معدن اسب فارس !

Dr_Ghaffari

Active member
روز جمعه فرصتي پيش آمد تا به منطقه فامور فارس برويم ( به اتفاق همسر مهربان) ساكنان اين منطقه عرب زبان هستند و تا آنجايي كه من اطلاع دارم از بخشي از عراق كنوني (بصره) به اين منطقه و يا ساير مناطق در فارس و كرمان كوچ كرده اند ! كار ايشان علاوه بر كشاورزي دامداري است و در ميان دامها علاوه بر گوسفند و گاو به كار پرورش اسب به شيوه اي كاملا سنتي مشغول اند ! با يكي از پرورش دهندگان كه حدود 30 راس ماديان داشت صحبت كردم . عباس قلي عباسي مي گفت اين اسبها نتاج اسبهايي است كه اجدادشان هنگام كوچ با خود به اين منطقه آورده اند و كار اجدادشان نيز پرورش اسب بوده است . يكي از رومات آنها اين است كه ماديان نمي فروشند يا علاقه اي به فروش ماديان ندارند ! از طرفي نريان نيز نگهداري نمي كنند ! نريانها را به فروش مي رسانند و ماديانها را براي ازدياد نسل نگهداري مي كنند .( سهراب خان شايد اين دليلي براي تعيين تيره اسب عرب بر اساس ماديان باشد ).آنها هيچ گونه تغذيه دستي براي اسب ندلرنمد و اسبها كاملا آزاد زندگي مي كنند در دشت و كوه ! فقط براي كشش و زايمان و فروش اقدام به گرفتن ماديان و اسبها مي كنند . آن تعدادي كه آمار دارد حدود 500 راس اسب در اين منطقه وجود دارد . اما تعداد بيشتري بايد باشد كه به صورت وحشي در كوهها زندگي مي كنند .آنها معتقدند اسبهايشان عربي است ! اما آنچه مسلم است به اين دليل كه نريان نگهداري نمي كنند و از نريانهاي بومي فارس در طول زمان استفاده شده است بيشتر مي توان آنها را بومي دانست . در تعدادي از آنها مي شد فنوتيپ دره شوري و بعضا اسب اصيل را نيز مشاهده نمود . از آنجا كه اسبها آزاد بودند امكان گرفتن اسبها براي من ميسر نبود بويژه اينكه به كوه يا نواحي باتلاقي پشت در ياچه فرار مي كردند به همين دليل عكسها نيز خيلي جالب از آب در نيامده است اما تعدادي را ارسال مي كنم . تا اسب ايراني قضاوت كند !

پیوست ها

• _MG_6487.JPG
    _MG_6487.JPG
    109.9 کیلوبایت · بازدیدها: 26
  • _MG_6507.JPG
    _MG_6507.JPG
    141.6 کیلوبایت · بازدیدها: 20
  • _MG_6502.JPG
    _MG_6502.JPG
    148.1 کیلوبایت · بازدیدها: 20
  • _MG_6498.JPG
    _MG_6498.JPG
    143.5 کیلوبایت · بازدیدها: 18
  • _MG_6497.JPG
    _MG_6497.JPG
    132.8 کیلوبایت · بازدیدها: 16
  • _MG_6495.JPG
    _MG_6495.JPG
    132.4 کیلوبایت · بازدیدها: 17

Dr_Ghaffari

Active member
اسبها شايد زيبا به نظر نرسند اما توجه داشته باشيد اينها ماديانهايي هستند كه فقط براي توليد استفاده مي شوند و سواري نمي دهند و با آنها هيچ تمريني نشده است و اصطلاحا خام هستند !

پیوست ها

• _MG_6515.JPG
    _MG_6515.JPG
    119.6 کیلوبایت · بازدیدها: 9
  • _MG_6514.JPG
    _MG_6514.JPG
    118.1 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • _MG_6513.JPG
    _MG_6513.JPG
    117.8 کیلوبایت · بازدیدها: 6
  • _MG_6512.JPG
    _MG_6512.JPG
    145.9 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • _MG_6508.JPG
    _MG_6508.JPG
    140.2 کیلوبایت · بازدیدها: 9
  • _MG_6507.JPG
    _MG_6507.JPG
    141.6 کیلوبایت · بازدیدها: 8

Dr_Ghaffari

Active member
اسبها عموما داراي بيماريهاي انگلي و قارچي بودند !

پیوست ها

• _MG_6520.JPG
    _MG_6520.JPG
    68.7 کیلوبایت · بازدیدها: 10
  • _MG_6525.JPG
    _MG_6525.JPG
    136.4 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • _MG_6524.JPG
    _MG_6524.JPG
    108.5 کیلوبایت · بازدیدها: 11
  • _MG_6523.JPG
    _MG_6523.JPG
    73.9 کیلوبایت · بازدیدها: 6
  • _MG_6519.JPG
    _MG_6519.JPG
    124.6 کیلوبایت · بازدیدها: 9
  • _MG_6517.JPG
    _MG_6517.JPG
    146.5 کیلوبایت · بازدیدها: 10

Dr_Ghaffari

Active member
اسبداري مي گفت ديشب اسبهاي من حدود 50 راس رفته اند در زمينهاي گندم و صاحب زمين آنها را زندان كرده است ! (آنها را گرفته بوده تا ببيند مالكش كيست ) و يكي از ماديانها ديشب همانجا زاييده حالا رفتم صاحب زمين را نديدم !

پیوست ها

• _MG_6532.JPG
    _MG_6532.JPG
    117.5 کیلوبایت · بازدیدها: 3
  • _MG_6531.JPG
    _MG_6531.JPG
    131.1 کیلوبایت · بازدیدها: 4
  • _MG_6529.JPG
    _MG_6529.JPG
    118.8 کیلوبایت · بازدیدها: 6
  • _MG_6528.JPG
    _MG_6528.JPG
    102 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • _MG_6527.JPG
    _MG_6527.JPG
    103 کیلوبایت · بازدیدها: 7
  • _MG_6526.JPG
    _MG_6526.JPG
    100 کیلوبایت · بازدیدها: 6

Dr_Ghaffari

Active member
يك ماديان و يك كره (كره حدود ده روز سن داشت) سر زمين كشاورزي بسته شده بود كه گويا متعلق به كرم سالاري بود . ماديان تيپ اسب اصيل داشت اما سر و صورت زيبايي نداشت . اما تناسب اندام اين ماديان و محكمي سمها بي نظير بود يك ماديان قزل مگسي 5 ساله با سمهاي مشكي از جنس بسيار سخت كه براي مناطق كوهستاني ايده آل است اكثر اسبها از نظر تناسب اندام حركتي ايده آل بودند و سمهاي محكمي داشتند .توجه داشته باشيد كه سمها گلي است !

پیوست ها

• _MG_6491.JPG
    _MG_6491.JPG
    131 کیلوبایت · بازدیدها: 22
  • _MG_6493.JPG
    _MG_6493.JPG
    125.6 کیلوبایت · بازدیدها: 29
  • _MG_6490.JPG
    _MG_6490.JPG
    141.3 کیلوبایت · بازدیدها: 17

Dr_Ghaffari

Active member
اما يك ماديان قره كهر ديدم كه :" دل از من برد و روي از من نهان كرد!" بسيار خوش اندام و بسيار زيبا ! وحشي بود و در صورتش نيز يك زيبايي بسيار ويژه اي بود تا به امروز اسبي به اين زيبايي نديده بودم حتي در عكسها ! با وجود آلودگي انگلي و لاغري و با وجود آلودگي قارچي پوست بدن ! بسيار زيبا و در عين حال خوش اندام بود كوچكترين نقصي نداشت فكر مي كنم تا آخر تعطيلات براي خريد آ‹ اقدام كنم و بتوانم عكسهاي بهتري از آن بگذارم ! زيرا وحشي بود و پس از گرفتن اولين عكس به طرف كوه فرار كرد و رفت كه رفت و همين يك عكس را توانستم بگيرم !

پیوست ها

• _MG_6500.JPG
    _MG_6500.JPG
    141.1 کیلوبایت · بازدیدها: 36

♘امیرحسین♞

♘ مدیریت انجمن اسب ایران ♞
آیا نژادشان معلومه؟ برای چه کاری این اسبها رو پرورش میدهند؟ بار؟ ورزش؟

مرضیه

Member
دکتر جان جدا از این زیبا تر ندیدی ؟ زیبا هست ولی نه اونقدر ! شاید چیزی ندیدی
بكوش عظمت در نگاه تو باشد نه آنچه كه بدان مي نگري...
شايد شما مو ميبينيد و دكتر پيچش مو... :)

Dr_Ghaffari

Active member
omid.zamanidehkordi گفت:
دکتر جان جدا از این زیبا تر ندیدی ؟ ;D زیبا هست ولی نه اونقدر ! شاید چیزی ندیدی ;)
گاهي در صورت يك دختر بچه زيبايي مي بينيد ؛ گاهي با نمك بودن مي بينيد ! گاهي شيطنت مي بينيد و تقريبا شخصي است در خصوص اسب من چنين حسي دارم نگاه و چهره اسب بايد دلربا و جذاب باشد و دل ببرد ! اين ماديان به تمام معنا وحشي بود با نگاهي كاملا وحشي مثل يك زيبا روي آشفته و وحشي !
ممكن است شما اسبي بشناسيد كه در مسابقات فوق العاده باشد ولي زيبايي نداشته باشد و چون اقرار مي كنم اين مساله شخصي است مي گويم مثل اسب "شبح" دوستمان كه زيبا نبود ( از نظر حقير سراپا تقصير ) ولي تاريخچه نشان مي دهد كه در كورسها فوق العاده بوده است . ولي ممكن است دوستمان علي عاشق قيافه اش باشد ...

امید زمانی

Active member
دکتر جان جدا شوخی کردم ،بعضی از مادیانهایی که از آنها عکس گذاشته ای بی نظیرند (حداقل از نظر ظاهری) حیف است چنین رمه هایی سیلمی خوب نداشته باشند.
به شخصه اسبهای اصیل زیادی دیده ام که به علت مشکلات مفصلی یا تاندونی وبال!گردن مالکانشان شده اند که می شود طی یک پروسه خیرخواهانه!!! و با تشویق مالک نریان های مصدوم با رها سازی یک یا چند راس از این سیلمیها تا 3-4 سال دیگه یک انقلاب در اقتصاد و اسبان آن منطقه بوجود آورد.
می شود جهاد را هم درگیر کرد

hasan.a

New member
پاسخ : معدن اسب فارس عکسهای جالبی بود.همین که زحمت کشیدید.مخصوصا اون اسبی که تعریفش کردید.دکتر تلاش کرده ندیده هارا ببینه دیدن انچه همه میبینند هنر نیست

بالا