اولیه همواره مفید خواهد بود بنابراین اگر دوره های آیروبیک را طی کنید یا با استفاده از نوارهایی در خانه انعطاف را در عضلات خود به وجود آورید بسیار ارزشمند خواهد بود.برای مثال چتر بازان هیچ گاه قبل از کسب آمادگی بر روی زمین امن پرش در آسمان را آغاز نمی کنند.یک سوارکار یک ورزشکار است و احتیاج دارد برای انجام شایسته حرکات، بدنی متناسب داشته باشد بنابراین تناسب اندام خود را حفظ کنید.

در لونژ
جلسات لونژ تاثیر شگفت انگیزی در پیشرفت یورتمه نشسته دارد هرچند همین جلسات میتوانند تنها شدید ،خسته کننده و بی نتیجه باشند اگر تمرینات صحیحی در طی آن انجام نگیرد.
بنابر یک قانون کلی جلسات برای اسب(بدون سوار) پیش از 20 دقیقه به طول نمی انجامد ولی در حالتی که اسب دارای سوار است این جلسات 30 دقیقه خواهند بود و هم اکنون نیز اگر شما از باشگاهی درخواست جلسه لونژ داشته باشید کلاس شما 30 دقیقه خواهد بود حال سوال اینجاست که اگر ما میدانیم که لونژ کردن اسب بیش از 20 دقیقه برای او خسته کننده خواهد بود پس چرا کلاس را در زمان های 30 دقیقه ای برگزار می کنیم؟
نکته اینجاست، زمانی که اسب را بیش از توانش وادار به انجام کاری کنیم او کار خود را به درستی انجام نخواهد داد .اگر اسب خسته باشد تاثیر درست را بر بدن سوار نخواهد داشت و حس لازم را در سوار به وجود نخواهد آورد به هر حال چرا ما از تمرینات لونژ استفاده می کنیم؟ جواب این است، تا به سوارکار امکان دهیم به چیزی غیر از کنترل اسب تمرکز کند بدین ترتیب اگر در لونژ سوار بر حرکت اسب تمرکز کند تمام اهداف و نتایج تمرین از بین خواهد رفت.
با وجود آنچه گفته شد جلسه لونژ می تواند بیش از 20 دقیقه ادامه داشته باشد مشروط بر لینکه استراحت های مکرری به اسب داده شوداگر شما بخواهید برای 15 دقیقه در دایره بدوید چه حسی خواهید داشت؟ احتمالا پس از 5 دقیقه خسته خواهید شد و تعادل خود را از دست خواهید داد . مسلما اسب قویتر از انسان است ولی بهتر این است که استراحتی به اسب داشته شود تا بتواند ذهن خود را پاک کرده تعادل خود را مجددا به دست آورد.

فواید لونژ
تا زمانی که توجه سوار به کنترل اسب نیست او خواهد توانست بر پیشرفت درک و حس خود از یورتمه تمرکز کند.عموما فواید سواری در لونژ به قرار زیر است:
فهم حرکات اسب که
حس شما را از یورتمه افزایش می دهد و نتیجتا
شما را در نشستی عمیق و قوی توانا خواهد کرد تا بتوانید
اسب را با اثرات ماهرانه تری تحت تاثیر قرار دهید

The word of caution
اثر دهی بر اسب نمی تواند در یورتمه آزاد به دست آید و کسی نمی تواند half pass را در یورتمه آزاد انجام دهد زیرا استفاده از کمک (اثر ) نشست سهم بیشتری در کمک های لازم برای این حرکت دارد به همین ترتیب اگر شما می توانید جمع کردن گام ها در یورتمه آزاد انجام دهید به احتمال زیاد دستجلو را کوتاه و سفت میگیرید و به دهان اسب فشار می آورید

تمرینات لونژ
بنابراین شما هم اکنون سوار براسب و آماده برای لونژ هستید ولی میخواهید چه کاری انجام دهید؟ اگر از تمرینات صحیح چشم پوشی کنیم جلسات لونژ می توانند بدون هیچ نتیجه ای طی شوند.اینجا نکاتی تمرینی ارائه شده که شما را برای بدست آوردن حس صحیحی از یورتمه کمک می کند در حالی که عضلات شما را نیز به سمت نرم شدن هدایت می کند.

شانه ها عقب تر از حالت عمود
گام اول:رکاب ها را به صورت ضربدری بر روی جدوگاه اسب قرار داده ،بدون دستجلو و رکاب سواری کنید موضوع کنترل اسب را به شخص لونژ کننده واگذار کنید .اطمینان حاصل کنید که دستجلو شل و آویزان نباشد،آن را روی جدوگاه اسب گره بزنید.در حالی که در گام قدم هستید ،بدن خود را بر طبق اصول نشست صحیح تنظیم کنید.در اینجا ممکن است به نظر دشوار بیاید در حالی که ماهیچه های ران و ساق شما همچنان آزاد است به وزن خود اجازه دهید از طریق پاشنه جریان یابد(پاشنه پایین از انگشتان قرار گیرد).دلیل این حس شما این است:زمانی که پا در رکاب قرار دارد وزن پا توسط رکاب تحمل میشود .این شبیه حالتی است که شما روی صندلی نشسته اید و پای شما بر روی پایه ای قرار دارد حال اگر آن پایه را بردارید و پا را در وضعیت قبلی خود ثابت نگه دارید عضلات پا و حتی شکم برای تحمل وزن پا منقبض خواهد شد.در حالت بدون رکاب عضلات برای تحمل وزن در وضعیت مورد نظر کشیده و منقبض خواهند شد .بنابراین تا زمانی که نشستی عمیق با پاهایی آویخته و دور
(sit deeply with your leg down and far apart) دارید چندان نگران کشش ایجاد شده در عضلات پا نباشید.حال به دست ها میرسیم. با دست خارج قاچ جلو زین را بگیرید و دست داخل را آزادانه روی ران خور قرار دهید .دست خارج شما را در طول یورتمه نگه خواهد داشت در حالی دست داخل شما را در حفظ تعادل خود یاری می کند.حال زمان شروع فرا رسیده است.
در حالی که اسب یورتمه را شروع می کند تلاش آگاهانه ای را در جهت حفظ تراز و موقعیت بدن خود انجام دهید.از شخص لونژ کننده بخواهید تا اسب را در یورتمه آرام و جمع نگه داردتنها با دست خارج خود را به داخل زین بکشید (تا جایی که نیاز دارید تا از پرتاب شدن بدن خود با بالا جلوگیری کنید).شانه داخل را شل کرده دست را آزادانه روی ران قرار دهید.دست خارج تمایل دارد تا شما را در زین به جلو متمایل کند وضعیت دست داخل بر روی ران به شما کمک خواهد کرد که پشت خود را صاف و شانه ها را در یک تراز قرار دهید بنابراین از فروریختن نشست شما (قوز کردن) جلوگیری خواهد کرد در حالی که شما ران خود را برای تعادل بیشتر می چسبانید این امر کشش را در عضلات پا بیشتر می کند.آگاه باشید که چسباندن پا در هماهنگی شما اختلال ایجاد کرده موجب تضعیف نشست شما خواهد شد و در نتیجه کا را مشکل تر خواهد کرد.تلاش کنید تا جای ممکن عضلات خود را آزاد و شل نگه دارید.
حال کمی به عقب متمایل شوید (در حدود 20 درجه) ستون فقرات خود را خم نکنید و شانه ها را نیاندازید چرخش را در ناحیه لگن ایجاد کنید.در حالی که به عقب متمایل شده اید متوجه باشید که پاهای شما نباید حرکت کرده باشد.تکیه به عقب ممکن است نتیجه ای معکوس بر پا داشته باشد و آن را به جلو متمایل کند سعی کنید مانع از این حرکت شوید.چرخش لگن به عقب استخوان های نشیمنگاه را عمیق تر در زین زین فرو می برد.این عمل معمولا برای تشویق اسب برای کشیده تر کردن گام او به کار میرود ولی این کار تا زمانی که شخص دیگری اسب را کنترل می کند چنین نتیجه ای نخواهد داشت.برای چند ثانیه در این وضعیت باقی بمانید و سپس به حالت عمود باز گردید.ثانیه ها را نشمرید فقط زمان را در ذهن تخمین بزنید.ذهن شما باید کاملا آزاد بوده به راحتی بر روی تمرین تمرکز کند.

به این ترتیب باید انتظار چه چیزی را داشت؟زمانی که به عقب تکیه می کنید استخوان های نشیمنگاه تا حد ممکن به اسب نزدیک می شود .دست خارج شما این اطمینان را می دهدکه شما درون زین چسبیده اید. نتیجه اینکه حرکات اسب توسط لگن جذب شده موجب می گردد تا به آرامی حرکت کند
این تاثیر بیشتری است که به دلیل منحرف کردن لگن به وجود می آید و در صورت بازگشت به حالت عمود مجددا کاهش می یابد.تمرین را با افزایش مدت زمان عقب بودن در هر بار تکرار ادامه دهید.نفس عمیق بکشید ،آرام باشید ،به آسمان زیبا بنگرید و بدانیدکه شما در حال لذت بردن از سواری هستید .داشتن فکری آرام با هرگونه ترس که ممکن است در اعماق ذهن وجود داشته باشد مبارزه خواهد کرد بنابراین مجددا از سواری خود لذت ببرید و خوشحال باشید.هدف اصلی این تمرین آموزش حس یورتمه به سوارکار است. این تمرین در عین حال عضلات پشت و شکم را نرم کرده لگن را به سمت انعطاف بیشتر هدایت می کند. تلاشی که شما انجام می دهید تا وضعیت خود را حفظ کنید با قوی تر شدن بدن و مستقل شدن نشست بسیار کمتر خواهد شد و سرانجام از بین خواهد رفت.

reihaneh

Member
ادامه:

گام دوم:توجه کنید!بدون دست
زمانی که احساس کردید در انجام حرکت قبل مهارت کافی را به دست آورده اید زمان آن رسیده که حالت پیشرفته تری را انجام دهید. به طور متوسط این کار درحدود 10 تا 15 جلسه 30 دقیقه ای لونژ به طول می انجامد.سعی کنید جلسات لونژ را 2 یا 3 روز در میان انجام هید تا به عضلات خود امکان بازگشت به حالت اولیه را داده باشید.سعی کنید 3 جلسه لونژ را در 3 روز متوالی انجام دهید مسلما عضلات شما به شدت دردناک خواهد شد
برای شروع تمرین رکاب ها را روی جدوگاه قرار داده دستجلو رانیز همانند گام اول گره بزنید.حال بازو ها را در حالتی نگه دارید که گویادستجلو را گرفته اید. بازو ها در کنار بدن و ساعدها به موازات زمین .این بار قاچ جلو زین را نخواهید گرفت ولی نگران نباشید بدن شما به طور طبیعی مقدار زیادی از ضربه را تحمل و جذب خواهد کرد
از شخص لونژ کننده بخواهید به آرامی اسب را از قدم به یورتمه هدایت کند.انتقال از قدم به یورتمه را با آرامش انجام دهید باور داشته باشید یا نه ،شما هم اکنون به لحاظ بدنی توانایی انجام یورتمه نشسته را دارید .اما چنین تصوری را چگونه ایجاد کنیم؟ پاسخ این است :در حالی که اسب اولین دو گام خود را در یورتمه بر میدارد شما بی حرکت و عمیق در زین قرار دارید زیرا عضلات خود را در طول قدم رفتن آزاد کرده اید،اگر پس از چند قدم دوباره شرو به پرتاب شدن به بالا کردید بدانید که برخی عضلات شما منقبض شده و آزاد نیست،اما مشکلی وجود ندارد ، اگر تا حدی احساس عدم تعادل میکنید وحشت نکنید. چشم های خود را ببندید و بر بدست آوردن نشستی محکم و مستقل تمرکز کنید شما با گذراندن تمرین اول چگونگی حس(feel ) یورتمه نشسته را میدانید.بنابراین زمانی که مجددا همان حرکت را احساس کردید این بار سعی کنید آن را ادامه دهید

Easier said than done
آنچه باید انجام دهید به این ترتیب است .قبل از یورتمه نشست خود را بر اساس اصول نشست کلاسیک و صحیح محکم و ثابت نگه دارید در حالی که وانمود می کنید دستجلو ها را نگه داشته اید. در حال یورتمه بدن خود را بی حرکت نگه دارید و به آن اجازه ندهید از حالت تعادل خارج شود .تصور کنید نیمه پایینی به قسمتی از اسب تبدیل شده به لگن و کمر خود اجازه دهید با حرکتی فنر مانند حرکت رو به بالا و پایین پشت اسب را جذب کنند در حالی که کمر و لگن نیز کاملا آزاد است. این کار از انقباض سایر اعضا جلوگیری خواهد کرد.آگاه باشید که اکنون مستقل از رکاب یا دستجلو سواری میکنید و باید به خود ببالید که نشستی محکم و ایمن به دست آورده اید.
برای کمک به ممانعت از انقباض و درد بعدی عضلات به تنفس عادی خود ادامه دهید،شانه ها را آزاد کرده چشمان خود را بسته نگه دارید.تمام آنچه را که حواس شما را پرت می کند محو کرده توجه خود را تنها به کمر ،لگن و باسن خود معطوف کنید.به یاد داشته باشید که نیم تنه بالایی باید کاملا عمود و صاف باشد و آزاد و شل بودن عضلات به معنی لم دادن ،قوز کردن یا فرو ریختن نشست نیست.
شما هم اکنون این شانس را دارید که حرکت اسب در یورتمه را بیاموزید .سعی کنید در حالی که چشمان خود را بسته اید تصور کنید در هر لحظه کدام پای اسب به زمین میخورد و کدام از زمین بلند می شود .زمانی که سم از زمین بلند میشود پشت اسب پایین تر است و زمانی که سم به زمین برخورد میکندپشت اسب بالا می آید که نتیجه آن، همان حرکت دلچسب رو به بالا و پایین است.
پس از اختصاص زمانی برای تصحیح نشست به گونه ای که در بالا ذکر شد زمان آن رسیده تا شانه ها از حالت عمود عقب تر بیاورید.تلاش برای انجام این تمرین را قبل از کسب تعادل کامل بر روی اسب آغاز نکنید در غیر این صورت با عضلاتی منقبض به زین خواهید چسبید و بار دیگر به بالا پرتاب خواهید شد و احساس ناراحتی خواهید کرد.با ایجاد انحراف در ناحیه لگن به آرامی به عقب متمایل شوید (دقیقا به همان ترتیب که در گام اول ذکر شد) دستورات گام اول را دنبال کنید در حالی که همچنان وانمود می کنید دستجلو را در دست دارید.
این تمرین علاوه بر فواید گام اول سود دیگری نیز دارد.سواری بدون رکاب و دستجلو نشست را قوی تر کرده تعادل صحیحی را به شما می آموزد که به چیزی جز قدرت و انعطاف شما وابسته نخواهد بود.

سواری بدون زین
به دست آوردن درک(feel ) صحیح از یورتمه در زین امکان پذیر نیست .شما تا زمانی که یورتمه بدون زین را تجربه نکرده ایدقادر نخواهید بود حرکات اسب را احساس کرده بدن خود را برای نشستی ساکن و راست آماده کنید .
برای شروع زین را کاملا بردارید .تسمه گردنی را –که میتواند قسمتی از یک مارتنگال قدیمی باشد-دور گردن اسب گره بزنید.و ازیک بلوک برای سوار شدن استفاده کنید. در ابتدا کمی لیز و لغزنده به نظر می رسد ولی به سرعت به آن عادت خواهید کرد ،به یاد داشته باشید که شما هنوز در لونژ هستید.
نشست اصولی را باید در سواری بدون زین نیز اعمال کنید. در حالی که هنوز متوقف هستید بدن خود را به گونه ای تنظیم کنید که گویا در زین نشسته اید، وضعیت خود را در زمانی که اسب شروع به قدم میکند حفظ کنید.تسمه دور گردن برای امنیت و اطمینان استفاده می شود من پیشنهاد میکنم دستجلو را همانند تمارین قبل گره بزنید زیرا شما تسمه گردنی را در اختیار دارید(you will be holding on to the neck strap ) بدن شما درجه مناسبی از انعطاف را به دست خواهد آورد بنابراین زمانی که اسب شما شروع به یورتمه میکند با مشکل چندانی مواجه نخواهید بود هرچند تنها تعداد کمی گام در یورتمه بردارید .شما می توانید این الگو را دنبال کنید: 4 تا 5 گام یورتمه،نیم دایره قدم،5 تا 6 گام یورتمه ،ربع دایره قدم و به همین ترتیب ادامه دهید.فاصله ایجاد شده با قدم کمک می کند تا آرام باشید و در وضعیت مناسب باقی بمانید در حالی که به بدن اجازه میدهید مشکلات احتمالی به وجود آمده ناشی از یورتمه را تصحیح و تنظیم کند.
به خودتان فشار نیاورید.یورتمه نشسته بدون زین کار آسانی نیست ولی برای تقویت و افزایش انعطاف بدن بسیار مفید است.این کار اثرات اعجاب انگیزی بر سوارکاری شما خواهد داشت و شما متوجه خواهید شد که می توانید اسب را با کمترین اثرات کنترل کنید زیرا داری نشستی مطمئن و ایمن هستید.سرانجام شما خواهید توانست بدون زین در یورتمه و حتی چهار نعل بنشینید.
به خودتان زمان زیادی برای آموختن یورتمه نشسته بدهید.این توانایی یکشبه حاصل نخواهد شد.هر چیزی درستی زمان میبرد و هر چیزی که به سرعت انجام شود کیفیت مطلوبی نخواهد داشت.به یاد داشته باشید که نشست اصولی جان مایه سوارکاری صحیح است.

علی واحدی

Active member
بهتون تبریک میگم که توانستید با پشتکار و علم به هدف مورد نظرتان برسید. پرواضح است که اکنون براحتی میتوانید یورتمه نشسته بروید که حاصل تلاش و پشتکار خودتان است. موفق و پیروز باشید.

reihaneh

Member
baradar گفت:
بهتون تبریک میگم که توانستید با پشتکار و علم به هدف مورد نظرتان برسید. پرواضح است که اکنون براحتی میتوانید یورتمه نشسته بروید که حاصل تلاش و پشتکار خودتان است. موفق و پیروز باشید.
بسیار ممنون ولی همیشه بین علم و عمل تفاوت زیادی وجود داره و طول میکشه تا هر کس علم رو به مرحله اجرا در بیاره.

به نظر من اگه يورتمه بدون زين بريد زودتر به نتيجه ميرسيد تمرين خوبيه واسه يورتمه نشسته

علی واحدی

Active member
دلاور گفت:
به نظر من اگه يورتمه بدون زين بريد زودتر به نتيجه ميرسيد تمرين خوبيه واسه يورتمه نشسته
دلاور جان ریحانه خانم در ارسالاتشون به سوارکاری بدون زین هم اشاره کرده اند. مطالب ایشان را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

مجید139

New member
سلام.
ضمن تشکر و قدردانی از ترجمه ریحانه خانم یه سوالی برام پیش اومده.
برداشت من از مقاله ترجمه شده توسط ریحانه خانم درباره یورتمه نشسته اینه که باید باآهنگ حرکات اسب در عقب زین نشست کرد و بعد به جلوی زین اومد. درسته؟
یا باید تو عقب زین نشست عمیق داشت وبدن حالت فنری داشته باشه؟
لطفا راهنمایی کنید.ممنون

بالا