کاسپین, اسب یا پونی ؟

اسب ايراني گفت:
بعضی هاشون را دارم و خلاصه آنها را در قسمت های مختلف سایت persian-horse.ir استفاده کردم.
البته مربوط به سال 78 تا 80 است و الان برخی از درس ها و استادا عوض شدند. سال گذشته هم که کنکور کارشناسی دادم سوالات جدیدی در آن بود که مشخص بود مربوط به درس ها و جزوات جدیده. هر چند 2-3 تا سوال غلط هم داشت.
سلام اسب ایرانی‌، در مورد اینکه میگی‌ چندتا سوال غلط داشت باید بگم البته شاید غلط بودن اما ما توی ایران چندتا مشکل داریم، اول اینکه همهٔ ما صاحب نظریم و یه چیزی که از یک نفر میفهمیم فکر می‌کنیم درست میگه بدون اینکه در موردش تحقیق کنیم و اونو همه‌جا پخش می‌کنیم
دوم اینکه ما کلا در این زمینه بار علمی بالأیی نداریم و اینم یه مشکلیه تا ما دیرتر به حقایق و جواب سوالات در این خصوص برسیم،مثلا من از مدیره سایت آقا امیر حسین پرسیدم، که ما نفهمیدیم اسبچه خزر پونیه یا سب یا اسبچه است،ایشون گفتن پونیه من گفتم مطمئنین ایشون باز گفت آره،اما حالا که تحقیق کردم ۱۰۰% میگم اسبچهٔ خزر پونی نیست هرچند از همون اول هم میدونستم اسبچهٔ خزر جزو پونیها قرار نمگیره

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
Amin (eQuei گفت:
که ما نفهمیدیم اسبچه خزر پونیه یا سب یا اسبچه است،ایشون گفتن پونیه من گفتم مطمئنین ایشون باز گفت آره،اما حالا که تحقیق کردم ۱۰۰% میگم اسبچهٔ خزر پونی نیست هرچند از همون اول هم میدونستم اسبچهٔ خزر جزو پونیها قرار نمگیره
از لحاظ قد پونی(زیر 150)
از لحاظ نژاد اسب(فنوتیپ اسب نه مینیاتور)

بین تمام نژادها فقط همین استثنا وجود داد

Amin (eQuei گفت:
سلام امیر جان

نه بحث اسبچه نیست فعلا فقط بحث اینه که کاسپین پونیه یا نه که نیست
خوب البته شما که گفتی‌ هست ،البته من دارم نظرات چند نفر متخصص دیگرو میگم البته همهٔ اسبهای زیر ۱۵۰ سانتی متر جزو پونیها قرار نمیگیرن و همونطوری که شما هم گفتی‌ کاسپین استثناس
و جزو اسب ها قرار میگیره

♘امیرحسین♞

Amin (eQuei گفت:
خوب البته شما که گفتی‌ هست ،البته من دارم نظرات چند نفر متخصص دیگرو میگم البته همهٔ اسبهای زیر ۱۵۰ سانتی متر جزو پونیها قرار نمیگیرن و همونطوری که شما هم گفتی‌ کاسپین استثناس
و جزو اسب ها قرار میگیره
میشه لینک بدید به اونجا که گفتم؟

♘ امیرحسین ♞ گفت:
چرا بحث اسبچه هست
تعریف شما چیست؟
ما که نمی‌خوایم باهم مخالفت کنیم فقط می خوایم به نتیجه برسیم صحبت این بود که کاسپین پونیه یا اسب که معلوم شد پونی نیست.در مورد اسبچه هم من تعریفشونمیدونم اگه می‌شه شما بگو دوست من،گفتم که از نظر من کاسپین پونی نیست اما از نظر شما هست خوب موردی نداره بالاخره یکیمون اشتباه می‌کنیم با تحقیق بیشتر اشتباه تصحیح می‌شه

♘امیرحسین♞

Amin (eQuei گفت:
ما که نمی‌خوایم باهم مخالفت کنیم فقط می خوایم به نتیجه برسیم صحبت این بود که کاسپین پونیه یا اسب که معلوم شد پونی نیست.در مورد اسبچه هم من تعریفشونمیدونم اگه می‌شه شما بگو دوست من،گفتم که از نظر من کاسپین پونی نیست اما از نظر شما هست خوب موردی نداره بالاخره یکیمون اشتباه می‌کنیم با تحقیق بیشتر اشتباه تصحیح می‌شه
مخالفتی نیست
کلمه اسبچه لغت فارسی جایگزین پونی هست. که توسط خانم فیروز ابداع شد و ماند روی کاسپین

ممنون از oliveira و امیر جان،اما این مساله بازم جای بحث داره،کاسپین یه استثناس،و اطلاعات روز به روز آپدیت می‌شه .... :) ;)

DADAR

Member
The Caspian is a small horse breed native to Iran. It grows no larger than 12 hands high, but is considered a horse rather than a pony. It is thought to be descended from Mesopotamian horses which became extinct in the 7th century, but was rediscovered in the 1960s.

DADAR

Member
For showing purposes, ponies are often grouped into small, medium, and large sizes. Small ponies are 12.2 hands (50 inches (130 cm)) and under, medium ponies are over 12.2 but no taller than 13.2 hands (54 inches (140 cm)), and large ponies are over 13.2 hands but no taller than 14.2 hands.

The smallest equines are called miniature horses by many of their breeders and breed organizations, rather than ponies, but stand smaller than small ponies, usually no taller than 38 inches (97 cm) at the withers. However, there are also miniature pony breeds.