واکسن کزاز اسب Tetanus Toxoid Vaccine For Horses

احسان

Active member
واکسن کزاز اسب Tetanus Toxoid Vaccine For Horses
ترکیب :

توکسوئید تصفیه و جذب شده کزاز

موارد استعمال :

به منظور ایمن سازی بر ضد کزاز در اسب

نحوه مصرف واکسن و میزان دز مصرفی :

1- تزریق اول در سه ماهگی یا اولین مراجعه

2- ،، دوم چهار هفته بعد از تزریق اول

3- ،، سوم یکسال بعد از تزریق دوم

4- ،، یادآور هر پنج سال یکبار

تذکر : تزریق یک دز واکسن در ماه آخر آبستنی در مادیانهای آبستن

قبل از تزریق واکسن محل تزریق تمیز و ضدعفونی شود و تزریق به صورت داخل عضلانی به مقدار یک دز دو میلی لیتری انجام گیرد.

عوارض جانبی :

ممکن است در ناحیه تزریق عوارض موضعی شامل حساسیت و تورم و ندول سفت بروز کند که تا چند ماه باقی بماند و ممکن است فلجی موقت عضلات بروز کند.

توصیه های لازم :

قبل از تزریق شیشه محتوی واکسن را خوب تکان داده تا واکسن یکنواخت گردد.

استفاده از آنتی توکسین همزمان با این واکسن بلامانع است.

روش نگهداری :

واکسن در دمای 8-2 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

واکسن نبایستی یخ بزند و تزریق واکسن یخ زده ایجاد واکنشهای شدید خواهد نمود.

پیوست ها

• fluequin-t-500[1].jpg
    fluequin-t-500[1].jpg
    29.1 کیلوبایت · بازدیدها: 24
  • fluequin-t-500[1].jpg
    fluequin-t-500[1].jpg
    29.1 کیلوبایت · بازدیدها: 26
دکتر از واکسن کزاز می نویسی بعد عکس واکسن آنفلوانزا رو می زاری؟!! با کمبود عکس مواجه شدی برادر؟

ناشناس

Active member
باز هم میخواین با هم دعوا کنید دکتر های عزیز

حالا یه عکس اشتباهی گذاشته شما کوتاه بیاین دکتر جان

به هر حال احسان مطلب خوبی بود مرسی

احسان

Active member
پاسخ : واکسن کزاز اسب Tetanus Toxoid Vaccine For Horses

اتفاقاً من ( احسان ) و دکتر شهبازی تنها دکتر های هستيم که با هم هيچ مشکلی نداريم و با هم بحث و جدل نميکنيم هميشه با هم مشورت ميکنيم و همياری اين واقعاً ميگم دوستان عزيز چشم بد بدور چشم نخوريم حالا ;D
حالا ميگند من خرافاتی شدم

صبح هم من اينجا کامنت گذاشتم اما مثل اينکه پاک شده

گفتم که دکتر جون آخه فدات شم ;D

شما به بزرگواری خودت ببخش مارو والا ما اين عکس را از تو سرچ گوگل برای کزاز پيدا کرديم ديگه دقت نکرديم که برای انفولانزا هست

مرسی از اينکه خيلی دقيق هستی دکتر جونم

خواهش ميکنم نآشناس خان اميدوارم که استفاده کنيد از اين مطلب و عمل کنيد بهش

وااا!
ناشناس گفت:
باز هم میخواین با هم دعوا کنید دکتر های عزیز

حالا یه عکس اشتباهی گذاشته شما کوتاه بیاین دکتر جان

به هر حال احسان مطلب خوبی بود مرسی
ای بابا ناشناس؟!!1 منو دکتر طاهری اصلاً با هم این حرف ها رو نداریم
باور کن برای شوخی و مزاح گفتم و می دونم که دکتر هم همین برداشت رو از کامنت من داشته
این وصله ها به منو دکتر نمی چسبه
ما مخلص دکتر هم هستیم!

nnegar.k

New member
كزاز

:blushsmiley:کزاز
بیماری به شدت کشنده ای است که توسط نورو توکسین قوی ،حاصل از یک باکتری اسپورزای بی هوازی به نام کلستردیوم تتانی ایجاد می گردد این ارگانیسم در خاک ،دستگاه گوارش ،مدفوع اسب ها ،سایر حیوانات و انسان وجود دارد . اسپور های باکتری سالهای متمادی در محیط زنده مانده و موجب تماس مداوم اسب ها و ساکنین آن منطقه با اسپور می شوند.
باکتری عامل بیماری به طور مستقیم از اسبی به اسب دیگر منتقل نمی شوند اما از راه زخم ها وارد بدن اسب شده و موجب بیماری می گردد.تمامی اسب ها باید علیه کزاز با استفاده از توکسوئیدآن به منظور ایجاد ایمنی فعال واکسینه شوند . واکسن های در دسترس ،توکسوئیدهای ترکیبی غیر فعال با فرمالین هستند که بی خطر بوده وایمنی طولانی مدت و قوی راسبب می شوند. واکسیناسیون اولیه شامل تزریق عضلانی دو دوز اولیه با فاصله ی 3-6 هفته از هم است که به دنبال آن سالانه باید تکرار شود 14 روز بعد از تزریق دوم ،پادتن محافظت کننده به وجود آمده و ممکن است تا 5 سال باقی بماند .در مادیان آبستن لازم است دوز یاد آور 4-6 هفته قبل از زایمان صورت گیرد تا مادیان را در صورت بروز زایمان توام با آسیب زایمانی محافظت کرده و برای کره اسب از راه کلستروم (همون آغوزه) ایجاد ایمنی نماید . واکسیناسیون برای اسب ها باید در 3-4 ماهگی آغاز گردد. اسب های آسیب دیده و نیازمند به جراحی که 6 ماه از واکسیناسیون آنها گذشته باید دوباره واکسینه شوند . آنتی توکسین کزاز از اسبهای هیپرایمن با توکسوئید کزاز بدست می آید . تجویز یک ویال آنتی توکسین (1500 واحد) به اسب های غیر واکسینه محافظت فوری ایجاد می کند که فقط برای دو تا سه هفته باقی می ماند . حفاظتی با مدت بالا تر از 6 هفته با دوز های بالا تر حاصل می شود. تعداد اندک اما قابل توجهی از اسبها چند هفته پس از تزریق آنتی توکسین دچار بیماری سرمی یا نارسایی کبدی کشنده ای می شوند،بنابراین آنتی توکسین کزاز باید تنها در مورد اسبهای غیر واکسینه اسیب دیده یا مادیان های در هنگام زایمان و یا کره های تازه به دنیا آمده به کار رود..:blinksmiley:

بالا