کام کردن (کام زدن)!!

مرضیه

Member
این اصطلاح رو من تازه شنیدم ،میخواستم در موردش بحث کنیم.
اصطلاح در مورد اسبی بکار رفت که خون آلوده در لثه اش جمع شده بود و لثه متورم و با دندانهای پیشین همسطح شده بود. این دلیلی بود که به خاطرش اسب در باکس رو گاز میگرفت ،در واقع لثه اش رو به اون می ساییده (عارضه ایجاد درد یا خارش نموده؟!!)
پیشنهادی که شد این بود که سوزن استریلی رو چندین بار در لثه فرو ببرند تا این خون آلوده خارج بشه.
اگر ممکن هست در این زمینه اطلاعات بیشتری در اختیار من بگذارید،اینکه علت ایجاد این عارضه چی هست و درمان های پیشنهادی و در کل هر چه که لازم هست در این مورد دانسته بشه...

مرضیه

Member
البته این مورد با مورد مشابهی که من از قدما!شنیدم مشابهت میکنه ، حالا نمی دونم مطابقت هم میکنه یا خیر!!!!! ;)
در قدیم اسب یا الاقی که غذا در معرض دیدش قرار داشت ولی به اون دسترسی نداشت تا بخوره همچین مشکلی پیدا میکرده که در اصطلاح محلی بهش "کو کردن"_"او" نخونید،به ضم واو بخوانید!_ میگفتند.
درمانش هم دقیقا به همین روش (با سوزن و نمک) انجام میشده...
احتمالا یکیه دیگه!!!نه؟! ::)

Dr_Ghaffari

Active member
همان عارضه بلع هوا است که اسب با گاز گرفتن لبه ها و سطوح هوا را نیز بلع می کند . معمولا با دندانهای پیش بالایی فشار می آورد و ایجاد خون مردگی در لثه از عوارض ثانویه آن است . وابستگی نژادی وجود دارد و در اسبهای تروبرد بیشتر است و اصطلاحا از دسته تیک های رفتاری و روانی اسب است . این رفتار عوارض بدی دارد که به دلیل بلع هوا ایجاد می شود که معمولا کاهش مزمن وزن را به دنبال دارد . تعویض باکس ، تمرین روزانه دو نوبت و تر جیحا نگهداری در پادو ک و محوطه باز و از بین بردن سطوح و لبه ها مفید است معمولا در زندگی دسته جمعی مشاهده نمی شود اما می تواند به شکل یک رفتار بد در گله نیز شیوع پیدا کند . علت نام گذاری آن در زبان محلی شنیده شدن صدای کو مانند هنگام بلع هوا است .

مرضیه

Member
البته قابل توجه دوستداران ضرب المثل های محلی!!! ;D
اصطلاح محلی این عارضه بعنوان ضرب المثل هم بکار میره!!! ;)
اینطور میگویند که: "طرف کو کرده!!! "
البته جای این ضرب المثل اینجا نیست،میدونم ولی خب ،به بزرگی خودتون ببخشید دیگه!! ;D

sabidad

Member
اسب من هم تیک میزنه
این مشکل رو با تیک بند تا حد زیادی حل کردم
ولی به محض اینکه تیک بند رو باز میکنم , شروع به تیک زدن میکنه.
در محوطه باز هم وقتی آزاد میزارمش به اولین نرده که میرسه شروع به تیک زدن میکنه.

OJANG

Member
سبب محبت سخاوت و بخشش است
با اجازه جناب دکتر.
بله خانوم این عارضه را من به عینه دیدم
کام کردن در اثر دیدن غذا های مورد علاقه خصوصا میوه ها و علوفه تازه در بین بعضی از اسبان به وجود میاد و علتش هم ساییدن با فشار زبان به سقف دهانه.
علاجش هم که فرمودید برای همینه که گفتند در جلوی اسبان دیگه به اسبتان خوراکی ندید و یا به همه هرچند در حد کم بدید

بالا