کاهش طول کمر

علی اصفهانی

Active member
هر چه طول پشت اسب نسبت به ارتفاع قد اسب ( معمولا از جدوگاه تا روی زمین ) زیاد باشه توانایی کورسی اسب کم میشه .

از نظر زیبایی هم بهترین حالت همان اعتدال میباشد یعنی :

باید از نوک کپل تا جدوگاه تا سم دست جلو تا سم دست عقب یک "مربع" ببینید ونه یک مستطیل !

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
اسبهایی که پشت (طول کمر) خیلی بلندی دارند کورس خوبی نمیدوند .
بلندی پشت بستگی به تعداد دنده ها دارد . معروفه که اسب عرب 17 دنده دارد ولی در بعضی عربهای ایرانی تعداد 18 دنده هم دیدیم ! و این معنیش اینه که ایران خواستگاه اسب اصیل (عرب) بوده که تنوع زیادی و واریته های مختلفی از اسب عرب را در ایران داریم .
هیج آماری از نام ان اسبها دارید؟

هر چه طول پشت اسب نسبت به ارتفاع قد اسب ( معمولا از جدوگاه تا روی زمین ) زیاد باشه توانایی کورسی اسب کم میشه .

!
علی خان آقای ابن نثیر میگفت که در مسافت بالا اسبهای که کمر بلند تری دارند بهتر وقوی ترند .
نظر شما؟

از نظر زیبایی هم بهترین حالت همان اعتدال میباشد یعنی :

باید از نوک کپل تا جدوگاه تا سم دست جلو تا سم دست عقب یک "مربع" ببینید ونه یک مستطیل !

البته همونطورکه فرمودین برای اسبهای کورس (اونم تو مسافت های پایین ) وزیبایی.
در رشته های پرش ودرساژ این تمایل به مستطیل بودن ترجیح داره.

کمرکوتاه قابلیت سرعت درگام زدن وقرارگرفتن بیشتر پاها درزیرمرکز ثقل را فراهم می کنه.(سرعت در گام زدن وچستی).

@جناب پوربهزاد: درمسافتهای بالا اسب نیاز به حجم شش بالاتر و طول گام بلندتری نسبت چالاکی دارد.

البته همونطورکه فرمودین برای اسبهای کورس (اونم تو مسافت های پایین ) وزیبایی.
در رشته های پرش ودرساژ این تمایل به مستطیل بودن ترجیح داره.

کمرکوتاه قابلیت سرعت درگام زدن وقرارگرفتن بیشتر پاها درزیرمرکز ثقل را فراهم می کنه.(سرعت در گام زدن وچستی).

@جناب پوربهزاد: درمسافتهای بالا اسب نیاز به حجم شش بالاتر و طول گام بلندتری نسبت چالاکی دارد.

جناب oliveira کمر کوتاه که فرمودین قابلیت سرعت در گام زدن رو بیشتر می کنه با مستطیل بودن تضاد نداره؟

جناب oliveira کمر کوتاه که فرمودین قابلیت سرعت در گام زدن رو بیشتر می کنه با مستطیل بودن تضاد نداره؟

این تاپیک از احتمال اصلاح comformation دراسبهای ایرانی آغازگردید که اشاره من به امکان ضرورت به سمت زیبایی وسرعت بیشتر(دراسبهای کورس) بوده است.

ولی دررشته های پرش ودرساژشمابه مشخصاتی فراتر(قدرت ,تعلیق ,ریتم و..) نسبت به سرعت نیازدارید

البته اشاره به ترسیم مستطیل ا زPoint of shulder تا point of Buttock نسبت به خط جدوگاه (قد اسب) به معنای تایید کمر بلند نیست بلکه طول کمری مناسب است که اسب قادرباشد به راحتی پاهارا در خط ثقل بدن قراردهد (مربع وکمی مایل به مستطیل)که قادراست طول گامی مناسب باتعلیقی خوب رافراهم سازد.

برای اطلاعات بیشتر ازتناسب خوب(ایمن وسالم) دراسب های ورزشی می توانید به تاپیک زیر ارجاع کنید.
ولی لزوما" هر رشته ورزشی تناسب ویژه خودرا برای پیشرفت درسطوح بالا (نه سطح عمومی) نیازدارد.

http://www.horse.ir/f185/ارزیابی-شکل-ظاهری-بدن-در-اسب-5004/

پیوست ها

• untitled.JPG
    untitled.JPG
    58.7 کیلوبایت · بازدیدها: 12
آخرین ویرایش:

علی اصفهانی

Active member
علی خان آقای ابن نثیر میگفت که در مسافت بالا اسبهای که کمر بلند تری دارند بهتر وقوی ترند .
نظر شما؟

امیر خان من ضمن احترام و ارادت زیادی که به این استاد مسلم اسب ایران دارم خدمت سرکار عرض میکنم که :

نه اینطور نیست. حرکت اسب را در کورس تجسم کنید :

اسب وقتی میدود پشتش نسبت به دست و پاهاش حالت اهرم را دارد . هر چه طول کمر نسبت به بلندی دست وپاش بیشتر باشد اهرم ضعیفتر است و عضلات پشت زودتر خسته میشوند . و برعکس برعکس . شما میتوانید از نظر تجربی هم اسبهای قهرمان کورس را ببینید . هیچکدام پشت بلندی ندارند . همین اصیل عبد معروف و بن فربد عبد را ببینید . من نمونه های پشت بلند دیگری رادر حافظه ام دارند که در کورس موفق نبوده اند و درست نیست که اسمشان را اینجا بیارم .

از نظر دست و پا هم باید بازو بلند باشد و از زانو تامچ و بخولق کوتاه باشد . اگر بازو کوتاه باشد و از زانو تا سم بلند باشد اسب ضعیف است و دونده خوبی نمیشود و در معرض خرابی تاندون است . همان مسئله اهرم اینجا باعث خرابی تاندون میشود .

علی اصفهانی

Active member
در ضمن ترکمنهای کورسی هم میگن مستطیلش اگر ایستاده باشه خوبه و اگر خوابیده و کشیده باشه خوب نیست .