پیش بینی جنس کره

Dr_Ghaffari

Active member
Persian Horse گفت:
يک چيزه ساده را برای شروع براتون می نويسم
يک فرضيه هست که الان اثبات شد پس بهتره بگيم قانون در شرايط محيطی عالی از نظر همه چيز چه غذا آب هوا که ماديان خوب هست وضعيت بدنی خوبی داره و کمی چاق هست 90% احتمال داره کره نر بدنيا بياره و اگه شرايط محيطی بد هست کلاً از همه نظر و لاغر هست ماديان کره ماده بدنيا ميياره حالا کامل ترشو و علمی ترشم هر کسی خواست توضيح ميدم
ولی در کل ماديان های لاغر کره ماده ميدهند و ماديان های چاق کره نر ميدهند
اينا رو داشته باشيد تا در ادامه .... ;)
جل المخلوق ! این چاقی مربوط به کدام دوران باید باشد !

DADAR

Member
احسان جان اینقدر همسایتی ها رو منتظر نزار تو هم بازیت گرفته ;D

میخوای تا من یک متن در موردش بذارم ;) ;)

DADAR

Member
Abstract

The Trivers–Willard hypothesis (TWH) predicts that a mother will treat a son or daughter differently depending on her ability to invest and the impact of her investment on offspring reproductive success. Although many studies have investigated the hypothesis, few have definitively supported or refuted it because of confounding factors or an inappropriate level of analysis. We studied maternal investment in sons and daughters in feral horses, Equus caballus, which meet the assumptions of the TWH with a minimum of confounding variables. Population level analyses revealed no differences in maternal behaviour towards sons and daughters. When we incorporated mare condition, we found that sons were more costly to mares in good condition, whereas daughters were more costly to mares in poor condition, although no differences in maternal behaviour were found. However, since the TWH makes predictions about individual mothers, we examined investment by mares who reared both a son and a daughter in different years of the study. Mares in good condition invested more in their sons in terms of maternal care patterns, costs to maternal body condition and costs to future reproduction. Conversely, mares in poor condition invested more in daughters. Therefore, with an appropriate level of analysis in a species in which confounding variables are minimal, the predictions of the Trivers–Willard hypothesis are supported.

Dr_Ghaffari

Active member
Persian Horse گفت:
بزارش دادار جان
دکتر شما هم شوکه شدی :eek: ;D
خیلی هم شوکه شدم ! چون در ایران که آن ده در صد فعلا نود در صد است ! من نظر دیگری دارم !( من هم یک دامپزشک هستم یکی مثل همان خارجی ها ) مادیانهایی که کره نر در شکم دارند از نظر بادی کاندیشن شرایط بهتری به دست می آورند ! آنچه در مورد بانوان حامله نیز مطرح می شود که وقتی رنگ و روی بهتری دارند می گویند فرزندشان پسر است !
به هر حال امسال بیشتر کره ها نر بودند هم در فارس و هم در خوزستان ! شرایط تغذیه ای در ایران را هم که می دانی مخصوصا برای اسبهای بومی !

sohrab

Active member
اتفاقا من هم می خواستم آماری به دکتر ارائه بدم که این فرضیه (قانون!) رو نقض میکنه.

Dr_Ghaffari

Active member
دکتر طاهری عزیز یادتان هست یک مثال ریاضی زدم از زاویه بین دو قطر از دو مربع مجاور در یک مکعب ؟ مقدار این زاویه 60 درجه است ! اما ما می دانیم زاویه قطر با ضلع مربه 45 درجه است و زاویه قطر دیگر با ضلع مشترک مربع دیگر نیز 45 درجه می باشد بنابراین انتظار داریم مجموع این دو زاویه 90 درجه باشد ! اما چون این دو مربع در یک سطح نیستند و در فضا قرار دارند زاویه بین این دو قطر 60 درجه می شود . این سوال یکی از المپیادهای ریاضی بوده است . (البته محاسبه و اثبات آن نیز مطرح بوده است )!
در نظر گرفتن تنها و تنها یک فاکتور لاغری و چاقی خیلی احمقانه به نظر می رسد . ببخشید ! بسیاری از مسایل دیگر نقش بسیار اساسی تری دارند . اما آنچه در تعیین جنسیت کره ها نقش ایفا می کند زمان کشش مادیان فحل می باشد که چه مدت زمانی از آغاز فحلی گذشته است . شرایط پایدار اثبات شده ای نیز وجود دارد . می دانیم که سرعت اسپرمهای حاوی کروموزوم y که در صورت لقاح با تخمک جنس کره نر خواهد شد بیشتر از اسپرمهای حاوی کروموزوم x می باشد . در حالی که طول عمر این کروموزومها کمتر است . پس از کشش اسپرمها در طول لوله تخم بر به طرف تخمک حرکت می کنند . بسیاری از اسپرمها به دلایل مختلف فدا می شوند تا تعداد محدودی از اسپرمها به تخمک دسترسی پیدا کنند و تنها یک تخمک شانس لقاح خواهد داشت . بنابراین اگر کشش در ساعات اولیه تخمک گذاری یا همان فحلی باشد تخمک فاصله بیشتری با اسپرمها دارد و اسپرمهای دارای کروموزوم y به سرعت می روند اما پیش از رسیدن به تخمک خواهند مرد و وقتی تخمک می رسد تازه اسپرمهای حاوی کروموزوم x از راه می رسند و توان بیشتری نسبت به رقیبان خود برای نفوذ به جداره تخمک و لقاح دارند بنابراین شانس داشتن کره ماده افزایش می یابد . باید توجه داشت که یک شانس است و هیچ اتفاق خارق العاده ای به وقوع نخواهد پیوست . اما اگر کشش در ساعات انتهایی فحلی باشد چون تخمک بیشتر مسیر را طی نموده است و به نزدیکی رحم رسیده است اسپرمهای حاوی کروموزوم y که سرعت بیشتری دارند خود را به تخمک رسانده و احتمال بوجود آمدن کره نر را افزایش می دهند . بنابراین مالکین اسب باید در تشخیص زود هنگام فحلی و کشش در ابتدای فحلی تجربه به دست بیاورند تا شانس داشتن کره های ماده را افزایش دهند . این در حالی است که در ایران چندین کشش برای اطمینان انجام می شود و معمولا در روزهای پایانی فحلی است چرا که هم فحلی دیر تشخیص داده می شود و هم انتقال مادیان به نزدیک نریان خود زمان دیگری را هدر می دهد ! کشش در روزهای میانی شانس برابری برای داشتن کره نر و ماده ایجاد می کند .
البته اقرار می کنم اطلاعات من در خصوص فیزیولوژی تولید مثل مادیان و نریان بسیار اندک است .
اما درباره این مطلب که یک مادیان فقط کره نر می زاید یا فقط کره ماده می زاید . معمولا نقش نریان در این زمینه ناچیز است . گاهی به دلایل متفاوتی در مادیان کره های نر یا ماده بسیار زود هنگام سقط می شوند یا بهتر بگویم لقاح انجام می گیرد اما لانه گزینی جنین در یکی از جنس ها اتفاق نمی افتد . بالطبع مادیان در آن نوبت شانس آبستنی را از دست می دهد تا در فحلی بعد شانس خود را بیازماید . در این چنین مواردی بیشتر ایمنی محیط رحم " هالو ایمیون " و " آتو ایمیون " را دخیل می دانند . در مواردی که مادیان هر دو کره نر و ماده را سقط می کند ایمنی سلولی را نیز دخالت می دهند .

مرضیه

Member
من هم با قانون بودنش مشکل دارم!
قانون،مثال نقض بردار نیست ولی کلی مثال نقض وجود داره!!!
علمی به نظر نمیرسه!حالا شما اثباتی رو که مد نظرتون هست ارائه بده، ببینیم چجوری اثبات شده این فرضیه!

DADAR

Member
احسان جان این گوی و این میدان وگرنه فکر نکنم خبری از دنگ باشه !!! ;D

احسان

Active member
قابل توجه دکتر غفاری عزيز در طبيعت قوانين رياضی اصلاً عمل نميکنند توجه کنيد در طبيعت 1+1=3 ديدی که 2 نشد

ديگه اينکه در ماديان تخمک وقتی از تخمدان ازاد ميشه وارد لوله فالوپ ميشه و همون جا باقی ميماند تا با اسپرم لقاح پيدا کند پس اصلاً تخمک به داخل رحم وارد نميشود اگر تخمکی هم توليد شود و ماديان جفت گيری نکند تخمک در همان لوله فالوپ ميماند و حتی سيکل جنسی بعدی هم از راه ميرسد و تخمک گزاری ديگری هم اتفاق ميافتد ولی تخمک دوره قبل ممکن است در لوله فالوپ هنوز وجود داشته باشد و به مرور از بين ميراود
پس به اين دليل هم حرف شما رد شد

يک چيز ديگر هم که شما در نظر نگرفتی و اين تئوری را من نميدونم از کجا آورديد اين که تخمک گذاری در ماديان 24 تا 48 ساعت قبل از اتمام فحلی ميباشد مثلاً اگر دوره فحلی 7 روز باشد در روز 5 و 6 تخمک گزاری انجام ميشود و بهترين زمان کشش اين موقع است که با سونوگراف تخمدان را نگاه ميکنند چون زمان فحلی و کشش فقط در ميزان درصد ابستنی اثر دارد

اسپرم ها هم از نظر سرعت حرکت با هم تا حد بسيار زيادی برابر هستند فقط شرايط محيط رحم هست که روی اسپرم ها تاثير ميگزارد و تعيين کننده هست که اسپرم XY بماند يا اسپرم XX

شما گفتيد که جنس نر تاثيری در جنس کره ندارد که کاملاً اشتباه هست چون شما ميدانيد که کرموزوم های جنسی در نر ها XY است و مادها XX و نرها در چرخيه تقسيم سلولی ميوز دو نوع اسپرم توليد ميکنند و اسپرم های X va Y
مادها 1 نوع تخمک فقط X X

البته در ايران همچيز اينگونه است ميخواهند بگويند تجربه از علم بالاتر است چراا چون که علم ندارند

و شما بايد دکتر جان که اسم دامپزشک و دکتر را يدک ميکشيد به گفته های علمی توجه کنيد نه به تجربه

فردا هم به صورت کامل متن مقاله را ميزارم
حالا ديگه به من چه ماديان شما با اين گفتها نميخواند
من که هيچ چيزی هنوز بلد نيستم اما اون پرفوسورای مامايی هم اين مقاله را قبول دارند حالا شما قبول نداريد :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: ::)

احسان

Active member
دادار جان اينجا که دنگ مهم نيست من با اين چيزا پولدار علم نميشم اون سايت ها را که بهت دادم اونا را بايد ازش دنگ گرفت :-\ :)

Dr_Ghaffari

Active member
Persian Horse گفت:
قابل توجه دکتر غفاری عزيز در طبيعت قوانين رياضی اصلاً عمل نميکنند توجه کنيد در طبيعت 1+1=3 ديدی که 2 نشد

ديگه اينکه در ماديان تخمک وقتی از تخمدان ازاد ميشه وارد لوله فالوپ ميشه و همون جا باقی ميماند تا با اسپرم لقاح پيدا کند پس اصلاً تخمک به داخل رحم وارد نميشود اگر تخمکی هم توليد شود و ماديان جفت گيری نکند تخمک در همان لوله فالوپ ميماند و حتی سيکل جنسی بعدی هم از راه ميرسد و تخمک گزاری ديگری هم اتفاق ميافتد ولی تخمک دوره قبل ممکن است در لوله فالوپ هنوز وجود داشته باشد و به مرور از بين ميراود
سلام دکتر طاهری عزیز ! کمی آهسته تر برانید . تخمک وقتی وارد لوله فالوپ می شود با یک سرعت آرام به طرف رحم رانده می شود نه اینکه تخمک حرکت می کند نه . بلکه حرکات لوله فالوپ است که تخمک را در امتداد خود به طرف رحم پیش می برد . بدیهی است در صورتی که لقاح در موعد مقرر انجام نپذیرد این تخمک نیز محکوم به فنا خواهد بود و پیش از آنکه به محیط رحم برسد می میرد ( طفلکی هزار تا امید و آرزو داشت ) ! اما اگر لقاح انجام شود به دلیل تغییراتی که در جداره تخمک ایجاد می شود سلول تخم تحمل مقاومت در برابر عوامل محیط رحم که آنرا بیگانه فرض می کنند به دست آورده و حدود روز نهم به رحم می رسد . لازم به یاد آوری است که تخم نیز مانند تخمک فاقد توان حرکتی مستقل است و به همان دلیل حرکات رانشی لوله فالوپ پیش می آید تا به رحم برسد . و حدود روز یازدهم نیز لانه گزینی احتمالی انجام می شود .
ضمنا تخمک لقاح نیافته پیش از تکرار تخمک گذاری چرخه بعد از بین می رود اما بقایای لاشه آن ممکن است تا تخمک گذاری بعدی در لوله فالوپ باقی بماند .

Dr_Ghaffari

Active member
Persian Horse گفت:
يک چيز ديگر هم که شما در نظر نگرفتی و اين تئوری را من نميدونم از کجا آورديد اين که تخمک گذاری در ماديان 24 تا 48 ساعت قبل از اتمام فحلی ميباشد مثلاً اگر دوره فحلی 7 روز باشد در روز 5 و 6 تخمک گزاری انجام ميشود و بهترين زمان کشش اين موقع است که با سونوگراف تخمدان را نگاه ميکنند چون زمان فحلی و کشش فقط در ميزان درصد ابستنی اثر دارد
دکتر طاهری عزیز من صحبتی از بهترین زمان کشش مادیان نکرده ام ! چرا که من هم تایید می کنم بهترین زمان کشش در انتهای دوره فحلی مادیان است . اما صحبت من افزایش شانس جنسیت کره بود با در نظر گرفتن زمان چرخه فحلی و کشش ! درست است که اگر فقط یک بار در ابتدای دوره فحلی بکشیم شانس آبستنی کمتر است از مواقعی که در انتهای دوره فحلی کشش انجام شود اما در همان در صد آبستنی پایین شانس تولد کره های ماده بیشتر است . فکر نمی کنم این گفته مغایرتی با گفته شما داشته باشد .ضمنا می دانیم اگر قبل از تخمک گذاری هم کشش انجام شود به دلیل طول عمر 2-3 روزه اسپرمها در محیط رحم هنوز امکان لقاح و آبستنی وجود دارد .

Dr_Ghaffari

Active member
Persian Horse گفت:
شما گفتيد که جنس نر تاثيری در جنس کره ندارد که کاملاً اشتباه هست چون شما ميدانيد که کرموزوم های جنسی در نر ها XY است و مادها XX و نرها در چرخيه تقسيم سلولی ميوز دو نوع اسپرم توليد ميکنند و اسپرم های X va Y
مادها 1 نوع تخمک فقط X X
اما درباره این مطلب که یک مادیان فقط کره نر می زاید یا فقط کره ماده می زاید . معمولا نقش نریان در این زمینه ناچیز است . گاهی به دلایل متفاوتی در مادیان کره های نر یا ماده بسیار زود هنگام سقط می شوند یا بهتر بگویم لقاح انجام می گیرد اما لانه گزینی جنین در یکی از جنس ها اتفاق نمی افتد . بالطبع مادیان در آن نوبت شانس آبستنی را از دست می دهد تا در فحلی بعد شانس خود را بیازماید . در این چنین مواردی بیشتر ایمنی محیط رحم " هالو ایمیون " و " آتو ایمیون " را دخیل می دانند . در مواردی که مادیان هر دو کره نر و ماده را سقط می کند ایمنی سلولی را نیز دخالت می دهند .
گویا متوجه مطلب نشده اید . پیشنهاد می کنم یک بار دیگر آن را دقیق بخوانید . بعضی از مادیانها کره های نر خود را سقط می کنند و بعضی دیگر کره های ماده خود را سقط می کنند البته این سقط ها معمولا قابل تشخیص نیستند و نیازمند تکنیکهای آزمایشگاهی برای تشخیص قطعی هستند . کلا اینگونه مطرح می شود که رحم مادیان یکی از دو جنس را پذیرایی نمی کند و در همان ابتدا لانه گزینی با موفقیت انجام نمی شود . این واقعا ( حاضرم قسم بخورم )! به معنای رد تعیین جنسیت کروموزومهای x و y نیست . بلکه به این معنا است که مادیانی که تا به حال ده شکم زایمان کرده و کره نر زاییده است با تعویض نریان شانس زایش کره ماده به دست نمی آورد همین و بس !

Dr_Ghaffari

Active member
[/quote]
Persian Horse گفت:
اسپرم ها هم از نظر سرعت حرکت با هم تا حد بسيار زيادی برابر هستند فقط شرايط محيط رحم هست که روی اسپرم ها تاثير ميگزارد و تعيين کننده هست که اسپرم XY بماند يا اسپرم XX
دکتر طاهری عزیز ابتدا باید بگویم کروموزوم xy و کروموزوم xx وجود ندارد بلکه سلول تخم است که یا xx ( ماده ) و یا xy ( نر ) است . اسپرمها یا x هستند یا y . که جنس ماده فقط تولید کروموزوم از نوع x می نماید و جنس نر هر دو نوع کروموزوم را تولید می کند .( این مطلب را برای سایر دوستان یاد آور شدم و می دانم که شما بهتر از من می دانید )
جالب است در این بخش خود شما صحبت مرا تایید کرده اید که این محیط رحم است که تعیین می کند xx بماند یا xy . احسنت بر شما !
خود شما عنوان نموده اید سرعت تا حد بسیار زیادی با هم برابر هستند ولی کاملا برابر نیستند . قرار هم نیست سرعتهای ماورای صوت مطرح باشد . در خصوص طول عمر کروموزومها مطلبی عنوان ننمودید !

Dr_Ghaffari

Active member
Persian Horse گفت:
البته در ايران همچيز اينگونه است ميخواهند بگويند تجربه از علم بالاتر است چراا چون که علم ندارند
دکتر طاهری عزیز واقعا " تجربه پدر علم است " ! باور کنید . حتی همین پروفوسورهای خارجی که سنگ یکیشان را الان دارید به سینه می زنید اول تجربه کرده است بعد مقاله علمی بیرون داده است ! حالا چرا غلط تجربه کرده است الله اعلم !

Dr_Ghaffari

Active member
Persian Horse گفت:
و شما بايد دکتر جان که اسم دامپزشک و دکتر را يدک ميکشيد به گفته های علمی توجه کنيد نه به تجربه

فردا هم به صورت کامل متن مقاله را ميزارم
حالا ديگه به من چه ماديان شما با اين گفتها نميخواند
من که هيچ چيزی هنوز بلد نيستم اما اون پرفوسورای مامايی هم اين مقاله را قبول دارند حالا شما قبول نداريد :eek: :eek: :eek: :eek: :eek: ::)
من که اقرار می کنم فقط نام دامپزشک را یدک می کشم و تنها و تنها قطره ای از اقیانوس بیکران علم این رشته را شاید آنهم شاید آموخته باشم . ( من باب رفع کدورت و مزاح عرض می کنم ) خدا را شکر شما یک قطره برای ما باقی گذاشتید ...
صحبت من هم همین است مادیانهای ایران از این خلاصه ای که دادار زحمت کشید و ارسال کرد پیروی نمی کنند . مقاله هم هر چه باشد باید در یک مکان و زمان خاص تجربه شده باشد . و باید عواملی نظیر سن مادیانها ، تغذیه ، نژاد ، توان جنسی نریانها ، زایشهای قبلی مادیانها ، و حتی همین زمان کشش و دفعات کشش و بسیاری دیگر نیز در آن لحاظ شده باشد . در غیر این صورت به دید حقیر سراپا تقصیر ( این جدی ترین صحبت من است ) هیچ گونه بار علمی و تجربی ندارد و بی ارزش است .
دکتر طاهری عزیز می دانم در این شاخه زحمت کشیده اید و دود چراغ خورده اید اما کمی هم با تامل بیشتری به مطالبی که من و سایر دوستان ارسال می کنند توجه داشته باشید . باز هم خدا را شکر می کنم که این مقاله را خودت تحقیق نکرده بودی وگرنه حساب من با کرام الکاتبین بود .
در ابتدا می خواستم پاسخ را با چند بیت شعر کوبنده بدهم اما از همکار بودن و علمی بودن تاپیک و .... شرم کردم .

بالا