چشم اسب

احسان

Active member
يکی از دوستان در مورد چشم اسب از من يک سری سوالاتی پرسيده بود گفتم شايد شما هم اين سوالات را داشته باشيد پس با شما تقسيم ميکنيم

........هستم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، اسب یکی از قدیمی ترین حیواناتی است که بشر با آن آشناشد ، ویژگی های خاصی خصوصاً در ارتباط با بینایی دارد که برای مرکز پژوهش های تاریخی اُپتومتری این دانشگاه بسیار جالب است . در همین رابطه چند سوال وجود دارد که اُمیدواریم که با محبت شما پاسخ آنها را بیابیم .
1-قدرت تفکیک چشم اسب بسیار قوی است و انسان از چه زمانی و چگونه بع این نکته پی برده است ؟
2-برای جلوگیری از مزاحمت نور آفتاب در طول تاریخ چه اقداماتی انجام گرفته است ؟
3-میدان دید اسب به چه شکل می باشد و چرا در کالسکه چشم اسب را می پوشانند ؟
4-چشم اسب دچار پیر چشمی و آب مروارید می شود یا خیر ؟
5- تار موی اسب چه خاصیتی دارد که از آن برای بافت تورهایی استفاده می شود که چون چشم آویز به کار گرفته می شود ؟

احسان

Active member
بينای خوب يکی از مهمترين حواس بدن اسب هست و چشم های اسب ها فقط دارای سلول ها ميله اي هستند که محققين به اين نتيجه رسيدند که اين اسبها کور رنگ هستند ولی با تحقيقات جديد به اين نتيجه رسيدند که خير اسب ها هم تفاوت رنگ ها را تشخيص ميدهند و از آنجا که هرچيز نا آشنا برای اسب ايجاد ترس ميکند پس تغيير رنگ ها در محيط نيز ايجاد ترس ميکند و اين نکته رو وقتی شما ميبيند که اسب های که در مناطق معتدل زندگی ميکنند از رنگ های سفيد روشن و خيلی سياه در نظر اول وحشت ميکنند ترس از تاريکی نيز برای اسب وجود دارد که اين نکته را در اسب های پرشی که يک طرف مانع روشنايی خورشيد و طرف ديگه سايه هست را ديد که کوپ ميکنند يا مانع را خراب ميکنند چشم اسب نيز برای ورود به از روشنای به تاريکی مدت زمانی دوبرابر چشم انسان وقت لازم دارد تا بتواند تطبيق اشياء را انجام دهد و در اين زمان کور هست که اين رو وقتی که يک اسب رو از يک باکس تاريک به زير نور خورشيد ميياريم ميبيند که اکثراً چون کره ها ترسو تر هستند شروع به نشان دادن ترس ميکنند ولی در اسب های بالغ و سواری شده ديگه به سوار کار اعتماد ميکنه اسب

احسان

Active member
1-قدرت تفکیک چشم اسب بسیار قوی است و انسان از چه زمانی و چگونه بع این نکته پی برده است ؟

قدرت تفکيک چشم اسب رو من درست متوجه نشدم اما اسبها در شبها و در تاريکی بهتر از ما انسان ها ميبينند و اين را ميتواند در شبها تاريک در حال سواری تجربه کرد. قديمها هم اين نکته برای مالک اسب خيلی مهم بود که اسب بتواند در شب هنگام نبرد و گريز اطراف را به خوبی ببيند و جان سوار کار را نجات دهد البته چشم اسب ها به جز صلبيه مشيميه و شبکيه يک لايه اضافه ديگر هم داره که به آن لايه تيپتوم ميگويند که داخل حدقه چشم را به صورت يک تالار آينه در آورده که در اکثر پستاندارن وجود دارد بجز انسان ها که اين لايه برای کمک به ديد در شب ميباشد شايد ديده باشيد که وقتی به چشم يک اسب يا حيوانات در نور تابيده ميشه در شب ( در هنگام رانندگی در شب شايد ديده باشيد که چشم حيوانات برق ميزنه و رشن هست) اين علتش برخورد نور به اين لايه از چشم ميباشد

احسان

Active member
2-برای جلوگیری از مزاحمت نور آفتاب در طول تاریخ چه اقداماتی انجام گرفته است ؟

برای جلوگيری از نور افتاب که قديم ها فکر نکنم هنوز اشه ماوراء بنفش را کشف کرده بودند که بدونند برای چشم خطر داره و از نظر تاريخی هم خيلی آپديت نيستم تو اين مورد اما چشم اسب ها در عنبيه قسمت بالايی يک برجستگی داره به نام کورپورا نيگرا که من به نظر شخصی خودم فکر ميکنم که شايد اين يک کمکی برای جلوگيری از افزايش نور خورشيد در چشم و حدقه در طول زمان ها در چشم اسب ها بوجود آمده چون اسب ها بيشتر به صورت گله در مناطق استپ مانند و دشت پهن بدون هيچ افتاب گيری اسب ها زندگی ميکردند بوجود اومده باشه البته اين نظر شخصی من هست

احسان

Active member
3-میدان دید اسب به چه شکل می باشد و چرا در کالسکه چشم اسب را می پوشانند ؟

ميدان چشم اسب رو هم بهتر هست که اين عکس رو ببينيم که کاملاً توضيح ميده ولی اسب ها در نقط جلو پيشانی خود را نميتوانند ببينند که به آن نقطه کور ميگيند البته اسبها دارای ديد دو تک چشمی هستند يعنی با هر چشم جداگانه ميتوانند اطراف را زير نظر داشته باشند ولی اسب ها برای اينکه يک جسم رو که مثلا در پايين خط سير ديد اون ها هست رو کامل نميتوانند تشخيص دهند برای همين منظور سر خود و سير ديد خود را در راستای موازی با ن شيی قرار ميدهدن مثلاً يک سگ وقتی جلو يک اسب قرار بگير اسب در طبيعت سر خودش را پايين ميياره تا خط سير ديدش با اون سگ در يک راستا بشوند البته اين ديد تک چشم را که من ميگويم مثل ديد تک چشمی افتابپرست نيست منظور اين هست که ما انسان ها نميتوانيم يک جسمی را که در فاصله دور هست را و آن را به وضوح ميبينيم در همين هنگام يک جسمی را که در فاصله نزديک ما هست را ببينيم ولی اسب ها می توانند اين ديد را داشته باشند واز اين نظر ديد تک چشمی دارند اميدوارم منظورم را متوجه بشويد اون چشم بندی هم که در اسب ها کالسکه ميزنند به خاطر اين هم که 1 اسب از چيزی که يک دفعه با سرعت از کنارش رد ميشود نترسد و رم کند و ديگه اينکه فقط ديد مستقيم و به جلو داشته باشد

پیوست ها

• field_vision.jpg
    field_vision.jpg
    11.4 کیلوبایت · بازدیدها: 21
  • field_vision.jpg
    field_vision.jpg
    11.4 کیلوبایت · بازدیدها: 23

احسان

Active member
پاسخ : چشم اسب

4-چشم اسب دچار پیر چشمی و آب مروارید می شود یا خیر ؟

کاتاراکت يا آب مرواريد که کدورت لنز يا کپسول آن ميباشد بله وجود دارد که به واسط برخی از بيماريهای متابوليک ، سموم، تابش اشعه خورشيد يا راديشن دخيل ميدانند البته نوع ارثی اين بيماری هم وجود دارد که اگر کره اسب داشته باشند بايد پدر و مادر از گله يا کشش حذف شوند که در عمل اسب داران چنين کاری نميکنند در ايران اين عارضه را بيشتر به ژن غالب اتوزومال ربط ميدهند و در اسب های نژاد تاروبرد به صورت مادر زادی ديده شده است . نوع اکتسابی اين بيماری هم وجود دارد که در ابتدا عدسی به طور طبيعی رشد کرده پس از تولد کاتاراکت ميشود البته من خود به شخصه اسب های زيادی رو ديدم که با افزايش سن داخل عدسی يک اجسام سفيد رنگی تشکيل ميشود که بايد نوع بيماری زا و نوع طبيعی اون (به علت افزايش سن) تشخيص داده شود گاهی هم آب مرواريد در پی بيماريهای چشمی بوجود می آيد و يا در پی ضربه های وارده به چشم اين بيماری بوجود می آيد زيرا ضربه ميتواند سبب تخريب عدسی شود . نفوذ اجسام خارجی نوک تيز نيز کاتاراکت را در پی دارد تورم عنبيه نيز که بيشترين علت بيماريهای چشمی اسب هست ميتواند باعث التهاب عدسی چشم گردد و آن را درگير کند از نظر بيماری های چشمی هم اسب ها نيز دچار گلوکم و کاتاراکت و چيز های ديگه ميشوند ولی بيشترين علت ها زخم قرنيه يا کراتيت هست چون چشم اسبها در اطراف سر قرار گرفته و اين به علت ديدن فضای بيشتر هست ولی خوب اين کار باعث شده که چشم اسب ها محافظ نباشند و بيشتر دچار زخم قرنيه بر اثر ضربه ميشوند و مهم ترين بيماری چشم اسب ها تورم عنبيه جسم مژگانی و مشيميه يا ريکارنت يوايتيس هست که ميتوانيد برای اطلاعات بيشتر به وبلاگ من مراجعه کنيد
www.Horsevet.blogfa.com

بالا